Jak zostać Fotografem ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-07-02, 16:18   #1
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869

Jak zostać Fotografem ?


są tu na forum fotografki, fotografowie ?


od pewnego czasu chodzi mi po głowie myśl o zajęciu się fotografią zawodowo ale nie wiem od czego zacząć... - nigdy nie miałem z tym doczynienia zawodowo, a fotki które robię dla prywatnie wychodzą mi całkiem całkiem fajnie, gdyby nad tym jeszcze trochę popracować pewnie byłoby lepiej ale... od czego zacząć ?


są potrzebne jakieś uprawnienia, żeby być zawodowym fotografem ?


dużo jest firm, które szukają fotografów ? - i bardziej są to zlecenia typu zrób fotki zapłacimy czy bardziej praca na etat/umowę zlecenie typu wypłata za godzine ?
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-02, 18:06   #2
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Jak zostać Fotografem ?

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
są tu na forum fotografki, fotografowie ?


od pewnego czasu chodzi mi po głowie myśl o zajęciu się fotografią zawodowo ale nie wiem od czego zacząć... - nigdy nie miałem z tym doczynienia zawodowo, a fotki które robię dla prywatnie wychodzą mi całkiem całkiem fajnie, gdyby nad tym jeszcze trochę popracować pewnie byłoby lepiej ale... od czego zacząć ?


są potrzebne jakieś uprawnienia, żeby być zawodowym fotografem ?


dużo jest firm, które szukają fotografów ? - i bardziej są to zlecenia typu zrób fotki zapłacimy czy bardziej praca na etat/umowę zlecenie typu wypłata za godzine ?
Powiem tak, mój ex jest zawodowym fotografem, a ja jako osoba po grafice komputerowej też nieco w branży swojego czasu siedziałam.

Nie jest to łatwy kawałek chleba.
Wszystko zależy o jakiej gałęzi rozmawiamy.
Zazwyczaj gazety, serwisy internetowe szukają fotoreporterów (zdjęcia z ważnych imprez sportowych, wydarzeń kulturalnych, wypadków etc.). Zatrudniają na umowę zlecenie, umowę o dzieło, albo na zasadzie TFP, co dla początkujących, chcących zaistnieć w ogóle na rynku może i ma rację bytu.. ale potem?

3/4 fotografów, których znam mają swoją własną dz.gosp i robią głównie ślubniaki. Każdy ma skończony jakiś kurs albo i szkołę w tym kierunku. Robiąc śluby potrzebujesz zaświadczenie z Kurii o odbytym pozytywnie kursie liturgicznym dla fotografów i fotooperatorów. Kurs w zależności od Kurii może trwać jeden dzień, zazwyczaj jest to na weekend, albo być rozciągniety w czasie na kilka weekendów. Koszt różny, od kilkudziesięciu złotych do max. 200zł. Nadmieniam, że posiadanie samego zaświadczenia upoważnia Cię do fotografowania w obiektach sakralnych, aczkolwiek ksiądz w tej kwestii ma ostateczne zdanie i nawet mając taki kurs, może nie dopuścić Cię do fotografowania, czym jedynie szkodzi młodym, a nie Tobie.

O fotografii sportowej też mogę nieco powiedzieć i chyba jedynym plusem to fakt, że masz akredytację i wstęp za darmo na wydarzenia sportowe. Załapać się do 'jakieś' (pytanie jakiej jest kluczowe) agencji teoretycznie nie jest ciężko, ale o jakiś super hiper wydarzeniach sportowych to można pomarzyć, bo np. na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej jest ograniczona ilość, sprawdzone agencje i reporterzy. Sprzedaż zdjęć sportowych też nie jest prostą sprawą, a przede wszystkim opłacalną. Sprzedają się jedynie dobre zdjęcia, trafione momenty, dobre kadry. Na takich meczach nie siedzi jedna osoba, tylko kilka i trzeba też mieć dobry sprzęt, aby zrobić dobre zdjęcie.

Kolejna kwestia to sprzęt. Skąd weźmiesz na niego pieniądze?
Dobry sprzęt nie jest tani. Dobra lustrzanka, tylko na pełnej klatce, obiektywy, dodatki- torba, pas na obiektywy, blenda, komputer z legalnym oprogramowaniem (PS czy Lightroom), ubezp. sprzętu odpowiednio kosztuje. A uwierz mi , to nie są koszty w setkach, ale w tysiącach. Możesz owszem uzyskać dotację na otwarcie dz. gosp z PUP z WUP, tylko pamiętaj, że ZUS płacić trzeba, a złapać zlecenia na samym początku za w miarę sensowną kwotę (tylko aby na ZUS zarobić) nie jest łatwe. Wielu w martwym sezonie zawiesza dz.gosp, po to tylko, aby nie generować kosztów.

I o prawie autorskim i majątkowym też trzeba nieco wiedzieć
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-04, 14:26   #3
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Jak zostać Fotografem ?

no właśnie, a jak chodzi o prawo autorskie w sensie, że jeśli komuś się spodobają np moje fotki i chciałby sobie je skopiować jako swoje to można się jakoś przed tym zabezpieczyć ?
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-04, 16:51   #4
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Jak zostać Fotografem ?

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
no właśnie, a jak chodzi o prawo autorskie w sensie, że jeśli komuś się spodobają np moje fotki i chciałby sobie je skopiować jako swoje to można się jakoś przed tym zabezpieczyć ?
Poczytaj ustawę o prawie autorskim, tak samo jak i o majątkowym.
Oba są istotne w pracy jako fotograf.


Jeśli ktoś gdziekolwiek udostępni Twoje zdjęcie, ma obowiązek podpisać, kto jest autorem, podać źródło etc...
Co gorsza, jeśli podpisze Twoje zdjęcia jak swoje, mając dz.gosp masz prawo wystawić mu fakturę, a on ma obowiązek zapłacić A jak jeszcze zdjęcie wyląduje w prasie, gdzie jest jakiś tam nakład, to musi Ci zapłacić za osiągnięte korzyści majątkowe.

Temat rzeka. Polecam Ci fora fotograficzne, tam jest multum takich tematów, jak i opisanych przypadków ich nie przestrzegania.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-07-04 17:51:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:33.