Malowanie boazerii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-28, 14:20   #1
Stookrotka
Raczkowanie
 
Avatar Stookrotka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 413

Malowanie boazerii


Witam! Nie znalazłam podobnego tematu więc zakładam.
Interesuje mnie przemalowanie boazerii w przedpokoju (brak środków na usunięcie jej). Oglądałam trochę zdjęć - taki skandynawski styl z tego wychodzi trochę.
Ma ktoś doświadczenie z tym? Czytam poradniki ale wolałabym spytać kogoś.
Muszę zmatowić boazerie papierem ściernym (jakim 180, 220?) potem ją umyć z kurzu i maluje normalnie?
Farba do drewna czy jakaś lateksowa? Rozumiem maluje tylko od strony widoczniej (mam zabudowaną szafę). Jaki kolor terakoty by pasował do białej boazerii?
A może nie biała, jakiś inny kolor? Jakieś pomysły?
Stookrotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-28, 14:54   #2
daydreaming_
Zakorzenienie
 
Avatar daydreaming_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 4 808
Dot.: Malowanie boazerii

Zajrzyj na wątek odmawiamy/przerabiamy stare meble - zbiorczy, tam na pewno było o przemalowywaniu boazerii.
__________________
beauty begins the moment you decide to be yourself

daydreaming_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-29, 12:44   #3
malczik
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 74
Dot.: Malowanie boazerii

ja akurat nie przemalowywałam boazerii na jakiś wystrzałowy kolor, po prostu pociągnęłam ją lakierobejcą ochronną vidaronu z teflonem, żeby zabezpieczyć drewno. Ale pamiętam remont u mojej znajomej: najpierw szlifowali powierzchnię papierem 240 - 260, oczywiście było mnóstwo pyłu, więc czyścili to na mokro, a potem całość pomalowali białą emulsją, chyba też zrobili wałkiem takie fajne rustykalne ornamenty...
malczik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-03, 10:18   #4
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Malowanie boazerii

Ja bym malowała farbą do drewna lub białą bejcą.

Inne jasne kolory też mogą wyglądać dobrze (widziałam boazerię pomalowaną na kolor miętowy ), ale dają dość "słodki" efekt i nie wie czy o taki Ci chodzi. Biały/kremowy jest bardziej uniwersalny.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-08, 16:40   #5
antoam
Przyczajenie
 
Avatar antoam
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 5
Dot.: Malowanie boazerii

Bardzo dobry pomysł z tym przemalowaniem Ja również polecam farbę do drewna, tylko pamiętaj, by wcześniej dobrze wyczyścić podłoże. Powodzenia!
antoam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-19, 22:43   #6
badzia987
Wtajemniczenie
 
Avatar badzia987
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: 11 m2
Wiadomości: 2 886
Dot.: Malowanie boazerii

Ja jakieś pół roku przemalowywałam swój peerelowski przedpokój. Boazeria była ciemna...wchodząc do mieszkania czułam się jak w trumnie. Pomalowałam na biało-dekoralem do drewna i metalu.

Najpierw wymyłam porządnie tą boazerię wodą z ludwikiem i pokryłam 2 warstwami farby. Niczym nie ścierałam.

Mogłaby być 3 warstwa bo są prześwity gdzieniegdzie ale sama jestem ciekawa czy taka farba i jeśli- to po jakim czasie zacznie żółknąć więc na razie zostawiam w spokoju pokrycie 3 warstwą.

Zrobiło się zdecydowanie jaśniej, przestronniej. Wiadomo, że nie jest to spełnienie marzeń jeśli chodzi o przedpokój ale na kilka lat wystarczy taka metamorfoza.
__________________
Krzyś 19.02.2016 r.

Małgosia 06.10.2013 r.
badzia987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 18:48   #7
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Malowanie boazerii

Przede wszystkim musisz zeskrobać stary lakier.
Możesz ułatwić sobie pracę używając specjalnych rozpuszczalników.

Potem pozbawiasz pyłu.

Wybór czym malować zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Biała bejca - wyraźny rysunek drewna, efekt nieco rustykalny, bo bejca może wsiąkać nierównomiernie w drewno i tym samym nierównomiernie wybarwiać.

Farba akrylowa do drewna. Jeśli mocno ja rozcieńczysz wodą, rysunek słoi będzie przebijał. Po pomalowaniu jednokrotnym słabo rozcieńczoną, słoje widoczne są jako faktura. Po dwukrotnym, trzykrotnym malowaniu masz gładką powierzchnię. Farba daje powłokę na drewnie, w przeciwieństwie do bejcy.

Poza tym jest jeszcze ługowanie, chociaż technologicznie może być trudne do wykonania na pionowej powierzchni. maluje się ługiem podobnie jak bejcą. Podkreśla usłojenia jednocześnie mocno, równomiernie rozbielając, głęboko wnika.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-04-20 19:48:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:45.