PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-12-10, 18:26   #1
Noc(nik)
Zadomowienie
 
Avatar Noc(nik)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Planeta Ziemia, Polska
Wiadomości: 1 241

PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne


Mam nadzieje, że mi pomożecie. W szkole odbywa się konkurs - każda klasa musi przygotować 3 potrawy wigilijne z danego kraju. Nam przypadła Hiszpania. W internecie znalazłam tylko jedną z nich [http://www.puellanova.pl/225,0,Przep...h-krajow.html] i na tym koniec. Macie może jakieś przepisy? To bardzo pilne!
__________________

Noc(nik) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-10, 19:33   #2
cadddy meddy kadmy any
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 13
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

Ja znam takie cos:
TURRON
SKŁADNIKI:

250 g miodu
300 g zmielonych migdałów
1 białko
100 g cukru
skórka z jednej cytryny

Wykonanie:
W rondlu na niewlkim ogniu rogrzać miód, dodac cukier i podgrzewać do jego rozpuszczenia. Białko ubić na sztywną pianę. Do nieco wystudzonego miodu dodać białko i wszystko razem mieszać ok. 10 minut. Ponownie postawić na niewielkim ogniu i ciągle mieszając podgrzewać aż się skarmelizuje (zacznie brązowieć). Następnie dodać startą skórkę z wyparzonej wcześniej cytryny oraz zmielone migdały. Formę keksową wyłożyć pegaminem, wylać masę, wygładzić zmoczona łyżką. Odstawić w chłodne miejsce na dwie godziny do zastygnięcia. Następnie pokroić na wąskie paski.

Do najczęściej spotykanych na stołach potraw zaliczyć można: owoce morza, karczochy, zupę migdałową, ryby, indyka i pieczone jagnię. Kolacja wigilijna nie może się odbyć bez szampana, marcepana i turronów

Zupa migdałowa
1,5 l tłustego mleka
20 dkg migdałów
2 łyżki cukru
10 dkg rodzynek
łyżka masła
szczypta soli


Rodzynki przelewamy gorącą wodą. Sparzone wrzątkiem migdały obieramy z łupinek, suszymy i przepuszczamy przez maszynkę. Mleko zagotowujemy z cukrem, dodajemy migdały i rodzynki, szczyptę soli, masło. Trzymamy na niewielkim ogniu 3 minuty. Odstawiamy pod przykryciem, aby nie było kożucha. Zupę podajemy na ciepło z ugotowanym ryżem.

Edytowane przez cadddy meddy kadmy any
Czas edycji: 2008-12-10 o 19:48
cadddy meddy kadmy any jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-13, 19:56   #3
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

o ciekawie, o zupie migdalowej na wyspach kanaryjskich nie slyszalam, ale brzmi super, pytanie czy to sie podaje na poczatek czy tez na koniec jako deser?
Odnosnie potraw wigilijnych ja nie zauwazylam niczego specjalnego na ten wieczor, owoce morza, ryby, tak jak wczesniej wspomniano, marcepan ale tutaj z marcepanu sa figurki zwierzat, rzadziej inne formy typu gwiazdka, choinka itd. no i czywiscie wszelkiego rodzaju turony ktorych nigdy nie robilam sama a kupuje sie je w kazdym sklepie. Jeden z najbardziej znanych to Turron de Alicante. Bialy z calymi orzechami, uwaga ten akurat jest strasznie twardy
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 20:17   #4
cadddy meddy kadmy any
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 13
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

wiesz szczeze mowiac to nie wiem kiedy podac. Zalezy chyba od gustu. Ja zawsze robie podobna zupe migdalowa na Wigilie i podaje ja na koncu bo moja wersja jest mocno slodka ,nie wiem jak ta bo nie probowalam
cadddy meddy kadmy any jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 20:56   #5
rocki
Wtajemniczenie
 
Avatar rocki
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 262
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

To wszystko zalezy od regionu. Moj chlopak - Hiszpan (a w zasadzie Katalonczyk) nigdy nie umial mi powiedziec tak na 100% co jest rownie tradycyjne, jak nasz bigos czy karp (a juz na pewno nie w calej Hiszpanii). Oprocz turronow, oczywiscie Nie ma postu, wiec niektorzy jedza indyka, inni owoce morza, itd. Zaleznie od rodziny i regionu wlasnie

Edytowane przez rocki
Czas edycji: 2012-10-23 o 13:04
rocki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 10:03   #6
arqui
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 106
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

to prawda. na przyklad na balearach, nie wiem czy w pozostalych regionach tez bardzo wazne sa krwetki. w okolicach swiat ich ceny sa ogromne. takie napawde dobre sa bardzo drogie a jeszcze do tego znikaja szybko. robi sie je na patelni i to bez zadnego oleju! wrzucamy krewetki na patelnie sucha ale goraco i posypujemy lekko sola morska. wazne zeby to byla morska gruba bo taka nadaje lekki smak a nie slony jak zwykla. u nas raczej ciezko kupic krewetki swieze. wiec mozna kupic krewetki tygrysie mrozone. przelac je wrzatkiem i reszta wedlug przepisu. latwe i naprawde pyszne.
arqui jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 12:26   #7
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

A wiec zupka migdalowa na deser, calkiem, calkiem ... Ja uwielbiam slodkosci wiec dla mnie super. bede proowac, wielkie dzieki za przepis.
Co do krewetek zgadzam sie zawsze sa problemy z kupnem w okresie swiat.
A jak wrzucamy na rozgrzana patelnie bez oliwy to nie przypalna nam sie? Przykryc czy nie? Takiej wersji nie probowalam, ja zawsze na odrobinke oleju z cebula i przykrywam aby sos sie wytworzyl, kilka kropli sosu sojowego , zamieszam i w kilka minut mam danie gotowe. Podaje ze swiezym pieczywem z Philadelhia. Mniam , mniam, glodna sie zrobilam ide do kuchni
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-16, 12:45   #8
Miusia
Raczkowanie
 
Avatar Miusia
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 49
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

może to zależy od tego czy są w skorupach czy nie? ja bym te w skorupach smażyła bez oliwy a te bez skorup (czyli z mrożonki) na odrobinie oliwy.
Miusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 14:05   #9
cadddy meddy kadmy any
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 13
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

Oprócz zupy migdałowej można podać makową też na słodko. Jakby co podaje przepis:

Składniki: 25 dag maku( ja najpierw sparzam wrzątkiem a później trzykrotnie go mielę) , 1l mleka, rodzynki, orzechy włoskie, skórka pomarańczowa (smażona) , kilka łyżek miodu, cukier waniliowy.

Sposób przygotowania: Gotujemy mleko z cukrem waniliowym. Do gotującego mleka wsypujemy mak, oraz dodatki : pokrojone w kostkę orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową. Po przegotowaniu słodzimy miodem do smaku.
Zupę makową podawać z makaronem (najlepiej jeszcze takim własnej roboty
cadddy meddy kadmy any jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-18, 10:40   #10
arqui
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 106
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

wlasnie one maja wtedy swoj naturalny smak. a jak bedziemy je mieszac to sie nie przypala. tylko trzeba mrozone zlac woda. jak wrzyucisz na tluszcz to dopiero bedzie bo mokre beda. wiec na sucha patelnie. ja to mam taka z telfonem ta czarna i mi sie nigdy nie przypala. no i mowie o tych wiekszych krewetkach na przyklad tygrysich ale sa jeszcze wieksze. bo te koktajlowe to faktycznie na patelni z jakas oliwa czy sosikiem a nawet na surowo z sosem dobrym.
arqui jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:54   #11
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Wiadomości: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

na pewno tortilla z o strym sosem albo coś w tym klimacie by pasowało albo paela
__________________
70,6-->69-->68-->67,5-->67-->66-->65-->64-->63-->62-->61-->60...-->59


Byłam Będę .

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2013-12-18 o 09:20 Powód: ukryty link
iron_angel_ona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-18, 12:41   #12
rudzia_bb
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 175
Dot.: PILNE! Hiszpańskie potrawy wigilijne

http://www.mis-recetas.org/internaci...vidad/1-espana
Strona po hiszpańsku... tytułu mozesz przetłumaczyć ze Słownikiem.

Jak wybierzesz jakiś konkretny przepis to moge pomóc w tłumaczeniu.

Tutaj link z podziałem na dania:
-przystawki
-1 danie
-2 danie
- deser - jeżeli desre to tak jak już wyżej pisali - tylko Turrón

P.S. wg tradycji hiszpańskiej prezenty świateczne daje się na Trzech Króli - 6 stycznia Los Reyes Magos, a nie po wigili jak u Nas
__________________
"In vino veritas..."
rudzia_bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:41.