Stypendium socjalne - pomocy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2012-09-21, 11:52   #1
oh_ali
Przyczajenie
 
Avatar oh_ali
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 18

Stypendium socjalne - pomocy


Hej. Od przyszłego roku chciałabym ubiegać się o stypendium socjalne, jednak nie wiem czy kwalifikuje się do pobierania tego typu świadczeń.
Stąd mam kilka pytań do osób które mają rozeznanie w temacie, bo na stronach uczelni ciężko mi znaleźć odpowiedź a znajomi też nie wiedzą nic na ten temat.
Po pierwsze, czy skoro mieszkam bez rodziców (wynajmowane mieszkanie), to do stypendium na dochód na osobę będą liczone zarobki moich rodziców? Nie mieszkam już z nimi i nie pomagają mi oni finansowo.
Po drugie, na jakiej zasadzie rozstrzygane jest czy miejsce w którym mieszkam jest stancją? Stypendium zwiększone przysługuje osobom mieszkającym w Domach Studenckich i na stancjach właśnie. Jestem zameldowana w tym samym mieście w którym się uczę, więc czy mieszkanie w którym mieszkam (ale nie jestem zameldowana) może być moją stancją?

Na razie nie mam jak wybrać się do dziekanatu aby dokładnie dopytać, więc dlatego proszę Was o pomoc
__________________
So plant the thought and watch it grow
Wind it up and let it go
oh_ali jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 12:21   #2
paula54
Zakorzenienie
 
Avatar paula54
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Wiadomości: 5 919
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

Z tego co wiem, aby zostać uznana za samodzielną finansowo (czyli niezależną od rodziców) musisz wykazywać miesięczny dochód na pewnym (określonym przez ustawę) poziomie - ponoć się waha rokrocznie (w zeszłym roku około 700 zł - nie pamiętam dokładnie ile), więc tu pomoże dziekanat. W innym przypadku do stypendium będą się wliczały dochody Twoich rodziców i reszty rodziny.
Co do stancji - tu ponownie "z tego co wiem" (bo akurat o to stypendium się nie ubiegałam) - za stancję uznane jest miejsce, w którym mieszkasz, nawet jeśli zostałaś tam zameldowana, które nie jest Twoim domem rodzinnym i w którym mieszkasz tylko na okres studiów (to tak mniej więcej). Jednak aby ubiegać się o zwiększenie musisz udowodnić, że dojazd z Twojego miejsca zameldowania znacznie utrudniałby lub uniemożliwiałby studiowanie. Co w przypadku zameldowania w miejscowości, w której studiujesz chyba będzie bardzo trudne. Moja uczelnia za warunki "utrudniające" uznawała w tamtym roku mniej więcej odległość 60 km... (chociaż to nie było jedyne kryterium).
Aby dowiedzieć się szczegółów, warto poczytać ustawę o przyznawaniu stypendiów, która powinna być dostępna na stronie uczelni.
Jeśli nie masz czasu wybrać się do dziekanatu, myślę, że telefonicznie też możesz uzyskać takie informacje A telefon do dziekanatu powinien również wisieć na stronie uczelni
paula54 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 15:34   #3
nickniewazny
Raczkowanie
 
Avatar nickniewazny
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: 3City
Wiadomości: 68
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

Aby zostać uznanym za samodzielnego finansowo, trzeba mieć udokumentowany dochód stały który wynosi min. 782,60, ale to wtedy jest bez sensu, bo się już nie załapiesz na socjalne
__________________
29.10.2010


Moje małe nieba to Ty
nickniewazny jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 15:56   #4
paula54
Zakorzenienie
 
Avatar paula54
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Wiadomości: 5 919
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

u nas chyba było 10 zł różnicy między kwotą warunkującą samodzielność a kwotą maksymalną dochodu do stypendium... To prawda, te przedziały są trochę absurdalne.
paula54 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 17:49   #5
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

Cytat:
Napisane przez nickniewazny Pokaż wiadomość
Aby zostać uznanym za samodzielnego finansowo, trzeba mieć udokumentowany dochód stały który wynosi min. 782,60, ale to wtedy jest bez sensu, bo się już nie załapiesz na socjalne
Dokładnie tak. I musiałabyś mieć ten dochód przez cały zeszły rok bodajże i do tego go nie utracić w tym momencie.

No i musisz też dokumentować dochód z tego roku jeśli jakiś dodatkowy uzyskałaś, a wnioskuję, że uzyskać musiałaś skoro rodzice Ci nie pomagają, a jakoś egzystujesz Tak btw
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-21, 19:44   #6
Nemme
Raczkowanie
 
Avatar Nemme
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 370
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

Jak już dziewczyny wspomniały, musisz mnie udokumentowany dochód za zeszły rok w wysokości minimum 782 złotych. Tutaj, na każdej uczelni, inaczej pomaga się osobie. U nas samodzielni finansowo studenci o tym minimalnym dochodzie dostawały stałą kwotę stypendium socjalnego, nie wiem dokładnie, ale to bylo ok. 150 złotych. Jeżeli nie miałaś dochodów - to liczą się dochody Twoich rodziców, nawet, jeżeli Cię nie utrzymują.

Dodatek do mieszkania dodaje się wtedy, kiedy masz - umowę z Domem Studenckim lub umowę z wynajmującym pokój/mieszkanie/stancje (jeżeli odległość uniemożliwia Ci dojazd na uczelnię z domu rodzinnego). Jeżeli mieszkasz na swoim - nie na każdej uczelni jest przyznawany dodatek, szczególnie, jeżeli mieszkasz w mieście studenckim.

Edytowane przez Nemme
Czas edycji: 2012-09-21 o 19:46
Nemme jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-09-23, 18:40   #7
NetusiaKay
Raczkowanie
 
Avatar NetusiaKay
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 200
Dot.: Stypendium socjalne - pomocy

A ja chciałabym zapytać, czy jesli na mojej uczelni nie ma stypendium socjalnego, to jest jakieś inne źródło z którego mogę takie stypendium uzyskać?
__________________
wymianka.
NetusiaKay jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:14.