smak PRLu :D - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-15, 22:53   #1
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310

smak PRLu :D


Wątek dedykuje nam, czyli starszym wizażankom pamiętającym czasy z przed 1989 roku. Dla mnie smaki PRL to smaki mojego dzieciństwa, czyli wedlowskie delicje (zanim je zmodernizowali i sklonowali na 1000 smaków), "ciepłe" lody (pamiętacie?), oranżada ( farbowała język na radioaktywną czerwień ale jak smakowała), wata cukrowa, soki bobo-frut (jaka to radosc była kiedy tata "załatwił" zgrzewkę), pomarańcze na boże narodzenie i ... inwencja kulinarna mojej mamy. Czyli historie o naleśnkach, ziemniakach, makaronach i przetworach w słoikach - bo wiadomo: kartki i puste półki.
Było to moje dzieciństwo kulinarne dośc ubogie w przysmaki "z krajów innego obszaru płatniczego" ale za to wtedy mama zaszczepiła we mnie wolę eksperymentowania w kuchni i przekazała umiętności robienia "czegoś z niczego". Dlatego czasem robię makaron z sosem z koncentratu pomidorewego, kotleciki z ziemniaków, leczo, "miseczki" z mortadeli z zielonym gorszkiem, jajka z majonezem - po to by przywołać dzieciństwo. Z drugiej strony PRL dla mnie to kuchnia mojej babci, u której spędzałam wakacje i smaki, o których moje dziecko będzie mogło sobie tylko poczytać w książkach kucharskich: domowy chleb na zakwasie, peklowane mięso, wiejskie młodziutkie kurczaki z "polskim" nadzieniem (podroby + tarta bułka + pietruszka + jajko), faszerwoane jajka z patelni (komu by się chciało spędzić kilka godzin na siekaniu jajek i zieleniny ), placki z zsiadłego mleka,itd.
A wam z czym kojarzy sie kulinarny PRL?
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-15, 23:18   #2
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Dot.: smak PRLu :D

cieple lody pamietam, a jak
delicje wedlowskie byly tylko te pomaranczowe, mniami.
pamietam tez takie hmm.. galaretki, obsypane cukrem, w ksztelcie polowki plastra cytryny/pomaranczy, w kolorach zoltym, zielonym, pomaranczowym, , pakowane w takie okragle plastikowe pudeleczko, kojarzycie? uwielbialam je.
pamietam tez takie 'cos' granulowane, drobne, koloru rozowego, w przezroczystym woreczku, ale nikt, nawet babcia, ktora nam 'to' zawsze przynosila tego nie pamieta...
wate cukrowa tez uwielbialam nawet ostatnio, w ramach przypomnienia sobie smaku, na spcerze z TZ sie skusilimy na nia.
pamietam tez serki homogenizowane ( 88-89 rok), w takich duzych, bialych, kwadratowych opakowaniach, pyszne byly, obecne danio ito sie nie umywaja.
mandarynki/pomarancze to bylo COS.
pamietam jak pani przedszkolanka, zawsze po swietach zbierala skorki i sie nimi nacierala cala sala pieknie wtedy pachniala

z dziecinstwa pamietam tez placki ziemniaczane, prabacia robila je najlepsze na swiecie , smak pamietam do dzis nikomu innemy takie pyszne nie wychodza.
rosol z kury, chwile wczesniej biegajacej po podworku u pradziadkow plus makaron wlasnej roboty... komu teraz bys ie chcialo kroic te cieniutkie paseczki...
pierogi leniwe, pierogi ruskie albo pierogi z jagodami.
o! zupy owocowe byly tez hiciorem, u mnie szczegolnie zupa wisniowa
moj dziadek robil pyszne balabuchy w kazdy piatek, byly to takie drozdowe bulki, z nadzieniem z bialego sera utartego z zoltkiem albo z kiszona kapusta, mniam
beliczku jajka w majonezie, to obowiazkowe menu na imprezach bylo. o ogorku kiszonym tez nikt nie zapominal
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-15, 23:42   #3
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: smak PRLu :D

mskladaczku - te galaretki to matuzalem spożywczy - dziś jadłam. Boże, poczułam jakbym cofnęła czas
A pamiętacie oranżadę w proszku? Taki żółty proszek, który się wyjadało paluchem z torebki, bo wtedy fajnie 'strzelał" na języku
No i serki homogenizowane - nigdy po 89 roku nie jadłam takich pysznych serków jak te waniliowe w kwadratowych pudełeczkach. robiło się z tych serków kluseczki leniwe (najczęściej w piątek, bo o ryby było trudno). Próbowałam z "danio" takie kluseczko-pierożki zrobić ale się rozpadły w trakcie gotowania
I jeszcze kefiry o smaku owoców leśnych - tego smaku szukam bezskutecznie. Czasem, uda mi się kupić coś zbliżonego z jakiejś małej mleczarni. Swoją drogą te wyroby mleczarskie z małych, lokalnych mleczarni baaardzo przyponają te PRLowskie ( w pozytywnym sensie) - polecam "OSM Sierpc" i "Bromilk" z Brodnicy.
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 12:24   #4
ANKA20
Wtajemniczenie
 
Avatar ANKA20
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Wiadomości: 2 712
GG do ANKA20
Dot.: smak PRLu :D

Chociaż jestem młodsza to pamiętam ciepłe lody często były oblane czekoladą, jakie to pyszne były, misie z pianką
Oranżadę też miałam, a co A te serki homogenizowane to miały taką srebrną metaliczną etykietkę na górze, bardzo za nimi tęsknie, żaden z serków dzisiejszych nie ma takiego smaku. Na tym opakowaniu były takie romby o ile dobrze pamiętam
Były to czasy truskawek z ogródka, ktore miały smak!!! (nie to co teraz, smakują jak papier, blah).
__________________
Kobieta powinna powstrzymac swoje kokieteryjno-prowokacyjne zachowanie aby umozliwic mezczyznie wyksztalcenie pozagenitalnych form osobowej komunikacji

arte infantil

R jak Remont
ANKA20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 18:32   #5
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: smak PRLu :D

Galaretka ale taka krojona na wagę ,oranżada , blok !!! a gumy Donald???
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 18:33   #6
Lee
Wtajemniczenie
 
Avatar Lee
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 2 121
Dot.: smak PRLu :D

ja pamiętam (ale to już były lata 1991-1992) jak babcia mi dawała na talerzu takim głębszym czerwony barszcz a na boczku były ziemniaki ze skwarkami (pamiętam jak się bałam żeby ziemniaczki się nie zamoczyły w barszczyku- to dopiero była zabawa)

Wiem, że nie mam prawdziwego obrazu PRL-u ale zawsze bardzo pociągały mnie tamte czasy... żałowałam że się nie urodziłam w latach 70.
__________________
if i'm not wasted, then the day is.
Lee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 18:39   #7
Madzia007
Zadomowienie
 
Avatar Madzia007
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 1 931
Dot.: smak PRLu :D

Ja nie sięgam pamięcią tak dawno, bo w 1989 byłam jeszcze bobasem ale ze smaków mojego dzieciństwa pamiętam napój "kaskadę" i syfon, w którym mój tata robił wodę sodową, cukierki "irysy", gumy z naklejkami i serki waniliowe w takich prostokątnych pudełeczkach.
Madzia007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-10-16, 18:58   #8
neonka28
Zakorzenienie
 
Avatar neonka28
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 7 002
Dot.: smak PRLu :D

Ja pamietam:

jedzenie galaretki z paczki paluchem,oranżadki też

smakowite landrynki na wage takie pomarańczowe i żółte pół księżyce..pycha(teraz mam szampon o podobnym zapachu ale nie smaku..cha cha)

napoje,które kupowałam w sklepiku szkolnym w woreczkach foliowych,piło sie przez słomke(różne kolory i konserwanty)

lizaki białe z kwiatkiem w srodku(sa jeszcze w sklepach) i kojaki (kulki na patyku)

pamiętam że mama robiła z mleka w proszku(niebieskie foliowe opakowanie) czekolade-kroilo się ją ach pyszne,palce lizać.Z tego samego mleka i płatków owsianych robiła pyszne czekoladki owsiane(przepis dzięki dziewczynom na forum gotowanie)

Jeśli chodzi o niełakocie to mama z babcia robiła twaróg z siadłego mleka (w butelkach szklanych z kapslem-odbierane rano z pod drzwi-EXTRA!)-proces produkcyjny śmierdzący ale twaróg pycha

Dżem z zielonych pomidorów,bo jakas zaraza pomidorki na krzaczkach atakowala i ktos wymyslił przetwórstwo takich pomidorków

Pamietam że mama dostała w prezencie miski Haribo i takiego misia z czekolady w pazłotku (och szkoda go było zjadać)
I pamietam że na choince wisiały lizaki,cukierki,jabłuszka i łancuchy własnej roboty,koszyczki i czasem pierniczki...czekało się do koledy aby zjeść legalnie..czasem się zjadało i zostawiało puste papierki na choince

Pamietam że zielono-pomarańczowe pomarańcze z Kuby były szczęsciem!!!
neonka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 19:11   #9
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Dot.: smak PRLu :D

O! ja tez pamietam te landrynkowe polksiezyce
gumy donald tez pamietam, byly tez takie gumy w zielonym opakowaniu, z twarza chlopaczka z ruda, postrzelona fryzura te lubilam najbardziej
byly tez gumy kulki chyba kupowalo sie je w pewexie.
rarytasem byla tez czekolada z orzechami, taka z 'okienkiem' ( teraz tez je czasem widuje w sklepach).
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 19:17   #10
neonka28
Zakorzenienie
 
Avatar neonka28
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 7 002
Dot.: smak PRLu :D

I pamiętam batoniki czekoladowe na opakowaniu było zdjecie lalki no i krówki
neonka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 20:12   #11
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: smak PRLu :D

Ogólnie to pamiętam kult żywności z zachodu: czekolady "z okienkiem", napoje w puszkach, misie Haribo, marsy, itp. Zbierało się później te puszki i robiło z nich pojemniki na ołówki a co bardziej "szanujący" takie rzeczy zbierali opakowania po czekloadach z Niemiec i trzymali w klaserach. Dzisiejszym dzieciom cięzko w to uwierzyć.
Pamiętam jeszcze syfony i wodę mineralną "grodziska" w brązowych butelkach, której szczerze nie znosiłam.
A robiłyście szyszki z toffi i ryżu dmuchanego? to dopiero była pycha !
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-16, 20:38   #12
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez beliczek
Ogólnie to pamiętam kult żywności z zachodu: czekolady "z okienkiem", napoje w puszkach, misie Haribo, marsy, itp. Zbierało się później te puszki i robiło z nich pojemniki na ołówki a co bardziej "szanujący" takie rzeczy zbierali opakowania po czekloadach z Niemiec i trzymali w klaserach.!
o klaserach z opakowaniami nie slyszalam
ale np widzialam na polkach kolekcje puszek po coli, mirindzie... a nawet zagranicznych piwach to podbno byl szpan
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 21:58   #13
Asika
Zadomowienie
 
Avatar Asika
 
Zarejestrowany: 2002-09
Lokalizacja: Wawa
Wiadomości: 1 104
Dot.: smak PRLu :D

A lody calipso zjadane patyczkiem z takiego foliowego opakowania? ciekło toto po rękach strasznie, ale ile było przy tym zabawy A kolekcję puszek też miałam, a co Rakotwórcze gumy turbo, mamby i donaldy z pewexu, Milupa i mleko w proszku. A delicje były w takim przezrczystym opakowaniu
Asika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 22:19   #14
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: smak PRLu :D

A "Krówki" miały lepszy smak, nawet toffiki "mordosklejki" też były lepsze.
Ja pamiętam jeszcze polowanie na soki Dodoni w puszkach, wyżeranie oranżady w proszku z torebki i saturatory na ulicach.
I domową peklowaną i wędzoną w wędzarni szynkę u dziadka, wekowaną dodatkowo. Taka obróbka nadaje szynce specyficzny kolor - taki zielonkawo-fiotetowy hologram w zależności od światła - dziewczyny w szkole były przekonane, że jem zieloną, zepsutą wędlinę . Biedaczki, pewnie do dzisiaj nie wiedzą, co dobre jedząc te szynki wymieszane w bębnie z wodą w proporcji 1 część szynki na 2 części wody i śmierdzące już na drugi dzień.

No i ciasta robiło się w domu.

Aaaa, jeszcze sobie przypomniałam fasolkę po bretońsku, jako stały punkt w jadłospisie każdego baru i koszyczki z mortadeli z jajkiem sadzonym w środku.
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda

Edytowane przez Noor
Czas edycji: 2005-10-20 o 09:00
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-16, 22:24   #15
connie
Zadomowienie
 
Avatar connie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 084
Dot.: smak PRLu :D

Oj, pamietam... Pamietam i te galaretki (polksiezyce) i oranazade w proszku (ewentualnie w jej zastepstwie wyjadalo sie z torebki galaretke w proszku). Na swieta Rodzice robili nadziewane kremem kakaowym orzeszki (calkowicie Ich wlasny wyrob, krem z masla itd.), bo ze slodyczy byla tylko czkoladopodobna "czekolada". Pamietam gume Turbo i Donald i kulki.

Kiedys Mama dostala zajaczki w czekoladzie na swieta Wielkanocne i wlozyla mi i Bratu Ciotecznemu do swieconki. Zostawila nas na swieconke w kosciele i poszla na cmentarz. Jak wrocila uslyszala relacje Brata: "Ciociu Ona przed cala publika zajaczka zjadla!". No tak, dali dziecku takie cudo jak zajaczk w czekoladzie, to i dziecko nie wytrzymalo i od razu w kosciele spalaszowalo

A jajka faszerowane, pierogi ruskie robione sa u mnie w domu jeszcze. Rzadko co prawda, ale sie zdarza, bo bardzo je lubie

Edytowane przez connie
Czas edycji: 2005-10-16 o 22:30 Powód: literowki ;)
connie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 07:02   #16
gabizientek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 25
Wink Dot.: smak PRLu :D

Truskawki homogenizowane zamiast lodow
Granowit czy jakos tak hehe zamiast cukierkow
Mleko w proszku przyklejone do podniebienia
Salceson czyli galaretki owocowe w mlecznej oprawie
Blok czekoladowy
Groszki mleczne

ach te czasy..
az mi sie lezka w oku zakrecila
gabizientek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 07:30   #17
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: smak PRLu :D

ja pamiętam szyszki

i takie kuleczki z płatków owsianych
i zbierałam opakowania po czekoladach i batonikach
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 08:03   #18
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: smak PRLu :D

Ja pamiętam jak w kryzysie robilismy w domu czekolade z mleka w proszku i kakao, pyszna była , w sklepach prawdziwa czekolada była nie lada rarytasem, za to królowały wyroby czekoladopodobne - zapamiętałam tzw. "czekoladę chrupką" z hasłem propagandowym na opakowaniu "I w kryzysie nie damysie" .
Pamietam też bułgarskie soki-nektary brzoskwiniowe, zabilijalismy się z bratem za tym, podobnie jak za "cytronetą" - tak to sie chyba nazywało - pamietam ze była sprzedawana nad morzem w foliowych foreczkach, do których dołączali słomkę - to dopiero był bajer :p.
No i batoniki z laleczkami na opakowaniu, albo z Telesforem i Teodorem moje ulubione , oranżada w proszku której chyba nikt nie pił tylko wszyscy lizali, kubańskie pomarancze na swięta (wystane w kilometrowych kolejkach), pierniki toruńskie serca w czekoladzie i katarzynki sprzedawane w foliowych workach, ciasteczka goplanki (były pyszne), kojaki, paluszki słone Solinki (byly zupełnie inne niz te teraz) ....
No i niedzielne tradycyjne obiady u mnie w domu - rosół z makaronem domowej roboty, rolady, kluski, kompot z truskawek, a na deser obowiązkowo galaretka
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 09:04   #19
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez Nutka
i zbierałam opakowania po czekoladach i batonikach
A ja pamiętam, jak w jednym domu, w kuchni, między blatem, a szafkami wiszącymi, ściana była wyłożona takimi opakowaniami po, obowiąkowo zagranicznych , czekoladach za szkłem - tak zamiast kafelków .
Cza sobie było radzić, a glazura z Opoczna, czy Cersanitu była rarytasem większym niż ta czekolada.

I jeszcze pamiętam, że się piło Vibiovit zamiast oranżady.
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-17, 10:03   #20
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez Noor

I jeszcze pamiętam, że się piło Vibiovit zamiast oranżady.
ja nigdy tego nie pilam blee ale za to visolvit wyjadałam paluchem ,mniam taki kwasny,pieniacy sie smaczek
chyba kupie go dzisiaj
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 10:07   #21
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez paula78
ja nigdy tego nie pilam blee ale za to visolvit wyjadałam paluchem ,mniam taki kwasny,pieniacy sie smaczek
chyba kupie go dzisiaj
A może mi się nazwy pomyliły? To w końcu już kawałek czasu...
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 10:30   #22
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez paula78
ja nigdy tego nie pilam blee ale za to visolvit wyjadałam paluchem ,mniam taki kwasny,pieniacy sie smaczek
chyba kupie go dzisiaj
był vibovit był i wyżeralismy go paluchem
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 10:31   #23
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez Nutka
był vibovit był i wyżeralismy go paluchem

vibovit byl dla maluchów ,ja jadłam visolvit :P
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 10:51   #24
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: smak PRLu :D

właśnie ten dla maluchów był lepszy
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 10:56   #25
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez Nutka
właśnie ten dla maluchów był lepszy

chyba u was w opolu :P
vibovit byl taki pudrowy dla delikatnych języków ,my z wielkopolski to twardziele i wolimy ostre smaki
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 11:28   #26
Różowy Strachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Różowy Strachulec
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 9 023
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez paula78
chyba u was w opolu :P
vibovit byl taki pudrowy dla delikatnych języków ,my z wielkopolski to twardziele i wolimy ostre smaki
Ja też oddaję swój głos na visolvit wyjadany palcem z opakowania, picie rozpuszczonego to już nie było to (ja też z Wielkopolski)
Woda grodziska rzondzi mój TŻ tak bardzo ją lubi że się zastanawia czy do Warszawy nie importować z Poznania, czasem przywozimy sobie kilka butelek
Różowy Strachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 11:52   #27
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: smak PRLu :D

bo my w łopolu bardziej delikatne języczki posiadamy
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 13:36   #28
Beauty1984
Zakorzenienie
 
Avatar Beauty1984
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 4 014
GG do Beauty1984
Dot.: smak PRLu :D

Mimo, że jestem rocznik 84 to przypominam sobie PRL-owskie przysmaki .

Bardzo dobrze pamiętam oranżadę w proszku, tak samo jak wspomniany Vibovit i Visolvit wyjadane na sucho.
Gumy Donald i Turbo . Miałam całą kolekcję obrazków i naklejek.
Wafelki Elitese, cukierki Kukułki, Irysy, Maczki, Dropsy - dzisiaj smakują już jakoś inaczej .
Lody Bambino na patyku. Lizaki kółeczka, a w środku kwiatuszek. Cukierki - pastylki pudrowe.
I smak parówek - nieugotowanych, jedzonych prosto po wyjściu z mamą z mięsnego .
Ooo ciepłe lody też pamiętam...z polewą czekoladopodobną. Jak sobie teraz o tym pomyślę - obrzydlistwo .
Luksusem były cukierki Kasztanki albo Prince Polo.
__________________
Korzystaj z czasu póki czas!
Beauty1984 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 13:56   #29
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Dot.: smak PRLu :D

ja tez pamietam TE parowki
zimna parowa to smak mojego dziecinstwa
mama przychodzila po mnie i po brata do przedszkola i w drodze do domu wcinalismy parowki pyszne byly, albo ja je tak pysznie pamietam


vibowit byl dla maluchow, a dla starszakow juz visolvit.
visolvit mielismy zakazany do jedzenia paluchem, moglismy tak spozywac tylko vibowit.
visolvit musial byc rozpuszczony, ale i tak go podjadalismy bo smak byl nieziemski.

malage, kasztanki z tamtych czasow pamietam, smak mialy zupelnie inny niz te teraz
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-17, 15:24   #30
nayhde
Rozeznanie
 
Avatar nayhde
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 780
Dot.: smak PRLu :D

Cytat:
Napisane przez beliczek
Ogólnie to pamiętam kult żywności z zachodu: czekolady "z okienkiem", napoje w puszkach, misie Haribo, marsy, itp. Zbierało się później te puszki i robiło z nich pojemniki na ołówki a co bardziej "szanujący" takie rzeczy zbierali opakowania po czekloadach z Niemiec i trzymali w klaserach. Dzisiejszym dzieciom cięzko w to uwierzyć.
Pamiętam jeszcze syfony i wodę mineralną "grodziska" w brązowych butelkach, której szczerze nie znosiłam.
A robiłyście szyszki z toffi i ryżu dmuchanego? to dopiero była pycha !
moja kumpela w szkole średnij nam zawsze takie szyszki przynosiła na Wigilię klasową Oczywiście one pierwsze znikały ze stołu
__________________
i can fly
but I want his wings...

i can love
but I need his heart...

my angel gabriel


http://suwaczki.waszslub.pl/img-2008071900400430.png

nasz aniołek 22.06.2009[*]


Nasz kochany syneczek 12.12.2011
http://www.suwaczki.com/tickers/0d1yyx8dra3yoqgo.png
nayhde jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:54.