Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-14, 15:14   #1
hellkamilson
Raczkowanie
 
Avatar hellkamilson
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 458

Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona



Ostatnio dużo czytałam o wysadzaniu roślin z pestek, np. mango, cytryna, mandarynka itp.
Zaciekawił mnie ten temat i sama do ziemi wrzuciłam pestkę cytryny, mandarynki i grejpfruta. Do tego kupiłam mango. Jeżeli chodzi o cytrusy to wiem, że na kiełkowanie trzeba czekać ok. miesiąca, dlatego na razie nimi się nie przejmuję (zasiane tydzień temu)
Mam jednak problem z mango. Czytałam, że można nasionko wyjąć ze skorupy a otrzymany "orzech" zawinąć w ręczniki papierowe i utrzymywać stałą wilgoć. Kilka osób pisało, że po tygodniu miały już korzonek, jednak u mnie na razie nic nie widać.
Stąd moje pytanie. Ma ktoś doświadczenie z sadzeniem mango z pestki?
Chwalcie się także swoimi okazami roślin egzotycznych wyhodowanych z pestek lub nasion
__________________

Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny
***** **** - pis.wtf - Memy o naszym (nie)rządzie
Sprawdź, czy śledzili Cię Pegasusem
hellkamilson jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 15:45   #2
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Ja hodowałam awokado, kiwi, granata, różne cytrusy (cytryny, mandarynki, kumkwaty, grapefruity, pomarańcze) i miałam kilka nieudanych podejść do kawy

Przede wszystkim ważne jest, żeby mieć dużo słońca - mnie akurat cytrusy hodowane na zimę kiepsko rosły, długo kiełkowały i bardzo powoli dorastały kolejne listki...najlepiej się trzymają cytrusy zasadzone w okolicach wiosny, żeby etap wzrostu był w lecie, kiedy jest najwięcej słońca

Za to granaty i kiwi rosną bardzo szybko i ładnie, niestety smakowały moim kotom
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 16:10   #3
hellkamilson
Raczkowanie
 
Avatar hellkamilson
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 458
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Mi się zapaliło teraz, nie chciałam czekać do wiosny, ale zaczynam sobie uświadamiać, że z mango nic nie będzie. O cytrusach na razie nic powiedzieć nie mogę, bo jeżeli chodzi i mandarynkę i grejpfruta to minął dopiero tydzień, w przypadku cytryny - 2 tygodnie.
A jeżeli nie wyjdzie nic teraz, wysieje wszystko od nowa na wiosnę.
__________________

Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny
***** **** - pis.wtf - Memy o naszym (nie)rządzie
Sprawdź, czy śledzili Cię Pegasusem
hellkamilson jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 12:10   #4
malina166
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 14
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Cytat:
Napisane przez hellkamilson Pokaż wiadomość
Mi się zapaliło teraz, nie chciałam czekać do wiosny, ale zaczynam sobie uświadamiać, że z mango nic nie będzie. O cytrusach na razie nic powiedzieć nie mogę, bo jeżeli chodzi i mandarynkę i grejpfruta to minął dopiero tydzień, w przypadku cytryny - 2 tygodnie.
A jeżeli nie wyjdzie nic teraz, wysieje wszystko od nowa na wiosnę.
Ja kilka razy próbowąłam ale mi nic z teg9o nie wyszło, próbowałam z cytryną i mandarynką

alezaciekawiło mnie kiwi... z czego go zasadziłaś? Kiwi ma takie maleńkie ziarenka czarne, tak? napisz prosze jak to nie kłopot jak to zrobiłaś??
malina166 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 17:59   #5
hellkamilson
Raczkowanie
 
Avatar hellkamilson
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 458
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Nigdy kiwi nie sadziłam, ale też o tym czytałam.
Należy wybrać dojrzałe kiwi (żeby było miękkie), powybierać pestki i oczyścić je z przezroczystej błonki. Po wyjęciu z owocu pestki są śliskie i gładkie, bo otacza je przezroczysta błonka, dlatego trzeba ją usunąć.
Później pestki do ziemi i utrzymywać stałą i umiarkowaną wilgoć i postawić doniczkę w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu.
Jak pojawią się kiełki i osiągną wysokość ok 15 cm trzeba je poprzesadzać do niewielkich doniczek (można też do pojemników po jogurtach ze zrobionymi dziurkami na dnie) w ziemię z dobrym drenażem. A jak już przyjdzie wiosna i ciepłe, słoneczne dni można na balkon. A na zimę poprzycinać i z powrotem do domu.
Tylko pamiętaj, że kiwi to pnącze a nie drzewko, dlatego żeby ładnie wyglądało będzie potrzebować jakiejś podpórki (i można w ten sposób uformować np. bonasi).
A jeżeli chodzi o owoce, to może być z tym ciężko w naszych warunkach, ale jeżeli będzie Ci na tym zależeć, to musisz więcej poczytać (potrzebna wtedy chyba roślinka damska i męska, ale nie jestem pewna)
__________________

Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny
***** **** - pis.wtf - Memy o naszym (nie)rządzie
Sprawdź, czy śledzili Cię Pegasusem
hellkamilson jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-08, 22:38   #6
Inkarnatka
Wtajemniczenie
 
Avatar Inkarnatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 294
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Cytat:
Napisane przez hellkamilson Pokaż wiadomość

Ostatnio dużo czytałam o wysadzaniu roślin z pestek, np. mango, cytryna, mandarynka itp.
Zaciekawił mnie ten temat i sama do ziemi wrzuciłam pestkę cytryny, mandarynki i grejpfruta. Do tego kupiłam mango. Jeżeli chodzi o cytrusy to wiem, że na kiełkowanie trzeba czekać ok. miesiąca, dlatego na razie nimi się nie przejmuję (zasiane tydzień temu)
Mam jednak problem z mango. Czytałam, że można nasionko wyjąć ze skorupy a otrzymany "orzech" zawinąć w ręczniki papierowe i utrzymywać stałą wilgoć. Kilka osób pisało, że po tygodniu miały już korzonek, jednak u mnie na razie nic nie widać.
Stąd moje pytanie. Ma ktoś doświadczenie z sadzeniem mango z pestki?
Chwalcie się także swoimi okazami roślin egzotycznych wyhodowanych z pestek lub nasion
Mi się udało skiełkować mango z pestki Ale to było zupełnie przypadkiem - rozłupało się przypadkiem nasiono, z którego wyjęłam jasne "jądro" - zarodek z liścieniami. Od razu, takie gołe wsadziłam do donicy z ziemią, dość płytko, bo nie miałam czym wykopać dołeczka, a nie chciało mi się grzebać palcami w ziemi Zakopałam, postawiłam pod kaloryferem (był wtedy środek zimy) i zapomniałam Podlałam dopiero po 2-3 dniach, bo doniczka została wyciągnięta spod kaloryfera i trafiła na parapet. Po podlaniu trafiła znów pod kaloryfer, gdzie stała sobie chyba ponad tydzień (pod kaloryferem było ciemno), w każdym razie stała tam dopóki nie zostało zauwazone, ze coś podejrzanego się wychyla z ziemi
Był to kiełek mango - bardzo ładny - zielono-fioletowy, gruby, mięsisty. Został wtedy przeniesiony do kuchni do światła, na parapet. Niestety, nie urósł wiele, nie doczekałam do etapu wypuszczenia pierwszych liści Stożek wzrostu zaczął gnić... Prawdopodobnie z powodu zbyt niskiej temp.
__________________
Nakarm pieska...
www.pustamiska.pl

Inkarnatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-15, 08:27   #7
frezja18
Zadomowienie
 
Avatar frezja18
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 157
Dot.: Rośliny egzotyczne z pestki/nasiona

Mnie wyrosło takie coś , nie mam pojęcia co to bo mój mąż ma zwyczaj pestki różnych egzotycznych owoców wtykać w doniczki na kuchennym parapecie i nie pamięta co i gdzie posadził ale rośnie jak szalone przez dwa tygodnie 20 cm urosło
Stało na schodach na klatce ale tam teraz chłodno więc przyniosłam do kuchni może jak będzie miało ciepło i wilgoć w powietrzu to coś z niego wyrośnie .
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg P1050649.jpg (82,5 KB, 20 załadowań)
__________________
frezja18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:44.