Niedowapnienie zęba? Co to? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-05-27, 16:30   #1
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966

Niedowapnienie zęba? Co to?


Byłam dzisiaj z małą (6 lat) u dentysty. Stomatolog stwierdził że mała ma niedowapnienie jednego zęba stałego, o co chodzi?
Pytałam czy da się coś z tym zrobić, jakoś zapobiec, ale odpowiedź była krótka: NIE i stomatolog poszła.
Jakie są przyczyny niedowapnienia? Czemu jeden ząbek a nie więcej? Bo mogłoby się wydawać że jeśli brakuje małej wapna to więcej ząbków byłoby takich, a z 6 zębów stałych tylko jeden ma z tymi białymi plamkami.
Wiecie może coś wiecej o niedowapnieniu? Szukałam na necie ale nic nie znalazłam.
Proszę o jakieś informacje.
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 17:20   #2
katiusha
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 180
Dot.: Niedowapnienie zęba? Co to?

Hej
nie jestem specjalistką ale z tego co moja dentystka mi tłumaczyła, niedowapnienie to po prostu ubytek w szkliwie. Szkliwo jest zbudowane głównie z wapnia, i jeśli jest go za mało to szkliwo ma ubytki (robi się cieńsze, głównie przy dziąsłach bo tam w ogóle jest go mniej niż na górze zęba).
A bakterie powodujące próchnicę muszą się mocno namęczyć żeby przebić się przez warstwę szkliwa, ale jeśli ta warstwa jest cienka to bardzo łatwo robi się próchnica.
Z tego co wiem zapobiega się dostarczając budulec dla szkliwa- czyli wapń oraz fluor. Nie wiem czy 6-latkom można fluoryzować zęby, ale to jest jeden ze sposobów. Jest też japoński specyfik nazywany płynnym szkliwem, na bazie krowiego mleka (tylko nie można być na nie uczulonym), który nawapnia zęby. No a poza tym pić mleko, jogurty, itd.
katiusha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-03, 12:05   #3
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966
Dot.: Niedowapnienie zęba? Co to?

No własnie mała dużo donanków je i pije mleka, a niedowapnienie jest tylko na jednym żebie, a wychodzi jej obecnie 4, dlatego dziwi mnie, czemu tylko na tym jednym tak jest. Dziękuję za odpowiedz
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-04, 14:43   #4
katiusha
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 180
Dot.: Niedowapnienie zęba? Co to?

Być może ten ząb jest gorzej czyszczony, szczoteczka nie sięga lub ma ciasne przestrzenie przy styku z innymi zębami i dlatego szkliwo jest nadtrawiane tam, a nie w innych zębach. To nic nadzwyczajnego że widać to tylko w 1 zębie.
katiusha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 12:19   #5
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966
Dot.: Niedowapnienie zęba? Co to?

Cytat:
Napisane przez katiusha Pokaż wiadomość
Być może ten ząb jest gorzej czyszczony, szczoteczka nie sięga lub ma ciasne przestrzenie przy styku z innymi zębami i dlatego szkliwo jest nadtrawiane tam, a nie w innych zębach. To nic nadzwyczajnego że widać to tylko w 1 zębie.
Dzięki za odpowiedź
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:35.