Jak przygotowujecie rośliny do zimy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-08-23, 15:54   #1
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Question

Jak przygotowujecie rośliny do zimy?


Szukałam- nie znalazłam.

Mam 3 piękne , rozrośnięte surfinie na zewnętrznym parapecie okna, kilka petunii w ogrodzie, bezimienny krzew, róże zwykłe i pnące oraz krzew kwiatów, których też nie znam nazwy.

Nie wiem jak przygotować te rośliny do zimy , więc mam parę pytań :
1. Czy surfinie są jednoroczne, dwuroczne czy wieloletnie?
2. Czy petunie są jednoroczne, dwuroczne czy wieloletnie? ( Nie wiem, czy warto je przechować po przekwitnięciu).
3. Czym ocieplić krzewy i róże?

Mam kilka zwykłych róż. W poprzednim roku były tylko przykryte korzenie sianem. Róże zakwitły, ale w te zimę chce je dobrze zabezpieczyć przed mrozem.
Mam również dwie róże pnące: jedną bardzo rozrośniętą, druga ma 3 wybujałe pędy, pnące się po pergoli.
Ta z pergoli jest dopiero od tego roku, natomiast ta większa rośnie od kilku lat, ale odkąd nastały długie mrozy, nie kwitnie i zawsze na wiosnę ścinam ją do korzenia.
Czym zabezpieczyć różę przed mrozem? Czy zbrązowiałe pędy odżyją na wiosnę?
Sąsiad także ma róże, których nie ociepla, są brązowe, a mimo to kwitną wiosną...
Przycinacie róże przed zimą/ wiosną?

Jak Wy dbacie o swoje rośliny przed zimą?
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-19, 17:55   #2
serdelowa
Raczkowanie
 
Avatar serdelowa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 98
Dot.: Jak przygotowujecie rośliny do zimy?

1. Jedoroczna w naszym klimacie - to tez odmiana petunii
2. Rośliny jednoroczne na czas zimy usychają. Na wiosnę wyrasta od nowa.
3. słomą, agrowłókniną, workiem jutowym - broń boże folią. Musi być dostęp powietrza.
Usyp większy kopczyk ziemi pod korzeniem, na górę załóż worek jutowy, zwiąż lekko.
__________________
Dłubię trochę
serdelowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 13:16   #3
norka27
Zakorzenienie
 
Avatar norka27
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Norwegia
Wiadomości: 7 826
Dot.: Jak przygotowujecie rośliny do zimy?

Dolaczam sie do slow Serdelowej i dodam od siebie ze uciete galezie swierka albo innego iglowego drzewka (rowniez piuropusze od duzych paproci lub to co scinasz sezonowo z ogrodu np parzydla lesne)powbijane w ziemie i zwiazane u czuba dobrze chronia mniejsze krzaczki np hortensje. Tuje, cyprysy i inne iglaste krzaki, ktore pod wplywem sniegu moga sie rozlozyc i polamac obwiazujemy w kilku miejscach sznurkiem. Korzenie roznych przemarzajacych mozna tez zabezpieczyc w ten sposob ze wykladamy podloze takim specjalnym czarnym materialem (oczywiscie wycinamy dziury tam gdzie rosna roslinki) i sypiemy na wierzch kore sosnowa. Mozna tez wylozyc grubo kore sosnowa bezposrednio na podloze ale z tym materialem jest latwiej bo chroni przed chwastami. Ja mam taka specjalna wloknine i worek jutowy, duza rolke sznurka i bede dzialac jak beda meldowac spadek temp do 0 stopni.
norka27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-21, 22:38   #4
LyraBea
Zakorzenienie
 
Avatar LyraBea
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Z miejsca, gdzie morze dotyka chmur...
Wiadomości: 3 357
GG do LyraBea
Dot.: Jak przygotowujecie rośliny do zimy?

A co radzicie dziewczyny z temacie sunavilii? Tak pięknie kwitnie (do teraz) Z ogródka przeniosłam ją na balkon, na noc okrywam otuliną, ale wiem, że na zimę się nie nadaje i że trzeba ją w domu przechować...
2 poprzednie sezony mi się nie udało :-(
W tym roku chciałabym zawalczyć o nią. U mojej siostry przetrwała i pięknie jej się latem odwdzięczyła. Ja też chcę moją przy życiu uchować...

A i jeszcze jedno pytanie.
Czy okrywacie otuliną swoje rośliny już teraz, tuż po pierwszych przymrozkach nocą, czy dopiero wiosną, gdy zaczyna wegetację i powroty mrozów dopiero jej poważnie szkodzą? Chodzi mi o różaneczniki, róże, piwonie.....
LyraBea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-01, 21:29   #5
Agnieszka Gie
Rozeznanie
 
Avatar Agnieszka Gie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 929
Dot.: Jak przygotowujecie rośliny do zimy?

W tamtym roku udało mi się przezimować sundavillę w garażu na parapecie. W największe mrozy było tam mniej więcej 0 stopni. Ona się nie boi niskich temperatur pod warunkiem, że jest stopniowo przyzwyczajana do chłodu.
Agnieszka Gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:11.