Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-02-06, 19:36   #1
mar_ta1
Raczkowanie
 
Avatar mar_ta1
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 206

Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku


Hej Dziewczyny
We wakacje pracowałam nad morzem i nie miałam wtedy jeszcze 18tu lat. Zarobiłam trochę kasy i niedługo będę mogła otrzymać zwrot podatku. Nie wiem jednak jak mam się rozliczać, bo:
1. Kiedyś słyszałam, że jeżeli zarobiło się mniej niż 3000zł to przysługuje zwrot podatku --> to dostanę, bo tyle nie zarobiłam
2. Teraz mam już 18lat (właściwie od października) i nie wiem, czy rodzice mają mnie wpisać na swoim formularzu w rubryce "dochody małoletnich dzieci", czy mam wypełnić swój formularz.

Jeżeli ktoś ma dla mnie jakieś przydatne informacje, to poproszę o napisanie ich i z góry dziękuję
__________________
Różnica między Polakiem a Francuzem polega na tym, że jeden lubi kobietę rozebraną, a drugi nagą.
Witold Gombrowicz

mar_ta1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-06, 20:26   #2
chwiejna88
Raczkowanie
 
Avatar chwiejna88
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 53
Dot.: Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku

hmmm. z tego co piszesz, to nie masz swojego numeru NIP (numer identyfikacji podatkowej). Czy pracodawca, u którego pracowałaś nie kazał Ci wyrobić? Przecież to jest potrzebne do podpisania umowy. Jeżeli nie podpisał z nim umowy to najprawdopodobniej pracowałaś na czarno, a więc on nie odprowadził za Ciebie podatku. Najlepiej skontaktuj się z pracodawcą, bo musi Ci wysłać PIT (informacja oo uzyskanych dochodach). Dopiero na tej podstawie bedziesz mogła ubiegać się o zwrot podatku (19% z tego, co zarobiłaś powinnaś dostać spowrotem). Jeśli jednak pracodawca nie zgłosił, że pracujesz, to nie dostaniesz zwrotu podatku-ile mnie już tak ludzi załatwiło
chwiejna88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-06, 22:26   #3
moni_ka.g
Zakorzenienie
 
Avatar moni_ka.g
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: gdzieś pod lasem :)
Wiadomości: 12 241
GG do moni_ka.g
Dot.: Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku

no właśnie. podstawą do rozliczenia jest PIT wysłany Tobie przez pracodawcę, na jego podstawie rozliczasz się. bez tego nie rozliczysz się. no i oczywiście NIP, bez tego nie podpisuje się umowy.
moni_ka.g jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-07, 19:21   #4
mar_ta1
Raczkowanie
 
Avatar mar_ta1
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 206
Dot.: Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku

Ups.. trochę za mało naisałam
Oczywiście mam NIP i PIT też już otrzymałam, ale wiem, ze w formularzu zeznania podatkowego jest taka rubryka "dochody małoletnich dzieci" i się zastanawiam, czy to, ze mam swój NIP a byłam wtedy nieletnia oznacza, że rodzice mają tam wpisać mój dochód, czy ja mam wypełnić swoje osobne zeznanie?
__________________
Różnica między Polakiem a Francuzem polega na tym, że jeden lubi kobietę rozebraną, a drugi nagą.
Witold Gombrowicz

mar_ta1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:31   #5
izmonek
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 591
Send a message via Skype™ to izmonek
Dot.: Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku

jak skończyłaś 18 lat to musisz sama się rozliczyć
z rodzicami można się rozliczać gdy się uczysz albo zarobiłaś poniżej jakiejś kwoty
nie wiem jaka jest w tym roku
__________________
magister fizjoterapii
specjalista instruktor fitness
izmonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 23:48   #6
sandraino
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 12
Dot.: Wypłnianie PITa, czyli zwrot podatku

Cytat:
Napisane przez mar_ta1 Pokaż wiadomość
Ups.. trochę za mało naisałam
Oczywiście mam NIP i PIT też już otrzymałam, ale wiem, ze w formularzu zeznania podatkowego jest taka rubryka "dochody małoletnich dzieci" i się zastanawiam, czy to, ze mam swój NIP a byłam wtedy nieletnia oznacza, że rodzice mają tam wpisać mój dochód, czy ja mam wypełnić swoje osobne zeznanie?
Jeśli chcesz otrzymać zwrot odprowadzonego podatku musisz się rozliczyć osobno. Jeśli się jeszcze uczysz to rodzice mogą sobie odliczyć ulgę na dzieci, pomimo tego, że pracowałaś i uzyskałaś dochód. Ulga przysługuje na pracujące dzieci w sytuacji jeśli ich przychód nie przekracza kwoty wolnej od podatku za 2008 r. było to 3089,00.
sandraino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:21.