Czy podręczniki są wystarczającym źródłem? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-10-25, 15:27   #1
ridley
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2

Czy podręczniki są wystarczającym źródłem? -> HISTORIA


Jestem w trzeciej klasie liceum. Na maturze zdaję rozszerzoną historię i WOS.O ten drugi się nie martwię. Znacznie gorzej jest z historią. W szkole mam obecnie dwie godziny tygodniowo. Oceny zawsze były całkiem niezłe, na koniec ocena celująca. Jednak to podstawy. I raczej obyło się bez sięgania po materiały spoza podręcznika. Po przejrzeniu matur, a w szczególności tematów wypracowań z lat ubiegłych pojawiło się u mnie zwątpienie

Cy na pewno aby uzyskać zadawalający wynik wystarczą podręczniki szkolne? Póki co w swoim zbiorze mam tylko Nową Erę i repetytorium Chmaja. Bywa, że w książce dane zagadnienie mieści się z trzech, czterech zdaniach. Więc nie wiem jak nagle mam naskrobać z tego dwie strony a4. Proszę o szczerą opinie. Zależy mi na tym, żeby zdawać właśnie historię. Nie wyobrażam sobie siebie w czymś innym. Jednak to ostatnia chwila na to, żeby ewentualnie zmienić decyzję.

Edytowane przez ridley
Czas edycji: 2013-10-25 o 15:43
ridley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-25, 16:42   #2
trocka8
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 682
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

zobacz stare podręczniki wydawnictwa WSiP - tak zwane czarne grzbiety. one są jeszcze sprzed reformy edukacji, zakładają, że ludzie się trochę dłużej tej historii uczyli i wszystko jest tam dokładniej opisane, na dodatek bardzo przystępnym językiem.
ja właśnie z nich się uczyłam na rozszerzoną historię i szczerze polecam
trocka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-25, 16:51   #3
Stokrotek90
Wtajemniczenie
 
Avatar Stokrotek90
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 2 303
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

Ja korzystałam z dwóch zestawów podręczników i kilku repetytoriów. Pisałam też dużo wypracowań (po 2 tygodniowo od 2 klasy liceum), no i wiadomo - regularnie rozwiązywałam testy. I w 3 klasie miałam 5 godzin historii + 4 godziny spotkań zorganizowanych przez IPN (w soboty) o historii od II wojny światowej + 2 godziny korepetycji/tydzień... Dużo było tej historii, a wynik i tak nie był "zachwycający", jedynie zadowalający Powodzenia.
__________________
Stokrotek90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-25, 17:08   #4
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

Ja polecam Vademecum Operonu, praktycznie tylko z niego się uczyłam (podręczników nie lubiłam, były strasznie przegadane).
Tak ono wyglądało, nie wiem jak jest teraz:

I ja lubiłam się też uczyć przez sprawdzanie wiedzy, więc miałam dużo ćwiczeń i próbnych matury.
Maturę zdałam dużo powyżej średniej więc w moim przypadku się sprawdziło. W tym pierwsze dwie części tylko z jednym błędem (oj tam pochwalę się )
Z WOS-u uczyłam się z podręczników i dało radę. W przypadku tej matury chodzi przede wszystkim, aby się orientować i da się radę
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-25, 19:02   #5
ridley
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

Dziękuje


Cytat:
Napisane przez trocka8 Pokaż wiadomość
zobacz stare podręczniki wydawnictwa WSiP - tak zwane czarne grzbiety. one są jeszcze sprzed reformy edukacji, zakładają, że ludzie się trochę dłużej tej historii uczyli i wszystko jest tam dokładniej opisane, na dodatek bardzo przystępnym językiem.
ja właśnie z nich się uczyłam na rozszerzoną historię i szczerze polecam
Mam w domu niemal całą serię zastanawiałam się nad nauką właśnie z tych książek. Ale spotkałam się z opinią, że nie są typowo pod dzisiejszą maturę.

Czy jest możliwe przerobienie tych sześciu ksiązek w pięć/sześć miesięcy? Porównywałam materiał z serią z Nowej Ery i jest tam niemal o połowę więcej.


Cytat:
Napisane przez Stokrotek90 Pokaż wiadomość
Ja korzystałam z dwóch zestawów podręczników i kilku repetytoriów. Pisałam też dużo wypracowań (po 2 tygodniowo od 2 klasy liceum), no i wiadomo - regularnie rozwiązywałam testy. I w 3 klasie miałam 5 godzin historii + 4 godziny spotkań zorganizowanych przez IPN (w soboty) o historii od II wojny światowej + 2 godziny korepetycji/tydzień... Dużo było tej historii, a wynik i tak nie był "zachwycający", jedynie zadowalający Powodzenia.
Ojj, ja w drugiej i trzeciej klasy mam dwie godziny. A w pierwszej to już w ogóle porażka - jedna godzina historii tygodniowo. O korepetycjach mogę jedynie pomarzyć, bo mieszkam w takim miejscu, że trudno jest o takich ludzi. O pomocy nauczyciela również powinnam zapomnieć. Planuje wybrać się na dwutygodniowe kursy maturalne. Nie można tego porównywać z całorocznymi. Ale zawsze coś...


Cytat:
Napisane przez Kalini Pokaż wiadomość
Ja polecam Vademecum Operonu, praktycznie tylko z niego się uczyłam (podręczników nie lubiłam, były strasznie przegadane).
Tak ono wyglądało, nie wiem jak jest teraz:

I ja lubiłam się też uczyć przez sprawdzanie wiedzy, więc miałam dużo ćwiczeń i próbnych matury.
Maturę zdałam dużo powyżej średniej więc w moim przypadku się sprawdziło. W tym pierwsze dwie części tylko z jednym błędem (oj tam pochwalę się )
Z WOS-u uczyłam się z podręczników i dało radę. W przypadku tej matury chodzi przede wszystkim, aby się orientować i da się radę
Dziękuje słyszałam o dużej ilości przeróżnych tabelek i fotografii, ktore często pojawiają się w arkuszach
ridley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-26, 09:03   #6
Stokrotek90
Wtajemniczenie
 
Avatar Stokrotek90
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 2 303
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

Repetytorium z Operonu fajnie napisane, ale z masą błędów (w tym faktograficznych). Autorko, jeśli piszesz rozszerzenie, z wypracowaniem jest bardzo ciężko jeśli robisz testy sama w domu, bo nie da się ocenić swojego wypracowania. Może jest jakiś historyk w Twojej szkole, któremu mogłabyś je podrzucać? Jeśli zdajesz podstawę - nie ma sprawy, wystarczy dużo czytać, rozwiązywać testy, oglądać mapki, obrazki, zdjęcia. Historia naprawdę jest cholernie trudna na maturę Po kilku latach od matury żałuję, że nie zdecydowałam się na geografię zamiast Pozdrawiam.
__________________
Stokrotek90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 08:25   #7
Bea_91
Zadomowienie
 
Avatar Bea_91
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 1 406
Dot.: Czy podręczniki są wystarczającym źródłem?

Zdawałam rozszerzenie z 3 przedmiotów i myślę że min. 2 książki to podstawa. Dobrze jest z jednej uczyć się na lekcjach a w domu z innej żeby zauważać podobieństwa, wyłapywać różnice. Fajne są też specjalne książki z zadaniami do czytania ze zrozumieniem np z Wosu, Operon I ćwiczenia w pisaniu, bo mnie matura z wosu załamała w części zadaniowej i właśnie nadrobiłam punkty znajomością klucza do wypracowania. I najważniejsze poznać zakres, czego się uczyć a co można sobie odpuścić. Szczególnie książki z matmy są w tym mistrzowskie, jest rozdział, są zadania i albo umiesz i idziesz dalej albo siedzisz nad tym aż zrozumiesz Jeju ale to było DAWNO!
__________________
Przeciętność daje poczucie bezpieczeństwa, ale tylko podejmując ryzyko można spełniać swoje marzenia
Bea_91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:16.