Poznański Czerwiec 1956 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-06-28, 11:16   #1
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Unhappy

Poznański Czerwiec 1956


Witam.
Tak się zastanwiałam gdzie moge założyć ten wątek. Troche średnio pasowała mi na plotkowe. Pewnie każda z was wie, że dzisiaj jest obchodzona 50 rocznica wypadków czerwcowych 1956 roku. Nigdy wczesniej jakoś o tym nie myślałam, nie zastanwiałam się co się wtedy działo, mimo iż mieszkam od urodzenia w Poznaniu, a moi rodzice pracowali w historycznych dla tego wydarzenia zakładach (mama w HCP tata w ZNTK). Teraz kiedy tyle się o tym mówi, prasa w Poznaniu (i nie tylko) duzo o tym pisze np. codziennie w Głosie Wielkopolskim ukazywał się cykl felietonów i wspomnień z tamtego czasu, dzisiaj Głos umieścił specjalny dodatek w postaci nr. głosu z 1956 r. z ówczesnym nagłówkiem z relacją wydarzeń z czarnego czwartku tzn. jak to mogłoby wyglądać gdyby nie cenzura PRLowska . Wczoraj uczestniczyłam w apelu poległych który odbywał się przy moim zakładzie pracy (dawne MPK Poznań, którego pracownicy również dołaczyli do do protestu w 1956 r.).Bardzo się wzruszyłam, uczestniczyli w nim również kombatanci, swiadkowie tamtych wydarzeń, był prezydent, tv, orkiestra i w ogóle było bardzo uroczyście. W Głosie Wielkopolskim 2 dni temu umieszczono liste ofiar wraz ze zdjęciami i danymi osobowymi, byłam bardzo zaskoczona ilu młodych ludzi brało w tym udział i ilu ich zgineło (najmłodszy Romek Strzałkowski 13 letni uczeń szkoły podstawowej), najczęsciej 16sto, 17sto 18sto i 19sto latkowie.
Tak mnie dzisiaj tkneło i mam taki refleksyjny dzień, Poznań z wielką pompa obchodzi tą rocznice co mnie cieszy. W końcu to od Poznania się zaczeło, to od poznańskich wypadków czerwcowych Komuniści zaczeli bać się zwykłych robotników, po Poznaniu przyszłe kolejne zrywy.
Ofiarim Poznańskiego czerwca 1956 r. zapalam świeczke [']
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-28, 16:06   #2
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Poznański Czerwiec 1956

W związku z tematem - dzisiaj na TVP1 o 20:15 film Poznań '56
Poznań 56 (1996)- o filmie - FILMWEB.pl
Polecamy środa - TV - Gazeta.pl > Poznań '56 ***
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-28, 20:23   #3
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomości: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Poznański Czerwiec 1956

"Przed ósmą usłyszały przez uchylone okna niezwykły odgłos - szum, gwar, rosnący pomruk tłumu i stukot setek drewniaków. Kobiety rzuciły się do okien, a Gizela wraz z nimi - ogromny, niewiarygodnie liczny pochód tysięcy ludzi szedł przez całą szerokość i długość ulicy. Ubrani byli w granatowe kombinezony, w mundury kolejarskie i tramwajarskie, w zwykłe wreszcie ubrania.
- Chcemy chleba! - skandowali. - Chcemy wolności!
(...) To, że wołano o wolność jawnie, na ulicy - już było wolnością. Nie przypuszczała, że zobaczy jeszcze coś takiego.

(...) Prawie kwadrans wlokła się przez tę wielką salę, przystając co chwila i opanowując mdłości. Na szczęście przez cały czas gładkie pręty metalowych łóżek same jej podchodziły pod rękę. Ilu rannych - pomyślała. - Kobiety, dzieci! Jak oni mogli strzelać do nas? Za co? Dlaczego?"

M. Musierowicz, "Kalamburka"
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gębę pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wizaż.pl

Nie mogę chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...

Laura2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-28, 20:36   #4
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Dot.: Poznański Czerwiec 1956

Ciesze się że chociaż 2 wizażanki zainteresował ten watek. Nie wiem, może zalatywało tu troszke lokalnym patriotyzmem, niemniej jednak uważam że poznanski czerwiec 1956 r. był bardzo waznym wydarzeniem w historii powojennej Polski.
Tak na marginesie wujek M.Musierowicz mecenas Hejmowski (Hejmowicz - przepraszam jesli przekręciłam nazwisko) był słynnym obrońca aresztowanych uczestników czerwca'56, wybronił wielu z nich, czego władza ludowa mu nie darowała, prześladowano go za to do końca zycia i nie pozowolono wyjechac do Szwecji gdzie przebywała jego żona i dzieci.Smutne to, ale jestem pełna podziu do jego postawy (niecierpiał komunistów i nie bał się tego okazywać)
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-28, 21:12   #5
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomości: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Poznański Czerwiec 1956

Hejmowski Dopiero co czytałam o nim jakąś godzinę temu, ale nie wiedziałam, że był wujkiem Musierowicz.
Filmu nie oglądałam, bo wciągnął mnie dokument na ten sam temat na TVP2, a ja wolę dokumenty, relacje ludzi, którzy tam byli. Ten był momentami bardzo wzruszający.
Camilla, o takich wydarzeniach trzeba pamiętać
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gębę pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wizaż.pl

Nie mogę chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...

Laura2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-29, 04:19   #6
mimbla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 62
Dot.: Poznański Czerwiec 1956

a ja oglądałam transmisję z placu Mickiewicza w tv. i okazało się, że odznaczony został bliski znajomy i sąsiad mojej babci, u której właśnie byłam. To było niesamowite, wzruszyłam się, bo ten pan jest skromny, nawet się nie pochwalił, nic nie opowiadał, nie wyglądał na taką osobę, która mogłaby stawiać opór. a pracował w MPK. ale wreszczie, to co się działo w Poznaniu w czerwcu '56, że tak powiem, w jakis sposób dostarło do "mas". Bo wiadomo jak się uczy historii w gimnazjum, czy liceum - często brakuje czasu na te ostatnie tematy, na to co się działo w Polsce po roku 50. smutne to i niepokojące. ja jedyne informacje o tym co się działo w Czerwcu '56, a póżniej w marcu '68, aż do roku '89, dostałam od polonisty, któremu zalezało na tym, żebysmy orientowali się w tym co sie działo w Polsce, a takze pozwalało nam zrozumień poetów, mieć jakis szerszy pogląd na niektóre sprawy.
mimbla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:16.