Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja. - Strona 21 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-09-21, 16:42   #601
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Już widzę jak nasze społeczeństwo, dążące do skracania wszysykiego plus "tltr", używałoby takich długich nazw
Co to tltr?
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 16:52   #602
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 16:53   #603
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;89674684]Co to tltr?[/QUOTE]Too long to read.
Albo "tl;dr" - too long; didn't read.
Często widzę ten skrót pod jakimiś długimi postami albo artykułami na fb.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 16:56   #604
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Too long to read.
Albo "tl;dr" - too long; didn't read.
Często widzę ten skrót pod jakimiś długimi postami albo artykułami na fb.

Pewnie piszą to wszyscy dla których Potop był za dlugi

Edytowane przez b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Czas edycji: 2023-09-22 o 06:03
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 18:39   #605
avocado77
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 337
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Nie mam silnych uczyć odnośnie feminatywów. Z jednej strony, to kwestia przyzwyczajenia, że "nauczycielka" jest dla nas czymś naturalnym a "architektka" już nie. I pewnie brak żeńskich odpowiedników wielu zawodów odzwierciedla uprzedzenia.

Z drugiej strony, nigdy nie nazwałabym się "informatyczką" (tak, wiem, że wielu kolegów/żanek nie lubi i nie używa określenia "informatyk", ale ja tak nie mam) albo właśnie "architektką". Fakt, że to drugie trudno się wymawia odgrywa rolę. Specjalistką od IT już bardziej.

Natomiast mam poczucie, że jest to temat zastępczy. Różnice w pensjach, uprzedzenia pracodawców i pracowników, seksizm w miejscu pracy - to są poważne problemy. Również fakt, że kobiety czasami mają dziwne oczekiwania zawodowe - takie wrażenie odnoszę od kiedy jestem aktywna na forach dla kobiet w pracy. Niestety, mam wątpliwości, czy nawet stworzenie żeńskich wersji wszystkich możliwych nazw zawodów coś w tym zmieni.
avocado77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 18:43   #606
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Osoba kierująca taksówką, operator TIRa itd.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 21:01   #607
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez avocado77 Pokaż wiadomość
Nie mam silnych uczyć odnośnie feminatywów. Z jednej strony, to kwestia przyzwyczajenia, że "nauczycielka" jest dla nas czymś naturalnym a "architektka" już nie. I pewnie brak żeńskich odpowiedników wielu zawodów odzwierciedla uprzedzenia.

Z drugiej strony, nigdy nie nazwałabym się "informatyczką" (tak, wiem, że wielu kolegów/żanek nie lubi i nie używa określenia "informatyk", ale ja tak nie mam) albo właśnie "architektką". Fakt, że to drugie trudno się wymawia odgrywa rolę. Specjalistką od IT już bardziej.

Natomiast mam poczucie, że jest to temat zastępczy. Różnice w pensjach, uprzedzenia pracodawców i pracowników, seksizm w miejscu pracy - to są poważne problemy. Również fakt, że kobiety czasami mają dziwne oczekiwania zawodowe - takie wrażenie odnoszę od kiedy jestem aktywna na forach dla kobiet w pracy. Niestety, mam wątpliwości, czy nawet stworzenie żeńskich wersji wszystkich możliwych nazw zawodów coś w tym zmieni.
Co to oznacza "dziwne oczekiwania zawodowe"?

---------- Dopisano o 21:01 ---------- Poprzedni post napisano o 20:07 ----------

Przeczytałam newsa o zasłabnięciu męskiej prostytutki na plebanii w czasie orgii. Duchowni nie chcieli wpuścić pracowników pogotowia na plebanię.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-09-21, 21:06   #608
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Treść usunięta

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2023-09-21 o 21:10
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 21:10   #609
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 21:29   #610
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 698
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Jedyne co mi się kojarzy z męską prostytutką to żigolak.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-21, 21:29   #611
avocado77
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 337
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;89674833]Co to oznacza "dziwne oczekiwania zawodowe"?[COLOR="Silver"]
[/QUOTE]

Głównie to, że czasami mają skłonność do bycia mało pragmatycznymi w wyborze zawodu. Oczywiście można dyskutować w jakim stopniu jest to efekt socjalizacji (w mojej opinii w dużym...), ale jak jeszcze raz usłyszę, że ktoś umie w Canvę i chce zawód kreatywny od osoby po 30, która nigdy nie zajmowała się niczym kreatywnym, to mnie szlag trafi. Jest kilka takich zawodów, które wydają się niesamowicie atrakcyjne dla kobiet, mimo że są słabo płatne i trudno znaleźć pracę. Sama padłam tego ofiarą, ale na szczęście naprawiłam swój błąd.

Albo oczekiwanie, że praca będzie wyłącznie remote, bo "ona ma małe dzieci", często nawet od osób, które wcześniej pracowały fizycznie. No niestety fakt pracy trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu rodziny a większość firm oczekuje obecności w biurze przynajmniej od czasu do czasu.
avocado77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-09-22, 06:02   #612
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Jedyne co mi się kojarzy z męską prostytutką to żigolak.
Prostytutek

---------- Dopisano o 06:00 ---------- Poprzedni post napisano o 05:59 ----------

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Zauważ ze najpierw jeden z uczestników wezwał karetkę.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-22, 09:08   #613
Sok_z_buki
Rozeznanie
 
Avatar Sok_z_buki
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 507
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Jeżeli nie chcieli wpuścić karetki to ten co barykadował resztę powinien być serio skazany, a nie ukarany grzywną. A tak pewnie się stanie...
Sok_z_buki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-22, 15:13   #614
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Sok_z_buki Pokaż wiadomość
Jeżeli nie chcieli wpuścić karetki to ten co barykadował resztę powinien być serio skazany, a nie ukarany grzywną. A tak pewnie się stanie...
Powinni go posadzić dla przykładu
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-23, 20:34   #615
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;89674946]Może to jest rozwiązanie problemu feminatywów.
Meski/kobiecy prezes.[/QUOTE]
Chyba nie bardzo, bo problem zostaje. Dlaczego męski/kobiecy prezes, a nie męska/kobieca prezeska?
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-24, 13:25   #616
Yunalesca
Raczkowanie
 
Avatar Yunalesca
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 99
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;89674946]

Może to jest rozwiązanie problemu feminatywów.
Meski/kobiecy prezes.


Zauważ ze najpierw jeden z uczestników wezwał karetkę.[/QUOTE]

Przecież takie coś funkcjonuje gdzieniegdzie i wybiórczo (Pani dyrektor) i nie rozwiązuje to w żaden sposób kwestii.
Yunalesca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-02-28, 17:06   #617
teobromina
Raczkowanie
 
Avatar teobromina
 
Zarejestrowany: 2023-12
Wiadomości: 220
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Używam feminatywów, nie rażą mnie. Wynikają z konstrukcji gramatycznej języka polskiego, powstały w naturalny sposób. Za to były sztucznie i odgórnie rugowane w PRL - o czym mówił przywołany tu Maciej Makselon. I to nie przez kobiety, tylko przez rządzących w PRL mężczyzn.
Nie mam problemu z gościniami, chirurżkami ani z -lożkami.
Nie uważam, żeby końcówka -ka miała związek ze zdrobnieniami ani odbierała prestiż i powagę pełnionej funkcji. Nie wiem w ogóle, skąd takie skojarzenia i przekonania.
I, odnośnie innych końcówek, to skoro jest rozmówczyni, znawczyni, zastępczyni, to dlaczego nie naukowczyni.

Czy rządzący w PRL naprawdę twierdzili, że żeńskie formy jak profesorka, prezeska, dyrektorka, ginekolożka, pedagożka odbierają powagę kobietom pełniącym te funkcje? Jeśli tak, to oznacza, że byli bardziej patriarchalni, mizoginiczni i konserwatywni niż ci, którzy tworzyli rzeczywistość w II RP, a także u schyłku zaborów. Tylko powielali durne i szkodliwe stereotypy płciowe.

W ogóle to czy mówienie "psycholożka", "ginekolożka" i "trycholożka" przez twarde, wyraźne "Ż" jest poprawne językowo?
Mój licealny nauczyciel fizyki konsekwentnie przestrzegał zasady "Jak się pisze, tak się mówi", unikając ubezdźwięczniania i innego upraszczania słów jak ognia - mówił "głaDki" przez twarde D zamiast "głatki", "prĘDkość" zamiast "prentkość" itd. Ale on był bardzo specyficzny, i żaden inny mój nauczyciel tak nie mówił, a już na pewno żadna polonistka.
Nie mam problemu, żeby mówić "psycholożka" przez wyraźne dźwięczne "Ż", tylko czy taka hiperpoprawność nie byłaby sztuczna.

Chociaż, wiele osób mówi, upraszczając, "szejset" zamiast "sześćset", "pieńdziesiont" zamiast "pięćdziesiąt" itd., i raczej nie budzi to większych kontrowersji, więc czemu w drugą stronę miałoby budzić.

Rzadko używa się słowa "piekarka", czyli kobieta piekarz, a jednak jest to jak najbardziej poprawne słowo, tak jak "lekarka".
Moim zdaniem, forma żeńska od "szpieg" to szpiegini, tak jak od bóg - bogini, a od wróg - wrogini.

Słowa "psychiatra" i "pediatra" chyba nie mają tak ściśle określonych męskich rodzajników jak "lekarz", "doktor" i "profesor", ze względu na końcówki. W polszczyźnie jednak końcówka ma dość ścisły związek z rodzajnikiem. Choć oczywiście są wyjątki, jak -ew (krew, brew, krzew, panew) i -cz. I końcówka -ista, a także -ysta co do zasady oznacza męski rodzajnik, i tutaj stosuje się -istka (-ystka) odnośnie żeńskich.
W każdym razie gdy mówi się "psychiatra powiedziała" lub "pediatra powiedziała", to nie brzmi to tak sprzecznie i nieprawnie jak gdy mówi się "doktor powiedziała" lub "chirurg powiedziała".
Skoro magistra jest rodzaju żeńskiego, tak jak ministra, to psychiatra i pediatra jak najbardziej też mogą być.

Zresztą część słów na przestrzeni dziejów zmieniała rodzajnik, np. "kometa" kiedyś była rodzaju męskiego, później miała dwa poprawne, męski i żeński, aż w końcu nabrała rodzaju żeńskiego. "Album" było rodzaju nijakiego, a potem nabrało rodzaju męskiego.
Czyli może po prostu psychiatra i pediatra to słowa bez jednoznacznie określonego rodzajnika, jak kiedyś kometa.

Wspomniane w tym temacie słowa "śmieciarka" i "szambiarka" na określenie ciężarówek wywożących nieczystości powstały chyba m.in. z braku obecności wśród osób kierujących tymi ciężarówkami kobiet. Możliwe, że gdyby kobiety od początku były obecne w tych zawodach, to wtedy te ciężarówki nazwano by inaczej, właśnie żeby nie mieszały się znaczenia słów.

Wspomniane w tym temacie przedszkolanka, kosmetyczka i prostytutka to nie jedyne słowa, od których nie utworzono powszechnie znanych, zaaprobowanych i używanych form męskich - jest jeszcze pokojówka chociażby. Ten pokojówek?
Zaś słowo "bachor" odnosi się chyba do dzieci obu płci. No ale to słowo jest dość mocno obraźliwe, więc raczej lepiej go wcale nie używać.
W sytuacji gdy dana pani kosmetyczka nie jest kosmetologiem, to może pasowałoby określenie stylistka? "Stylistka paznokci i makijażu" na przykład?

Słowo "dupek" nie ma żeńskiego odpowiednika - "dupka" to raczej pieszczotliwe określenie tyłka. "Osoba dupia" z kolei brzmiałoby dość sztucznie, i adresatka takiego określenia mogłaby zareagować raczej rozbawieniem niż zrozumieniem przekazu.

Język ma więcej dziwnych przykładów niekonsekwencji i nieuzasadnionych zasad, np. dlaczego mówi się o święcie trzech króli zamiast trzech królów, skoro poza tym jednym przypadkiem, jedyną dopuszczalną odmianą jest: tych królów.
I co z czasem teraźniejszym u trybu niedokonanego - kiedyś runęło, w przyszłości runie, a teraz... ruwa?

Finlora:
Odnośnie "osób miesiączkujących", które uważasz za dziwną frazę i się jej sprzeciwiasz: czy twierdzisz, że z chwilą menopauzy przestaniesz być kobietą i staniesz się osobą bezpłciową, osobą niebinarną lub byłą kobietą, i że z innymi osobami miesiączkującymi było, jest i będzie tak samo? Że kobietą jest się tylko do pewnego momentu w życiu, a potem nieodwołanie przestaje się nią być?
A co z osobami, którym wycięto macice?

Więc w tym kontekście, użycie tej frazy nie powinno dziwić.
Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a macie jakiś swój najbardziej "znielubiony" feminatyw? Taki, który Wam nijak nie przejdzie przez gardło czy klawisz?
Aż tak to chyba nie. Choć chyba jako najdziwniejsze dla mnie brzmiałyby żeńskie formy stopni oficerskich - poruczniczka, kapitanka, majorka, pułkowniczka, generałka. Ale to pewnie też kwestia uzusu i osłuchania.
Wątpliwości może budzić "muzyczka" jako kobieta-muzyk, choć to raczej też uzus.

BTW, szkoda, że Timon i Pumba usunęli (usunął?) swoje posty, i że to samo zrobiła Trzepotka. To bardzo utrudnia śledzenie dyskusji i zrozumienie, o co chodziło. Nie wiem, jakim cudem ich posty lub ich fragmenty zniknęły również z wszystkich cytatów u innych użytkowników. W każdym razie to jakiś wandalizm, usunąć wszystkie swoje posty po napisaniu ich takiej ilości i po tym, jak tyle osób zdążyło się już do nich odnieść.
teobromina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-02-29, 08:19   #618
ColourTheSmallOne
Rozeznanie
 
Avatar ColourTheSmallOne
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 598
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez teobromina Pokaż wiadomość
Mój licealny nauczyciel fizyki konsekwentnie przestrzegał zasady "Jak się pisze, tak się mówi", unikając ubezdźwięczniania i innego upraszczania słów jak ognia - mówił "głaDki" przez twarde D zamiast "głatki", "prĘDkość" zamiast "prentkość" itd. Ale on był bardzo specyficzny, i żaden inny mój nauczyciel tak nie mówił, a już na pewno żadna polonistka.
Nie mam problemu, żeby mówić "psycholożka" przez wyraźne dźwięczne "Ż", tylko czy taka hiperpoprawność nie byłaby sztuczna.
Oczywiście, że takie udźwięcznianie to błąd. Spółgłoska dźwięczna stojąca przed lub po spółgłosce bezdźwięcznej przejmuje bezdźwięczność, proste jak budowa cepa.
Szkoda, że to nie był mój nauczyciel, to bym mu wyjasniła, dlaczego się myli. Uwielbiam sprowadzać na ziemię ludzi, którzy się wymądrzają, a nie mają racji
Cytat:
Napisane przez teobromina Pokaż wiadomość
"Osoba dupia" z kolei brzmiałoby dość sztucznie, i adresatka takiego określenia mogłaby zareagować raczej rozbawieniem niż zrozumieniem przekazu.
Padłam
__________________
When you have built a satisfying relationship with yourself, then you have something of great worth to share with others.

Zdarza mi się zmieniać niektóre drobne fakty w moich postach, żeby nie zostać rozpoznaną.
ColourTheSmallOne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-03-05, 11:32   #619
Sweet_Judi
Raczkowanie
 
Avatar Sweet_Judi
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 326
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez teobromina Pokaż wiadomość

Czy rządzący w PRL naprawdę twierdzili, że żeńskie formy jak profesorka, prezeska, dyrektorka, ginekolożka, pedagożka odbierają powagę kobietom pełniącym te funkcje? Jeśli tak, to oznacza, że byli bardziej patriarchalni, mizoginiczni i konserwatywni niż ci, którzy tworzyli rzeczywistość w II RP, a także u schyłku zaborów. Tylko powielali durne i szkodliwe stereotypy płciowe.
Przede wszystkim to PRL był okresem gdzie wysokie stanowiska jak np prezesura sprawowali sami faceci, wiec tak - to jest kwestia mizoginii




Cytat:
Odnośnie "osób miesiączkujących", które uważasz za dziwną frazę i się jej sprzeciwiasz: czy twierdzisz, że z chwilą menopauzy przestaniesz być kobietą i staniesz się osobą bezpłciową, osobą niebinarną lub byłą kobietą, i że z innymi osobami miesiączkującymi było, jest i będzie tak samo? Że kobietą jest się tylko do pewnego momentu w życiu, a potem nieodwołanie przestaje się nią być?
A co z osobami, którym wycięto macice?

Więc w tym kontekście, użycie tej frazy nie powinno dziwić.
Dokładnie.
Sweet_Judi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-05 12:32:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:28.