Sosy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-04-05, 15:17   #1
almaaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 47

Sosy


Hey
Poszukuje jakiś przepisów na dietetyczne sosy do sałatek i nie tylko . Wszystkie przepisy na sosy i sałatki mile widziane
almaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 17:48   #2
mirynka
Wtajemniczenie
 
Avatar mirynka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 2 605
Dot.: Sosy

ja do salatej najczesciej dodaje sos jogurtowy ( jogurt naturlany mieszam z miesznakna fit up kamis do twarozkow ewntualnie troche pieprzu i soli) mnie smakuje
__________________
watek kosmetyki


https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post16332141


Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/
mirynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 18:10   #3
iustitia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Lizbona
Wiadomości: 1 881
Dot.: Sosy

Wydaje mi się, że odpowiedni jest sos vinegrete ale z dodatkiem porządnego, zdrowego oleju I oczywiście nie przesadzać z ilością, bo morze nawet dietetycznego sosu jest tuczące.
iustitia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 18:29   #4
almaaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 47
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez iustitia Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że odpowiedni jest sos vinegrete ale z dodatkiem porządnego, zdrowego oleju I oczywiście nie przesadzać z ilością, bo morze nawet dietetycznego sosu jest tuczące.
sos vinegrete jest kaloryczny ... coś tak słyszałam ... moge sie mylić
almaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 18:55   #5
Maggie_90
Wtajemniczenie
 
Avatar Maggie_90
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Z Internetu :)
Wiadomości: 2 306
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez iustitia Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że odpowiedni jest sos vinegrete ale z dodatkiem porządnego, zdrowego oleju I oczywiście nie przesadzać z ilością, bo morze nawet dietetycznego sosu jest tuczące.
Mnie się udało dostać vinegret... 0% tłuszczu

Mój ulubiony: jogurt naturalny, czosnek przeciśnięty przez praskę, cytryna, pieprz +ew. odrobina cukru
__________________
Zapraszam na mój wątek wymiankowy- książki

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post47604606
Maggie_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 19:59   #6
Superchic(k)
Zakorzenienie
 
Avatar Superchic(k)
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 3 150
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez Maggie_90 Pokaż wiadomość
Mnie się udało dostać vinegret... 0% tłuszczu

Mój ulubiony: jogurt naturalny, czosnek przeciśnięty przez praskę, cytryna, pieprz +ew. odrobina cukru
Vinegret 0 % tłuszczu xD? Ale jak to, przecież to sos na bazie oleju, a nie wody .

Ja do sałatek używam najczęściej sosów w proszku Knorra - dodać tylko olej i wodę. Jednak one zawierają chyba sporo soli, więc na redukcję raczej nie będą polecane.
__________________
" There is something in her eyes
and I think it's fear "


Superchic(k) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 21:41   #7
iustitia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Lizbona
Wiadomości: 1 881
Dot.: Sosy

Ok, kaloryczny, ale kalorie to nie wszystko, a nienasycone kwasy tłuszczowe?(NTKK, NKTT... nie mam pamięci do tego skrótu ) O nich też się mówi dużo na forum.
iustitia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-04-06, 09:52   #8
Maggie_90
Wtajemniczenie
 
Avatar Maggie_90
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Z Internetu :)
Wiadomości: 2 306
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez Superchic(k) Pokaż wiadomość
Vinegret 0 % tłuszczu xD? Ale jak to, przecież to sos na bazie oleju, a nie wody .

Ja do sałatek używam najczęściej sosów w proszku Knorra - dodać tylko olej i wodę. Jednak one zawierają chyba sporo soli, więc na redukcję raczej nie będą polecane.
Też mnie to zdziwiło, firma Kuhne- Salatfix.

Skład: woda, ocet, cukier, ocet winny, sól, przyprawy, reg.kwas (octan sofu), zagęstniki (karagen, mączka chleba święt.), zioła, naturalne aromaty, ekstrakt drożdżowy

Sama chemia
__________________
Zapraszam na mój wątek wymiankowy- książki

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post47604606
Maggie_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 12:15   #9
201705250937
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 3 097
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez Maggie_90 Pokaż wiadomość
Też mnie to zdziwiło, firma Kuhne- Salatfix.

Skład: woda, ocet, cukier, ocet winny, sól, przyprawy, reg.kwas (octan sofu), zagęstniki (karagen, mączka chleba święt.), zioła, naturalne aromaty, ekstrakt drożdżowy

Sama chemia

Mi on nie smakował. Znaczy vinegret jak vinegret, ale widocznie ten sos wogóle mi nie odpowiada, aczkolwiek do jakiejś pycha sałatki napewno pyszny i taki fajnie gęsty. Z tym , że jest go spora buteleczka a po otwarciu trzeba zuzyć w ciągu 3 dni
201705250937 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 12:42   #10
magdalenas22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 37
Dot.: Sosy

Pyszny dietetyczny sos:
Jogurt naturalny
czosnek
sól
pieprz
oregano ( lub inne zioła jak kto lubi)
magdalenas22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 12:50   #11
Hypnotic Eyes
Wtajemniczenie
 
Avatar Hypnotic Eyes
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 2 258
Dot.: Sosy

To ja dam pomidorowy
przecier pomidorowy
trochę ketchupu
musztarda francuska/meksykańska
zioła prowansalskie
czosnek przeciśnięty
trochę tabasco
trochę pieprzu cayenne
i jak ktoś lubi to otręby żytnie naturalne.
__________________
Do you like my tight sweater?

Photoblog
Hypnotic Eyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-06, 13:10   #12
almaaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 47
Dot.: Sosy

Tego sosu pomidorowego chyba skosztuje xD
almaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 19:37   #13
Maggie_90
Wtajemniczenie
 
Avatar Maggie_90
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Z Internetu :)
Wiadomości: 2 306
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez Toffiee Pokaż wiadomość
Mi on nie smakował. Znaczy vinegret jak vinegret, ale widocznie ten sos wogóle mi nie odpowiada, aczkolwiek do jakiejś pycha sałatki napewno pyszny i taki fajnie gęsty. Z tym , że jest go spora buteleczka a po otwarciu trzeba zuzyć w ciągu 3 dni
Ja go nie jadłam, mam odwyk od sosów
__________________
Zapraszam na mój wątek wymiankowy- książki

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post47604606
Maggie_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 21:38   #14
Magdus!ek
Przyczajenie
 
Avatar Magdus!ek
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: to tu to tam ;)
Wiadomości: 28
Dot.: Sosy

jak sądzicie dziewczyny- czy te sosy w proszku knorra (i inne tego typu) na bazie oleju i wody są bardzo kaloryczne? bardzo chętnie dodawałam je do sałatek sądząc, że działam zgodnie z zasadą- zdrowo się odżywiam, ale gdzieś przeczytałam, że te sosy na bazie oleju wcale nie są takie zdrowe i wręcz- są tuczące! do tego stopnia się przeraziłam, że od tamtego czasu ani razu nie przyrządziłam sałatki co Wy o tym myślicie?
Magdus!ek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 10:43   #15
Isenia
Rozeznanie
 
Avatar Isenia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 583
Dot.: Sosy

dodam co znalazłam w książce kucharskiej , niektóre niezbyt dietetyczne ale można zastąpić majonez lub śmietanę jogurtem
3. musztardowy: jogurt musztarda plus przyprawy może być miód, albo np do sałatki z kurczakiem zamarynowanym w miodzie

4. winegret: 1 łyżka octu, 3 oliwy, zabek czosnku,sól

5. winegret z musztardą : 1 łyżeczke musztardy domiesz
ać do do octu i soli przed dodaniem oliwy


6. winegret ze śmietaną domieszać 2 łyżki gęstej śmietany (może można spróbowac z jogurtem ) znakomity do salatki z surowych pieczarek

7. winegret z rokforem 3 dag sera rozgnieść widelcem i domieszać do sosu znakomicie pasuje do zielonej sałaty i surówek z dodatkiem selera lub rzodkwi

8. sos sherry : 5 łyżek wytrawnego sherry, 2 soku z pomarańczy, 2 soku z cytryny, 1 cukru, 150ml gęstego jogurtu, sól i biały pieprz do smaku

9. sos do krewetek lub raków : niepełna szklanka majonezu ( zastąpmy jogurtem z dodatkiem majonezu , 1 czubata łyżeczka przecieru pomidorowego a łyżka koniaku lub brandy

10. sos tysiąca wysp : 3 łyżki majonezu, 3 łyzki ketchupu lub sosu chili, 2 łyżki kwaśnej smietany, po 1 łyżce soku z cytryny i pomarańczy , sól ew pieprz cayenne do smaku: majo wymieszać z sosem chili lub ketchupem i śmietaną, cały czas mieszając dodać sok z cytrymy i pomarańczy doprawic do smaku

11. sos twarożkowo- pomidorowy : 1op twarożku, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 1 łyżka bardzo drobno posiekanej cebuli, 1 ząbek czosnku sol i ostra papryka do smaku. Podawać do grzanek, ysle, że tez super do warzyw pokrojonych w słupki

12. sos twarożkowo- chrzanowy : 1 op twarozku, łyzka chrzanu, jeżeli zbyt gęsty dodać śmietany ( jogurt). Podawać do surowych warzyw (marchewka, seler naciowy, pomidor), szynki lub marynowanego łososia

13. sos twarożkowo - oliwkowy : 1 op twarożku, 15 oliwek mogą byc nadziewane

14. twarożkowo - rokforowy 1 opakowanie twarożku, 5dag sera, kilka orzechów włoskich. Podawać do grzanek, krakersów i surowych warzyw

15. musztardowo- sojowy : 2 łyżki ostrej musztardy, 2 łyzeczki sosu sojowego, 1 jajko na twardo, 1 łyzka oleju, 2 dag chudego twarozku, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1 łyżka posiekanego szczypiorku. Żółtko rozgnieść widelcem wymieszać z musztardą olejem i twarożkiem, doprawic sosem sojowym i sokiem z cytryny, dodac szczypiorek i białko (posiekane). Do kurczka z rożna.

16. Chutney z mango: 2 owoce mango, 15 dag rodzynek, 1 strąk papryki, 3 strąki chili, kawałek świeżego imbiru (wielkości wiśni), 2 ząbki czosnku, 1 łyżka liści kolendry, 1/8 litra soku z cytryny, 1 łyżczka soli. Rodzynki namoczyc w ciepłej wodzie, mango pokroic w drobna kostkę, papryke w kwadraty, chili w paseczki, czosnek posiekać, skł wymieszać dodać posikane listki kolendry, doprawic sokiem z cytryny i solą. Podawać do mięs, drobiu i ryb. Uwaga zamiast mango mozna wziąść prażone jabłko, sos wzbogaci dodatek migdałów.

17. Chutney cytrynowy: 4cytryny, 10dag rodzynek, 1 cebula, 1 szkl białego winnego octu, 25gdag cukru, 1 lyzeczka musztardy, 1 papryczka chili, 1 yżeczka soli. Cytryny dokładnie umyć, wycisnąć sok otrzeć skorkę, wymieszać z solą. Cebulę i chili drobno pokroic. Wymieszać skladniki dusić 20min. Przełozyć do wyparzonego słoiczka. Dodawać po wystudzeniu do pieczonych mies i drobiu.



I na deser ...

18. sos waniliowy 2-3 zółtka, 1 szklanka mleka, 1/4 szklanki cukru, 1 laska wanilii lub 1 opakowanie cukru waniliowego. Zółtka utrzeć z cukrem na białą masę, mleko zagotowac z wanilią. Gorącym mlekiem zalac mase jajeczną wymieszać, Sos postawić na garnku z gotujaca sie wodą i stale mieszająć zagęścić. Podawać do deserów czkoladowych lub owocowych.... Latem sobie polejemy truskawki mniam
Isenia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 11:47   #16
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Sosy

Dietetyczny jest sos tzaziki- smaczny, modny i nie taki drogi w wykonaniu.
Do swiezych salatek mozna dodawac sos na bazie oliwy soku z cytryny oraz ziol.
Sosy pomidorowe tez nie tucza o ile nie dodasz tam bialej maki czy jakiegos boczku.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 12:52   #17
cerveza
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 584
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez Magdus!ek Pokaż wiadomość
jak sądzicie dziewczyny- czy te sosy w proszku knorra (i inne tego typu) na bazie oleju i wody są bardzo kaloryczne? bardzo chętnie dodawałam je do sałatek sądząc, że działam zgodnie z zasadą- zdrowo się odżywiam, ale gdzieś przeczytałam, że te sosy na bazie oleju wcale nie są takie zdrowe i wręcz- są tuczące! do tego stopnia się przeraziłam, że od tamtego czasu ani razu nie przyrządziłam sałatki co Wy o tym myślicie?
Znów tłumaczyć podstawy Poczytaj o roli tłuszczów w diecie. Wiesz, ile procent kalorii w diecie powinno pochodzić z tłuszczów, ile z nasyconych ile z nienasyconych? Wiesz co to jest NNKT? jeśli nie, to masz dostep do internetu i całego forum Dietetyka, poczytaj sobie.

Co to znaczy "tuczący" ? Wiesz jaki jest mechanizm przybierania na wadze? Również zachęcam do uzupełnienia wiedzy na ten temat.

Poza tym sosy, czy knorra czy winiar czy prymat zawierają glutaminan sodu, sporo soli i innych, niekoniecznie sprzyjających diecie składników. Jak ktoś chce sobie zrobić vinegreta, zamiast sypania gotowego proszku polecam wymieszać olej (lub oliwę) z octem, ziołami, kapką musztardy i wyjdzie smaczny, o wiele zdrowszy sos.
cerveza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 16:24   #18
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Sosy

Cytat:
Napisane przez cerveza Pokaż wiadomość
Znów tłumaczyć podstawy Poczytaj o roli tłuszczów w diecie. Wiesz, ile procent kalorii w diecie powinno pochodzić z tłuszczów, ile z nasyconych ile z nienasyconych? Wiesz co to jest NNKT? jeśli nie, to masz dostep do internetu i całego forum Dietetyka, poczytaj sobie.

Co to znaczy "tuczący" ? Wiesz jaki jest mechanizm przybierania na wadze? Również zachęcam do uzupełnienia wiedzy na ten temat.

Poza tym sosy, czy knorra czy winiar czy prymat zawierają glutaminan sodu, sporo soli i innych, niekoniecznie sprzyjających diecie składników. Jak ktoś chce sobie zrobić vinegreta, zamiast sypania gotowego proszku polecam wymieszać olej (lub oliwę) z octem, ziołami, kapką musztardy i wyjdzie smaczny, o wiele zdrowszy sos.
No i jeszcze dzieki olejowi lepiej sie przyswaja witaminy z salatki.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:15.