własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-07, 15:24   #1
iskralight
Zadomowienie
 
Avatar iskralight
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Wiadomości: 1 771
Question

własna działalność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc


W przyszłym miesiącu zakładam firmę usługową.
Mam w związku z tym kilka pytań, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Będzie to firma jednoosobowa, którą będę prowadzić jako osoba fizyczna. Dochód roczny na razie nie przekroczy 10 000zł, a przez pierwsze miesiące firma przyniesie straty, bo muszę sporo zainwestować.
Będę rozliczała się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, i prowadziła księgę przychodów i rozchodów, i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Skąd mam wiedzieć, czy będę VATowcem? Wybiera się tą opcję samemu? A jeśli będę płacić VAT to płacę też normalny podatek od dochodu?

2. Czy do kosztów uzyskania przychodu zaliczają się comiesięczne opłaty na ZUS?

3. Czy poszczególne usługi są inaczej opodatkowane? Gdzie mogę sprawdzić jaki podatek płacę od wykonania danej usługi?

4. Jeśli wykonam usługę dla firmy z zagranicy, to też płacę podatek?

5. Będzie mnie obowiązywała kasa fiskalna?

Będę wdzięczna za pomoc osobom, które mają z tym do czynienia na co dzień.

Edytowane przez iskralight
Czas edycji: 2010-08-07 o 15:29
iskralight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 08:34   #2
Ania701
Raczkowanie
 
Avatar Ania701
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 53
Dot.: własna działalność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Trochę kiedyś pomagałam mężowi, może się jeszcze znam.

1. VAT i podatek dochodowy to odrębne sprawy. Nie mają na siebie wpływu. Podatek dochodowy (PIT) płacisz od dochodu, VAT, od obrotu. Możesz zadeklarować, że będziesz VAT-owcem, albo nie, ale od jakiegoś obrotu i tak się nim stajesz. Nie pamiętam jakiego :/

2. Tak.

3. Tak, np. szkolenia. Najlepiej zapytaj w US.

4. Tak.

5. Tu Ci nie pomogę :/

Dla bezpieczeństwa lepiej zaangażować biuro rachunkowe, na początku nie są to duże koszty - rzędu 100-200 zł za miesiąc.
Ania701 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 08:42   #3
morphen
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 252
Dot.: własna działalność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Polecam radę koleżanki wyżej, skoro na niczym się nie znasz lepiej zlecić coś fachowcom.
morphen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 08:47   #4
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

ja mam inne zdanie. lepiej nauczyć się samemu i wiedzieć co się dzieje w firmie niz być wiecznie od kogoś zależnym.

Co do kasy fiskalnej https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=454535
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 13:42   #5
kycia1
Wtajemniczenie
 
Avatar kycia1
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Z łóżeczka ;)
Wiadomości: 2 845
Dot.: własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Cytat:
Napisane przez Ninlil Pokaż wiadomość
ja mam inne zdanie. lepiej nauczyć się samemu i wiedzieć co się dzieje w firmie niz być wiecznie od kogoś zależnym.

Co do kasy fiskalnej https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=454535
Przeciez są bilanse narastające itd, tam jest wszystko elegancko opisane, wiec wszystko sie wie co sie dzieje w firmie , zreszta samemu mozna sobie robic oriantacyjne rozliczenia - takie bilanse dostaje z biura rachunkowego co mc i jest mozliwosc uczynienia ewentualnych dalszych kroków, gdy sie okazuje, ze za duzo wyszlo do zapłaty . Nie rozumiem skąd pomysł, ze własciciel miałby nie wiedziec co sie dzieje w jego firmie, skoro "oddaje" w obce rece swoje ksiegi. Idac tym tokiem myslenia, to kazdy Prezes wielkiej korporacji musiałby równiez sam wszystko robic, zeby wiedziec jak sie ma firma . uwazam , ze dobra/y ksiegowa/y to 1/3 sukcesu. To ona Cie pokieruje co lepiej w danym miesiacu zrobic, to ona doradzi , to ona Cie rozliczy itd. Przynajmniej ja tak mam . Przypomni o Zusie o podatku, podpowie co kiedy kupic itd, Matko,, bez niej bym zginela. Wolę zając się innymi sprawami zwiazanymi ze swoja firma, niz nie spac po nocac zastanawiajac się czy dobrze wszystko wrzuciłam w koszta, czy podatek jest dobrze wyliczony, czy czegoś nie przegapiłam? A na pukanie do drzwi nie wstaje nerwowo, bo nie musze sie martwic, czy to przypadkiem nie jest kontrola z US, bo cos źle wyliczłam , a przeciez nieznajomosc prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, równiez jesli chodzi o prawo podatkowe. Zreszta ew. kontrole beda w biurze rachunkowym, nie u mnie . No bez jaj. A wszystko za 100 zł/miesiecznie. Cenie sobie spokojny sen. Ale to jestem tylko Ja.
__________________
Wybrałam pielęgnację ciała z marką Braun

Edytowane przez kycia1
Czas edycji: 2010-08-10 o 13:45
kycia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 15:39   #6
morphen
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 252
Dot.: własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Ninil nie każdy uczy się wszystkiego do przodu, tam samo nie każdy lubi ryzykować. Z czasem dziewczyna się wszystkiego sama nauczy
morphen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 17:09   #7
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Oboje macie rację, ale mówicie o tym tak, jakby to była sprawa niewyobrażalnie trudna Wystarczy mieć trochę rozumu i to wystarczy. Oczywiscie jeśli ktos nie ma czasu na zapoznanie sie z podstawami to jak najbardziej popieram. Jednak i tak uważam, że niewiele czasu trzeba poświęcić, by obyć się bez pomocy biura
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-10, 20:12   #8
kycia1
Wtajemniczenie
 
Avatar kycia1
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Z łóżeczka ;)
Wiadomości: 2 845
Dot.: własna działlność - problem z podatkami - proszę doświadczonych o pomoc

Cytat:
Napisane przez Ninlil Pokaż wiadomość
Oboje macie rację, ale mówicie o tym tak, jakby to była sprawa niewyobrażalnie trudna Wystarczy mieć trochę rozumu i to wystarczy. Oczywiscie jeśli ktos nie ma czasu na zapoznanie sie z podstawami to jak najbardziej popieram. Jednak i tak uważam, że niewiele czasu trzeba poświęcić, by obyć się bez pomocy biura
Ninlil ja go chyba nie mam (rozumu) powaga, bo dla mnie to czarna magia . Mimo, ze pracowałam w ksiegowosci kilka lat i znam co niektóre aspekty dot. ksiegowosci to powiem Ci, ze ja bym zupelnie nie wiedziała co poczynic, jaki pit wypełnic itd. Chociaz moze i tak gadam, pewnie mi wygodnie z biurem , nie ma co ukrywac. Kilka lat temu jak musialam pierwszy raz SAMA sie rozliczyc to jakos dalam rade (bez bledow), wiec pewnie tym razem bym tez dala, ale przysiegam- to dla mnie ciezkie (bo nieznane) . Cale rodzince wypełniam pity, ale to zupelnie cos innego
__________________
Wybrałam pielęgnację ciała z marką Braun
kycia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:17.