Termoobieg - z czym to się je? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-05-13, 09:55   #1
dominikaj
Raczkowanie
 
Avatar dominikaj
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Pyrlandia
Wiadomości: 33

Termoobieg - z czym to się je?


Szanowne Wiżanki!
Przeszukałam forum i nie znalazłam takowej informacji (jeśli jednak była a przez moją zwyczajną nieumiejętnąć szukania nie znalazłam to przepraszam) a mianowicie:
Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką długo oczekiwanej, nowej kuchenki gazowo - elektrycznej mastercook 344x future. Poniważ ma ona bajery jakich nie posiadałam w poprzedniej (zwyczajnej, starej chyba pierwszej elektrycznej )- termoobieg, rozdział grzania na górę i dół, wentylator - spanikowałam... chcę coś upiec a boję się, że z tymi cudami techniki sobię nie poradzę
Mam więc pytanie do Was, doświadczonych
- czy to prawda, że powinnam zmniejszać temperaturę pieczenia z termoobiegiem w stosunku do tej bez?
- czy może skracać czas pieczenia a nie termoobieg?
Jakie są wasze doświadczenia?
- czy mam rodzielać styl pieczenia tzn. np. sernik piec wpierw dół, potem górę czy mogę tak normalnie góra - dół (chodzi mi o to by ciasto się nie zepsuło)
- jeśli mam termoobieg to na jakiej wysokości dobrze ustawić ciasto lub potrawę?
- czy to prawda, że piekąc z termoobiegiem na cieście może się zrobić skorupka a w środku pozostanie ono surowe? jesli tak macie jakieś sposoby aby uniknąć tego?
Przepraszam, za banalne może pytania ale jak mówiłam, spanikowałam trochę przed użyciem
Pozdrawiam serdecznie
dominikaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 07:04   #2
free..
Zadomowienie
 
Avatar free..
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 032
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Specjalistką to może nie jestem, ale z moich obserwacji wynika, że:
termoobieg faktycznie trochę przyspiesza czas pieczenia i ja raczej obniżam trochę temperaturę (np w instrukcji mojego piekarnika sugerowana temperatura dla grzałki góra i dół to 200 stopni, a dla termoobiegu tylko 170)

Najważniejszą zasadą jest chyba to, że ciast drożdżowych i serników nie powinno się piec na termoobiegu tylko tradycyjnie, bo mogą nie wyjść.
Poza tym to na początku radzę ci nie kombinować z tymi rozdzielnymi grzałkami (najpierw góra, potem dół itp) Do zwykłych ciast stosuj, albo termoobieg (o ile to nie sernik, albo drożdżowe), albo grzałkę góra+dół. Obserwuj swój piekarnik czy nie przypieka za mocno z góry, albo nie pali z dołu i ewentualnie pod koniec pieczenia zmień funkcję, jeśli się np okaże, że ciacho z dołu jest już przypieczone, a z góry blade lub odwrotnie. Chociaż myślę, że nowy piec nie powinien Ci sprawiać takich kłopotów jak nierównomierne pieczenie.

Co do tej skorupki i surowego ciasta to pierwsze słyszę - mam już drugi piekarnik z tą funkcją i nigdy mi się nic takiego nie zdarzyło.
free.. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 11:58   #3
dominikaj
Raczkowanie
 
Avatar dominikaj
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Pyrlandia
Wiadomości: 33
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

free... dziękuję za rady Widzisz nie wiedziałam aby sernika i drożdżowego nie pien na termoobiegu Teraz już będę mądrzejsza Pozdrawiam serdecznie
dominikaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 16:29   #4
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Termoobieg mam od lat .Od lat też pieke w nim wszystkie ciasta w tym serniki i drożdżowe. cale blachy i wychodzą świetnie !!!
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 17:03   #5
free..
Zadomowienie
 
Avatar free..
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 032
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Cytat:
Napisane przez Nutka Pokaż wiadomość
Termoobieg mam od lat .Od lat też pieke w nim wszystkie ciasta w tym serniki i drożdżowe. cale blachy i wychodzą świetnie !!!
Informację tą znalazłam na forum CinCin, jak już wcześniej napisałam specjalistką nie jestem, ale mi serniki i drożdżowe pieczone bez termoobiegu lepiej wyrastają i sernik potem zazwyczaj nie opada. Słyszałam, że ciasto na sernik z ubitymi białkami jest delikatne i takie hulające w piecu powietrze może spowodować opadnięcie, słabe wyrośnięcie..
free.. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 17:19   #6
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Ja sie nie wklócam tylko pisze jak robie Moze to kwestia wprawy...nie wiem.. Ja pieke od lat w ten sposob serniki i drożdzowe i inne ciacha ..cale blachy ..Trzeba poznać swoj piec..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 18:34   #7
free..
Zadomowienie
 
Avatar free..
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 032
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Właśnie, najlepiej uczyć się na własnych błędach i wypracować sobie własne sposoby pieczenia
Ja chyba jednak tradycjonalistką jestem, bo wolę nie używać bajerów i nowych funkcji mojego pieca :p
free.. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-05-14, 21:30   #8
dominikaj
Raczkowanie
 
Avatar dominikaj
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Pyrlandia
Wiadomości: 33
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

No tak, to prawda że piekarnik piekarnikowi nie równy i będę starała się go poznać, a że piekę czesto, gęsto - to mam nadzieję, szybko się z nim zaznajomię ) Ale Wasze rady są bezcenne i myślę, że to moje poznawanie przyspieszą z pozytywnym skutkiem
No dziś wprawdzie zaliczyłam można by rzecz wtopę - upiekłam murzynka z masą kokosową, ciasto wyszło super, szybciej się upiekło itede itepe. ale jak prezentowałam mojemu p.o. mężowi jak sie ustawia to zauwazyliśmy, ze wcale nie piekłam na termoobiegu a na wentylatorze + górna i dolna grzalka... tak więc - trochę techniki i człowiek się gubi ale grunt, że ciacho wyszło
Pozdrawiam!
dominikaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-16, 09:22   #9
essme
Raczkowanie
 
Avatar essme
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Więc może dlatego żadne ciasto mi się dotychczas nie udało - przez termoobieg
essme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-18, 13:21   #10
agusia_85
Zadomowienie
 
Avatar agusia_85
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 1 171
GG do agusia_85
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Według mojego marnego doświadczenia:

Cytat:
Napisane przez dominikaj Pokaż wiadomość
- czy to prawda, że powinnam zmniejszać temperaturę pieczenia z termoobiegiem w stosunku do tej bez?
Tak, z termoobiegiem jest średnio 20 stopni więcej (czyli jak np. ustawisz 180, to będzie ok. 200)

Cytat:
Napisane przez dominikaj Pokaż wiadomość
- czy może skracać czas pieczenia a nie termoobieg?
To chyba zależy od potrawy czy można piec krócej ale w wyższej temp., osobiście ja również zmniejszyłabym temperaturę a nie czas pieczenia.

Cytat:
Napisane przez dominikaj Pokaż wiadomość
- czy mam rodzielać styl pieczenia tzn. np. sernik piec wpierw dół, potem górę czy mogę tak normalnie góra - dół (chodzi mi o to by ciasto się nie zepsuło)
Normalnie góra+dół.

Cytat:
Napisane przez dominikaj Pokaż wiadomość
- jeśli mam termoobieg to na jakiej wysokości dobrze ustawić ciasto lub potrawę?
Termoobieg właśnie zapewnia jednakową temperaturę w całym piekarniku, więc bez różnicy na którym stoi poziomie. Umożliwia też pieczenie na kilku poziomach jednocześnie, ale z doświadczenia wiem, że ta potrawa na wierzchu szybciej się rumieni.

Cytat:
Napisane przez dominikaj Pokaż wiadomość
- czy to prawda, że piekąc z termoobiegiem na cieście może się zrobić skorupka a w środku pozostanie ono surowe? jesli tak macie jakieś sposoby aby uniknąć tego?
Na mojej instrukcji piekarnika, było napisane, że termoobieg służy do zapiekania, czy rumienienia, i ja się z tym całkowicie zgodzę. Po prostu suche, cyrkulujące powietrze wysusza potrawę, i sprawia że szybko się rumieni, a wtedy w środku może być surowe.

A moja rada: piec bez termoobiegu, a na ostatnie 15 minut włączyć termoobieg dla przyrumienienia


A tak ogólnie to termoobiegu jak już pisałam używam głównie do zapiekania i rumienienia na koniec, czasem gdy piekę w rękawie lub w naczyniu z pokrywką i do przygotowania potraw na 2 poziomach (np. jakieś mięsko na jednym, i ziemniaczki na drugim )
__________________


Edytowane przez agusia_85
Czas edycji: 2009-05-18 o 13:25
agusia_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 19:56   #11
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Cytat:
Napisane przez Nutka Pokaż wiadomość
Termoobieg mam od lat .Od lat też pieke w nim wszystkie ciasta w tym serniki i drożdżowe. cale blachy i wychodzą świetnie !!!
Ja również piekę sernik i ciasto drożdżowe na termoobiegu i nie miałam problemów, tak naprawdę to używam tylko tego jednego programu do pieczenia wszystkiego, zmieniam tylko temperaturę.

Zgodzę się z agusia_85 że lepiej zmniejszyć temperaturę a nie czas pieczenia, bo inaczej ryzykuje się spieczenie po wierzchu i surowe w środku.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-02, 10:37   #12
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

ja piekę wszystko na termoobiegu jestem bardzo zadowolona,blacha zawsze na środku
a gdy piekę np ciastka wkładam zazwyczaj dwie blachy i wszystko się super upiecze
a gdy jeszcze ma sie szklaną blachę i można podejrzeć od spodu to już rewelka
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 11:24   #13
iza251
Zakorzenienie
 
Avatar iza251
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 5 663
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Ja bez termoobiegu nie wyobrażam sobie zycia...tak właściwie dzięki niemu nayczyłam się piec ciasta,bo jak spróbowałam to wszystkie zaczęły mi wychodzić-pięknie wyrastają,nie przypajają,dopiekają z każdej strony itd itp DLA MNIE BOMBA
Tak jak koleżanka powyżejj równiez piekę nieraz na dwie blaszki
aha ja nigdy nie zmniejszam temperarury chyba że tak każe przepis i nie zgodze się z tym że jak ustawie 180 to jest 200
__________________
D&A
iza251 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-06, 09:13   #14
paulinka009
Zadomowienie
 
Avatar paulinka009
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 139
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

a ja mam problem zawsze w piekarniku gazowym wszystko wychodziło, od kiedy mam piekarnik z termoobiegiem nie wychodzi nic nawet biszkopt opada ale przynajmniej sie upiecze cąły..... Pozostałe ciasta to góra sie upiecze ale dół nie ;(

Nie wiem ale chyba kupiłyśmy "byle jaką" kuchenke... mamy takie opcje jak grzanie z góry, grzaniez góry+ termoobieg i sam termoobieg. I jak tu piec ciasto???? Prosze o pomoc jeśli ktoś zna sie na rzeczy...
__________________
"...Tobie przed Bogiem obiecać,
że nie opuszczę Cię..."
--> 30 czerwca 2012 )

paulinka009 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-06, 10:16   #15
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

Cytat:
Napisane przez paulinka009 Pokaż wiadomość
a ja mam problem zawsze w piekarniku gazowym wszystko wychodziło, od kiedy mam piekarnik z termoobiegiem nie wychodzi nic nawet biszkopt opada ale przynajmniej sie upiecze cąły..... Pozostałe ciasta to góra sie upiecze ale dół nie ;(

Nie wiem ale chyba kupiłyśmy "byle jaką" kuchenke... mamy takie opcje jak grzanie z góry, grzaniez góry+ termoobieg i sam termoobieg. I jak tu piec ciasto???? Prosze o pomoc jeśli ktoś zna sie na rzeczy...
A jaki masz model piekarnika? Dziwne ze nie masz grzałkę tylko na górze a na dole nie.
Pieczenie z grzałką tylko na górze wyjaśnia spieczenie góry a dołu nie (ciepło unosi się do góry tak więc dół piekarnika pozostaje chłodniejszy), ale jeżeli do tego włączyłaś dodatkowo termoobieg to powinno się wszystko równomiernie upiec bo powietrze jest mieszane i w całym piekarniku powinna się utrzymywać taka sama temperatura.
Sprawdź czy termoobieg działa, tzn włącz go i sprawdź czy czujesz powiew powierza od strony wentylatorów.

Ja zawsze piekę na ustawieniu grzałki na dole i górze wraz z termoobiegiem.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-14, 16:08   #16
ingga
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 15
Dot.: Termoobieg - z czym to się je?

od niedawna testuję swój piekarnik i jednak w termoobiegu sernik przypiekl sie z wierzchu, natomiast w środku przydałoby mu sie jeszcze z 10 minut
ingga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:50.