Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-12-30, 08:31   #1
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984

Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.


Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:39   #2
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Wyjaśniłam na przykładach i w tabeli, jak to widzę. Jaśniej nie umiem, kto zrozumiał, ten zrozumiał, a kto nie chciał, ten nie zrozumiał.
Z tabeli wynika, że nie jesteś w stanie wskazać formy "poważniejszej" od "kucharki", a jednak "kucharkę" czujesz jako mniej poważną.
No cóż, faktycznie nic z tym nie zrobię - z Twoimi odczuciami. I w sumie nie mam takich ambicji . Acz akurat Tobie się dziwię, że występujesz po tej stronie barykady.

A Demi Moore to swego czasu bardzo popularna aktorka.

Jeszcze mi się przypomniało - Anja Rubik jest modelem czy modelką?
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:43   #3
4bf691ac28ce4b7c42a5e5e37940d2d92e088cdd_611061f254610
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 4 361
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Wyjaśniłam na przykładach i w tabeli, jak to widzę. Jaśniej nie umiem, kto zrozumiał, ten zrozumiał, a kto nie chciał, ten nie zrozumiał.

Taką mam opinię, tak czuję i niewiele jesteś w stanie z tym zrobić.

Język kształtuje rzeczywistość i nie podoba mi się, jaką rzeczywistość w mojej ocenie kształtuje tego typu forma, która brzmi i wygląda jak zdrobnienie.
no to sobie kurde nie używaj tych form w stosunku do siebie, ale jesli ktoś cię prosi o ich używanie w stosunku do siebie, to ich używaj. Prosta zasada, chyba że lubisz stosować przemoc, bo zwracanie się do kogoś niezgodnie z wolą tej osoby to przemoc.
4bf691ac28ce4b7c42a5e5e37940d2d92e088cdd_611061f254610 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:46   #4
Lachezis
Rozeznanie
 
Avatar Lachezis
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 560
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

To tak jakby o byłej partnerce Limonka nadal mówić "on" mimo że dokonała tranzycji. Jakoś nie miałaś z tym problemu, a tu wielce oburzona, że ktoś śmie być piosenkarką zamiast piosenkarzem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Lachezis
Czas edycji: 2020-12-30 o 08:50
Lachezis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:50   #5
4bf691ac28ce4b7c42a5e5e37940d2d92e088cdd_611061f254610
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 4 361
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Lachezis Pokaż wiadomość
To tak jakby o byłej partnerce Limonka nadal mówić "on" mimo że dokonał tranzycji. Jakoś nie miałaś z tym problemu, a tu wielce oburzona, że ktoś śmie być piosenkarką zamiast piosenkarzem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
dla mnie nieużywanie feminatywów wobec osoby, która o to prosi, to jest to samo co misgenderowanie i deadname'owanie.
4bf691ac28ce4b7c42a5e5e37940d2d92e088cdd_611061f254610 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:53   #6
khloe
Strzelaj lub emigruj!
 
Avatar khloe
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Medellin!
Wiadomości: 27 440
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Usłyszałam ostatnio chyba najgorsza feminatywę- gościni 🤦 w sensie gość jakiegoś dziennikarza.

Albo w reklamie Wedla (bodajże) padł wytwór pt. "Czekolatniczka"- w sensie chyba chodziło o kobietę, co robi czekoladę

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Przejechane na rowerze w 2019: 2 762
km



mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 08:58   #7
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Od początku, jeszcze we wcześniejszej dyskusji, wyraźnie pisałam, że nie podoba mi się, że żeńskie formy tworzy się JAK zdrobnienia. W efekcie brzmią mniej poważnie.

Nikt nie mówi, że to są zdrobnienia. Nikt na tym wątku.

Naprawdę, Perse, ja nie chcę być dla ciebie wredna, ale nie czytasz, zafiksujesz się na jednym i nie da się z Tobą dyskutować. To bardzo męczące.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Przeczytaj post, na jaki odpowiadam.
Nikt tutaj nie postuluje nazywania aktorki aktoreczką, ale aktorka sama w sobie to nie jest zdrobnienie od aktora, mimo że tworzona tym samym przyrostkiem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-12-30, 09:27   #8
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Nie rozumiem zupełnie tego problemu i afery. Co za różnica, jak ktoś się wypowiada, dopóki robi to z zasadami języka? Niech każdy mówi o sobie jak chce i to nie jest jakiś wysiłek, żeby to uszanować. Dużo bardziej boli mnie jak ktoś kaleczy język np. poprzez nieprawidłowe użycie zwrotu bynajmniej, ale też tego w żaden sposób nie komentuje, o ile nie jest to jakaś bliska osoba.
Sama o sobie mówię z końcówką -ka, nie czuję, żeby czegokolwiek mi to odejmowało, żeby to była jakaś osobna kategoria zawodu niż ta, którą wykonują faceci czy coś. Czasem zdarzy mi się użyć męskiej formy, jeśli w danym kontekście akurat tak jest wygodniej, nie ma też dla mnie znaczenia jakiej formy ktoś użyje wobec mnie, zwłaszcza przy liczbie mnogiej. Ale osoby, które używają takich końcówek w 100% oceniam raczej pozytywnie, bo wiem, że przyczyniają się do osłuchania tych wyrazów. Czas pokaże, na czym to ostatecznie stanie i do czego się ludzie przyzwyczają. Dziwi mnie jedynie ten brak uszanowania dla formy, jaką inni są chcą używać, no nie rozumiem, po co jakieś wyśmiewanie, ostentacyjne ignorowanie itp. Po co usilnie stawiać na swoim i psuć innym humor, jak można wykazać odrobinę tolerancji i wszystkim zrobi się miło?
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 09:35   #9
SzatAnka71
Zakorzenienie
 
Avatar SzatAnka71
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: ze Smoczej Jamy ;-)
Wiadomości: 12 737
GG do SzatAnka71
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Milennka03 Pokaż wiadomość
Ja zawsze mówię "proszę Pani" i tyle. (Z niektórymi jestem zaznajomiona bo często robię badania w danym miejscu więc np "Pani Aniu " itp -akurat wiem że mogę się do tego stopnia spoufalić) )
Trochę mi tak dziwnie mówić dlatego zapytałam.
Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
per 'Pani'

a starsze roczniki nadal często zwracają się 'siostro' .
I czy to jest obraźliwe dla pielęgniarki? Co prawda do pielęgniarza nie powiem bracie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________


SzatAnka71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 09:58   #10
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
ŻEŃSKIE
KOŃCÓWKI
TO
NIE

ZDROBNIENIA.

Jak wy napisałyście maturę z polskiego?
Normalnie, po średniej, jak każdy. A takie koncówki/formy jak psycholożka nie podobały mi się od dziecka długo przed.

Cytat:
I sama widzisz - dopatrujesz się zdrobnienia nie potrafiąc wskazać formy "wyższej". Jeśli nie można wskazać, od czego miałoby być zdrobnienie słowo "kucharka", to może nie jest to zdrobnienie?
kucharka nie jest zdrobnieniem, po prostu fajny przykład ktoś podał wyżej że kucharz kojarzy mu się z jakimś Gordonem Ramsayem a kucharka z panią ze stołówki albo na weselu w remizie. I mam podobne skojarzenia. I niczyja to wina. Nikomu nie umniejszając bo pamiętajmy że ten wątek jest z przymrużeniem oka; bo Persefonę chyba mocno nosi z tym capslockiem.

To już np. opiekunka do dzieci wyszła bardziej fortunnie, bo ''bona''. Nie żadne tam ''bonka''. I też jakoś bardziej wyszukanie niż ''niania''. Dla mnie ''nauczyciel'' zawsze brzmiał tak neutralnie, ''dostojnie'' a ''nauczycielka'' kojarzyła się z panią uczącą panienki na pensjach podstaw. Może to się zresztą wzięło stąd że jako dzieciak sporo literatury z dawnych lat ogarnełam i wiedziałam że kobiety wchodząc w jakąś profesję i niejako robiąc w niej sobie miejsce obok mężczyzn zaczynały od błahych spraw. Logiczne, nikt na dzien dobry nie powierzy dyletantowi poważnych zagadnien ale u kobiet zakazy czy odmowy brały się z traktowania je jako te gorsze. I zresztą na początku praca kobiet na równi była traktowana raczej jako fanaberia, i tak najważniejszą karierą było małżeństwo.
A powielać form w stylu filolozka bo któraś tak chce nie zamierzam bo nie chciałabym aby w ramach przyzwolenia społecznego w takich formach się do mnie zwracano.

Cytat:
Wczorajsza Wyborcza pisała o cyt.: ozdrowieńczyni (kobiecie, która przechorowała Covida).
no i lepsze niż ozdrowieńka
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 10:13   #11
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
kucharka nie jest zdrobnieniem, po prostu fajny przykład ktoś podał wyżej że kucharz kojarzy mu się z jakimś Gordonem Ramsayem a kucharka z panią ze stołówki albo na weselu w remizie. I mam podobne skojarzenia. I niczyja to wina. Nikomu nie umniejszając bo pamiętajmy że ten wątek jest z przymrużeniem oka; bo Persefonę chyba mocno nosi z tym capslockiem.
Czyli kwestia odczucia i osłuchania, tak, wiem, powtarzam jak zdarta płyta . Ja mam inne odczucia niż Ty, po prostu.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
To już np. opiekunka do dzieci wyszła bardziej fortunnie, bo ''bona''. Nie żadne tam ''bonka''. I też jakoś bardziej wyszukanie niż ''niania''.
Przykład średnio trafny, bo "bonka" jest zdrobnieniem od "bony" - a wspomniana "kucharka" nie jest zdrobnieniem, sama przyznałaś .
BTW a o panu pełniącym obowiązki bony jak byś powiedziała?
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-12-30, 10:43   #12
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez SzatAnka71 Pokaż wiadomość
Trochę mi tak dziwnie mówić dlatego zapytałam. I czy to jest obraźliwe dla pielęgniarki? Co prawda do pielęgniarza nie powiem bracie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zależy pewnie od osoby, moja mama nigdy nie miała z tym problemu. Powiedziałabym raczej że to pieszczotliwe określenia , bo często pacjenci tam je kur**ją i wyzywają. Jak nieraz opowiadała różne sytuacje, to włos się na głowie jeżył.
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 10:48   #13
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Przykład średnio trafny, bo "bonka" jest zdrobnieniem od "bony" - a wspomniana "kucharka" nie jest zdrobnieniem, sama przyznałaś .
no ok tylko ciągle lawirujemy o czym już tu było między tym że nie są zdrobnieniami ale w efekcie tak brzmią.

Cytat:
BTW a o panu pełniącym obowiązki bony jak byś powiedziała?
nie wiem może boner? na pewno nie bonek i sek w tym że nie zakładam że bonek by przeszło.

Cytat:
Czyli kwestia odczucia i osłuchania, tak, wiem, powtarzam jak zdarta płyta . Ja mam inne odczucia niż Ty, po prostu.
zrozumiałe że możesz mieć inne , natomiast dla mnie trochę jak z dorabianiem teorii do miniówy i dekoltu. Może to się bardzo podobać i można tak się ubierać ale nie ma też się co czarować że większość takich zestawików nie będzie orbitować wokół jakiejś formy wulgarności, potrzeby przykuwania uwagi, czy coś (wiadomo że sukienki też są różne ale raczej nie zrobisz z tego wielkiej kreacji na wytworny bal itp).

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2020-12-30 o 10:50
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 10:56   #14
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez SzatAnka71 Pokaż wiadomość
Trochę mi tak dziwnie mówić dlatego zapytałam. I czy to jest obraźliwe dla pielęgniarki? Co prawda do pielęgniarza nie powiem bracie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak, dla wielu jest może nie tyle obraźliwe, co okropnie anachroniczne i nieadekwatne do obecnych czasów oraz świeckiego charakteru zawodu. Nikt z nas nie jest w zakonie ani nie składał żadnych ślubów, żeby być nazywanym "siostrą". To jest częściowo na takim samym poziomie, jak kiedy personel zwraca się starszych pacjentów per "babcia" albo "dziadek " tylko niesie jeszcze dodatkowo skojarzenie z kościołem.

---------- Dopisano o 11:56 ---------- Poprzedni post napisano o 11:50 ----------

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
Zależy pewnie od osoby, moja mama nigdy nie miała z tym problemu. Powiedziałabym raczej że to pieszczotliwe określenia , bo często pacjenci tam je kur**ją i wyzywają. Jak nieraz opowiadała różne sytuacje, to włos się na głowie jeżył.
No nie, to nie jest pieszczotliwe określenie. Zresztą czy ktoś chce być pieszczotliwie określany w pracy. Nie znam zadnej pielęgniarki poniżej 35 r.ż. która by się przedstawiała jako siostra.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 10:57   #15
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
zrozumiałe że możesz mieć inne , natomiast dla mnie trochę jak z dorabianiem teorii do miniówy i dekoltu. Może to się bardzo podobać i można tak się ubierać ale nie ma też się co czarować że większość takich zestawików nie będzie orbitować wokół jakiejś formy wulgarności, potrzeby przykuwania uwagi, czy coś (wiadomo że sukienki też są różne ale raczej nie zrobisz z tego wielkiej kreacji na wytworny bal itp).
Kompletnie nie nadajemy na tych samych falach, i to nie chodzi o te nieszczęsne kucharki czy inne lekarki.
Twoje przykłady uważam za nieadekwatne, a i zaręczam, że okraszenie wypowiedzi milionem emotek "" nie powoduje, że będzie odbierana z przymrużeniem oka.
Problemu nie mam ja z kucharką, ponieważ słowo to nie jest zdrobnieniem. Problem ma raczej ten, dla kogo słowo niebędące zdrobnieniem brzmi jak zdrobnienie.
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 11:07   #16
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Problemu nie mam ja z kucharką, ponieważ słowo to nie jest zdrobnieniem. Problem ma raczej ten, dla kogo słowo niebędące zdrobnieniem brzmi jak zdrobnienie.
kucharka nie jest zdrobnieniem o czym wspomniałam również po prostu, trzeci raz, ta forma dla mnie brzmi bardziej lekceważąco niż jego męski odpowiednik. A szkoda bo to zacny zawód jak inne i dokładnie jego meski odpowiednik.



Cytat:
a i zaręczam, że okraszenie wypowiedzi milionem emotek "" nie powoduje, że będzie odbierana z przymrużeniem oka.
nic Ci nie poradzę na to że Ty czy Persefona czujesz się (?) pozbawiona dystansu czy urażona bo może jesteś filolożką i jako filolożka właśnie czujesz się znakomicie.

Dla mnie jeśli chodzi o formy językowe feminizm nie ma nic do roboty w żadną stronę, ani nie postuluję żeby zrezygnować z form typu sprzątaczka/pielęgniarka na rzecz (ta) sprzątacza/pielęgniara ani nie potrzebuję przeróbek by z ''pani minister'' robić ''panią ministrę''. Chociaż już lepsza zdaje się ''ministra'' niż ''ministerka''.

Może to są zwyczajnie rzeczy trudno wytłumaczalne o czym wspominała też już Limonka. Pomijając kwestię osłuchania, serio nie słyszysz tego rozdźwięku między chirurg a chirurżka ? Serio Ci się wydaje że psycholog a psycholożka niosa identyczny ładunek jeśli chodzi o ważność/'figuratywność'? No to nikt Ci tego ani innym nie wytłumaczy. Trzeci raz powtarzam, i wciąż pół zartem pół serio, faceci nie mają potrzeb nazywać siebie laryngolożkiem, ale jasne, to tylko język stoi po ich stronie. Co za zbieg okoliczności że język tak łaskawie dostojność przypisuje męskim koncówkom a dla kobiet zostawia te urocze słodkie i wdzięczne, niedalekie od dziubdziania sobie. Za to Persefona już nie omieszkała wytknąć innym jakim to są za przeproszeniem garkotłukami bez matury tylko dlatego że coś im przypomina w brzmieniu gaworzenie.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 11:14   #17
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Tak, dla wielu jest może nie tyle obraźliwe, co okropnie anachroniczne i nieadekwatne do obecnych czasów oraz świeckiego charakteru zawodu. Nikt z nas nie jest w zakonie ani nie składał żadnych ślubów, żeby być nazywanym "siostrą". To jest częściowo na takim samym poziomie, jak kiedy personel zwraca się starszych pacjentów per "babcia" albo "dziadek " tylko niesie jeszcze dodatkowo skojarzenie z kościołem.

---------- Dopisano o 11:56 ---------- Poprzedni post napisano o 11:50 ----------



No nie, to nie jest pieszczotliwe określenie. Zresztą czy ktoś chce być pieszczotliwie określany w pracy. Nie znam zadnej pielęgniarki poniżej 35 r.ż. która by się przedstawiała jako siostra.
No porównując "kur*o" czy "szma*o", to 'siostro' brzmi jednak dla mnie pieszczotliwie
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 11:31   #18
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
Normalnie, po średniej, jak każdy.
Uwaga, chwalę się! Podstawa na 98%, rozszerzenie na 93%. Jestem też laureatem dwóch konkursów polonistycznych! (Nie olimpiad.)

A już się bałam, że po skończeniu szkoły nigdy mi się ta informacja nie przyda, a tu proszę, mogę orać ludzi na Wizażu.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 11:48   #19
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
kucharka nie jest zdrobnieniem o czym wspomniałam również po prostu, trzeci raz, ta forma dla mnie brzmi bardziej lekceważąco niż jego męski odpowiednik. A szkoda bo to zacny zawód jak inne i dokładnie jego meski odpowiednik.
To dlaczego podajesz przykład, w kontrze, "kucharzyka"?

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
nic Ci nie poradzę na to że Ty czy Persefona czujesz się (?) pozbawiona dystansu czy urażona bo może jesteś filolożką i jako filolożka właśnie czujesz się znakomicie.
Ja też nic nie poradzę na Twój odbiór form żeńskich jako mniej poważnych.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
Trzeci raz powtarzam, i wciąż pół zartem pół serio, faceci nie mają potrzeb nazywać siebie laryngolożkiem, ale jasne, to tylko język stoi po ich stronie. Co za zbieg okoliczności że język tak łaskawie dostojność przypisuje męskim koncówkom a dla kobiet zostawia te urocze słodkie i wdzięczne, niedalekie od dziubdziania sobie.
No to ja trzeci raz odpowiem, że "laryngolożek" jest zdrobnieniem od "laryngologa", a "laryngolożka" nie - zatem w czym rzecz?

Dla mnie wszelkie "neurolożki" nie brzmią mniej poważnie. Przy czym - teraz Cię zaskoczę - uważam, że są sytuacje, że forma "męska" pasuje.
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-12-30, 12:01   #20
Milennka03
Zakorzenienie
 
Avatar Milennka03
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 8 173
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez khloe Pokaż wiadomość
Usłyszałam ostatnio chyba najgorsza feminatywę- gościni �� w sensie gość jakiegoś dziennikarza.

Albo w reklamie Wedla (bodajże) padł wytwór pt. "Czekolatniczka"- w sensie chyba chodziło o kobietę, co robi czekoladę

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pisałam o tym (gościni) na zdziwieniowym-dla mnie też to brzmi strasznie, nic na to nie poradzę.Niestety w radiu Nowy Świat jeden z redaktorów bardzo często używa tego słowa a mi uszy krwawią.
__________________


a w temacie narzekania to wiecie jak jest, każdy ma coś z Achillesa co mu przeszkadza i tyle

-fasolinno-



siestowo

Milennka03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 12:03   #21
Milennka03
Zakorzenienie
 
Avatar Milennka03
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 8 173
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez SzatAnka71 Pokaż wiadomość
Trochę mi tak dziwnie mówić dlatego zapytałam. I czy to jest obraźliwe dla pielęgniarki? Co prawda do pielęgniarza nie powiem bracie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
E, no co Ty ,czemu dziwnie? Mnie by przez usta nie przeszło siostro bo jakoś tak dziwnie....Dobre z tym bratem ,mina byłaby pewnie bezcenna owego pielęgniarza
__________________


a w temacie narzekania to wiecie jak jest, każdy ma coś z Achillesa co mu przeszkadza i tyle

-fasolinno-



siestowo

Milennka03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 12:06   #22
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Ruwi Pokaż wiadomość
Nie rozumiem zupełnie tego problemu i afery. Co za różnica, jak ktoś się wypowiada, dopóki robi to z zasadami języka? Niech każdy mówi o sobie jak chce i to nie jest jakiś wysiłek, żeby to uszanować. Dużo bardziej boli mnie jak ktoś kaleczy język np. poprzez nieprawidłowe użycie zwrotu bynajmniej, ale też tego w żaden sposób nie komentuje, o ile nie jest to jakaś bliska osoba.
Sama o sobie mówię z końcówką -ka, nie czuję, żeby czegokolwiek mi to odejmowało, żeby to była jakaś osobna kategoria zawodu niż ta, którą wykonują faceci czy coś. Czasem zdarzy mi się użyć męskiej formy, jeśli w danym kontekście akurat tak jest wygodniej, nie ma też dla mnie znaczenia jakiej formy ktoś użyje wobec mnie, zwłaszcza przy liczbie mnogiej. Ale osoby, które używają takich końcówek w 100% oceniam raczej pozytywnie, bo wiem, że przyczyniają się do osłuchania tych wyrazów. Czas pokaże, na czym to ostatecznie stanie i do czego się ludzie przyzwyczają. Dziwi mnie jedynie ten brak uszanowania dla formy, jaką inni są chcą używać, no nie rozumiem, po co jakieś wyśmiewanie, ostentacyjne ignorowanie itp. Po co usilnie stawiać na swoim i psuć innym humor, jak można wykazać odrobinę tolerancji i wszystkim zrobi się miło?
Tak bardzo się z Tobą zgadzam...
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 13:35   #23
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Do tego jak kobiety chcą zarabiać tyle samo na tym samym stanowisku, kiedy już nie będzie tych samych stanowisk? Ta ideologia nie ma sensu.

Czemu lekarz i lekarka mają zarabiać tyle samo, skoro nie są tym samym stanowiskiem, bo trzeba podkreślić jakąś różnicę?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 14:39   #24
Atavish
Zakorzenienie
 
Avatar Atavish
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 418
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Do tego jak kobiety chcą zarabiać tyle samo na tym samym stanowisku, kiedy już nie będzie tych samych stanowisk? Ta ideologia nie ma sensu.

Czemu lekarz i lekarka mają zarabiać tyle samo, skoro nie są tym samym stanowiskiem, bo trzeba podkreślić jakąś różnicę?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ale to jest to samo stanowisko. Tylko się odmienia. Tak samo jak np lekarz nadal jest lekarzem kiedy odmieniasz słowo przez przypadki. Nadal nie muszę tworzyć nowego stamowiska abym mogła używać słów "lekarza, lekarzowi" i całej reszty.

A to tutaj tylko zostawie.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polit...zaskowski.html

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Atavish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 15:07   #25
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Atavish Pokaż wiadomość
Ale to jest to samo stanowisko. Tylko się odmienia. Tak samo jak np lekarz nadal jest lekarzem kiedy odmieniasz słowo przez przypadki. Nadal nie muszę tworzyć nowego stamowiska abym mogła używać słów "lekarza, lekarzowi" i całej reszty.

A to tutaj tylko zostawie.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polit...zaskowski.html

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
no i świetny komentarz z tej strony:
''Mogą być nawet nurkinie. Byleby podwodne były.''

Mam tylko nadzieję że te kobiety nie będą miały przymusu zmiany tych pieczątek/tytułowania się ani że reszta uprzejmie nie będzie wywierała swoim wyzwolęnię presji .

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2020-12-30 o 15:11
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 15:08   #26
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Atavish Pokaż wiadomość
Ale to jest to samo stanowisko. Tylko się odmienia. Tak samo jak np lekarz nadal jest lekarzem kiedy odmieniasz słowo przez przypadki. Nadal nie muszę tworzyć nowego stamowiska abym mogła używać słów "lekarza, lekarzowi" i całej reszty.

A to tutaj tylko zostawie.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polit...zaskowski.html

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Ale my tutaj nie dyskutujemy o tym, że ktoś sobie tak mówi.

Tylko oficjalnej nazwie stanowiska.

Tak o, w rozmowie, to przecież każdy używa słownictwa, jakie mu pasuje i tyle, to chyba oczywiste.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 15:18   #27
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
(...) a mi uszy krwawią.
Mi też.

---------- Dopisano o 17:18 ---------- Poprzedni post napisano o 17:10 ----------

Cytat:
Czas pokaże, na czym to ostatecznie stanie i do czego się ludzie przyzwyczają.
Cytat:
Po co usilnie stawiać na swoim i psuć innym humor, jak można wykazać odrobinę tolerancji i wszystkim zrobi się miło?
Między wyśmiewaniem a odmową jest szeroki margines, to 2.
1 że to jest nielogiczne. Albo dajesz wybór czy się przyjmie czy nie albo narzucasz i cześć jak czapka. Wspomniałam że nie chcę by te w mojej ocenie językowe potworki zakorzenialy się w języku stąd nie znajduję powodu do ''osłuchiwania'' z tym jak to nazywacie kogokolwiek. To nie jest złośliwość tylko jeśli nie chcesz by np. twoje dziecko ''bawiło się w przemoc'' to mu określonych zabawek nie kupujesz.

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2020-12-30 o 15:19
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 16:00   #28
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
kucharka nie jest zdrobnieniem o czym wspomniałam również po prostu, trzeci raz, ta forma dla mnie brzmi bardziej lekceważąco niż jego męski odpowiednik. A szkoda bo to zacny zawód jak inne i dokładnie jego meski odpowiednik.



nic Ci nie poradzę na to że Ty czy Persefona czujesz się (?) pozbawiona dystansu czy urażona bo może jesteś filolożką i jako filolożka właśnie czujesz się znakomicie.

Dla mnie jeśli chodzi o formy językowe feminizm nie ma nic do roboty w żadną stronę, ani nie postuluję żeby zrezygnować z form typu sprzątaczka/pielęgniarka na rzecz (ta) sprzątacza/pielęgniara ani nie potrzebuję przeróbek by z ''pani minister'' robić ''panią ministrę''. Chociaż już lepsza zdaje się ''ministra'' niż ''ministerka''.

Może to są zwyczajnie rzeczy trudno wytłumaczalne o czym wspominała też już Limonka. Pomijając kwestię osłuchania, serio nie słyszysz tego rozdźwięku między chirurg a chirurżka ? Serio Ci się wydaje że psycholog a psycholożka niosa identyczny ładunek jeśli chodzi o ważność/'figuratywność'? No to nikt Ci tego ani innym nie wytłumaczy. Trzeci raz powtarzam, i wciąż pół zartem pół serio, faceci nie mają potrzeb nazywać siebie laryngolożkiem, ale jasne, to tylko język stoi po ich stronie. Co za zbieg okoliczności że język tak łaskawie dostojność przypisuje męskim koncówkom a dla kobiet zostawia te urocze słodkie i wdzięczne, niedalekie od dziubdziania sobie. Za to Persefona już nie omieszkała wytknąć innym jakim to są za przeproszeniem garkotłukami bez matury tylko dlatego że coś im przypomina w brzmieniu gaworzenie.
No to najwyraźniej bezużyteczna ta matura, skoro tak ciężko wam odróżnić poprawną pod każdym względem formę od gaworzenia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 16:06   #29
Atavish
Zakorzenienie
 
Avatar Atavish
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 418
Dot.: Feminatywy i inne zaimki neutralne pod względem płci - dyskusja.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ale my tutaj nie dyskutujemy o tym, że ktoś sobie tak mówi.

Tylko oficjalnej nazwie stanowiska.

Tak o, w rozmowie, to przecież każdy używa słownictwa, jakie mu pasuje i tyle, to chyba oczywiste.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
No tak. Tak jak w niektórych oficjalnych dokumentach używa się Pan/Pani, tak w
stanowisko może być lekarz/lekarka. I mamy to samo stanowisko. Z tymi samymi obowiązkami i tymi samymi prawami.
Tak samo jak nie zmieniają się prawa i obowiązki niezależnie od tego czy identyfikujesz się jako Pan, czy jako Pani, kiedy w dokumencie (to może być umowa, akt notarialny, cokolwiek) stoi Pan/Pani.


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Atavish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-12-30, 18:57   #30
elkiza81
Zakorzenienie
 
Avatar elkiza81
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 4 335
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 64.

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;88395351]Przeczytaj post, na jaki odpowiadam.
Nikt tutaj nie postuluje nazywania aktorki aktoreczką, ale aktorka sama w sobie to nie jest zdrobnienie od aktora, mimo że tworzona tym samym przyrostkiem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Aktorka to nie zdrobnienie tylko forma żeńska. Aktoreczka to zdrobnienie.

Wysłane z mojego SM-J600FN przy użyciu Tapatalka
__________________
27.02.2019
Publikacja pierwszego utworu na forum wizaz.pl
elkiza81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-05 12:32:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:39.