Czyszczenie zamszu. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne

Notka

Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne Forum dla osób, które lubią tworzyć coś własnymi rękami. Miejsce dla początkujących oraz zaawansowanych. Rozmawiamy o rękodziele i DIY.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-04-09, 10:42   #1
Ellie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 228

Czyszczenie zamszu.


Witam wizażanki!
Szukałam w wyszukiwarce ale nic nie znalazłam na ten temat.
Kupiłam sobie zamszowe pantofle z przeceny. Była to ostatnia para, więc jeden jest mocno pobrudzony (ten przymierzany). Wygląda to tak, że jeden jest bordowy, a drugi pomidorowy. Do wyczyszczenia użyłam specialnego szamponu do butów ale teraz wygląda jeszcze gorzej. Brud jakby się posklejał i powstały nieestetyczne ciemne plamy. W kontakcie z wodą pantofle farbują.
Nie wiem co zrobić. Jedyny plan jaki mam narazie to pochodzenie w butach po zakurzonej drodze ale oczywiście walałabym tamtego brudnego trochę doczyścić.
Proszę, może macie jakieś domowe sposoby na czyszczenie zamszu. Chętnie zobacze wszelkie pomysły.
Pozdrawiam.
__________________
.: Nie ma drogi do szczęścia
To szczęście jest drogą :.
Ellie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-09, 10:53   #2
AneciaG
Wtajemniczenie
 
Avatar AneciaG
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kutno
Wiadomości: 2 069
GG do AneciaG
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Mam kozaczki z zamszu. Ale piszesz że Twoje w kontakcie z wodą farbują więc nie wiem czy mój sposób się sprawdzi. Ja podgrzewam troszkę mleka (nie może być wrzące tylko ciepłe) i nabieram troszkę na szmatkę flanelową i czyszcę buciki. Gdy zrobiłam tak dwa razy to zeszły mi plamy od soli (bo po śniegu w nich chodziłam) i kolor bardzo się ożywił. Tylko nie można ich zbytnio namoczyć. Mam nadzieję że Twoje buciki (szczególnie ten jeden) zostaną oczyszczone z kurzu i odzyskają kolor. Pozdrawiam!
__________________
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy!? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy!? - Jeeeee!
AneciaG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-09, 11:00   #3
Kajenne___
Raczkowanie
 
Avatar Kajenne___
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 79
Question Dot.: Czyszczenie zamszu.

Jesli chodzi o obuwie z zamszu to stosuje sie do gdzies zaslyszanej opinii, ze nie nalezy zamszu moczyc. Kupilam sobie w sklepie obuwniczym szczoteczke do czyszczenia i rzeczywiscie, znakomicie usuwa brud. To nie jest szczotka z wlosia tylko z roznej grubosci plastikowo-gumowatymi "wyrostkami". Mam inny problem - jak wyczyscic torbe zamszowa? Szczoteczka strasznie trudno bo i powierzchnia duza i, w przeciwienstwie do butow, nie jest sztywna. Poratujcie
Kajenne___ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-09, 11:10   #4
AneciaG
Wtajemniczenie
 
Avatar AneciaG
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kutno
Wiadomości: 2 069
GG do AneciaG
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Cytat:
Napisane przez Kajenne___
Jesli chodzi o obuwie z zamszu to stosuje sie do gdzies zaslyszanej opinii, ze nie nalezy zamszu moczyc. Kupilam sobie w sklepie obuwniczym szczoteczke do czyszczenia i rzeczywiscie, znakomicie usuwa brud. To nie jest szczotka z wlosia tylko z roznej grubosci plastikowo-gumowatymi "wyrostkami". Mam inny problem - jak wyczyscic torbe zamszowa? Szczoteczka strasznie trudno bo i powierzchnia duza i, w przeciwienstwie do butow, nie jest sztywna. Poratujcie
Ale ja też mam taką szczotkę z gumy i jak nią czyściłam kozaki to zamsz zrobil się taki bleee i dlatego jej nie poleciłam. Nie wiem jak to dokładniej określić. Poprostu taki brzydki i się spłaszczył. Może masz jakąś fajniejszą tą szczotkę. Mi się wydaje że moja jest zbyt twarda.
A sposób z mlekiem naprawdę uratował moje kozaczki chociaż nie wolno butów zamszowych moczyć. Tylko oczywiście nie mówię żeby z tych butów ściekało, poprostu przeciera się i buty sa lekko wilgotne.
__________________
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy!? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy!? - Jeeeee!
AneciaG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-09, 11:36   #5
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Nie wiem czy są różne rodzaje zamszu, ale ja miałam kiedyś tzw. osiołki (z zamszu oczywiście) i kilkakrotnie prałam je w pralce i nic im się nie stało. Też spotkałam się z opinią, że tego materiału nie powinno się traktować wodą, ale dla moich butów nie było wtedy innego ratunku.
__________________
Album wędrował od listopada 2008: elia damurek nir hejasz kamilcia malgwa pupil jambolaja sol katasiaczek i dotarł w październiku 2011

BLOG
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-09, 15:42   #6
Ellie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 228
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Dzięki wielkie!
Mam taką szczoteczkę do zamszu ale ona nie działa zbyt dobrze. Sposób z mlekiem na pewno wypróbuję. Dziękuję za wszystkie rady.
__________________
.: Nie ma drogi do szczęścia
To szczęście jest drogą :.
Ellie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-03, 23:41   #7
jutib
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 103
Dot.: Czyszczenie zamszu.

ELLI i jak wypróbujesz ten sposób z mlekiem to napisz jak wyszło.
Ja też mam jasne beżowe kozaczki.

Niestety w nich nie chodze bo po 1 zimie sie trasznie ubrudziły no i niestety od jeansów mi na niebiesko troche zafarbowały
__________________
Justyś
jutib jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-04, 10:38   #8
Duniaaa
Raczkowanie
 
Avatar Duniaaa
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 163
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Ja mam taką specjalną pastę do butów zamszowych. Jest ona w spray'u a buciki po niej są odświeżone
__________________

Duniaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-04, 12:20   #9
Ellie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 228
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Niestety sposób z mlekiem nie zadziałał Jedyne co mi zostało to ubrudzenie nowego bucika. Ale może w Twoim przypadku podziała.
Pozdrawiam.
__________________
.: Nie ma drogi do szczęścia
To szczęście jest drogą :.
Ellie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-22, 12:38   #10
weisehexe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Wiedeń
Wiadomości: 1
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Witam...a ja mam spódnicę zamszową, z plamką na samym przodzie...
szczoteczka nie pomaga, wręcz odwrotnie, plama jest bardziej widoczna,
mniejsze plamki przetarłam tylko ściereczką namoczoną w czystej wodzie...pomogło....
ale tej się po prostu boję tak potraktować
zamsz w tamtych miejscach stał się twardawy....
więc szkoda mi, aby na samym przodzie się aż tak zmienił...
poradżcie co mam zrobić...hexe
weisehexe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 19:00   #11
LustForLife
Zadomowienie
 
Avatar LustForLife
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 085
Dot.: Czyszczenie zamszu.

A słuchajcie zakupiłam ostatnio spray, który wg pani ekspedientki ma nie tylko czyścić ale też odświeżyć kolor. zastanawiam sie czy przed jego nałożeniem nalezy buty przetrzeć jakś szmatką czy też szczoteczką? Niestety na opakowaniu nic nie pisze i nie wiem do końca jak je pielęgnować...
LustForLife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-15, 20:06   #12
katkaszmatka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4
Dot.: Czyszczenie zamszu.

witam ja słyszałam zeby posypać talkiem , przetrzec szczotką i po sprawie osobiście nie probowałam
katkaszmatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 20:54   #13
LustForLife
Zadomowienie
 
Avatar LustForLife
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 085
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Cytat:
Napisane przez katkaszmatka Pokaż wiadomość
witam ja słyszałam zeby posypać talkiem , przetrzec szczotką i po sprawie osobiście nie probowałam
Troche sie boje tego typu sposobów. Może raczej przetre je szczotka i uzyje tego sprayu bedzie bezpieczniej, ale dzięki za rade . Jak jeszcze ktos cos wie na ten temat to byłabym wdzięczna

Edytowane przez LustForLife
Czas edycji: 2008-12-15 o 20:57
LustForLife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 12:07   #14
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Czyszczenie zamszu.

jak można zdezynfekować skórzano-zamszowy pasek?

nie jest widocznie brudny ale był używany i trochę się brzydzę.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 18:31   #15
one_shot
Zadomowienie
 
Avatar one_shot
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Września
Wiadomości: 1 186
GG do one_shot
Dot.: Czyszczenie zamszu.

ja też szukałam inf na ten temat

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=213019

tu pomogły mi inne osoby
__________________
ALBUMY


Zarobiona mama pracująca



Tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy.




Przez pierwsze dwa lata uczysz dzieci chodzić i mówić a przez
następne szesnaście lat marzysz o tym żeby usiadły spokojnie i się zamknęły !!!
one_shot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 22:40   #16
zaniusiab
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 1
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Moje beżowe, zamszowe buciki po sobotnich tańcach były całe brudne. Próbowałam aerozoli, szczoteczki do zamszu, gumki do ścierania i nic. Pomogło MLEKO ! Dziękuję za podpowiedź
zaniusiab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 11:59   #17
__koralik__
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 1
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Witam, w moim przypadku sposob czyszczenia zamszu mlekiem okazal sie calkowita porazka... :-( zniszczylam sobie rekawiczki warte 70zl :-( nie polecam!!!
__koralik__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 23:08   #18
Kruche Ciastko
Zakorzenienie
 
Avatar Kruche Ciastko
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 12 673
GG do Kruche Ciastko
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Witajcie Dziewczyny!

Mam wielka slabosc do zamszowych butow, a tegoroczna zima sprawila, ze wszystkie pary wygladaly fatalnie z plam soli, blota, brudu i wilgotnosci.

Probowalam szczoteczki do zamszu, skorki do chleba, lekkiego moczenia, suszenia, preparatow w spray'u (nie tanich ). Nic z tego.

I wczoraj eureka! Pomoglo mleko!!!

Zagrzejcie w garnuszku mleko, zaopatrzcie sie w czysta gabeczke do garnkow z drucikiem oraz szmatke (ja mialam z mikrofibry, ale pewnie bawelna, flanela wystarczy). Zmoczona w mleku szmatke przecieramy miejsce brudu, nastepnie trzemy mocno gabka do naczyn i przecieramy sucha czescia szmatki. Mleko musi byc cieplutkie!


Nastepnie wyczesalam jeszcze szczoteczka do zamszu (co jest najlepszym sprawdzianem, bo pod jej wplywem brud jeszcze "wychodzi" z zamszu) i wyszuszylam.

Sprawdzilam sposob na botkach szarych, bezowych, granatowych i brazowych. Dobrej jakosci z Venezia, Baty i Heavy Duty, jak i dwoch tanich parach z Graceland i Catwalk. Kazdy zamsz odzyskal swoja barwe i wszystkie plamy zeszly.
Kruche Ciastko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 08:17   #19
b81178b269e08d95a129c14357e5342d01087ca7_5f61477259828
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 532
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Będę dziś testować to mleko, kupiłam w lumpku zamszową spódnicę ale jest troszkę przybrudzona ... cóż .. za 9PLN było warto zaryzykować
b81178b269e08d95a129c14357e5342d01087ca7_5f61477259828 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-04-04, 21:38   #20
foodavey
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 1
Dot.: Czyszczenie zamszu.

witam serdecznie,

co do czyszczenia zamszu.....wystarczy skorka od jasnego pieczywa.....nie tego z folii lecz pelnego bochenka...strona wewnetrzna (maczna). dziala...i kosztuje grosze w porownaniu z innymi wymyslnymi metodami.
foodavey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-15, 18:04   #21
Bezsenna_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 2
Dot.: Czyszczenie zamszu.

Opcję czyszczenia (usuwanie cholernych zacieków z soli) nad parą wodną przetestowałam na butach ze zwykłej skóry i nie polecam tej metody do stosowania na jakichkolwiek klejonych powierzchniach.

Para spowodowała po prostu rozklejenie się podeszwy.
Bezsenna_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:12.