Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady - Strona 40 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-22, 11:17   #1171
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez Befi Pokaż wiadomość
Witam wszystkich serdecznie.
Od dluzszego czasu przegladam to forum i widze ze wiele mozna sie od was nauczyc,wasze porady i wskazowki sa fachowe i praktyczne.Prosze o opinie na temat tego domu?
http://projekty.dom.pl/lp_osaka_lmp69.htm
Masz działkę z wjazdem od wschodu ? Przejście z garażu do domu wręcz tragiczne. Jedna lazienka na 5 pokoi to za malo.

Cytat:
Napisane przez Castia Pokaż wiadomość
i ja rowniez witam cieplutko, mam prosbe o ocene tego domku, bede wdzieczna za kazda sugestie
http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m410794850837b
Masz dzialkę z wjazdem od zachodu?
Już go chyba kiedyś omawialyśmy, brak pomieszczenia gospodarczego, kotlownia klitka w ktorej ogrzewanie na pewno Ci się nie zmieści, schody strasznie wąskie, na górze 1 lazienka na 4 pokoje to za malo no i kurnik.

Cytat:
Napisane przez helen22 Pokaż wiadomość
Widzę że koleżanka stella z uporem maniaka krytykuje domy ktore maja chociaz odrobine z dworkow. Mi osobiscie dworki sie srednio podobaja ale takie z elementem kolumn na przodzie ale bez balkonu dodaje smaku projektowi. Projekt reprezentacyjny jak dla mnie jak najbardziej ok.
Jakiego smaku ? Projekty z kolumnami to najgorsze paskudztwo jakie może być. Kicz i tragedia. Domek maleńki 120 m2, ale z pretensjami do zamku - kolumienki co by móc pod ich cieniem gości witać, balkoniki co by móc księciu machać na pożegnanie kiedy wybiera się na wojnę, okienka jak w wieży u księżniczki, co by kochankowi warkosze spuszczać.

Nie myl dworku, czyli domu wiejskiego - który zazwyczaj mial od 300 - 1000 m2 plus zabudowania gospodarcze i dawal mieszkanie często 4 - pokoleniowej rodzinie, slużbie, księdzu itd. z drobnomieszczańskimi gargamelami na przedmieściach.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-22, 20:40   #1172
Befi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 9
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

[QUOTE=szugarbejb;14374607]Masz działkę z wjazdem od wschodu ? Przejście z garażu do domu wręcz tragiczne. Jedna lazienka na 5 pokoi to za malo.

Witam Szugarbejb
Dzialka jest z wiazdem od poludnia,zastanawiamy sie nad likwidacja garazu, maz chce oddzielny,wiec problem przejscia odpada, 1 lazienka na 4 pokoje stanowczo za malo.Zastanawialam sie nad zamiana kuchni na miejsce pokoju ,co za tym idzie mozna by powiekszyc wc i zorganizowac lazienke z prysznicem ? tylko czy da sie?
Befi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 09:47   #1173
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez Befi Pokaż wiadomość
Dzialka jest z wiazdem od poludnia,zastanawiamy sie nad likwidacja garazu, maz chce oddzielny,wiec problem przejscia odpada, 1 lazienka na 4 pokoje stanowczo za malo.Zastanawialam sie nad zamiana kuchni na miejsce pokoju ,co za tym idzie mozna by powiekszyc wc i zorganizowac lazienke z prysznicem ? tylko czy da sie?
Jeśli masz działkę z wjazdem od południa to musisz szukać takich projektów, bo ten, ktry wkelilaś jest na dzialkę z wjazdem od wschodu. Poza tym zaproponowane przez Ciebie zmiany tworzą zupelnie inny dom, więc jaki cel kupowania tego projektu, skoro chcesz z nim wszystko pozmieniać, wlacznie z brylą (czyli oddzielić garaż od domu)?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 12:45   #1174
Befi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 9
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Dzieki Szugarbejb
Powtorze slowa poprzedniczek "totalny metlik w glowie"przy wyborze projektu, jak zewnatrz odpowiada to wewnatrz do bani.Sledze to forum od dawna i nie bylo chyba jeszcze projektu ktory by mi odpowiadal.Szukam dalej.
Befi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 13:16   #1175
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

A dlaczego nie projekt indywidualny ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 14:00   #1176
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
A dlaczego nie projekt indywidualny ?
Pytanie nie do mnie, ale dylemat ten sam
Opinie inwestorów są takie, że projekty indywidualne są gorzej dopracowane technicznie w przeciwieństwie do gotowych i zmieniając gotowy, minimalizujemy niedociągnięcia projektowe i w związku z tym- problemy, stres itd., których i tak za dużo na całym etapie budowy.
No i koszty- na przerobienie gotowego projektu (dom ok. 200 m) wystarczy z reguły kilka tys. ( do 10 tys.), a indywidualny projekt to kilka procent wartości inwestycji- chyba 6%- czyli za dom wart ok.400 tys- trzeba zapłacić za projekt ok. 25 tys. Nie wspominając o renomowanych architektach- cena wynosi kilka razy tyle- czyli sam projekt to kilkadziesiąt tysięcy zł.
Raczej nie jest to rozwiązanie dla budujących na kredyt
Moi znajomi zapłacili za indywidualny projekt kilka tys. , ale zrobił go nie architekt tylko ktoś po innych studiach, mający uprawnienia konstruktorskie -chyba po budownictwie.

Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-09-23 o 14:39
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 15:41   #1177
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Już się kiedyś wypowiadalam na ten temat. Projekt indywidualny to oszczędnośc czasu i pieniędzy. Inwestując oszczędności calego zycia oraz wlasciwie cale zycie w przypadku kredytu w nieruchomośc warto to zrobic z glowa. W tym przypadku wydatki poniesione na poczatku zaprocentują i zwrócą się w krótkim czasie. Nieruchomośc to nie maslo, że jak niedobre czy zepsute to wyrzucisz i kupissz nowe. Nieruchomości, ktora jest żle zaprojektowana i w ktorej nie da sie mieszkac nie sprzedasz, bo nikt jej nie bedzie chcial.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.

Edytowane przez szugarbejb
Czas edycji: 2009-09-23 o 15:42
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-23, 16:30   #1178
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Jeżeli ktoś może wydać na sam projekt 25-50 tys. to super.
Jeśli ktoś ma projekt gotowy, który odpowiada mu w 75%, płaci za niego 2-3 tys. plus za przeróbki 10 tys. i za połowę ceny ma projekt swojego wymarzonego domu, to chyba lepsze rozwiązanie, zwłaszcza budując na kredyt.
Projekt indywidualny nie zawsze oszczędza pieniądze.
Poza tym kwestia dopracowania technicznego- te gotowe z pracowni chyba są w jakiś sposób sprawdzane, natomiast indywidualne- od jednego architekta- mogą mieć masę błędów, które wychodzą dopiero w trakcie budowy- też nie wiem, czy to oszczędność czasu i pieniędzy. Dla ostrożnego i przewidującego inwestora konieczna byłaby porada u kogoś innego, drugiego architekta, sprawdzenie pod kątem błędów, za które nie zapłaci przecież architekt, tylko laik-inwestor- znów dodatkowy koszt.

Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-09-23 o 16:32
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 18:24   #1179
serduszkowa
Rozeznanie
 
Avatar serduszkowa
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 586
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

czy ten dom nadaje się na działkę z wjazdem od pólnocy?
http://www.extradom.pl/projekt-domu-...raz=&strona=14 co o nim w ogóle sądzicie? ja bym zrobiła przejście z garażu do kotłowni i zamiast okna w garażu wstawiła drzwi.
serduszkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 18:40   #1180
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś ma projekt gotowy, który odpowiada mu w 75%, płaci za niego 2-3 tys. plus za przeróbki 10 tys. i za połowę ceny ma projekt swojego wymarzonego domu, to chyba lepsze rozwiązanie, zwłaszcza budując na kredyt.
Jeśli masz znaleziony projekt gotowy, to ok. Nie wszyscy jednak mają czas, sily i chęci żeby go szukać. Tak samo jak z budową domu. można budowac samemu, można wynająć ekipę.

Cytat:
Poza tym kwestia dopracowania technicznego- te gotowe z pracowni chyba są w jakiś sposób sprawdzane
Przez kogo ? Poczytaj forum muratora.


Cytat:
Napisane przez serduszkowa Pokaż wiadomość
czy ten dom nadaje się na działkę z wjazdem od pólnocy?
http://www.extradom.pl/projekt-domu-...raz=&strona=14 co o nim w ogóle sądzicie? ja bym zrobiła przejście z garażu do kotłowni i zamiast okna w garażu wstawiła drzwi.
Z garażu do kotlowni i do kuchni ? Nie no, śwetny pomysl. Buty możesz zostawiac pod piecem, a plaszcz wieszać w lodówce.
Lazienki od poludnia a pokoje od polnocy - po co Ci nagrzane slońcem lazienki a zimne pokoje ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 18:51   #1181
Velvet Acid Kitty
Wtajemniczenie
 
Avatar Velvet Acid Kitty
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 811
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Poza tym kwestia dopracowania technicznego- te gotowe z pracowni chyba są w jakiś sposób sprawdzane, natomiast indywidualne- od jednego architekta- mogą mieć masę błędów, które wychodzą dopiero w trakcie budowy- też nie wiem, czy to oszczędność czasu i pieniędzy.
Projekty gotowe są projektowane przez studentów bądź osoby bez uprawnień, a sprawdzane pod względem techniczno-budowlanym przez uprawnionego architekta bądź od początku projektowane przez uprawnionego architekta.
Projekty indywidualne są projektowane przez studentów bądź osoby bez uprawnień, a sprawdzane pod względem techniczno-budowlanym oraz funkcjonalnym przez uprawnionego architekta bądź od początku projektowane przez uprawnionego architekta.

Nie wiem na jakiej podstawie uważasz, że projekty indywidualne mają błędy a gotowe nie mają skoro i pod jednymi i pod drugimi musi się podpisać architekt z uprawnieniami.
Poza tym nawet ten, który podpisał się pod projektem gotowym nie bierze odpowiedzialności za projekt, więc może mieć go w d...., odpowiedzialność bierze architekt, który projekt adaptuje i on niestety -bardzo często- wprowadza korekty do projektów gotowych.
Tak więc bardzo proszę nie pisz tego typu krzywdzących rzeczy nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości.
__________________

Velvet Acid Kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-23, 19:20   #1182
st_ella
Wtajemniczenie
 
Avatar st_ella
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: moje miasto
Wiadomości: 2 239
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez helen22 Pokaż wiadomość
Widzę że koleżanka stella z uporem maniaka krytykuje domy ktore maja chociaz odrobine z dworkow. Mi osobiscie dworki sie srednio podobaja ale takie z elementem kolumn na przodzie ale bez balkonu dodaje smaku projektowi. Projekt reprezentacyjny jak dla mnie jak najbardziej ok.
nie krytykuję,
to autor artykułu krytykuje i projektanci...

mi też się dworki podobają....
ale te prawdziwe

artykuł podałam na potwierdzenie ze jednak Polacy mają jeden gust

Cytat:
Napisane przez Befi Pokaż wiadomość
Dzieki Szugarbejb
Powtorze slowa poprzedniczek "totalny metlik w glowie"przy wyborze projektu, jak zewnatrz odpowiada to wewnatrz do bani.Sledze to forum od dawna i nie bylo chyba jeszcze projektu ktory by mi odpowiadal.Szukam dalej.
moim zdaniem musisz zacząć patrzeć nie na to jak dom wygląda z zewnątrz - tylko na rzuty....
ewentualnie brać pod uwagę np dach... (ile załamań? czy płaski? dwuspadowy etc)
__________________

st_ella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 19:29   #1183
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez Velvet Acid Kitty Pokaż wiadomość
Poza tym nawet ten, który podpisał się pod projektem gotowym nie bierze odpowiedzialności za projekt.
Tak więc bardzo proszę nie pisz tego typu krzywdzących rzeczy nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Nie chodziło mi o krzywdzenie kogokolwiek, tylko właśnie problem sprowadza się do tego, co napisałaś Ty- architekt podpisujący się pod projektem nie bierze za niego odpowiedzialności- czy to jest uczciwe wobec kupującego projekt?
Tak jest nie tylko w przypadku gotowych- również indywidualnych.
Oczywiście są błędy i w tych, i w tych projektach- może powinno być ich znacznie mniej w ogóle? Może architekci powinni bardziej dopracowywać projekty? Skoro wszędzie tyle błędów
Jeżeli w biurze projekt jest zatwierdzany przez kogoś bardziej doświadczonego (czyli biorą w tym udział 2 osoby), to ryzyko błędów jest teoretycznie mniejsze a i tak wykazujecie tutaj błędy w prawie każdym projekcie zgłaszanym przez Wizażanki- a jeśli robi go indywidualnie architekt i popełni błąd, to nikt tego na początku nie zauważy- bo inwestor się nie zna, a potem , w trakcie budowy przy ujawnionym już problemie architekt najczęściej wszystkiego się wypiera i zwala na ekipę a płaci za to oczywiście naiwny inwestor- właśnie o takich sytuacjach piszą ludzie na forach budowlanych.
Nie każdego stać na uzdolnionego i dokładnego architekta za kilkadziesiąt tysięcy przy budżecie inwestycji kilkuset tys.
Mnie po prostu przeraża wizja błędów już na samym początku- ostatnio np. architekt "zapomniał" w projekcie mojego znajomego o kilku ścianach działowych na piętrze- drobiazg, u innego w projekcie zabrakło podłączenia wody, szczegółów zbrojenia fundamentów itd.
Tylko jedna para znajomych postanowiła co do joty trzymać się projektu gotowego i oni najmniej boleśnie przeszli przez budowę.
Ja też muszę w dużym stopniu zmienić projekt- przenieść kuchnię na tył domu, przenieść kotłownię, ew. schody i naprawdę myślę o sprawdzeniu poprawek jednego architekta przez następnego, po tym wszystkim, co widzę i czytam.


Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-09-23 o 19:34
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 19:39   #1184
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość

Nie każdego stać na uzdolnionego i dokładnego architekta za kilkadziesiąt tysięcy przy budżecie inwestycji kilkuset tys.
Jeśli ktoś ma 800 tysięcy na budowę domu to ma i 20 tysięcy na projekt.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 19:51   #1185
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Ale przecież większość kombinuje, jak to za 200 tysięcy (!) dom wybudować, także się nie dziw, że dla ludzi projekt indywidualny to jest abstrakcja.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 19:53   #1186
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś ma 800 tysięcy na budowę domu to ma i 20 tysięcy na projekt.
A jak ktoś ma ok. 400 tys, to obawiam się, że 10 tys. na projekt indywidualny nie wystarczy- albo na taki z poprawkami.
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 20:15   #1187
Velvet Acid Kitty
Wtajemniczenie
 
Avatar Velvet Acid Kitty
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 811
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Nie chodziło mi o krzywdzenie kogokolwiek, tylko właśnie problem sprowadza się do tego, co napisałaś Ty- architekt podpisujący się pod projektem nie bierze za niego odpowiedzialności- czy to jest uczciwe wobec kupującego projekt? Tak jest nie tylko w przypadku gotowych- również indywidualnych.
Architekt podpisujący się pod projektem bierze za niego odpowiedzialność, ale dotyczy to tylko projektów indywidualnych oraz adaptacji projektów gotowych.
Architekt podpisujący się pod projektem gotowym nie bierze za niego odpowiedzialności.
Tak, to jest uczciwe, bo takie jest prawo.


Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Oczywiście są błędy i w tych, i w tych projektach- może powinno być ich znacznie mniej w ogóle? Może architekci powinni bardziej dopracowywać projekty? Skoro wszędzie tyle błędów
A o jakich błędach konkretnie piszesz? Ciężko jest mi się odnieść do "wszędzie tyle błędów".
Gdyby wszędzie było tyle błędów, to by się non stop jakieś domy waliły a więzienia pękały w szwach od skazanych architektów.

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Jeżeli w biurze projekt jest zatwierdzany przez kogoś bardziej doświadczonego (czyli biorą w tym udział 2 osoby), to ryzyko błędów jest teoretycznie mniejsze a i tak wykazujecie tutaj błędy w prawie każdym projekcie zgłaszanym przez Wizażanki- a jeśli robi go indywidualnie architekt i popełni błąd, to nikt tego na początku nie zauważy- bo inwestor się nie zna
Nie ma obowiązku sprawdzania projektów domów jednorodzinnych przez drugiego uprawnionego architekta, tak więc nie wiem skąd te twoje informacje.
W biurze projektów gotowych nad jednym projektem domu czuwa jeden architekt uprawniony, tak jak w normalnym biurze projektów.
Nie wykazujemy tu (w tym wątku) błędów odnośnie konstrukcji tylko funkcji, trochę mylisz pojęcia. W biurach projektów gotowych raczej funkcja nie jest sprawdzana przez architekta z uprawnieniami, dlatego znajdujemy w tych projektach sporo absurdalnych błędów.
Przy projekcie indywidualnym architekt bardziej się przykłada, bo robi projekt pod konkretną działkę i dla konkretnej rodziny, znając jej wszelkie potrzeby i upodobania, tak więc wychodzą projekty funkcjonalne i "z głową".

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
, a potem , w trakcie budowy przy ujawnionym już problemie architekt najczęściej wszystkiego się wypiera i zwala na ekipę a płaci za to oczywiście naiwny inwestor- właśnie o takich sytuacjach piszą ludzie na forach budowlanych.
Nie może się wyprzeć skoro podpisał się pod projektem.

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Mnie po prostu przeraża wizja błędów już na samym początku- ostatnio np. architekt "zapomniał" w projekcie mojego znajomego o kilku ścianach działowych na piętrze- drobiazg, u innego w projekcie zabrakło podłączenia wody, szczegółów zbrojenia fundamentów itd.
Architekt ma odpowiadać za błędy konstruktora i branżystów? Czemu?
__________________

Velvet Acid Kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 20:42   #1188
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Ale przecież większość kombinuje, jak to za 200 tysięcy (!) dom wybudować, także się nie dziw, że dla ludzi projekt indywidualny to jest abstrakcja.
Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
A jak ktoś ma ok. 400 tys, to obawiam się, że 10 tys. na projekt indywidualny nie wystarczy- albo na taki z poprawkami.
Czyli budujemy w myśl zasady "byle jaki byle dom". Czyli typowa polska mentalność "bo Gienia postawiła dom, i ja też muszę, co z tego, że mnie nie stać, ale kolumny mają być".

Jeśli kogoś nie stać na dobry, funkcjonalny projekt to znaczy , że na dom też go nie stać i nie powinien go budować.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 20:54   #1189
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Nieruchomości, ktora jest żle zaprojektowana i w ktorej nie da sie mieszkac nie sprzedasz, bo nikt jej nie bedzie chcial.
widząc dom ktorzy kupili 2 lata temu znajomi stwierdzam ,ze powiedzenie :"kazda potwora znajdzie ...." doskonale sprawdza sie takze w przypadku domów.

dla mnie ten dom to maskara pod względem przede wszytskim funkcjonalnosci,wyglądu wew-wystroju-czesc zostala po poprzednikach z braku kasy znajomi nie remontują a non stop cos naprawiaja w tym domu-czyli pod wzgledem jakosci budowania pewnie też ,taka skarbonka bez dna ale maja dom ! a co.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-23, 21:25   #1190
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
ale maja dom ! a co.
Pewnie tani był. Albo sprzedający mieli dobrego pośrednika nieruchomości

Edit: poza tym na pewno nie jest tak źle, a przez Ciebie przemawia zazdrość , nie od dziś Cię znam
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.

Edytowane przez szugarbejb
Czas edycji: 2009-09-23 o 21:27
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 21:33   #1191
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Czyli budujemy w myśl zasady "byle jaki byle dom". Czyli typowa polska mentalność "bo Gienia postawiła dom, i ja też muszę, co z tego, że mnie nie stać, ale kolumny mają być".

Jeśli kogoś nie stać na dobry, funkcjonalny projekt to znaczy , że na dom też go nie stać i nie powinien go budować.
Ale ja się z Tobą jak najbardziej zgadzam.
Przeraża mnie, za jak niskie sumy ludzie chcą domy budować. Ktoś mi kiedyś wmawiał, że przy zarobkach rzędu 3-4 tysiące na rodzinę z dziećmi da się dom wybudować No "coś" tam pewnie skleić się da. I potem ten nasz kraj wygląda jak wygląda. Brzydko, byle jak i kiczowato na dokładkę.

Edytowane przez _vixen_
Czas edycji: 2009-09-23 o 21:34
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 21:40   #1192
Velvet Acid Kitty
Wtajemniczenie
 
Avatar Velvet Acid Kitty
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 811
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Nie, brzydkie i kiczowate budują ci bogatsi (niestety) - a'la zamki, dworki itp.
A systemem gospodarczym i z tańszych materiałów da się wybudować ładny domek .
__________________


Edytowane przez Velvet Acid Kitty
Czas edycji: 2009-09-23 o 21:43
Velvet Acid Kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 21:48   #1193
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez Velvet Acid Kitty Pokaż wiadomość
Nie, brzydkie i kiczowate budują ci bogatsi (niestety) - a'la zamki, dworki itp.
To jest osobny problem, pokolenie nowobogackich, które ukształtowało swój gust na rezydencji Carringtonów. Obowiązkowo z basenem, siłownią, z których potem nikt nie korzysta. Biedniejsi zadowalają się tym groteskowym wręcz prysznicem z radiem i sauną, taka namiastka luksusu
Ja po prostu uważam, że w obecnych czasach bardzo trudno budować systemem gospodarczym, bo technika budowania poszła naprzód, a ludzie muszą zarabiać na życie (i kredyt), nie mają czasu na samodzielne budowanie domów.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 22:14   #1194
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Pewnie tani był. Albo sprzedający mieli dobrego pośrednika nieruchomości
drogi jak na miejsce nie był ale zeby az tak upaśc i takiego brzydala kupowac ,ktorego nie wyremontuja i nie odnowia do śmierci

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Edit: poza tym na pewno nie jest tak źle, a przez Ciebie przemawia zazdrość , nie od dziś Cię znam
eshh masz rację zazdroszcze im,ide wystawic na sprzedaz wszytskie moje mieszkania i tez kupie takiego potwora
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 22:22   #1195
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez Velvet Acid Kitty Pokaż wiadomość
Architekt podpisujący się pod projektem bierze za niego odpowiedzialność, ale dotyczy to tylko projektów indywidualnych oraz adaptacji projektów gotowych.
Architekt podpisujący się pod projektem gotowym nie bierze za niego odpowiedzialności.
Tak, to jest uczciwe, bo takie jest prawo.

A o jakich błędach konkretnie piszesz? Ciężko jest mi się odnieść do "wszędzie tyle błędów".
Gdyby wszędzie było tyle błędów, to by się non stop jakieś domy waliły a więzienia pękały w szwach od skazanych architektów.

O błędach w projektowaniu, które same wskazujecie oceniając funkcjonalność domów.


Nie ma obowiązku sprawdzania projektów domów jednorodzinnych przez drugiego uprawnionego architekta, tak więc nie wiem skąd te twoje informacje.
W biurze projektów gotowych nad jednym projektem domu czuwa jeden architekt uprawniony, tak jak w normalnym biurze projektów.

Czyli ,że np. szef biura, firmujący nazwiskiem projekt kompletnie nie wie, pod czym się podpisuje- super.

Nie wykazujemy tu (w tym wątku) błędów odnośnie konstrukcji tylko funkcji, trochę mylisz pojęcia. W biurach projektów gotowych raczej funkcja nie jest sprawdzana przez architekta z uprawnieniami, dlatego znajdujemy w tych projektach sporo absurdalnych błędów.

Nie mylę pojęć, o błędy funkcjonalne mi chodziło.
Funkcjonalność nie jest sprawdzana- też super, można spokojnie produkować niefunkcjonalne domy i być z tego dumnym.

Przy projekcie indywidualnym architekt bardziej się przykłada, bo robi projekt pod konkretną działkę i dla konkretnej rodziny, znając jej wszelkie potrzeby i upodobania, tak więc wychodzą projekty funkcjonalne i "z głową".

Jak wynika z doświadczenia moich znajomych, można zapomnieć o ścianach działowych sypialni na poddaszu- na szczęście architekt sobie przypomniał (a właściwie to znajomy to zauważył) zanim zaczęto piętro

Nie może się wyprzeć skoro podpisał się pod projektem.

Architekt ma odpowiadać za błędy konstruktora i branżystów? Czemu?
A to może mam jeszcze oprócz architekta zatrudnić oddzielnie konstruktora, który przełoży wizję artysty na realia? To chyba architekt, jeśli nie ma uprawnień konstruktorskich sam zleca tę część pracy konstruktorowi i w sumie odpowiada za całość projektu- stronę techniczną też?

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Czyli budujemy w myśl zasady "byle jaki byle dom". Czyli typowa polska mentalność "bo Gienia postawiła dom, i ja też muszę, co z tego, że mnie nie stać, ale kolumny mają być".

Jeśli kogoś nie stać na dobry, funkcjonalny projekt to znaczy , że na dom też go nie stać i nie powinien go budować.
Między "byle domem" a takim za "8oo tys. w tym 20 tys. na projekt" jest chyba wiele opcji pośrednich.
Nie widzę związku między bylejakością domu a kolumnami- wszystko wrzucone do jednego worka z napisem "beznadziejność inwestorów"
.Taaaak, domy buduje się , bo"Gienia postawiła"i w tym celu bierze kredyt na 20 lat, ciężko haruje,żeby sąsiadom zrobić na złość- super, super, super , tak, inwestorzy to idioci i dlatego tak dają się manipulować inteligentnym architektom, którzy nie odpowiadają za funkcjonalność domu, za konstrukcję, za projekt gotowy z ich pracowni itd.- o czym było powyżej.
Uderza mnie w przykry sposób takie bardzo protekcjonalne podejście- nie stać cię na projekt funcjonalny (w domyśle"indywidualny", bo o tym dyskusja"), to nie buduj domu.
I żeby nie było - nie bronię "dworków"i "kolumn"- pisałam już o tym,że lubię proste domy, bez ozdób, balkonów, nawet okien mansardowych.

aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-24, 04:57   #1196
Velvet Acid Kitty
Wtajemniczenie
 
Avatar Velvet Acid Kitty
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 811
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

No i nie mam cię jak cytować, ehh..

"Czyli ,że np. szef biura, firmujący nazwiskiem projekt kompletnie nie wie, pod czym się podpisuje- super."
Nie wiem o czym piszesz, czy o biurze projektów gotowych czy indywidualnych, ale pewnie indywidualnych, bo na nich się szczególnie uwzięłaś
Tak więc napiszę, że szef biura projektów (jakiegokolwiek) nie podpisuje się pod każdym projektem "wychodzącym" z jego biura, wystarczy JEDEN architekt z uprawnieniami, który pracuje w tym biurze. To nie jest tak, że tylko szef ma uprawnienia przecież .

"
Funkcjonalność nie jest sprawdzana- też super, można spokojnie produkować niefunkcjonalne domy i być z tego dumnym."
Ameryki nie odkryłaś, ale tak jest rzeczywiście - witamy w realiach domów typowych

"Jak wynika z doświadczenia moich znajomych, można zapomnieć o ścianach działowych sypialni na poddaszu- na szczęście architekt sobie przypomniał (a właściwie to znajomy to zauważył) zanim zaczęto piętro"
To aż dziwne, że dom się nie zawalił!


"A to może mam jeszcze oprócz architekta zatrudnić oddzielnie konstruktora, który przełoży wizję artysty na realia? To chyba architekt, jeśli nie ma uprawnień konstruktorskich sam zleca tę część pracy konstruktorowi i w sumie odpowiada za całość projektu- stronę techniczną też?"
Nie, pod projektem konstrukcyjnym podpisuje się konstruktor, on przybija pieczątkę z uprawnieniami i tym samym bierze odpowiedzialność. Tak samo z branżystami.
I tak, poprzez architekta (albo samodzielnie) zatrudniasz osobno konstruktora i branżystów.
__________________


Edytowane przez Velvet Acid Kitty
Czas edycji: 2009-09-24 o 05:35
Velvet Acid Kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-24, 11:41   #1197
Castia
Wtajemniczenie
 
Avatar Castia
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 2 546
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość

Masz dzialkę z wjazdem od zachodu?
Już go chyba kiedyś omawialyśmy, brak pomieszczenia gospodarczego, kotlownia klitka w ktorej ogrzewanie na pewno Ci się nie zmieści, schody strasznie wąskie, na górze 1 lazienka na 4 pokoje to za malo no i kurnik.
jaki kurnik??

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś ma 800 tysięcy na budowę domu to ma i 20 tysięcy na projekt.
no ja bym tu polemizowala, w tych czasach jakie mamy teraz 20 tysiecy to jest duzo. nie znaczy to ze majac pieniadze na dom mozna nimi szastac na lewo i prawo no bo dom to solidna skarbonka, Twoje myslenie rozumiem tak, ze jak ktos buduje dom to znaczy ze ma kase jak ma kase to wydac 20 tysiecy to dla niego pikus. jak ktos buduje dom to wiadomo nie buduje tnac koszty bo predzej czy pozniej np. tania blacha czy tynki dadza o sobie znac ale tez bez przesady, wtedy liczy sie kazda zlotowka wydana rozsadnie. Moim zdaniem jest tyle projektow ze kazdy dla siebie znajdzie cos sensownego. I powiekszenie/pomniejszenie pomieszczenia jakiegos, lub zrezygnowanie z dzwi, okna, tarasu, schodow takich czy takich, garazu ,balkonu itp. itd nie stwarza problemow, z resztą nie znam nikogo kto by postawil dom w 100% odpowiadajacy projektowi. Zawsze są jakies zmiany-wieksze lub mniejsze bo w trakcie budowy dokladnie widac co i jak bedzie wygladac.
Castia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-24, 12:09   #1198
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Velvet Acid Kitty- dzięki za komentarze.
Przejrzałam naprawdę dużo projektów- pewnie ponad tysiąc i naprawdę nie wiem, czym się kierują autorzy, produkując takie buble (bo nie więcej , jak kilka % tych domów jest w miarę wygodnych)- chyba tym, że zniechęcony inwestor zamówi projekt indywidualny a przynajmniej przerobi gotowy i w związku z tym zarobią więcej?
Czy naprawdę dla przeciętnego Polaka zewnętrzny wygląd domu jest priorytetem a nie rozkład wnętrz?
W każdym projekcie jest przynajmniej 1 z błędów funkcjonalnych, dla mnie najbardziej znaczących:
Kuchnia z frontu domu- z uporem lansowana w polskich projektach, kiedy w innych krajach najczęstsza i najbardziej ceniona jest kuchnia z tyłu domu, z wyjściem na ogród- jest to praktyczne, blisko do tarasu, na którym się je posiłki. Przecież współczesna kobieta nie spędza w kuchni już pół dnia, jak jej prababka, mieszając w garach ani je zmywając, bo najczęściej ma zmywarkę. A może wygląda godzinami przez okno- kto ma na to czas?, obserwując ulicę i sąsiadów (ale do tego może służyć każde inne okno), obserwuje dzieci na ulicy?- tylko po co dzieci mają się tam bawić, skoro mają bezpieczny ogród z tyłu domu.
Konsekwencją kuchni od frontu jest niekorzystanie z tarasu, bo nawet kubek kawy trzeba nosić przez całą szerokość domu- jadalnię, salon.
Małe wc bez okna na parterze i jedyna łazienka na górze - pomysł rodem z bloku, dziwny szczególnie, jeśli są w domu 3 a nawet 4 sypialnie- dalej niewygoda, czekanie do łazienki- przecież wystarczyłoby zrobić kabinę prysznicową w powiększonym wc uzyskując 2 łazienki- co jest minimum wygody w domu.
Brak własnej łazienki przy głównej sypialni- rozwiązanie prawie już standardowe w innych krajach, u nas sporadyczne, nawet w domach o sporej powierzchni.
Schody-niewygodne i w złym miejscu- najczęściej z trójkątnymi stopniami, często umieszczone w salonie a nawet zaczynające się tam blisko tylnej ściany z drzwiami do ogrodu.
Brak przynajmniej 1 wygodnej sypialni na parterze w domach piętrowych/ z poddaszem- są czasem jakieś klitki 8-10m pod nazwą "gabinet"- jeżeli ktoś np. złamie nogę, to będzie się wczołgiwał po schodach kilka razy dziennie, bo o kulach nie wejdzie na piętro; trudno będzie wchodzić osobom starszym, nawet będącym w odwiedzinach- to samo z brakiem łazienki na dole.
Kuchnia zupełnie otwarta na salon lub daleko od niego- ta pierwsza jest niby nowoczesnym rozwiązaniem, ale czy każdy naprawdę chce oglądać z salonu szafki kuchenne, nie mówiąc o nieporządku przy gotowaniu, zdarza się też kuchnia oddzielona od jadalni/salonu np. korytarzem, schodami i wszyscy jedzą w kuchni, a tylko od święta w jadalni, bo za daleko.
Salon z jadalnią na końcu tzn.układ kuchnia- salon- jadalnia z kominkiem wyznaczającym część wypoczynkową blisko kuchni i ze stołem zaplanowanym dalej- znów korzysta się z niego tylko od święta, bo za daleko.
Wiatrołapy-małe, często z trojgiem drzwi.
Garderoby- najczęściej za mało (jest 1 albo nawet wcale), brak przy głównej sypialni. Tak samo z miejscem na pranie, suszenie.
Brak przejścia z garażu do domu albo dziwnie zlokalizowane, przez kotłownię, kuchnię.
Tych 10 błędów mam zamiar uniknąć we własnym domu, może komuś innemu też przydadzą się te moje przemyślenia na temat funkcjonalności domu
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-24, 15:27   #1199
forumuser
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2
Dom w nemezji (G2) z Archon+?

Witam

a co myślicie projektu Dom w nemezji (G2) z Archon+:
http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m47330d1a37422

Jestem ciekawy waszych krytycznych uwag

pozdrawiam
forumuser jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-24, 15:53   #1200
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Wybieramy projekt domu - oceny, opinie, porady

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Czy naprawdę dla przeciętnego Polaka zewnętrzny wygląd domu jest priorytetem a nie rozkład wnętrz?
Tak.

Cytat:
Tych 10 błędów mam zamiar uniknąć we własnym domu, może komuś innemu też przydadzą się te moje przemyślenia na temat funkcjonalności domu
To gratulujemy i życzymy powodzenia. Powtórzyłaś w swoim wywodzie dokładnie to, co napisałyśmy wcześniej w wątku oraz to co piszą tysiące użytkowników na forum muratora.

Cytat:
Napisane przez Castia Pokaż wiadomość
jaki kurnik??
Zazwyczaj poddasza użytkowe w projektach to kurniki - czyli powierzchnie o bardzo niskiej ścianie kolankowej z samym dachem i z minimalną ilością okien. Czyli w lecie temperatura wzrasta do 50'C, nie ma kawałka prostej ściany na szafę, często klopik i prysznic są projektowane tak, że nie da się w nich wyprostować z powodu skosów.


Cytat:
Twoje myslenie rozumiem tak, ze jak ktos buduje dom to znaczy ze ma kase jak ma kase to wydac 20 tysiecy to dla niego pikus. jak ktos buduje dom to wiadomo nie buduje tnac koszty bo predzej czy pozniej np.
Moje myślenie rozum tak, że są 3 najważniejsze rzeczy w przypadku budowania domu, na których nie wolno oszczędzać: projekt, fundamenty i instalacje. I tyle.

Cytat:
Napisane przez forumuser
Witam

a co myślicie projektu Dom w nemezji (G2) z Archon+:
http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m47330d1a37422
Jestem ciekawy waszych krytycznych uwag
pozdrawiam
Jeśli masz działkę z wjazdem od wschodu, to dlaczego od zachodu jest łazienka i pomieszczenie gospodarcze, a nie kuchnia i jadalnia ?
Pomijając - naprawdę uważasz, że 1 łazienka na 5 pokoi na górze wystarczy ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.

Edytowane przez szugarbejb
Czas edycji: 2009-09-24 o 15:54
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-05-04 11:57:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:43.