Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Wizażowe Społeczności

Notka

Wizażowe Społeczności Wizażowe społeczności to forum, na którym poznasz osoby w swoim wieku, spod tego samego znaku zodiaku, szkoły. Dołącz do nas i daj się poznać.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-04-12, 18:45   #1
Selva
Raczkowanie
 
Avatar Selva
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 146

Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.


Pozwalam sobie założyć nowy wątek ponieważ od jakiegoś czasu interesują mnie tematy związane z ekologią, a mianowicie sposoby na ograniczenie produkowanych przez siebie odpadów oraz życie w sposób mniej szkodliwy dla środowiska. Może znajdą się osoby które są na podobnej drodze i będą chciały się podzielić swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w tej kwestii.
Sama dojrzałam do tego etapu dopiero niedawno (jako kolejny krok w minimalistycznej drodze) a moja świadomość ekologiczna dopiero raczkuje, więc jeśli ktoś się przyłączy to będzie świetnie.


W kwestiach praktycznych, jak do tej pory udało mi się zastąpić kilka jednorazowych rozwiązań bardziej trwałymi i przyjaznymi dla środowiska substytutami:

Higiena:
1. Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów
2. Wielorazowe płatki kosmetyczne (o dziwo wystarcza mi jeden!)
3. Prawdziwe, materiałowe chusteczki zamiast papierowych.
4. Robię swoje kosmetyki na bazie oleju kokosowego i półproduktów.
5. Mydełka zamiast żelu pod prysznic.
Planuję kupić też wielorazową żyletkę (taką z wymiennymi ostrzami).

Kuchnia
1.Butelka wielorazowa na wodę. Miałam Bobble ale okazała się bublem. Fajna w podróży, zwłaszcza samolotem, niestety brzydko zniekształciła się pozostawiona na ostrym słońcu, a wcześniej ciężko było znaleźć do niej filtry (które zresztą są drogie). Teraz używam zwykłej szklanej butelki 0,5 po soku, ale szukam jeszcze lepszego rozwiązania.
2. Torebki wielorazowe na zakupy.
3. Obieram mniej warzyw (kiedyś obierałam wszystko: pomidory, ogórki a nawet jabłka).

Inne
1. Zamiana jednorazowych długopisów na pióro i atrament oraz długopis z wymiennymi wkładami.
2. Kupowanie odzieży w second handach (nie wszystkiego, ale szukam w ciucholandach zanim wybiorę się do sklepu).
3. Ogólne kupowanie mniej.


Jest też kilka rzeczy które sprawiają mi kłopot:
1. Znalezienie trwałej szczoteczki do zębów. Te z drogerii rozwalają się mi po 3 tygodniach, te ze sklepów specjalistycznych są niewiele lepsze a bambusowa którą kupiłam na próbę rozpadła się po 3 użyciach. Bardzo mnie to wkurza ale nie mam już pomysłu. Myślę że ze szczotka elektryczną będzie to samo - wypadające po kilku użyciach włosie z końcówki.
2. Papier. Uczę się pisząc i przepisując ręcznie (np teraz uczę się nowego języka) i strasznie dużo przy tym papieru schodzi. Nie wiem jak temu zaradzić.


Może macie jakieś swoje pomysły jak jeszcze można zmniejszyć ilość produkowanych przez siebie odpadów???
Selva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 19:52   #2
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Dołączam się do wątku Tematyka bardzo mnie interesuje, choć jestem początkująca w temacie i na pewno wiele zmian przede mną.

Moje sposoby obecnie na zmniejszenie ilości śmieci:

- praktycznie nie kupuję batoników, jogurcików, małych przekąsek pakowanych w plastik,
- zwracam uwagę na opakowanie - im mniej "mieszane" - plastik z aluminium i kartonem - tym łatwiej je zrecyklingować,
- zawsze mam w torebce mini torbę na zakupy (wielorazową), praktycznie do zera ograniczyłam przynoszenie do domu reklamówek, kupując ubrania w sieciówkach czy SH "odmawiam" wzięcia reklamówki
- produkty typu kasze, płatki owsiane staram się kupić w dużym opakowaniu, przesypuję do słoików w domu, nie wybieram kaszy czy ryżu w małych woreczkach i kartonach,
- do pracy zawsze robię swoje jedzenie i od pewnego czasu staram się je nosić w wielorazowym pojemniku,
- do kawy, którą czasem mam ochotę pić na mieście, używam wielorazowego kubka z "dobrego" plastiku (kupiony w TkMaxx)
- kubeczek menstruacyjny,
- poza kilkoma dniami w miesiącu zrezygnowałam z wkładek higienicznych,
- chusteczki kupuję w kartonowych pudełkach w dużej ilości sztuk (niestety jestem alergiczna i często używam chusteczek) - wiem że to może marne rozwiązanie, ale przynajmniej nie produkuje się foliowych opakowań po chusteczkach 10 szt.,
- praktycznie nie kupuję wody butelkowanej (przekonałam się do kranówki, ale wiem że nie wszędzie jest dobra),
- gdy zdarza mi się wpaść do marketu po jabłko czy kiść bananów nie pakuję tego w foliówki,
- SEGREGUJĘ ŚMIECI! i nie odwiodą mnie od tego żadne argumenty że śmieci jada potem jedną śmieciarką, one i tak trafiają na sortownię gdzie są ręcznie segregowane...


Ogółem staram się konsumować MNIEJ, jeść jak najmniej przetworzonych - pakowanych produktów, redukować ilość kosmetyków kupowanych regularnie.

---------- Dopisano o 20:52 ---------- Poprzedni post napisano o 20:50 ----------

Cytat:
Napisane przez Selva Pokaż wiadomość
2. Wielorazowe płatki kosmetyczne (o dziwo wystarcza mi jeden!)
Możesz napisać coś więcej o nich?
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 19:55   #3
201703061049
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 247
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Jestem z tobą
Też mam kubeczek, zamieniłam chusteczki do makijażu na ściereczkę z mikrofibry (rewelacja, makijaż zmywa tylko wodą, no more Scheiss in your eyes), szampon w kostce, olej kokosowy/arganowy do ciała, ubieram się w ciucholandach, myję mydłem, noszę zawsze siatkę na zakupy.
Może niewiele, ale już same tampony i chusteczki równa się minus kilka kilo odpadów.
Nie wiem, jak by tu ograniczyć papier, ale akurat tutaj ja bym się nie ograniczała. Nie wszystko można zastapić.
Z chęcią usłyszę inne pomysły!
201703061049 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 20:03   #4
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez sztojabudu Pokaż wiadomość
Jestem z tobą
zamieniłam chusteczki do makijażu na ściereczkę z mikrofibry (rewelacja, makijaż zmywa tylko wodą, no more Scheiss in your eyes), szampon w kostce,
Czy w Rossmanie kupię taką ściereczkę do demakijażu?
Jaki szampon w kostce u Ciebie się sprawdził? Ja miałam tylko kostkę z Lush, fajny był ale nie mieszkam w UK więc dostęp do Lusha mam ograniczony
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 20:17   #5
Selva
Raczkowanie
 
Avatar Selva
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 146
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez ineska86 Pokaż wiadomość
Możesz napisać coś więcej o nich?

Mam płatki Kokosi z drogerii ekologicznej, w komplecie było 5 sztuk za coś ok 11 zł, no i świetnie się sprawdzają do demakijażu. Zazwyczaj do zmycia cieni/kreski i tuszu schodziło mi ze 3 płatki, teraz zmywam wszystko za jednym zamachem. Po użyciu płatek od razu przepieram i wyciskam i po paru godzinach jest znów gotowy do użycia.
Selva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 20:24   #6
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez Selva Pokaż wiadomość
Mam płatki Kokosi z drogerii ekologicznej, w komplecie było 5 sztuk za coś ok 11 zł, no i świetnie się sprawdzają do demakijażu. Zazwyczaj do zmycia cieni/kreski i tuszu schodziło mi ze 3 płatki, teraz zmywam wszystko za jednym zamachem. Po użyciu płatek od razu przepieram i wyciskam i po paru godzinach jest znów gotowy do użycia.
Fajne, ja robię bardzo minimalistyczny makijaż, myślę że takie płatki by mi zupełnie wystarczyły, do zmycia tego co nakładam z reguły wystarczają mi 2 płatki bawełniane (jednorazowe) Zawsze to mniej o paczkę płatków miesięcznie i plastikowe opakowanie do nich.
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 20:40   #7
201703061049
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 247
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez ineska86 Pokaż wiadomość
Czy w Rossmanie kupię taką ściereczkę do demakijażu?
Jaki szampon w kostce u Ciebie się sprawdził? Ja miałam tylko kostkę z Lush, fajny był ale nie mieszkam w UK więc dostęp do Lusha mam ograniczony
Nie wiem, czy są w Rossmanie ale kup zwykłe mikrofibrowe do sprzątania, to jest dokładnie to samo, tylko taniej. Patrz czy jest 100% poliestru, te są podobno delikatniejsze.
Szampon w kostce też z Lusha mam, nie widziałam innych niestety.
201703061049 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-04-12, 20:55   #8
b82ed09e83d6cc96f3cec4b39c6008ed9e8c5acd_5dd330825eb9e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 6 592
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Wasze pomysly daly mi do myslenia. Ja, co prawda, nie jestem zaawansowana w redukowaniu odpadow, ale metoda malych krokow daze do ograniczenia ich:

-jak ineska- nie uzywam wkladek poza dniami przed i po okresie (i dobrze na tym wychodze, bo juz nie miewam infekcji),
-mam wlasna torbe plocienna na zakupy, a jak zamawiam spozywke online, to bez reklamowek
-nie kupujemy z TZ napojow butelkowanych, pijemy kranowe
-na uczelnie mam bidon i pudelko na lunch, nie uzywam wcale woreczkow sniadaniowych
-zwirek do kuwety zamienilam na ekologiczny, ktory da sie splukac w toalecie
-kupuje kosmetyki w duzych opakowaniach (teraz mam litrowy szampon, odzywke, zel pod prysznic zawsze duzy czyli pol litra)
-nie kupuje rzeczy niepotrzebnych, glownie tyczy sie jedzenia. Po pierwsze nie lubie wyrzucac pieniedzy w bloto, a po drugie wyrzucam mniej opakowan
-nie pakuje warzyw i owocow w woreczki
-nie biore reklamowek w sklepie
-nie pobieram wyciągów z bankomatu
-wszystkie rachunki mam online, tak samo z wyciągami z banku
-staram się nie kupować magazynów, jak już jakiś kupię to raz na parę miesięcy. Ogólnie staram się czytać artykuły w internecie
-drukuję bardzo mało rzeczy, uczę się z komputera

Edytowane przez b82ed09e83d6cc96f3cec4b39c6008ed9e8c5acd_5dd330825eb9e
Czas edycji: 2016-04-12 o 20:59
b82ed09e83d6cc96f3cec4b39c6008ed9e8c5acd_5dd330825eb9e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:11   #9
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Noo wreszcie mój wyczekany wątek!! Sama się przymierzałam do założenia go, ale zabrakło mi determinacji (i wiedzy, bo jestem bardzo początkująca). Robię większość z tego co piszecie, nie pakuję w reklamówki, nie kupuję wody w plastikowych butelkach (moja szklana rządzi), segreguję śmieci. Wyszukałam gdzie w moim mieście wyrzuca się np stare kleje, farby na bazie wody, farby na bazie oleju i wyrzucam je do odpowiednich kontenerów. To samo z elektro-śmieciami, bateriami, świetlówkami - wiadomo
Higiena:
Kupiłam kubeczek menstruacyjny i niestety w wyniku głupiego zbiegu okoliczności już go straciłam, więc muszę kupić kolejny
Przymierzam się do kupna wielorazowych wkładek i płatków do demakijażu, ale zainteresowałyście mnie też tymi ściereczkami z mikrofibry - gdzie je można kupić? Jakiś link?
Jeśli chodzi o firmę LUSH też jestem fanką Szamponu w kostce nie miałam, ale balsam do ciała zapakowany w papier tak. Trzeba się przyzwyczaić do używania go, ale warto. Najbardziej podoba mi się że plastikowe opakowania po kremach można do nich zwracać, a oni użyją ich ponownie. No i są cruelty-free, dla mnie to też ważne
Jeśli kupuję peeling do ciała lub twarzy, upewniam się że substancją ścierającą nie są plastikowe kuleczki Załamałam się kiedyś czytając artykuły ile ton plastiku leży na dnach oceanów z samych tylko peelingów (w domu robię czasem z kawy, ale nie zawsze mi służy)
Jedzenie:
Do pracy noszę jedzenie w pudełkach, kupiłam też jedno metalowo-drewniane, żeby odzwyczajać się od plastikowych - załącznik (tylko niestety nie jest szczelne jeśli chodzi o płyny). Na treningi używam jak już wspomniałam szklanej butelki podobnej do tej z załącznika (kupiłam w TKMaxxie)
Nie używam plastikowych słomek w knajpach, w lodziarniach proszę o metalową łyżeczkę jeśli podają plastikową.

Później pewnie dopiszę coś jeszcze
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Life-Factory-beverage-bottles.jpg (78,4 KB, 32 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 61jC5VVmjJL._SY355_.jpg (11,1 KB, 25 załadowań)
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard

Edytowane przez abiblabla
Czas edycji: 2016-04-12 o 21:17
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:18   #10
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

[1=b82ed09e83d6cc96f3cec4b 39c6008ed9e8c5acd_5dd3308 25eb9e;58845986]Wasze pomysly daly mi do myslenia. Ja, co prawda, nie jestem zaawansowana w redukowaniu odpadow, ale metoda malych krokow daze do ograniczenia ich:

-jak ineska- nie uzywam wkladek poza dniami przed i po okresie (i dobrze na tym wychodze, bo juz nie miewam infekcji),
-mam wlasna torbe plocienna na zakupy, a jak zamawiam spozywke online, to bez reklamowek
-nie kupujemy z TZ napojow butelkowanych, pijemy kranowe
-na uczelnie mam bidon i pudelko na lunch, nie uzywam wcale woreczkow sniadaniowych
-zwirek do kuwety zamienilam na ekologiczny, ktory da sie splukac w toalecie
-kupuje kosmetyki w duzych opakowaniach (teraz mam litrowy szampon, odzywke, zel pod prysznic zawsze duzy czyli pol litra)
-nie kupuje rzeczy niepotrzebnych, glownie tyczy sie jedzenia. Po pierwsze nie lubie wyrzucac pieniedzy w bloto, a po drugie wyrzucam mniej opakowan
-nie pakuje warzyw i owocow w woreczki
-nie biore reklamowek w sklepie
-nie pobieram wyciągów z bankomatu
-wszystkie rachunki mam online, tak samo z wyciągami z banku
-staram się nie kupować magazynów, jak już jakiś kupię to raz na parę miesięcy. Ogólnie staram się czytać artykuły w internecie
-drukuję bardzo mało rzeczy, uczę się z komputera[/QUOTE]

Ważne są nawet małe kroki w tym temacie, uważam że to co napisałaś to jest bardzo dużo! Również nie kupuję od pewnego czasu gazet papierowych i z wielką radością rozdałam (a część wyniosłam na makulaturę) zgromadzone w domu Zwierciadła, Wysokie Obcasy i inne do których "możebęcęwracać"
Nie pomyślałam że mam również rachunki i wyciągi online, prawie nie korzystam z bankomatów, ale jak się zdarzy to też nie biorę wydruków.

W kwestii odpadów i segregacji - jakiś czas temu natknęłam się na artykuł, w którym negowano chomikowanie np dużej ilości słoików czy makulatury w domach, piwnicach i innych pawlaczach. Zachęcano do segregacji i wyrzucania takich surowców, które można zrecyklingować. To tak na marginesie zero waste i minimalizmu

---------- Dopisano o 22:18 ---------- Poprzedni post napisano o 22:13 ----------

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Przymierzam się do kupna wielorazowych wkładek i płatków do demakijażu, ale zainteresowałyście mnie też tymi ściereczkami z mikrofibry - gdzie je można kupić? Jakiś link?
Co do płatków do demakijażu właśnie prześledziłam temat i zastanawiam się nad uszyciem ich z jakiegoś ręczniczka (mamy z TŻ niewiele ręczników, ale któryś spokojnie mogłabym poświęcić) lub z jakiegoś bawełnianego ciucha (choć po czystkach w szafie chyba nie mam nic niepotrzebnego...). Mam maszynę do szycia więc chyba zrobię je sama.
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:22   #11
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez ineska86 Pokaż wiadomość
Co do płatków do demakijażu właśnie prześledziłam temat i zastanawiam się nad uszyciem ich z jakiegoś ręczniczka (mamy z TŻ niewiele ręczników, ale któryś spokojnie mogłabym poświęcić) lub z jakiegoś bawełnianego ciucha (choć po czystkach w szafie chyba nie mam nic niepotrzebnego...). Mam maszynę do szycia więc chyba zrobię je sama.
Wiesz co, też o tym myślałam (z tym że ja szyłabym ręcznie), ale nie wiem wcale jaki materiał byłby w porządku do tarcia nim po twarzy. Na moją skórę ręcznik zdecydowanie odpada, a zwykła bawełna też wydaje mi się że by się nie sprawdziła (chociaż nie wiem w sumie).
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-04-12, 21:27   #12
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Wiesz co, też o tym myślałam (z tym że ja szyłabym ręcznie), ale nie wiem wcale jaki materiał byłby w porządku do tarcia nim po twarzy. Na moją skórę ręcznik zdecydowanie odpada, a zwykła bawełna też wydaje mi się że by się nie sprawdziła (chociaż nie wiem w sumie).
To pewnie zależy od ręcznika, ale właśnie upatrzyłam sobie jeden mięciutki, 100% bawełna. Z tego co widziałam w składzie tych polecanych wyżej płatków jest włókno bambusowe i poliester. Każdy ma inne potrzeby, ja zmywam tylko makijaż z oczu i brwi, nie nakładam póki co podkładu czy pudru więc takie bawełniane krążki chyba by mi wystarczyły.
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:30   #13
Selva
Raczkowanie
 
Avatar Selva
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 146
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość

Przymierzam się do kupna wielorazowych wkładek i płatków do demakijażu, ale zainteresowałyście mnie też tymi ściereczkami z mikrofibry - gdzie je można kupić? Jakiś link?
Jeśli chodzi o firmę LUSH też jestem fanką Szamponu w kostce nie miałam, ale balsam do ciała zapakowany w papier tak. Trzeba się przyzwyczaić do używania go, ale warto. Najbardziej podoba mi się że plastikowe opakowania po kremach można do nich zwracać, a oni użyją ich ponownie. No i są cruelty-free, dla mnie to też ważne
Jeśli kupuję peeling do ciała lub twarzy, upewniam się że substancją ścierającą nie są plastikowe kuleczki Załamałam się kiedyś czytając artykuły ile ton plastiku leży na dnach oceanów z samych tylko peelingów (w domu robię czasem z kawy, ale nie zawsze mi służy)
Ja od dawien dawna czytam składy kosmetyków ale jakoś na samym końcu dotarło do mnie że w tych peelingach jest plastik, chyba dopiero w jakimś filmiku na youtube ktoś o tym wspomniał i przeżyłam wstrząs. Może dlatego że po prostu peelingów jako takich nie używałam za często, wolę rękawice peelingujące albo szczotki z włosia. Teraz sama kogo mogę to odnośnie tych kulek "oświecam".

Co do ściereczek to ja mam z BU taką, ale nie wiem czy to mikrofibra. Sprawdza się w miarę dobrze, zwłaszcza gdy mi się zachce zrobić demakijaż olejem kokosowym.
Selva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:33   #14
lwia paszcza
Zakorzenienie
 
Avatar lwia paszcza
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 4 722
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez Selva Pokaż wiadomość
Pozwalam sobie założyć nowy wątek ponieważ od jakiegoś czasu interesują mnie tematy związane z ekologią, a mianowicie sposoby na ograniczenie produkowanych przez siebie odpadów oraz życie w sposób mniej szkodliwy dla środowiska. Może znajdą się osoby które są na podobnej drodze i będą chciały się podzielić swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w tej kwestii.
Sama dojrzałam do tego etapu dopiero niedawno (jako kolejny krok w minimalistycznej drodze) a moja świadomość ekologiczna dopiero raczkuje, więc jeśli ktoś się przyłączy to będzie świetnie.


W kwestiach praktycznych, jak do tej pory udało mi się zastąpić kilka jednorazowych rozwiązań bardziej trwałymi i przyjaznymi dla środowiska substytutami:

Higiena:
1. Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów
2. Wielorazowe płatki kosmetyczne (o dziwo wystarcza mi jeden!)
3. Prawdziwe, materiałowe chusteczki zamiast papierowych.
4. Robię swoje kosmetyki na bazie oleju kokosowego i półproduktów.
5. Mydełka zamiast żelu pod prysznic.
Planuję kupić też wielorazową żyletkę (taką z wymiennymi ostrzami).

Kuchnia
1.Butelka wielorazowa na wodę. Miałam Bobble ale okazała się bublem. Fajna w podróży, zwłaszcza samolotem, niestety brzydko zniekształciła się pozostawiona na ostrym słońcu, a wcześniej ciężko było znaleźć do niej filtry (które zresztą są drogie). Teraz używam zwykłej szklanej butelki 0,5 po soku, ale szukam jeszcze lepszego rozwiązania.
2. Torebki wielorazowe na zakupy.
3. Obieram mniej warzyw (kiedyś obierałam wszystko: pomidory, ogórki a nawet jabłka).

Inne
1. Zamiana jednorazowych długopisów na pióro i atrament oraz długopis z wymiennymi wkładami.
2. Kupowanie odzieży w second handach (nie wszystkiego, ale szukam w ciucholandach zanim wybiorę się do sklepu).
3. Ogólne kupowanie mniej.


Jest też kilka rzeczy które sprawiają mi kłopot:
1. Znalezienie trwałej szczoteczki do zębów. Te z drogerii rozwalają się mi po 3 tygodniach, te ze sklepów specjalistycznych są niewiele lepsze a bambusowa którą kupiłam na próbę rozpadła się po 3 użyciach. Bardzo mnie to wkurza ale nie mam już pomysłu. Myślę że ze szczotka elektryczną będzie to samo - wypadające po kilku użyciach włosie z końcówki.
2. Papier. Uczę się pisząc i przepisując ręcznie (np teraz uczę się nowego języka) i strasznie dużo przy tym papieru schodzi. Nie wiem jak temu zaradzić.


Może macie jakieś swoje pomysły jak jeszcze można zmniejszyć ilość produkowanych przez siebie odpadów???

Generalnie świetne masz podejście do ekologii jednak nie ze wszystkimi punktami się zgadzam, i już piszę, dlaczego:
- materiałowe chusteczki - to jest nie do przejścia, zwłaszcza, jeśli ktoś ma tendencje do alergii i związanego z nimi kataru, przykłady, kiedy papierowe chusteczki się bardziej przydają można by mnożyć, no i są bardziej higieniczne po prostu
- mydełka pod prysznic - jeśli mowa o tych w płynie to ok, ale kostki - są zwyczajnie niewygodne
- szklanej butelki w torebce nie chciałabym nosić, wciąż bym się bała, że o coś zawadzę i ją stłukę, poza tym taka półlitrowa czy litrowa butla z płynem będzie przecież cięższa od plastikowej

Reszta jak najbardziej ok. Zmniejszanie ilości odpadów to ciężka sprawa, chociaż można, gdy ktoś ma warunki, kupić sobie kompostownik i wrzucać tam śmieci organiczne. U mnie dzięki temu śmieci wyrzuca się znacznie rzadziej. Poza tym generalnie, to co ja lubię, to odzysk, nie tylko z lumpeksów , rezygnacja z wszelkiego rodzaju jednorazówek oraz kupowanie kosmetyków i innej chemii w dużych opakowaniach. Czasami zresztą te opakowania też się jakiś czas wykorzystuje, np. jako doniczki tymczasowe O ile się da, produkty sypkie, kasze, bakalie itp. kupuję na wagę (no jednak ten woreczek to mimo wszystko mniejszy śmieć niż 4 woreczki i karton z ryżu). Również, o ile to możliwe, chemię do domu przygotowuję sama.
lwia paszcza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:39   #15
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Była któraś z was w tym sklepie warszawskim bez opakowań?
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:41   #16
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez lwia paszcza Pokaż wiadomość
- materiałowe chusteczki - to jest nie do przejścia, zwłaszcza, jeśli ktoś ma tendencje do alergii i związanego z nimi kataru, przykłady, kiedy papierowe chusteczki się bardziej przydają można by mnożyć, no i są bardziej higieniczne po prostu
- mydełka pod prysznic - jeśli mowa o tych w płynie to ok, ale kostki
Odnośnie chusteczek się zgadzam, mam nadzieję że w końcu uporam się z alergią i skończę z tym nadmiarem chusteczek

Mydło w kostce do ciała - ja akurat używam, bo większość żeli pod prysznic mi strasznie wysusza skórę, odkąd przeszłam na mydła organiczne z naturalnym składem problem wysuszenia minął. Mam tak mądrze zaprojektowaną półkę pod prysznicem że mydełko idealnie obsycha na kratce. Namydlanie nie sprawia mi problemu
__________________
minimalistka
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:47   #17
201703061049
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 247
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez lwia paszcza Pokaż wiadomość
Generalnie świetne masz podejście do ekologii jednak nie ze wszystkimi punktami się zgadzam, i już piszę, dlaczego:
- materiałowe chusteczki - to jest nie do przejścia, zwłaszcza, jeśli ktoś ma tendencje do alergii i związanego z nimi kataru, przykłady, kiedy papierowe chusteczki się bardziej przydają można by mnożyć, no i są bardziej higieniczne po prostu
- mydełka pod prysznic - jeśli mowa o tych w płynie to ok, ale kostki - są zwyczajnie niewygodne
- szklanej butelki w torebce nie chciałabym nosić, wciąż bym się bała, że o coś zawadzę i ją stłukę, poza tym taka półlitrowa czy litrowa butla z płynem będzie przecież cięższa od plastikowej

Reszta jak najbardziej ok. Zmniejszanie ilości odpadów to ciężka sprawa, chociaż można, gdy ktoś ma warunki, kupić sobie kompostownik i wrzucać tam śmieci organiczne. U mnie dzięki temu śmieci wyrzuca się znacznie rzadziej. Poza tym generalnie, to co ja lubię, to odzysk, nie tylko z lumpeksów , rezygnacja z wszelkiego rodzaju jednorazówek oraz kupowanie kosmetyków i innej chemii w dużych opakowaniach. Czasami zresztą te opakowania też się jakiś czas wykorzystuje, np. jako doniczki tymczasowe O ile się da, produkty sypkie, kasze, bakalie itp. kupuję na wagę (no jednak ten woreczek to mimo wszystko mniejszy śmieć niż 4 woreczki i karton z ryżu). Również, o ile to możliwe, chemię do domu przygotowuję sama.
Ja namydlam dłonie/rękawicę i się myję, jest tak samo jak żelem. Czemu niewygodne?
Fajnie ci, że masz kompostownik, moim marzeniem jest mieć młynek do śmieci jak w USA i wszystko rurą prościutko na kompostownik za domem.
201703061049 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 21:53   #18
Selva
Raczkowanie
 
Avatar Selva
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 146
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez lwia paszcza Pokaż wiadomość
Generalnie świetne masz podejście do ekologii jednak nie ze wszystkimi punktami się zgadzam, i już piszę, dlaczego:
- materiałowe chusteczki - to jest nie do przejścia, zwłaszcza, jeśli ktoś ma tendencje do alergii i związanego z nimi kataru, przykłady, kiedy papierowe chusteczki się bardziej przydają można by mnożyć, no i są bardziej higieniczne po prostu
- mydełka pod prysznic - jeśli mowa o tych w płynie to ok, ale kostki - są zwyczajnie niewygodne
- szklanej butelki w torebce nie chciałabym nosić, wciąż bym się bała, że o coś zawadzę i ją stłukę, poza tym taka półlitrowa czy litrowa butla z płynem będzie przecież cięższa od plastikowej
Witaj, dziękuję za opinię. Absolutnie nie chodzi mi to by komuś w jakikolwiek sposób narzucać rozwiązania, bo każdy wie co jest dla niego najlepsze i z czego jest w stanie zrezygnować "w imię idei", a z czego nie. Chodzi mi tylko o to byśmy wymieniały się pomysłami, poglądami, małymi trikami w tym jakby nie było, ważnym temacie. Przykładowe chusteczki - też jestem alergikiem i często z nosa cieknie mi po prostu woda (przepraszam wrażliwych ) i całkiem nieźle się do tej pory moje materiałowe chusteczki sprawdzały.

Co do szklanej butelki to też jak dla mnie jest tymczasowe rozwiązanie, dopóki nie wpadnę na jakieś lepsze, może właśnie dzięki temu wątkowi. Zrobiłam się strasznie wrażliwa na punkcie plastikowych butelek i strasznie mnie one irytują. Bobble miała być rozwiązaniem, ale też skończyła po 2 miesiącach na wysypisku.

Ja uwielbiam mydełka i nie są one dla mnie niewygodne- kwestia gustu, przyzwyczajenia.
Selva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-12, 22:33   #19
lwia paszcza
Zakorzenienie
 
Avatar lwia paszcza
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 4 722
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez sztojabudu Pokaż wiadomość
Ja namydlam dłonie/rękawicę i się myję, jest tak samo jak żelem. Czemu niewygodne?
Fajnie ci, że masz kompostownik, moim marzeniem jest mieć młynek do śmieci jak w USA i wszystko rurą prościutko na kompostownik za domem.
podobno z tymi młynkami to są kontrowersje, bo te odpadki są świetne dla szczurów ale nie zgłębiałam tego tematu dokładnie. Nawet zdaje mi się, że u nas są one niedozwolone? Trzeba by o tym poczytać. Co do mydła - ja znam siebie, i po prostu bardziej pasuje mi płynna forma, poza tym pewnie bym przypadkiem ujechała na tym mydle, a siniaki mi ciężko schodzą więc to po prostu nie dla mnie.
lwia paszcza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-04-13, 08:34   #20
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez lwia paszcza Pokaż wiadomość
- szklanej butelki w torebce nie chciałabym nosić, wciąż bym się bała, że o coś zawadzę i ją stłukę, poza tym taka półlitrowa czy litrowa butla z płynem będzie przecież cięższa od plastikowej
Ja mam taką obleczoną gumą - dzięki temu szansa że się stłucze jest naprawdę niewielka. Z tym że sama nie wiem na ile taka guma jest eko.
A że swoje waży - to prawda, ja jak już pisałam mam niewielką (około 0,4? 0,5? nie jestem pewna) i ciężaru dużego nie ma. Ale przy większych to już co innego. nie mniej jednak polecam wszystkim, od ponad pół roku nie kupiłam plastikowej butelki! Strasznie mnie to cieszy.
Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Była któraś z was w tym sklepie warszawskim bez opakowań?
Ponawiam pytanie Ja nie jestem z Warszawy, ale chyba wybiorę się do tego sklepu następnym razem jak będę. Ot, żeby zwiedzić i zobaczyć jak to wygląda
Wiem też że jest taki w Berlinie, ale też nie miałam okazji zobaczyć.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard

Edytowane przez abiblabla
Czas edycji: 2016-04-13 o 08:35
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 08:42   #21
ineska86
Rozeznanie
 
Avatar ineska86
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 642
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Ja mam taką obleczoną gumą - dzięki temu szansa że się stłucze jest naprawdę niewielka. Z tym że sama nie wiem na ile taka guma jest eko.
A że swoje waży - to prawda, ja jak już pisałam mam niewielką (około 0,4? 0,5? nie jestem pewna) i ciężaru dużego nie ma. Ale przy większych to już co innego. nie mniej jednak polecam wszystkim, od ponad pół roku nie kupiłam plastikowej butelki! Strasznie mnie to cieszy.

Ponawiam pytanie Ja nie jestem z Warszawy, ale chyba wybiorę się do tego sklepu następnym razem jak będę. Ot, żeby zwiedzić i zobaczyć jak to wygląda
Wiem też że jest taki w Berlinie, ale też nie miałam okazji zobaczyć.
W TkMaxx są butelki z plastiku wolnego od BPA, czyli bezpieczny plastik, są lekkie i pojemne jeżeli ktoś potrzebuje nosić ze sobą większą ilość wody. Mi wystarcza kubek do "kawy", do którego mogę nalać soku czy wody (kubek jest 100% szczelny). Ale ja mało piję ogólnie (wiem że powinnam więcej...) więc takie 200- 250 ml poza domem na luzie mi wystarcza (a kubek ma pojemność max 350 ml).
__________________
minimalistka

Edytowane przez ineska86
Czas edycji: 2016-04-13 o 08:45
ineska86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 09:50   #22
Selva
Raczkowanie
 
Avatar Selva
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 146
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Tu znalazłam ciekawy artykuł o BPA Free, ale będę zgłębiać sprawę jeszcze.
http://zielonyzagonek.pl/wolne-od-bp...m-warto-mowic/
Selva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 09:55   #23
scarlett26
Zakorzenienie
 
Avatar scarlett26
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9 934
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

czym dla Was jest zero waste? uważacie, że w ogóle możliwe jest niewytwarzanie odpadów w ogóle? wg mnie nie - staram się nie produkować nadmiaru śmieci, ale z pewnych rzeczy (np. podpaski) nie zrezygnuję, a i bananów ze skórą jeść nie zamierzam, a kompost nie jest mi do niczego potrzebny
__________________
"The past is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That is why it is called the present" Anon.


- 100/2017 (28304 strony)
- 143/2018 (35435 strony)
- 45/2019 (9833 strony)
scarlett26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:09   #24
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez ineska86 Pokaż wiadomość
W TkMaxx są butelki z plastiku wolnego od BPA, czyli bezpieczny plastik, są lekkie i pojemne jeżeli ktoś potrzebuje nosić ze sobą większą ilość wody. Mi wystarcza kubek do "kawy", do którego mogę nalać soku czy wody (kubek jest 100% szczelny). Ale ja mało piję ogólnie (wiem że powinnam więcej...) więc takie 200- 250 ml poza domem na luzie mi wystarcza (a kubek ma pojemność max 350 ml).
A możesz napisać jakiego konkretnie tworzywa szukać? Czy po prostu na metce jest adnotacja BPA-free?
Tak swoją drogą, z tym BPA-free to też nie jest prosta sprawa. Znalazłam taki artykuł (nie wiem na ile wiarygodny): http://myplasticfreelife.com/2011/04...ing-chemicals/
co tylko potwierdza to o czym czytałam już wcześniej - w przemyśle bardzo często materiały zastępcze są gorsze od tych których unikamy na samym początku. Tylko, że takich adnotacji producenci na opakowaniach umieszczać nie muszą. Krótko mówiąc często jest tak, że dany składnik/element staje się zabroniony przez prawo. Producenci szukając zastępczych rozwiązań decydują się na inne, nie zabronione jeszcze rozwiązania które właściwie są gorsze niż materiał który został zabroniony w pierwszej kolejności.
Poza tym, plastik to plastik, nie rozkłada się (chyba każdy?), więc w efekcie zostaje śmieciem. Nie chcę się mądrzyć, bo sama nie jestem aż tak rystrykcyjna w tym temacie (bardzo żałuję że kupiłam drugiego tangle-teezera zamiast kupić drewnianą szczotkę), ale wszystkim zainteresowanym w tym temcie polecam serdecznie książkę "Cradle to cradle - remaking the way we make things" czyli holenderską biblię w dziedzinie eko-dizajnu (dizajnu zwykłych codziennych przedmiotów, nie tylko trendy gadżetów), a zwłaszcza rozdział: Why being "less-bad" is no good?, która wszystko to wyjaśnia.
Przyznam że ta książka załamuje, bo właściwie wszystko czego używamy a pochodzi z przemysłu jest zaprojektowane w sposób by śmiecić. I teraz mam codziennie dylematy, bo często wychodzi na to że nie da się postąpić dobrze. Nie mniej jednak, trzeba robić swoje, ile się da.To w ogóle temat rzeka i przyznam, że gdybym teraz miała wybierać kierunek studiów (a nie gdy byłam głupim podlotkiem) zdawałabym maturę z chemii i buiologii i poszłabym totalnie w tę stronę Niestety teraz nie ogarniam zbyt dobrze tematów biol-chem i czytanie artykułów naukowych sprawia mi trudność, dlatego sory jeśli coś w moich postach przekręcam lub pytam o rzeczy dla was banalne.

---------- Dopisano o 11:09 ---------- Poprzedni post napisano o 11:01 ----------

Cytat:
Napisane przez scarlett26 Pokaż wiadomość
czym dla Was jest zero waste? uważacie, że w ogóle możliwe jest niewytwarzanie odpadów w ogóle? wg mnie nie - staram się nie produkować nadmiaru śmieci, ale z pewnych rzeczy (np. podpaski) nie zrezygnuję, a i bananów ze skórą jeść nie zamierzam, a kompost nie jest mi do niczego potrzebny
Tak, jest możliwe, wiele ludzi tak żyje. Z tym że ja sama nie sądze bym kiedyś osiągnęła absolutne zero-waste. Warto jednak, jak ze wszystkim, pracować nad sobą.
To że uważywasz sztucznych, chemicznie wybielanych podpasek (jak i wiele innych osób) to twój wybór, nie konieczność. Chodzi raczej o to, że niektórzy zdają sobię sprawę z konsekwencji swoich wyborów i nie chcą więcej przyczyniać się do skutków tychże.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard

Edytowane przez abiblabla
Czas edycji: 2016-04-13 o 10:11
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:14   #25
DiTu77
Zakorzenienie
 
Avatar DiTu77
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 834
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Fajny wątek ja stosuję wiele przytoczonych wyżej rozwiązań
Tak na szybko dorzucę od siebie używanie pieluch wielorazowych dla dziecka. Szybko przyzwyczaiłam się do nich i w zasadzie widzę same plusy. A świadomość że ponad tona zużytych pieluch nie wyląduje w środowisku jest najbardziej motywująca. Zaraz po niej jest różnica w finansach
Ponadto lubię odnawiać stare przedmioty i nadawać im nowe życie a czasem nowe zastosowanie.
Teraz zamierzam zrobić donice ogrodowe z opony Staram się stosować naturalną chemię: soda, ocet itp.
DiTu77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:25   #26
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Do dziewczyn używających wielorazowych wkładek, wacików, pieluch itd: Jak je pierzecie? Odzielnie czy z innymi ubraniami? Pisałam już że przymierzam się do kupna czegoś w zastępstwie wkładek higienicznych i płatków do zmywania makijażu, ale nie wiem jak je czyścić? Przecież samych ich do pralki nie wrzucę, ledwo dno bębna zakryje - szkoda wody i chemii Dochodzi kwestia temperatury wody, płynów do prania. Jak sobie z tym radzicie? Myślałam może, że mogłabym prać je z ręcznikami, ale sama nie wiem.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:38   #27
krasulka7399
Zakorzenienie
 
Avatar krasulka7399
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 6 920
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Super wątek, na pewno będzie motywował do pracy nad sobą w kwestii ekologii.

Czytając wasze posty doszłam do wniosku, że dużo pracy jeszcze przede mną, uświadomiłam sobie, że w wielu kwestiach mogę być bardziej eko.

Z tego co do tej pory udaje mi się robić:
- segregacja śmieci,
- nie wyrzucanie płatków kosmetycznych do toalety,
- świadome zakupy, by nie marnować jedzenia,
- zakupy z torbami materiałowymi (choć warzywa i owoce pakuję w dostępne w sklepie siatki ponieważ nie chcę ich kłaść bezpośrednio do sklepowego wózka/koszyka).

Nad czym chciałabym popracować to na pewno mniej butelek plastikowych (zastanawiam się czy nie pić wody przegotowanej tak, jak w dzieciństwie) oraz bardziej naturalne kosmetyki (trochę przeraziło mnie to, co tu przeczytałam o kuleczkach z tworzyw sztucznych w peelingach).
krasulka7399 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:41   #28
scarlett26
Zakorzenienie
 
Avatar scarlett26
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9 934
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Tak, jest możliwe, wiele ludzi tak żyje. Z tym że ja sama nie sądze bym kiedyś osiągnęła absolutne zero-waste. Warto jednak, jak ze wszystkim, pracować nad sobą.
To że uważywasz sztucznych, chemicznie wybielanych podpasek (jak i wiele innych osób) to twój wybór, nie konieczność. Chodzi raczej o to, że niektórzy zdają sobię sprawę z konsekwencji swoich wyborów i nie chcą więcej przyczyniać się do skutków tychże.
Miałam zespół wstrząsu toksycznego po tamponach - nigdy więcej i z tego między innymi powodu nie akceptuję żadnych wewnętrznych rozwiązań - więc kubeczek odpada. Koszt podpasek wielorazowych masakryczny, przy ilości jaką musiałabym ich mieć to chyba nie zwróciłby mi się do menopauzy. Są jakieś inne opcje?

---------- Dopisano o 11:41 ---------- Poprzedni post napisano o 11:38 ----------

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Do dziewczyn używających wielorazowych wkładek, wacików, pieluch itd: Jak je pierzecie? Odzielnie czy z innymi ubraniami? Pisałam już że przymierzam się do kupna czegoś w zastępstwie wkładek higienicznych i płatków do zmywania makijażu, ale nie wiem jak je czyścić? Przecież samych ich do pralki nie wrzucę, ledwo dno bębna zakryje - szkoda wody i chemii Dochodzi kwestia temperatury wody, płynów do prania. Jak sobie z tym radzicie? Myślałam może, że mogłabym prać je z ręcznikami, ale sama nie wiem.
też sie nad tym zastanawiam - przy częstym praniu za bardzo eko to to nie jest - przy rzadkim, aż się nazbiera gdzieś trzeba składować ten niezbyt fiołkami pachnący ładunek, a przy tym w same produkty zainwestować grube setki jeśli nie tysiące złotych.
__________________
"The past is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That is why it is called the present" Anon.


- 100/2017 (28304 strony)
- 143/2018 (35435 strony)
- 45/2019 (9833 strony)
scarlett26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:47   #29
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Cytat:
Napisane przez scarlett26 Pokaż wiadomość
Miałam zespół wstrząsu toksycznego po tamponach - nigdy więcej i z tego między innymi powodu nie akceptuję żadnych wewnętrznych rozwiązań - więc kubeczek odpada. Koszt podpasek wielorazowych masakryczny, przy ilości jaką musiałabym ich mieć to chyba nie zwróciłby mi się do menopauzy. Są jakieś inne opcje?

---------- Dopisano o 11:41 ---------- Poprzedni post napisano o 11:38 ----------



też sie nad tym zastanawiam - przy częstym praniu za bardzo eko to to nie jest - przy rzadkim, aż się nazbiera gdzieś trzeba składować ten niezbyt fiołkami pachnący ładunek, a przy tym w same produkty zainwestować grube setki jeśli nie tysiące złotych.
Hmm z tego co czytałam, kubeczek jest w 100% bezpiecznym wyjściem jeśli chodzi o zespół wstrząsu toksycznego i właśnie polecany osobom które z tego powodu nie chcą lub nie mogą używać tamponów. Nie będę cię na siłę przekonywać, bo możesz używać czego chcesz, ale moim zdaniem trzymanie się sztucznego chemicznego wytworu (przypominam - wybielanego) wcale nie jest bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem. Nie mówiąc już o zwykłym produkowaniu śmieci, bo to podstawa tego wątku, które szkodzi nie tylko używającym podpasek ale i wszystkim innym dookoła.
Żeby nie było - sama kubeczek kupiłam dopiero 2 miesiące temu! Nie chcę tu nikogo rozliczać ani się mądrzyć.

A co do drugiej części:
Ja sama chcę w najbliższym czasie kupić kilka wkładek wielorazowego użytku na ostatnie dwa dni okresu (i wtedy uprać je za jednym zamachem) i używać kubeczka przez pierwszą jego część. To rozwiązanie wydaje mi się na tę chwilę dla mnie najrozsądniejsze. Mam też nadzieję że z upływem czasu wielorazówki trochę stanieją
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard

Edytowane przez abiblabla
Czas edycji: 2016-04-13 o 10:49
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 10:58   #30
favianna
Zakorzenienie
 
Avatar favianna
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 7 136
Dot.: Zero Waste/Less Waste i świadomość ekologiczna.

Hej dziewczyny, dzięki za złożenie tego wątku, ja ostatnio jestem dramatycznie zajechana zbyt wieloma rzeczami i kompletnie zapomniałam o tym
Dołączam oczywiście
Selva świetny pierwszy post, ja bym takiego nie napisała
favianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Wizażowe Społeczności


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-12-26 11:02:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:44.