AKWARIUM - część I - WĄTEK ZBIORCZY - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2005-11-05, 10:52   #31
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Wow, szczerze mówiąc myślałam, że na wizażu nikt nie będzie chciał o tym pisać. Temat mało związany z urodą Cieszę się bardzo, że odpisłyście .
Planuję akwarium właśnie z neonkami (są takie śliczne), zmienniakami i dwoma dostojnymi skalarami. Co do skalarów, to jeszcze nie wiem na pewno, bo z tego co słyszałam, to mogą urosnąć całkiem duże, moje akwarium ma wysokość 30 cm. Chciałabym też sporo roślinek, ale własnie przeczytałam, że one potrzebują CO2. Czy to rzeczywiście jesto konieczne? Zakładanie całej insatalcji gazowej?
Ale na razie wybrałam akwarium, grzałkę i filtr. Akwarium ma pokrywę z oświetleniem i tak naprawę nie wiem jaka tam jeśt świetlówka. Zestaw odbieram w piątek i na razie dużo czytam na ten temat, przygotowuję się, i chyba potrzebuję pomocy praktykującego akwarysty/akwarystki .
Nie wiem jak przygotować wodę. I jakie wybrać podłoże. Czytałam, że fajnie wygląda ciemne, wtedy ryby ładnie się prezentują, ale pani w sklepie poleciła mi naturalne. I czy coś powinnam dodać do podłoża specjalnie dla roślinek? I jak przygotować wodę. Mieszkam we Wrocławiu - w wodzie jest sporo chloru... Podobno dobrze jest zaszczepić wodę bakteriami nitryfikacyjnymi - jak to zrobić?
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 11:01   #32
konfitura
Wtajemniczenie
 
Avatar konfitura
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Zamość
Wiadomości: 2 555
Woda musi być odstana - przynajmniej dobę. Podmieniasz 1/3. Możesz mieć problem z glonami, ale porządny fitr i podmianka 1/3 wody co 2 tygodnie pomoże.
Hoduję żółwie i dwie superszybkie rybki (aby nie stały się przekąską dla żółwi ), ale mój TŻ ma świra jeśli chodzi o rybki (2 potężne akwaria, w jednym trofeusy, a w drugim księżniczki z Burgundii), więc go podpytam.

Jako podłoże radzę piasek, a nie kamyczki, ponieważ dużo łatwiejszy jest do utrzymania w czystości. W kamyczkach będą gromadzić się odchody, których filtr nie da rady wyłapać.

Więcej napiszę później

Na piasku możesz ułożyć kamienie, łupki (np. lśniące - świetna sprawa ), węgiel brunatny (wygotowany) oraz korzenie (radzę wybrać te ze sklepu zoologicznego i wygotować ponieważ mogą barwić wodę).
Jak TŻ skończy buszować w kuchni to popytam o sprawy o które pytasz.
__________________


Edytowane przez Laura2112
Czas edycji: 2006-06-17 o 19:45 Powód: post pod postem
konfitura jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 12:37   #33
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Więc jeśli chodzi o CO2, myślę ze u ciebie nie będzie potrebne. Jeśli masz kupne oświetlenie, to prawdopodobnie ilość vat/litr jest niewielka. (chyba to się vat nazywa bo nie chcę mi się sprawdzać). Z tego co wiemCO2 jest potrzebne przy mocnym oświetleniu, gdzie rośliny szybko rosną i mają wzmożone zapotrzebowanie na CO2.
Kiedyś bawiłam się w bimbrownię, ale raczej mi to więcej nerwów przyniosło niż skutków. Mam podobne akwarium do ciebie, z zakupioną pokrywą.
Rośliny będą rosły dobrze, jeśli będziesz pamiętała o cotygodniowej podmianie wody i nawożeniu roślin.

Jeśli chodzi o podłoże to rzeczywiście ciemne. U mnie podłoże do roślin - czarne (no ciemne) jednokolorowe i raczej drobne.

Skalary - to chyba za małe akwarium na skalary.

Pomyśl jeszcze o jakiś rybkach, które by żerowały przy dnie, jakieś kiryski czy coś podobnego.

Zanim wpuścisz ryby to woda powinna jakiś czas stać w akwarium w którym pracuje filtr i są już posadzone rośliny.

Polecam serwis roślin wodnych i akwariowych (wpisz w wyszukiwarkę) tam znajdziesz wszystkie porady, a na forum dodatkowo obejrzysz piękne akwaria użytkowników.
A i nie daj się nabrać na rośliny sprzedawane w zoologicznych, bo często są sprzedawane rośliny nienadają ce się do akwarium.
__________________
Mój podwodny świat
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 12:55   #34
happygirl
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 614
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Rzeczywiście, skalary lubią wysokie akwaria, ale moje też ma 30 cm wysokości, a moje skalarki żyją średnio 3-4 lata, więc chyba dobrze się tam czują. Ważne tylko, żeby woda była nalana w miarę wysoko. Co do wosy - musi być odstana jak pisała konfitura, ale nie sądzę, żeby trzeba było zaszczepiać bakterie przy każdej wymianie wody... Co do roślinek, zawsze miałam problem, bo mi po prostu gniły, ale nie odradzam, bo możesz sobie z nimi poradzić. W razie podobnego problemu - równie efektownie wyglądają dekoracyjne kamienie i kawałki drewna... Aha - i nie kupuj brzanek - są bardzo agresywne wobec innych gatunków. Bojowniki są chyba tylko agresywne wobec innych bojowników, miałam bojownika chyba ze 2 lata i nic nie zrobił innym rybkom (może dlatego, że były podobnej wielkości).
I powodzenia w akwarystyce!
__________________
The world can be divided into ladies and all other creatures
happygirl jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 13:24   #35
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Żeby Cię zachęcić wklejam kilka zdjęć, różnych akwarystów. Dla niektórych to prawdziwa pasja dzięki której powstają takie cuda.

(wrrrrrrrrrrr, strasznie mi się net dzisiaj wolni, otwarcie strony trwa 5 min, a wysłanie wiadomości jeszcze więcej )
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 45456.jpg (78,5 KB, 373 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg foto14_220.jpg (120,8 KB, 498 załadowań)
__________________
Mój podwodny świat
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 13:35   #36
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Cudowne!
Czyli tak, montuję urządzenia, przygotowuję podłoże, wlewam wodę, sadzę roślinki (od razu całą wodę wlać, czy tyle, żeby posadzić roślinki a potem resztę) i czekam... 2-3 tygodnie, aż w akwarium pojawią się bakterie nitryfikujące.

A może wpuścić do takiego nowo założonego akwarium bojownika (mam takiego nieboraka, co mieszka w kuli) i przyspieszy powsatnie bakterii?

Edytowane przez Laura2112
Czas edycji: 2006-06-17 o 19:45 Powód: post pod postem
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 13:48   #37
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez anetkas
Cudowne!
Czyli tak, montuję urządzenia, przygotowuję podłoże, wlewam wodę, sadzę roślinki (od razu całą wodę wlać, czy tyle, żeby posadzić roślinki a potem resztę) i czekam... 2-3 tygodnie, aż w akwarium pojawią się bakterie nitryfikujące.
Tak dokładnie tak Troszkę wody i sadzisz rośliny niskie, potem dolewasz prawie do pełna (tyle, żeby się woda nie wylewała przy wsadzaniu rąk) i sadzisz rośliny wysokie, zwłaszcza łodygowe)
Jeśli jesteś cierpliwa i dasz radę tyle wyczekać do wpuszczenia ryb.... Ja zazwyczaj wpuszczam rybki na drugi dzień, tymbardziej że neony nie są aż tak bardzo wrażliwe.
Życzę powodzenia!!!!!
__________________
Mój podwodny świat
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-11-05, 14:00   #38
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

dołamczam się
i też pytaj pytaj

Ja już mam swoje w domciu ok 5 lat i 100l

polecam :www.akwarystyka.com.pl
P.S też jestem tam zalogowana
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 14:14   #39
Izus86
Raczkowanie
 
Avatar Izus86
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 482
GG do Izus86
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez paulinka5891
Ja od nie dawna też mam akwarium..tylko takie male 10 litrowe z jedną rybką(niebieskim bojownikiem), która nie potrzebuje bajerów typu:grzałka itp.
No cóż mogę tylko powiedzieć, że jeśli planujesz kupić więcej rybek tobojownik odpada ( z wiadomych przyczyn) ,ale to już wiesz na pewno

też mam bojowniak tylko ze czerwonego z niebieskimi płetwami ostatnio kupiłam mu samiczke bo niewyzyty był i gryzł sobie ogon i skonsuttowałam sie z kolesiem z zoologicznego i powiedział ze przyczyna moze byc to ze jest sam no i kupiłam mu samiczke i słowa sprzedawcy rybek okazały sie prawdą bo juz sie nie gryzie
Izus86 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 14:20   #40
wewelinka
Zadomowienie
 
Avatar wewelinka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 1 717
Dot.: AKWARIUM - początki !!

a ja mam troszke śmieszne pytanie...
moje rybki sie nie lubią (mam dwa skalary) i nei wiem co z tym zrobić .... co mam jedną oddać do zoologicznego? jak je uspokoic?
__________________
"Żyj tak aby znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz!"
wewelinka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 14:44   #41
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

może to są rybki tej samej płci ??
niektóre tak robią
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-05, 14:45   #42
wewelinka
Zadomowienie
 
Avatar wewelinka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 1 717
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez nika135
może to są rybki tej samej płci ??
niektóre tak robią
nie wiem jak to rozpoznać w sumie możliwe i co ja mam z tym zrobić?
__________________
"Żyj tak aby znajomym zrobiło się nudno gdy umrzesz!"
wewelinka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 19:09   #43
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

właśmnie szukam widziałam to gdzieś
jak znajdę wkleję zdjętka :0
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-05, 19:53   #44
Kavala
Rozeznanie
 
Avatar Kavala
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 811
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez happygirl
Rzeczywiście, skalary lubią wysokie akwaria, ale moje też ma 30 cm wysokości, a moje skalarki żyją średnio 3-4 lata, więc chyba dobrze się tam czują. !
Skalary stanowczo się nie nadaja do tak ,małego akwarium, rosna one do około 25 cm wysokości. W takim akwarium skarłowacieją! Minimalna wysokośc akwa to 50 cm. Skalary żyją od 8 do 10 lat wię twoje chyba jednak najlepiej się nie czują.
Kavala jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-06, 08:57   #45
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez wewelinka
nie wiem jak to rozpoznać w sumie możliwe i co ja mam z tym zrobić?
Nie wiem czy rozpoznasz, to jest chyba niemożliwe. Rybki te same dobierają się w pary i chyba dopiero wtedy można rozpoznać kto jest kto.
Cytat:
"Dymorfizm płciowy skalara jest słabo zaznaczony. Niektórzy akwaryści płeć rozpoznają po niewielkich wzgórkach tłuszczowych na szczycie głowy u samców. Udaje się to jednak tylko bardzo doświadczonym. Należy umożliwić rybom, aby same dobrały się w pary"

Ryby czasami są agresywne tak z charakteru. Często "wyżywają się" na najsłabszym w grupie. Możlie że powinno być ich więcej a te dwa się poprostu nie lubią (jeśli to możliwe), ale ja skalarów nigdy nie hodowałam, więc nie mam doświadczeń. Jedynie mogę się wypowiedzić co do brzanek sumatrzańskich. Z braku wroga (tu na myśli mam rybki z długimi płetwami i raczej powolne, które by sobie mogły skubać i zjadać powoli), same się wykończyły nawzajem, dziwolągi takie.Znalazł się jeden dominator który sterroryzował resztę i tyle było po hodowli.
__________________
Mój podwodny świat
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-06, 15:50   #46
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez Ivon.a
Nie wiem czy rozpoznasz, to jest chyba niemożliwe. Rybki te same dobierają się w pary i chyba dopiero wtedy można rozpoznać kto jest kto.
Cytat:
"Dymorfizm płciowy skalara jest słabo zaznaczony. Niektórzy akwaryści płeć rozpoznają po niewielkich wzgórkach tłuszczowych na szczycie głowy u samców. Udaje się to jednak tylko bardzo doświadczonym. Należy umożliwić rybom, aby same dobrały się w pary"

Ryby czasami są agresywne tak z charakteru. Często "wyżywają się" na najsłabszym w grupie. Możlie że powinno być ich więcej a te dwa się poprostu nie lubią (jeśli to możliwe), ale ja skalarów nigdy nie hodowałam, więc nie mam doświadczeń. Jedynie mogę się wypowiedzić co do brzanek sumatrzańskich. Z braku wroga (tu na myśli mam rybki z długimi płetwami i raczej powolne, które by sobie mogły skubać i zjadać powoli), same się wykończyły nawzajem, dziwolągi takie.Znalazł się jeden dominator który sterroryzował resztę i tyle było po hodowli.
Ja mam to

Skalary rozpoznać prawdopodobnie można po czole samiec wklęśnięte, a samica proste. Płeć skalara można rozpoznać po zgrubieniu na grzbiecie.Jest to możliwe dopiero przy starszych rybach[nie myl ze starymi],na grzbiecie głowy ,na wysokości oka ku górze umiejscowiony jest gruczoł tłuszczowy.Jest to wznieśienie przypominające góz a nie jak to określił przedmówca wklęśnięcie.Tak wyglądający skalar to samiec,u samicy natomiast brak jest jakichkolwiek wzniesień na głowie.W tym gatunku to samica jest ładniejsza,bo dorosły samiec ze swym gruczołem wygląda trochę zdeformowany a do tego wszystkiego dodam jeszce, że samica ma ryjek taki bardziej wysunięty do przodu, tzn. taki bardziej szpiczasty, wklęśnięty lekko do wewnątrz po delikatnym łuku. Bardzo trudno jest rozpoznać
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-06, 15:53   #47
Kavala
Rozeznanie
 
Avatar Kavala
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 811
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez nika135
Skalary rozpoznać prawdopodobnie można po czole samiec wklęśnięte, a samica proste. Płeć skalara można rozpoznać po zgrubieniu na grzbiecie. Bardzo trudno jest rozpoznać
Oj bardzo! Ja mam parkę, która regularnie składa ikrę, a niczym się nie różnią!
Kavala jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-06, 16:03   #48
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Dot.: AKWARIUM - początki !!

A jakie roślinki polecacie do akwarium? Takie, co nie wymagają dodatkowego CO2 a jednak rosną ? Coś na skałki, na korzeń...
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-06, 16:30   #49
Sieczka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 822
Dot.: AKWARIUM - początki !!

ja mam akwarium prawie od 4 lat.
gdy zaczynałam przygodę z akwarystyką, moim podstawowym błędem było przekarmianie ryb. ale pewnie nie masz już z tym problemu, bo jak pisałas, masz bojownika i wiesz pewnie ile pokarmu potrzeba mniejwięcej na jedną rybkę.

a z roślinek polecam moczarkę oraz rogatka - rośliny niekłopotliwe w hodowli.
wiecej o roślinkach: http://daniel_kw.webpark.pl/rosliny/rosliny.htm
dobra strona ze zdjęciami roślinek:http://free.of.pl/r/roslinywodne/
na tą chwilę ja akwarium likwiduję, macie jakis pomysł co z rybami zrobić gdy nikt nie chce ich wziąć??
Sieczka jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-06, 20:13   #50
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez anetkas
A jakie roślinki polecacie do akwarium? Takie, co nie wymagają dodatkowego CO2 a jednak rosną ? Coś na skałki, na korzeń...
Hello akwarystki
Na korzenie polecam anubiasy. Przytwierdza się je do nich żyłkami i tak sobie rosną powoli.Nie mają dużych wymagań, z tym że nie lubią dużo światła i łatwo obrastają glonami.
Najlepiej ze wszystkich roślin rosły mi wszelkie kryptokoryny (zwartki).
Rośliny te lubią stare podłoże i nie lubią jakichkolwiek zmian typu przesadzanie itd...Ale po jakimś czasie bytowania w spokoju, tworzą wiele rozłóg i zarastają całe akwarium.
Wszystkie rośliny wolnorosnące nie mają dużego zapotrzebowania na CO2
__________________
Mój podwodny świat
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-07, 12:30   #51
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Cytat:
Napisane przez Kavala
Oj bardzo! Ja mam parkę, która regularnie składa ikrę, a niczym się nie różnią!
Te rybki jest bardzo trudno rozpoznać ale najlepiej je poznać podczas tarła
Są przypadki

Cytat:
Napisane przez Ivon.a
Hello akwarystki
Na korzenie polecam anubiasy. Przytwierdza się je do nich żyłkami i tak sobie rosną powoli.Nie mają dużych wymagań, z tym że nie lubią dużo światła i łatwo obrastają glonami.
Znam coś o nich bo mam je w akwarium i mi teraz kwitną

Edytowane przez Laura2112
Czas edycji: 2006-06-17 o 19:46 Powód: post pod postem
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-07, 20:56   #52
Ivon.a
Wtajemniczenie
 
Avatar Ivon.a
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 689
GG do Ivon.a
Cytat:
Napisane przez nika135
Znam coś o nich bo mam je w akwarium i mi teraz kwitną
Mi też fajnie że się tym Ktoś interesuję....

Nika, a co masz w swoim akwarium -opisz bom bardzo ciekawa chodzi mi o florę i faunę.
__________________
Mój podwodny świat

Edytowane przez Laura2112
Czas edycji: 2006-06-17 o 19:47 Powód: post pod postem
Ivon.a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-08, 14:19   #53
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Cytat:
Napisane przez Ivon.a
Nika, a co masz w swoim akwarium -opisz bom bardzo ciekawa chodzi mi o florę i faunę.
Ach ja mam "misiung"
Nic nie mam do pasowane
Jak bym miała cyfrówkę to bym je pokazała ale nie mam szkoda


Właśnie wczoraj wszystko porządkowałam bo mój brother wszystko musiał powyciągać bo łapał rybki żeby do sklepu zawieść
Ach nabałaganił
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-09, 09:57   #54
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Założyłam akwarium!
Jest jeszcze pustawe i co nieco musze poprawić, ale już jest.
Mam kilka roslinek (6 sztuk - ale to zdecydowane za mało) - nie mam pojęcia, co to za roślinki, zaraz sparwdzę gdzieś na WWW, i pływa w nim jedynie mój bojownik KILLER. Żwirek jest raczej drobny, w kolorze naturalnym, jeden korzeń i parę łupek. Ale te łupki raczej nie wyglądają dobrze, wymienię je chyba na drugi korzeń i mniejsze czarne kamyki. W sumie niewielkie to akwarium (60x30x30) owalne. Jak już będzie pełna obsada roślinek i woda się wyklaruje to zamieszczę zdjęcie. FAJNIE
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-09, 10:33   #55
ankabe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 29
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Mialam kiedys w domq kilka akwariow, w tym jedno takie wielgachne i przerozne rybki sie przez nie przewinely... Bardziej sie nim zajmowal moj brat wiec za wiele nie pamietam szczegolow...
Co do bojownika - sa piekne, ale bardzo zaczepne. U nas podgryzal pletwy innych ryb az trzeba bylo go przelozyc do innego akwarium. Skalary tez mielismy i faktycznie urosly bardzo duze (dobre na patelnie hihi) ale z tego co mi sie kolacze po glowie to rybka rosnie tylko na tyle, na ile ma miejsca - tzn. w malym akwarium nie urosnie...
U mnie roslinki rosly bez problemu choc nic specjalnego z nimi nie robilismy, byly wlozone do zwiru i tyle... A zeby nie miec glonow to dobrze jest jednego glonojada chodowac, fajnie wyglada na szybie Ale dla glonojada trzeba przygotowac jakis "domek" ze sie tak wyraze - np korzen lub odpowiednio ulozone kamienie. Mnie osobiscie bardzo nie podobaja sie jakies zameczki i takie sprawy ale jak ktos lubi to tez moze...
Podloze zawsze usypywalismy ze zwiru-i tu mozna sie wyzyc artystycznie nawet bez duzych nakladow Mysmy uzywali bialego i czarnego zwiru obok siebie, oddzielalismy je wiekszymi kamyczkami, robilismy jakies wzniesienia i pagorki... Poza tym korzenie roslinek dodatkowo przykrywalismy wiekszymi ozdobnymi kamieniami by nie uciekaly. Ladnie tez w akwarium wyglada korzen - my znalezlismy jakis w lesie o odpowiednim ksztalcie a potem go wyszorowalismy i gotowalismy... Ale jak jest zle oczyszczony to moze zamulic wode.
Roslinki oczywiscie nalezy sadzic tak by z tylu znalazly sie te wieksze a na srodku nizsze, wydaje mi sie ze przod lub jakis rog lepiej zostawic bez roslinek. Aha, niektore rybki podgryzaja roslinki. Jesli nie mozna miec roslinek naturalnych, albo nie ma ich za wiele to mozna powkladac roslinki sztuczne, tez dobrze wygladaja...
Neonki sa ladne w gromadzie ale sadze ze jest wiele rownie ladnych rybek a same neonki w akwarium wygladaja tak jakos... nieefektownie? ale to tylko moje osobiste zdanie
To tyle! ale sie rozpisalam
ankabe jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-09, 10:41   #56
ankabe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 29
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Aha, przypomnialy mi sie jeszcze takie uwagi:
* Im wieksze akwarium tym mniej sie brudzi woda. W malych wode trzeba czesto zmieniac
* Woda brudzi sie szybko od zywego pokarmu i od sypkiego - jesli sypie sie za duzo i nie sprzata go zanim utonie
* My jak mielismy dostep to wode bralismy ze studni, wtedy nawet nie musiala odstawac tak dlugo, ale w innych wypadkach bralismy normalnie wode z kranu i po prostu stala sobie jeden dzien, rybkom nic nie bylo
* Nie wlewaj do akwarium wody przegotowanej lub bardzo mocno podgrzanej - woda taka nie zawiera tlenu i rybki sie... utopia
Zycze duzo radosci z nowego hobby Powodzenia
ankabe jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-09, 16:12   #57
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Z tego co ja wiem to najpierw musi byc urządzone akwa bez rybek !!!! Bo nie ma jeszcze odpowiedniej flory bakteryjnej. I najlepiej rybki wkładać do akwa najwcześniej po 2 tyg.Chyba że dasz na to chemikalia bo są to możesz po 1 dniu
Ale człowiek uczy się na błędach
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-09, 19:24   #58
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Reszta mieszkańców wprowadzi się za dwa tygodnie, lub trzy, bojownik jest pierwszy - i tak przez kilka miesięcy żył w kuli bez filtra, grzałki itp., to takie środowisko chyba mu nie zaszkodzi. Wodę uzdatniłam AQUAsafe. Na razie wygląda na całkiem zadowolonego .
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-11, 15:34   #59
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: AKWARIUM - początki !!

To dobrze
A jakie rybki planujesz??
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-11, 19:58   #60
anetkas
Raczkowanie
 
Avatar anetkas
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 409
GG do anetkas
Dot.: AKWARIUM - początki !!

Neonki, rozbory klinowe i kilka kirysków. Razem około 15 rybek.
anetkas jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:54.