Jak podawać ŻÓŁTKO?? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-30, 16:19   #1
Gorylek
Raczkowanie
 
Avatar Gorylek
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 191

Jak podawać ŻÓŁTKO??


Mój maluch kończy 7 miesiecy i musze podawac mu juz pół żótka co drugi dzień. Jak podawałyście to żółtko dziewczyny? Podobno nie mozna gotowac i wrzucic do zupki słoiczkowej bo w ten sposob traci sie cenne skladniki odzywcze. Moge wrzucic surowe ale taka gesta zupa sie nie zagotuje przeciez:/. Macie jakis pomysl?

I jeszcze jedno pytanie: co zrobic z ta druga polowa żółtka? Mężowi jajecznice czy mozna schowac do lodowki i za dwa dni podac?
Gorylek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 16:45   #2
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

ja co prawda nie mam pojecia jak podawac zółtko bo moja córcia jeszcze ich nie je, ale interesuje mnie - dlaczego musisz? Lekarz kazał czy jak i po co?

Zas co do przechowywania to tak na zdrowy rozsądek - lepiej nie podawac dziecku 2 dniowego żółtka, chyba juz wolalaym wyrzucic i ugotowac swieże.
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 18:02   #3
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

No chyba lepiej dziecku żółtko przegotować, jeśli już, niż podawać surowe, czy wpół surowe
Zrób najlepiej lane kluski z kaszką ryżową lub maką bezglutenową.
Absolutnie nie podawaj nieświeżego jaja
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 18:20   #4
dinga
Raczkowanie
 
Avatar dinga
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wiadomości: 232
GG do dinga
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Ja zageszczalam nim zupke, poprostu rozbeltalam zółtko w kubku dodalam troszke zupki, zachartowalam je a potem wszystko wlalam do zupki i bylo ok. A ja zupke robilam na 2 dni wiec dawalam cale zolko, wiadomo ze maly i tak wszystkiego nie zjaadl. Albo smazylam na maselku z odrobina smietany, do tej pory moj szkrab(10 miesiecy) tak lubi do tego buleczka albo ziemniaczki.
dinga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 18:38   #5
Gorylek
Raczkowanie
 
Avatar Gorylek
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 191
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Cytat:
Napisane przez kasiulka
ja co prawda nie mam pojecia jak podawac zółtko bo moja córcia jeszcze ich nie je, ale interesuje mnie - dlaczego musisz? Lekarz kazał czy jak i po co?
Takie jest teraz schemat żywienia niemowląt, ja opieram sie na wskazaniach instytutu matki i dziecka, w 8 miesiacu podaje sie żóltko - pół żoltka co drugi dzien. w pozostale dni podaje sie mięsko. żóltko i mieso sa źródłem żelaza ktorego w tym wieku mleko matki juz nie dostarcza w wystarczajacych ilosciach.
Gorylek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 19:30   #6
janebw
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 149
GG do janebw
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Ja robie corce jajko na miekko, i karmie lyzeczka, a reszte sama zjadam; balabym sie powadac surowe, zeby nie bylo sammoneli (czy jak sie to pisze).
janebw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-30, 21:50   #7
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Można w postaci budyniu: 120ml wody: polowę wody rozpuścić z mlekiem modyf. ( 4 miarki), a polowę zagotować z 1 miarką mąki ziemniaczanej i polową żółtka, jak przestygnie trochę dolać mleko. Mozna dodać trochę deserku na koniec.
Surowego żółtka nie przechowuj, lepiej dodać do jakiejś potawy dla dorosłych
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-30, 22:39   #8
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Ja tak jak BabciaW gotowałam budyń albo gotowane dodawałam do zupki. Na miękko mój syn nie polubił i nie lubi do dziś - podobnie jak jajecznicy.

Żółtka nie można przechowywać. I przestrzega się też przed podawaniem popularnego kiedyś kogla-mogla.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-31, 07:48   #9
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

dziewczyny a gdzie mozna poczytac o tym schemacie żywienia niemowląt? Bo wyszlam na straszna ignorantke, mała co prawda poki co na moim mleku ale pora sie dokształcic
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-31, 09:12   #10
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Kasiulka a nie dostałaś w szpitalu takich ulotek informacyjnych, książeczek, odnośnie żywienia niemowląt ?? U nas dawali a część sobie sama przez internet zamówiłam i przysłali
Zerknij na te stronki

http://www.nutricia.com.pl/klub_schemat_zywienia.php

http://www.nestle.pl/dziecko/
__________________

-------------------------------------------------------------------
11.09.2008 - spotkanie z Katesią
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-31, 10:02   #11
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Ja tylko dodam, żebyś sie nie stresowała, jak dziecko nie będzie jadło schematycznie
Jędrek do dzis ma 11-12 posiłków, bo ze wzgledu na ulewanie nie moze zjeśc dużo na raz, deserku i zupki je po 1/3 słoiczka dziennie, pić nie chce niczego, ani wody, ani herbatek (Hippowskich nie podaję, bo mają sporo cukru), ani wody. Oszukuję go wodą z 1 miarką mleka Kaszkami i kleikami wszelkimi pluje i odmawia współpracy, nie chce ani w postaci płynnej, ani łyżeczką, wystarcza 1 łyżeczka kleiku na 200 ml mleka, zeby odmówił picia Nie będę go zmuszać, chyba że drastycznie spadnie z wagi, na razie jest na 50 centylu
Gdyby jadł wg schematu to by chyba siatkę przeskoczył
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-31, 10:15   #12
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax
Ja tylko dodam, żebyś sie nie stresowała, jak dziecko nie będzie jadło schematycznie
Jędrek do dzis ma 11-12 posiłków, bo ze wzgledu na ulewanie nie moze zjeśc dużo na raz, deserku i zupki je po 1/3 słoiczka dziennie, pić nie chce niczego, ani wody, ani herbatek (Hippowskich nie podaję, bo mają sporo cukru), ani wody. Oszukuję go wodą z 1 miarką mleka Kaszkami i kleikami wszelkimi pluje i odmawia współpracy, nie chce ani w postaci płynnej, ani łyżeczką, wystarcza 1 łyżeczka kleiku na 200 ml mleka, zeby odmówił picia Nie będę go zmuszać, chyba że drastycznie spadnie z wagi, na razie jest na 50 centylu
Gdyby jadł wg schematu to by chyba siatkę przeskoczył
Święta prawda to co napisałaś

Moja Wika też nic nie wypije, czy to woda czy jakaby nie była pysza herbatka to usta zaciska i butelke rączką bije. Żarłok z niej straszny jeśli chodzi o mleko cycowe jadłaby co godzinę.
Ostatnio zaakceptowała zupkę, chociaż jak jej daje tą samą na drugi dzień to najpierw udaje, ze jej strasznie niesmakuje a na koniec płacze, że już się skończyło. Za kaszkami tylko przepada.
Wiec coś mi się wydaje Buniu, ze też taka schematyczna żywieniowo to ona nie bedzie
Zresztą jak tylko zrobi się cieplej i warzywa świerze bedą to sama mam zamiar jej gotowac jakieś proste dania tylko czy jej to bedzie smakowac ?
__________________

-------------------------------------------------------------------
11.09.2008 - spotkanie z Katesią
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-01, 08:45   #13
Iwonna
Raczkowanie
 
Avatar Iwonna
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 100
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Ja mam jeszcze tylko jedną uwagę. Nie spotkałam nigdzie informacji, że gotowanie jakoś znacznie zmniejsza zawartość żelaza w żółtku. Natomiast często natykałam się na ostrzeżenia, żeby małemu dziecku nie podawać surowego jajka z uwagi na możliwość zatrucia salmonellą. Poza tym gotowane żółtko łatwiej podzielić, no i z drugą połówką wiadomo co zrobić
Iwonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-01, 09:08   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Musis zpodawac bo instytu matki i dziecka itp ,nie przesadzaj ,to tylko ogolnie nakreslone co moze jejsc dziecko w jakim wieku ,przeciez zadna matka nie zaznacza w kalendarzu kiedy jajko kiedy mieso,i jak zle 3 razy zoltko w tygodniu to nic sie nei stanie ,jak nie zje wcale to tez nie.

dziecko to nie robot,jedne rzeczy lubi i mogloby jejsc codziennie ,innych nie dotkną do 20 roku zycia

surowe jajko wiadomo moze powalic i doroslego chociaz za moich czaso zjadalm namietnie kogel-mogel i jakos nigdy sie nie ztrulam ,teraz balabym sie podac wlasnemu dziekcu

znam pol roczniaki jedzace sernik,parówki i biale pieczywo i nic im nie jest znam tez roczniaka ktory po jabłku ma uczulenie.

radze na przyszlosc dla wlasnego zdrowia i nerwow nie trzymac sie tak scisle wszelkich zalecen
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-01, 10:33   #15
Kipi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Trzebinia
Wiadomości: 13
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Hejka!
A ja gotuję jajko na twardo, wydłubuję żółtko, "rozdziabuję" widelcem i wrzucam do zagrzanej zupki ze słoika. Czy to dobrze? Pediatra twierdzi, że OK. A Oleńka nie narzeka tylko zjada. W przeciwieństwie do starszego synka, który jajko toleruje tylko w postaci omleta.
Pozdrawiam
Kipi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-02, 08:34   #16
Iwonna
Raczkowanie
 
Avatar Iwonna
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 100
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Cytat:
Napisane przez Kipi
Hejka!
A ja gotuję jajko na twardo, wydłubuję żółtko, "rozdziabuję" widelcem i wrzucam do zagrzanej zupki ze słoika. Czy to dobrze? Pediatra twierdzi, że OK. A Oleńka nie narzeka tylko zjada
Skoro i pediatra i Oleńka akceptują, to wszystko w porządku
Iwonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-02, 09:56   #17
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

robilam jak Kipi ,zadnej filozofi z tego nie robilam.

przyznam sie ze podawalm jajczenice,pierwszy raz zrobila jak kaza na parze ale babrania bylo z tym sporo i strasznie nie wygodnie mi bylo wiec kazda kolejna smazylam normlanie na patelni jak dla nas ,nie solilam jedynie.dziecko jadlo i zdrowe jest.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-02, 15:24   #18
Nakretka
Raczkowanie
 
Avatar Nakretka
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 433
Dot.: Jak podawać ŻÓŁTKO??

Mam niedobory żelaza (od dawna, jeszcze przed ciążą ) i to właśnie GOTOWANE żółtko jajka ma go dużo.
Surowe to jednak paskudnie ryzykowne - salmonella, ptasia grypa, ciężkostrawne itp. Sama bym nie chciała, a co dopiero dziecku podać
Nakretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:16.