Leworęczne dziecko - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-05-09, 23:09   #1
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142

Leworęczne dziecko


Mam mały dylemat, parę dni temu zorientowałam się że mój syn (14 miesięcy) jest leworęczny (pokazując mu kredkę- brał ją do lewej ręki, dając mu kredkę do prawej- przekładał do lewej i coś tak próbował bazgrać). W pierwszy momencie troszkę się przeraziłam, rozmawiałam z mamą która tez była leworęczna ale ją przestawili jak była dzieckiem- teraz piszę prawą ręką, lewą też potrafi- mówi że do duży plus, mój brat tez jest (był?) leworęczny i też go mama przestawiała- teraz pisze i większość rzeczy(nie wszystko) robi prawą ręką. Podobno kiedyś była taka "moda" na przestawianie, a teraz juz się takich rzeczy nie robi. Raczej jestem za tym żeby go nie przestawiać ale dalej mam wątpliwości jak sobie pomyślę o tym że pisząc w szkole będzie sobie zamazywał to co napisze, że dzieci będą za nim wołały Mańkut i takie tam. Z drugiej jednak strony wyczytałam że dużo więcej osób leworęcznych ma uzdolnienia plastyczne, muzyczne i matematyczne. Ja osobiście nie uważam tego za jakąś wadę albo coś takiego ale staram się myśleć o tym czy jemu kiedys nie będzie to przeszkadzać.
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 06:57   #2
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Leworęczne dziecko

Witaj

Ja jeszcze nie wiem, czy moje dziecko bedzie lewo czy praworeczne, ale sa na to duze szanse, po tatusiu. Mojego malzonka nigdy nie przestawiono i wcale nie mial z tego powodu problemow. Jezeli okaze sie, ze moja Alma rowniez bedzie leworeczna, takze nie zamierzam jej przestawiac. Nie jest to przeciez zadne uposledzenie.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 07:11   #3
stupify
Zakorzenienie
 
Avatar stupify
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 687
Dot.: Leworęczne dziecko

Ciesz się duże szanse, że maluch będzie pięknie śpiewał albo rysował Ja jestem osobą leworęczną, nikt mnie nigdy nie przestawiał. Co dziwne nikt w mojej rodzinie przede mną nie był leworęczny. W szkole nie miałam żadnych problemów jedynie może do małego problemu mogę zaliczyć te nieszczęsne żelowe długopisy. Pisząc nimi rozmazywałam zawsze, bo wiadomo leworęczny pisze jeżdżąc dłonią po tym co już napisał A jeśli chodzi o te zdolności to znam kilka osób leworęcznych, jedni ładnie śpiewają, drudzy ładnie rysują. Ja należe do tych drugich Nie przestawiaj dzieciaka Nigdy nikt mnie mańkutem nie przezywał, raczej wszyscy patrzyli na mnie z otwartymi gębami (jeśli chodzi o podstawówkę) w gimnazjum już miałam w klasie parę osób leworęcznych tak jak ja, reszta klasy nie zwracała na to uwagi
stupify jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 07:25   #4
bebe97
Wtajemniczenie
 
Avatar bebe97
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 192
Dot.: Leworęczne dziecko

Mój 2- letni Marcel tez jest leworęczny. I lewonożny Trochę mnie to zaskoczyło na początku, ale teraz nie widzę w tym problemu. Nie zamierzam go przestawiać. Czy to jest jakaś różnica, którą rączką się posługuje przy jedzeniu, czy którą pisze? pomijając kwestie, że np. nożyczki dla dzieci leworęcznych są kilka razy droższe niż dla praworęcznych. Poza tym ok
Nawet w tej chwili mnie czesze- oczywiście lewą ręką
bebe97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 07:29   #5
Ally83
Zakorzenienie
 
Avatar Ally83
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Ldn
Wiadomości: 4 529
Dot.: Leworęczne dziecko

Mnie chciano przestawić, ale się nie dałam Byłam uparta i z powrotem brałam kredki do lewej ręki . Co do uzdolnień - plastycznych na pewno nie mam , muzyczne tez odpadają (co najwyżej mam wyczucie rytmu ;]) Aczkolwiek jest wiele rzeczy, które robię prawą ręką A mańkutem też mnie przezywali, ale dałam radę
Ally83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 09:41   #6
elsi
Zakorzenienie
 
Avatar elsi
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 3 187
Dot.: Leworęczne dziecko

Ja jestem "genetycznie" leworęczna, z nauki prawo, co w praktyce przejawia się oburęcznością. Bardzo, bardzo wygodne! Nigdy nie miałam z tym problemów, zdałam sobie sprawę z mojego "fenomenu" dopiero kiedy w podstawówce na lekcji ZPT robiłam na drutach cały czas "prawą" stronę, zmieniając tylko w zależności od potrzeby pracującą rękę, a koleżanki robiły tradycyjnie i się dziwiły mojej pracy. Nikt nigdy nie zmuszał mnie do praworęczności, zapewne odruchowo, podpatrując innych zaczęłam używać prawej ręki.
Myślę, że nie ma co bać się wyśmiewania przez inne dzieci. To naprawdę jeszcze się zdarza? Przecież tyle jest leworęcznych osób. Cecha jak każda inna. Grunt, że maluch ma raczki zdrowe i sprawne, z reszta sobie poradzi bez problemu
elsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 10:40   #7
buziaczekk
Zakorzenienie
 
Avatar buziaczekk
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 5 284
GG do buziaczekk
Dot.: Leworęczne dziecko

Ja jestem leworeczna i mnie probowano przestawic, chodzilam na rozne sesje do psychologa itp.....bo wtedy nie wiedziano jeszcze ze to nie jest zadne jakies uposledzenie czy cos takiego.... za to odpowiada jakas czesc mozgu i u leworecznych ta polkula ktora za to odpowiada znajduje sie po przeciwnej stronie co u praworecznych i nie nalezy na sile przestawiac...nie nalezy wogole przestawiac, bo to i tak nic nie da.... a co to komu przeszkadza kto jaka reka pisze??? Ja jestem w sumie obureczna, ale pisze tylko lewa, prawa tez potrafie ale powoli i koslawie....
Tez sie zastanawiam ktora reka bedzie pisal moj maly czy po mnie lewa czy to tacie prawa u mnie w rodzinie jest sporo leworecznych osob, ja jedynie problem w pisaniu lewa reka mialam taki ze jak w szkole pisalam...kiedys na poczatku podstawowki pisalo sie piorami to ja zawsze jak pisalam to sobie rozmazywalam to reka, i nie moglam uzywac piora

Edytowane przez buziaczekk
Czas edycji: 2009-05-10 o 10:44
buziaczekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-05-10, 11:05   #8
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Mam mały dylemat, parę dni temu zorientowałam się że mój syn (14 miesięcy) jest leworęczny (pokazując mu kredkę- brał ją do lewej ręki, dając mu kredkę do prawej- przekładał do lewej i coś tak próbował bazgrać). W pierwszy momencie troszkę się przeraziłam, rozmawiałam z mamą która tez była leworęczna ale ją przestawili jak była dzieckiem- teraz piszę prawą ręką, lewą też potrafi- mówi że do duży plus, mój brat tez jest (był?) leworęczny i też go mama przestawiała- teraz pisze i większość rzeczy(nie wszystko) robi prawą ręką. Podobno kiedyś była taka "moda" na przestawianie, a teraz juz się takich rzeczy nie robi. Raczej jestem za tym żeby go nie przestawiać ale dalej mam wątpliwości jak sobie pomyślę o tym że pisząc w szkole będzie sobie zamazywał to co napisze, że dzieci będą za nim wołały Mańkut i takie tam. Z drugiej jednak strony wyczytałam że dużo więcej osób leworęcznych ma uzdolnienia plastyczne, muzyczne i matematyczne. Ja osobiście nie uważam tego za jakąś wadę albo coś takiego ale staram się myśleć o tym czy jemu kiedys nie będzie to przeszkadzać.
Ja myślę,ze tobie samej niepodoba się leworęczność twojego dziecka.
Co to za afera: że może sobie literki rozmazywać albo że istnieje możłiwosć,że będzie szczególnie uzdolnione ?


Leworęczność jest normalnością, a przestawianie (czy z lewej na prawą, czy odwrotnie) może skończyć się tragicznie dla dziecka.
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 11:26   #9
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Leworęczne dziecko

to prawda. Mój kolega, kiedy go zaczęto przestawiać to nabawił się kilku dyslektycznych cech (!), zaczął gubić literki itp. A do tego w pewnym momencie pisał lustrzane odbicie. Później rodzice mieli więcej roboty z poprawianiem błędów nauczycieli niż ci nauczyciele. kiedy próbowali do upraworęcznić.
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 13:07   #10
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: Leworęczne dziecko

Mi nie przeszkadza to że moje dziecko jest leworęczne, nie uważam tego za broń Boże jakieś upośledzenie czy coś w tym stylu. Po prostu wychowałam sie w rodzinie w której leworęczne osoby przestawiano i nie wiem czy to było słuszne (podobno kiedyś robiono to znacznie częściej niż teraz). Wątek założyłam ponieważ gdybym miała się zdecydować na przestawianie dziecka (czego raczej nie zrobię) to musiałabym zacząć teraz bo za kilka lat to już będzie za późno. Leworęczność jest pewnego rodzaju "innością" ale nie w tym jest problem, staram się patrzeć na to z praktycznego punktu widzenia. Jakie są niedogodności związane z leworęcznością prócz: zamazywania tego co się napisało i korzystania ze specjalnych nożyczek? Bo jeżeli tylko o to chodzi na pewno się nie zdecyduję przestawić dziecka.
Gdy pytałam meża jakie jest jego zdanie na ten temat powiedział pół żartem pół serio że wolałby żeby nasz syn byl praworęczny, gdy zapytalam dlaczego odpowiedział śmiejąc się że w pierwszej dziesiatce na świecie z osób grających w lotki jest tylko jedna osoba leworeczna, no ale zawsze mógłby być drugą. (Mąż jest zapalonym darciarzem)
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 16:04   #11
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Mi nie przeszkadza to że moje dziecko jest leworęczne, nie uważam tego za broń Boże jakieś upośledzenie czy coś w tym stylu. Po prostu wychowałam sie w rodzinie w której leworęczne osoby przestawiano i nie wiem czy to było słuszne (podobno kiedyś robiono to znacznie częściej niż teraz). Wątek założyłam ponieważ gdybym miała się zdecydować na przestawianie dziecka (czego raczej nie zrobię) to musiałabym zacząć teraz bo za kilka lat to już będzie za późno. Leworęczność jest pewnego rodzaju "innością" ale nie w tym jest problem, staram się patrzeć na to z praktycznego punktu widzenia. Jakie są niedogodności związane z leworęcznością prócz: zamazywania tego co się napisało i korzystania ze specjalnych nożyczek? Bo jeżeli tylko o to chodzi na pewno się nie zdecyduję przestawić dziecka.
Gdy pytałam meża jakie jest jego zdanie na ten temat powiedział pół żartem pół serio że wolałby żeby nasz syn byl praworęczny, gdy zapytalam dlaczego odpowiedział śmiejąc się że w pierwszej dziesiatce na świecie z osób grających w lotki jest tylko jedna osoba leworeczna, no ale zawsze mógłby być drugą. (Mąż jest zapalonym darciarzem)
Jak dla mnie przestawianie dziecka to zbrodnia kompletna i głupota.
Warto zbadać lateralizację dziecka i sprawdzić, która strona jest dominująca.
Przestawianie moze się skończyć poważną dysleksją.
Mówiąc poważnie skoro nie przeszkadza ci leworęczność synka, skąd pomysł na ewentualne przestawianie ?
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-05-10, 18:12   #12
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: Leworęczne dziecko

Pomysł stąd że moja mamę przestawili i jest zadowolona z tego faktu, dopiero parę dni temu się zorientowałam że dziecko jest lewo ręczne, lewe oko tez ma dominujące- dziś sprawdziłam.
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 21:23   #13
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez ***luna Pokaż wiadomość
Ja myślę,ze tobie samej niepodoba się leworęczność twojego dziecka.
Co to za afera: że może sobie literki rozmazywać albo że istnieje możłiwosć,że będzie szczególnie uzdolnione ?


Leworęczność jest normalnością, a przestawianie (czy z lewej na prawą, czy odwrotnie) może skończyć się tragicznie dla dziecka.
Mam takie same odczucia, mam duzo znajomych leworecznych i nigdy nikt za nimi nie biegal krzyczac Mankut, co to w ogole za pomysl. A czy rozmazane literki w zeszycie to taki dramat. Serio, zniesmaczona jestem calym tym wywodem Kasi Moj syn tez jest leworeczny, nawet mi przez mysl nie przeszlo go przestawiac czy w jakis inny sposob na to wplywac Jakos tak ubieglym wiekiem mi powialo
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 22:19   #14
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Mam mały dylemat, parę dni temu zorientowałam się że mój syn (14 miesięcy) jest leworęczny (pokazując mu kredkę- brał ją do lewej ręki, dając mu kredkę do prawej- przekładał do lewej i coś tak próbował bazgrać). W pierwszy momencie troszkę się przeraziłam, rozmawiałam z mamą która tez była leworęczna ale ją przestawili jak była dzieckiem- teraz piszę prawą ręką, lewą też potrafi- mówi że do duży plus, mój brat tez jest (był?) leworęczny i też go mama przestawiała- teraz pisze i większość rzeczy(nie wszystko) robi prawą ręką. Podobno kiedyś była taka "moda" na przestawianie, a teraz juz się takich rzeczy nie robi. Raczej jestem za tym żeby go nie przestawiać ale dalej mam wątpliwości jak sobie pomyślę o tym że pisząc w szkole będzie sobie zamazywał to co napisze, że dzieci będą za nim wołały Mańkut i takie tam. Z drugiej jednak strony wyczytałam że dużo więcej osób leworęcznych ma uzdolnienia plastyczne, muzyczne i matematyczne. Ja osobiście nie uważam tego za jakąś wadę albo coś takiego ale staram się myśleć o tym czy jemu kiedys nie będzie to przeszkadzać.
hmm, w ogóle nie rozumiem, co to za problem, ze dziecko jest leworeczne
Sama jestem leworeczna, nikt mnie nigdy nie probowal "przestawic", bo po co??? Nigdy mi to nie przeszkadzalo, teraz sie juz raczej piorem nie pisze, a dlugopisy sa takie, ze sie nie rozmazuja. Ja co prawda inne rzeczy oprocz pisania robie raczej prawa reka, np. uzywam nozyczek prawa, ale przeciez sa nozyczki dla leworecznych.
Nic sie nie przejmuj! I moim zdaniem absolutnie nie przestawiaj!
Powodzonka.
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-11, 09:44   #15
szperrr
Zakorzenienie
 
Avatar szperrr
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: wariatkowo
Wiadomości: 3 978
Dot.: Leworęczne dziecko

Hej, tez jestem leworeczna, tez probowano mnie przestawiac i do dzis pamietam jak to sie odbywalo i jak ja to strasznie przezywalam. Na testach probowalam OSZUKIWAC (w wieku chyba 4-5 lat??) zeby tylko juz mi dali spokoj. Nie za bardzo wtedy nawet wiedzialam ktora to prawa czy lewa reka, mialam blizne na prawej i tym sie kierowalam.

Wszystko to niepotrzebne, bezsensowne.. moge jeszcze zrozumiec dlaczego robia to Muzulmanie, w ich religii lewa reka jest nieczysta, sluzy do podcierania sie i niczego innego, na pewno nie do jedzenia czy witania, ale jesli nie kieruje Toba religia, to daj dziecku spokoj.
__________________
szperrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-11, 13:53   #16
one_shot
Zadomowienie
 
Avatar one_shot
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Września
Wiadomości: 1 186
GG do one_shot
Dot.: Leworęczne dziecko

U tak małych dzieci nie ma pojęcia lewo czy prawo ręczny więc nie panikuj nie zmuszaj na siłę do zabawy czy jedzenia prawą ręką bo na tym polega "przestawianie" dziecka.
O typowej leworęczności można mówić jak półtoraroczne dziecko bawi się, je, czy używa tylko lewej ręki - do tej pory dzieci uważa się za oburęczne. Nie staraj się "wbijać" na siłę dziecku do głowy żeby używał tylko prawej ręki bo po co?? Jak będzie leworęczny to co? Zamiast prawdziwego pióra z atramentem będzie używał długopisu który się nie rozmazuje, a po 2 kto dziś używa pióra z atramentem??
W dzisiejszych czasach wzrósł odsetek ludzi leworęcznych ponieważ tak jak pisałaś Twoją mamę przestawiono na prawo i parę piszących tutaj osób też, teraz sie tego nie robi bo nie ma to najmniejszego sensu ( moim zdaniem). Poza tym nikt małego z tego powodu nie będzie wyśmiewał, raczej zrobi to z innego powodu. Dzieciaki są podłe ( nie wszystkie oczywiście) i znajdują sobie powodu do wyśmiewania ale jakoś nigdy nie słyszałam żeby takim powodem była leworęczność.
__________________
ALBUMY


Zarobiona mama pracująca



Tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy.




Przez pierwsze dwa lata uczysz dzieci chodzić i mówić a przez
następne szesnaście lat marzysz o tym żeby usiadły spokojnie i się zamknęły !!!
one_shot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-12, 07:15   #17
ennkaa
Zakorzenienie
 
Avatar ennkaa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: takie tam wsiomiasto
Wiadomości: 10 170
GG do ennkaa
Dot.: Leworęczne dziecko

z tym rozmazywaniem tekstu to prawda....ale w czasach kiedy się pisało piórem. Teraz są długopisy nawet leworęczni (!) mogą je obsługiwać. W życiu nie przestawiaj dzieciaka. NIech pisze, maluje jak chce.
__________________
...Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...
ennkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-12, 16:14   #18
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: Leworęczne dziecko

Jak ja byłam mała to w szkole podstawowej było wymogiem to że dziecko miało posiadać pióro- ponieważ pisanie dlugopisem rzekomo źle wpływa na charakter pisma. Niedopuszczalne było to by ktoś pisał długopisem, choćby żelowym. Dziś pytałam w sklepie papierniczym i są specjalne pióra dla osób leworęcznych i specjalne wklady do nich (szybkoschnące), więc jestem o to spokojna. Nie wiem czy w mojej głowię jeszcze została jakaś mysl mówiąca mi że mam przestawić dziecko a nawet jeżeli jest to i tak argumentów za tym żeby go nie przestawiać jest duzo więcej. Dziekuję za opinie i porady.
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-13, 10:51   #19
mischabu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 14
Dot.: Leworęczne dziecko

Podobno leworęczny jest co dziesiąty człowiek...czyli nie tak mało Leworęczność u dzieci można próbować "wyleczyć" ale masz rację, że chyba nie warto. Raczej jest tak, ze małemu może być trudniej bo większość rzeczy przystosowana jest dla ludzi praworęcznych, ale to nie ma nic wspólnego z rozwojem psychofizycznym.
mischabu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-05-14, 13:35   #20
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Mam mały dylemat, parę dni temu zorientowałam się że mój syn (14 miesięcy) jest leworęczny (pokazując mu kredkę- brał ją do lewej ręki, dając mu kredkę do prawej- przekładał do lewej i coś tak próbował bazgrać). W pierwszy momencie troszkę się przeraziłam, rozmawiałam z mamą która tez była leworęczna ale ją przestawili jak była dzieckiem- teraz piszę prawą ręką, lewą też potrafi- mówi że do duży plus, mój brat tez jest (był?) leworęczny i też go mama przestawiała- teraz pisze i większość rzeczy(nie wszystko) robi prawą ręką. Podobno kiedyś była taka "moda" na przestawianie, a teraz juz się takich rzeczy nie robi. Raczej jestem za tym żeby go nie przestawiać ale dalej mam wątpliwości jak sobie pomyślę o tym że pisząc w szkole będzie sobie zamazywał to co napisze, że dzieci będą za nim wołały Mańkut i takie tam. Z drugiej jednak strony wyczytałam że dużo więcej osób leworęcznych ma uzdolnienia plastyczne, muzyczne i matematyczne. Ja osobiście nie uważam tego za jakąś wadę albo coś takiego ale staram się myśleć o tym czy jemu kiedys nie będzie to przeszkadzać.
Jestem jedną z niewielu leworęcznych w mojej rodzinie, nic z tych rzeczy o których piszesz mnie nie spotkało, może za wyjątkiem tego że jestem uzdolniona plastycznie, muzycznie i matematycznie. Nikt nigdy mnie nie przezywał, nie miałam żadnych problemów w szkole. Odpowiedni długopis i nic sie nie zamazuje, nawet piorem pisałam i nic sie nie zamazywało.
A poza tym teraz jest duża oferta piór, nożyczek itp dla leworęcznych.
Jako osoba leworęczna mogę w 1000% powiedzieć że nie miałam z tych powodów żadnych problemów
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-14, 21:15   #21
jolanta.g.
Raczkowanie
 
Avatar jolanta.g.
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 363
GG do jolanta.g.
Dot.: Leworęczne dziecko

witaj,ja jestem jedyna w rodzinie leworeczna i czasem wolalam byc praworeczna,szczegolnie w szkole bo nie lubilam komentarzy na ten temat ale teraz jestem juz dorosla osoba i nawet ciesze sie ze zwracam tym uwage.zauwazylam ze teraz moja 17 miesieczna corka czesciej posluguje sie lewa reka ale mysle ze nie jest to cos niewlasciwego,sama lapie sie na tym ze z przyzwyczajenia podaje jej rzeczy do lewej raczki.mojej kolezanki 8miesieczna corka tez przeklada jedzenie z prawej do lewej,takze jak widzisz same lewuski wokol Ciebie
jolanta.g. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-15, 20:13   #22
Wisniowysad
Zakorzenienie
 
Avatar Wisniowysad
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 5 765
GG do Wisniowysad
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Mam mały dylemat, parę dni temu zorientowałam się że mój syn (14 miesięcy) jest leworęczny (pokazując mu kredkę- brał ją do lewej ręki, dając mu kredkę do prawej- przekładał do lewej i coś tak próbował bazgrać). W pierwszy momencie troszkę się przeraziłam, rozmawiałam z mamą która tez była leworęczna ale ją przestawili jak była dzieckiem- teraz piszę prawą ręką, lewą też potrafi- mówi że do duży plus, mój brat tez jest (był?) leworęczny i też go mama przestawiała- teraz pisze i większość rzeczy(nie wszystko) robi prawą ręką. Podobno kiedyś była taka "moda" na przestawianie, a teraz juz się takich rzeczy nie robi. Raczej jestem za tym żeby go nie przestawiać ale dalej mam wątpliwości jak sobie pomyślę o tym że pisząc w szkole będzie sobie zamazywał to co napisze, że dzieci będą za nim wołały Mańkut i takie tam. Z drugiej jednak strony wyczytałam że dużo więcej osób leworęcznych ma uzdolnienia plastyczne, muzyczne i matematyczne. Ja osobiście nie uważam tego za jakąś wadę albo coś takiego ale staram się myśleć o tym czy jemu kiedys nie będzie to przeszkadzać.
w pierwszym momencie sie przerazilas??? no nie moge

my oboje z mezem jestesmy leworeczni, nigdy nie mialam z tym problemu ani jako dziecko ani jako osoba dorosla, raczej wzbudza to ciekawosc w urzedach, bankach, a najwieksze zainteresowanie bylo jak podpisywalismy z mezem akt slubu w kosciele na oltarzu,moja mama dopiero wtedy sie zorientowala ze wyszlam za maz za "lewusa", nasz syn ma dzis 2 latka i jakos nie widze u niego bardziej dominujacej reki, raz je poslugujac sie prawa reka, raz lewa, to samo z rysowaniem, mysle ze na rozpoznanie ktoro reczne bedzie dziecko w przyszlosci jest jeszcze czas, a juz napewno nie jest to problem

Edytowane przez Wisniowysad
Czas edycji: 2009-05-15 o 20:15 Powód: dopiska
Wisniowysad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-15, 20:19   #23
Nel70
Zadomowienie
 
Avatar Nel70
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 293
Dot.: Leworęczne dziecko

Witam!
Ja mam córeczkę,która ma 3 latka i 4 m-ce i też jest leworęcznaNa początku próbowałam ją uczyć trzymać łyżeczkę czy kredkę w prawej ręce,ale na nic się nie zdało bo i tak woli lewą rączkę.Moja siostra ma syna,który jest leworęczny,ale jej mąż również jest leworęczny,a u nas w rodzinie nikt nie pisze lewą ręką więc nie wiem po kim to ma.
__________________
19.05.2007 spotkanie z MONI@
Moje skarby:Martynka i Amelcia
Czas na przedszkole
Nel70 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-15, 20:35   #24
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez Nel70 Pokaż wiadomość
.Moja siostra ma syna,który jest leworęczny,ale jej mąż również jest leworęczny,a u nas w rodzinie nikt nie pisze lewą ręką więc nie wiem po kim to ma.
Po listonoszu

A serio to przeciez takich rzeczy sie nie dziedziczy Zalezne sa od mozgu, od tego ktora strona jest dominujaca, tego sie nie wybiera ani nie dziedziczy. I na Boga, rowniez nie przestawia ani nie traktuje jako kary za grzechy
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-21, 18:17   #25
agulka201076
Przyczajenie
 
Avatar agulka201076
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 18
Dot.: Leworęczne dziecko

Moja coreczka jest leworeczna i nigdy nie pozwolilam jej przestawiac ,choc szczegolnie dziadkowie walczyli z tym zeby nie pisala lewa reka.
Postawilam na swoim - nikt mojego dziecka nie bedzie przestawial bo to nie choroba, ktora trzeba leczyc !!!
Paulinka swietnie radzi sobie w szkole i zostaje po godzinach na zajeciach praktycznych robiac rozne ciekawe rzeczy ;-)
U niej jednak co ciekawe sprawdza sie poglad ze leworeczni sa lepsi z matematyki - naprawde jest niezla ;-)
I nikt za nia nigdy nie latal i smial sie ze jest mankutem to juz chyba nie te czasy ...
Nie ma roznicy miedzy dziecmi lewo czy praworecznymi. To takie same kochane zdolniachy !!!
agulka201076 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-27, 08:51   #26
lachkasia
Zadomowienie
 
Avatar lachkasia
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 1 156
GG do lachkasia Send a message via Skype™ to lachkasia
Dot.: Leworęczne dziecko

Moj synek ma 2 latka i woli zdecydowanie lewą rączkę - jak w jedzeniu, tak i malowaniu.
Osobiście nie mam z tym kłopotu, dzięki temu moje dziecko jest "wyjątkowe". Natomiast teściowa mocno mnie naciskała, abym go przestawiała, oczywiście spotkała z moją odmową, bo dlaczego??? Dodam, że ona właśnie swojego starszego syna przestawiała.
lachkasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-27, 10:08   #27
ennkaa
Zakorzenienie
 
Avatar ennkaa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: takie tam wsiomiasto
Wiadomości: 10 170
GG do ennkaa
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez lachkasia Pokaż wiadomość
Moj synek ma 2 latka i woli zdecydowanie lewą rączkę - jak w jedzeniu, tak i malowaniu.
Osobiście nie mam z tym kłopotu, dzięki temu moje dziecko jest "wyjątkowe". Natomiast teściowa mocno mnie naciskała, abym go przestawiała, oczywiście spotkała z moją odmową, bo dlaczego??? Dodam, że ona właśnie swojego starszego syna przestawiała.
jeja..jestem przerażona. Dla mnie to jakiś ciemnogród. Dobrze, że się nie dałaś. Przerażające jest jednak to, ze są osoby, które temu ulegają robiąc krzywdę dzieciom i dostarczając sobie niepotrzebnego stresu. Mam w otoczeniu mnóstwo leworęcznych i to taka sama cecha jak każda inna. Znam też rudych,niebieskookich i czarnoskórych.
Kilka ciekawostek w oparach absurdu :
W Japonii leworęczność żony była podstawą do rozwodu. Leworęczne kobiety palono na stosach jako czarownice paktujące z diabłem. W hitlerowskiej III Rzeszy dowodzono związku między leworęcznością a homoseksualizmem. A w USA do lat siedemdziesiątych XX wieku leworęczni musieli się rejestrować.
__________________
...Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...
ennkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-07, 17:55   #28
enii
Wtajemniczenie
 
Avatar enii
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Seoul,Kr
Wiadomości: 2 051
Dot.: Leworęczne dziecko

Mój Krystian jest leworeczny i nawet przez mysl mi nie przeszło, aby przestawiac go na prawa reke..
enii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-08, 21:19   #29
bazymela
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 4
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez kasiagora23 Pokaż wiadomość
Pomysł stąd że moja mamę przestawili i jest zadowolona z tego faktu, dopiero parę dni temu się zorientowałam że dziecko jest lewo ręczne, lewe oko tez ma dominujące- dziś sprawdziłam.
Co to znaczy dominujące oko? To może być objaw nierównego widzenia i za parę lat może się skończyć poważnym upośledzeniem jednego oka ( mózg nie radzi sobie z nierównym widzeniem i jedno oko próbuje wyłączyć). Lepiej to skonsultować u okulisty.
bazymela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:31   #30
ennkaa
Zakorzenienie
 
Avatar ennkaa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: takie tam wsiomiasto
Wiadomości: 10 170
GG do ennkaa
Dot.: Leworęczne dziecko

Cytat:
Napisane przez bazymela Pokaż wiadomość
Co to znaczy dominujące oko? To może być objaw nierównego widzenia i za parę lat może się skończyć poważnym upośledzeniem jednego oka ( mózg nie radzi sobie z nierównym widzeniem i jedno oko próbuje wyłączyć). Lepiej to skonsultować u okulisty.
To chyba chodzi o coś innego. Tak mi się wydaje. Sprawdzasz to w ten sposób, że podajesz dziecku lunetę (np. z rolki od ręcznika papierowego) i prosisz, zeby spojrzało. Dziecko wybierze wtedy oko dominujące. Dorosły zresztą też. Bo to, ze ktoś jest prawo czy leworęczny przekłada się (może się przekładać ) na inne części ciała. Np. oko czy nogi (która noga "jedzie" przodem jak zjeżdżasz ze ślizgawki).

---------- Dopisano o 09:31 ---------- Poprzedni post napisano o 09:28 ----------

a tu więcej i bardziej skomplikowanie
Sprawdź, które oko masz dominujące :

U większości osób jedno z oczu jest okiem dominującym (nie zawsze te lepiej widzące!) z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest to całkowicie normalne i podobnie jak leworęczność lub praworęczność, wiąże się z budową i funkcjonowaniem układu nerwowego. Możesz sam łatwo sprawdzić, które oko jest dominujące u Ciebie.
Oto jak to zrobić:
  • Znajdź jakiś punkt w przestrzeni w odległości kilku metrów i skoncentruj na nim wzrok.
  • Wyciągnij przed siebie rękę i palcem wskazującym wyceluj dokładnie w ten punkt.
  • Koncentrując cały czas wzrok na wybranym punkcie (patrzysz obojgiem oczu), będziesz mieć w polu widzenia nieco rozmazany obraz jakby dwóch palców.
  • Teraz zamykaj na zmianę to jedno to drugie oko. Okaże się zapewne, że patrząc jednym okiem zobaczysz swój palec wskazujący dokładnie wybrany punkt, a patrząc drugim, palec nieco przesunięty w bok.
__________________
...Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...
ennkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:25.