mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-20, 12:12   #1
(:Iza:)
Wtajemniczenie
 
Avatar (:Iza:)
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: moon
Wiadomości: 2 344

mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego


Czytam ostatnio dużo w sieci na temat diet i treningów przez co mam teraz niezły mętlik w głowie

1) jak to w końcu jest, jeśli jestem na redukcji to lepiej najpierw trening siłowy a potem cardio? przed chwilą tak przeczytałam w jakimś artykule, ale nijak ma się to do tego co wiedziałam do tej pory.. czyli, że trzeba najpierw się rozgrzać na bieżni, czy wykonując inne aeroby a dopiero potem przejść do siłowego treningu, jak to jest na prawdę? ;>

2) Czy na śniadanie przed treningiem dobry jest serek wiejski z musli domowej roboty i jakiś owoc? a po treningu np pierś z kurczaka z ryżem/kaszą, ogólnie jakieś szybko wchłanialne białka?

3) jak wykonywać trening siłowy? Ostatnio też wyczytałam, że nawet na redukcji warto zwiększyć ciężar na rzecz ilości powtórzeń, max 20 w jednej serii ale z większym obciążeniem, zatem jeśli ćwiczyłam na obciążeniu 15 na nogi po 30 powtórzeń to lepiej jest dać 25 kg x 15-20 w serii??


wiem, że te pytania pewnie już się pojawiały, ale ciągle napotykam inne źródła informacji, które mówią co innego...
(:Iza:) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 15:00   #2
sweetharmony2807
Przyczajenie
 
Avatar sweetharmony2807
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 17
Dot.: mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego

Żeby szybciej zaczynać spalać tłuszcz podczas ćwiczeń należy najpierw wykonywać przez jakieś 15 minut ćwiczenia siłowe, ponieważ to właśnie one na początku spalają m. in. węglowodany. Po tych 15-stu minutach zaczynasz robić cardio. W taki sposób szybciej zaczniesz spalać tkankę tłuszczową. Ale gdy wykonujesz najpierw cardio, a potem ćwiczenia siłowe to tłuszcz tak naprawdę zaczyna spalać się dopiero po jakichś 25 minutach. Ja robię najpierw rozgrzewkę, potem siłowe (np. na nogi, brzuch), a na końcu cardio. Taki posiłek przed treningiem jest ok, ale to też zależy od tego ile czasu przed ćwiczeniami zjesz ten posiłek. Dobrze odczekać 2-4 godziny po zjedzeniu posiłku i dopiero potem ćwiczyć. Po treningu dobrze jest zjeść banana, ale to, co napisałaś też będzie ok.
__________________
"Remember why you started. "
sweetharmony2807 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 15:06   #3
(:Iza:)
Wtajemniczenie
 
Avatar (:Iza:)
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: moon
Wiadomości: 2 344
Dot.: mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego

oo super dzięki za odpowiedź to w takim razie dorzucę też na koniec ćwiczeń cardio a na początek dam sobie tylko rozgrzewkę krótką takie śniadanie jem zazwyczaj około 2 godziny przed treningiem, przeważnie ćwiczę rano około 9-10 a śniadanie chwilę po 7
(:Iza:) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 15:22   #4
Rzabba
Rzabbocop
 
Avatar Rzabba
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Guernsey
Wiadomości: 18 528
GG do Rzabba
Dot.: mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego

Cytat:
Napisane przez (:Iza:) Pokaż wiadomość
Czytam ostatnio dużo w sieci na temat diet i treningów przez co mam teraz niezły mętlik w głowie

1) jak to w końcu jest, jeśli jestem na redukcji to lepiej najpierw trening siłowy a potem cardio? przed chwilą tak przeczytałam w jakimś artykule, ale nijak ma się to do tego co wiedziałam do tej pory.. czyli, że trzeba najpierw się rozgrzać na bieżni, czy wykonując inne aeroby a dopiero potem przejść do siłowego treningu, jak to jest na prawdę? ;>
Rozgrzewka to nie trening cardio, rozgrzewka trwa 5-10 minut
Należy zacząć od rozgrzewki ale wybrać do tego coś, gdzie pracuje całe ciało, nie tylko nogi, więc lepiej orbi albo wioślarz, a potem zrobić trening siłowy.
Po treningu siłowym dobrze jest zrobić schłodzenie (odwrotnie do rozgrzewki czyli zwalniając coraz bardziej)
Cardio można zrobić po siłowym ale wtedy lepiej ograniczyć się do 15-20 minut albo w osobne dni.

Cytat:
2) Czy na śniadanie przed treningiem dobry jest serek wiejski z musli domowej roboty i jakiś owoc? a po treningu np pierś z kurczaka z ryżem/kaszą, ogólnie jakieś szybko wchłanialne białka?
Serek wiejski czy jakikolwiek inny lepiej zjeść przed treningiem niż po ale nie jest to najlepszy wybór w okolicach trenigu
Po treningu szybko wchłanialne białko ale nie koniecznie pierś z kurczaka, może być to też pierś z indyka, schab bez tłuszczu, chuda ryba

Cytat:
3) jak wykonywać trening siłowy? Ostatnio też wyczytałam, że nawet na redukcji warto zwiększyć ciężar na rzecz ilości powtórzeń, max 20 w jednej serii ale z większym obciążeniem, zatem jeśli ćwiczyłam na obciążeniu 15 na nogi po 30 powtórzeń to lepiej jest dać 25 kg x 15-20 w serii??
Zacznijmy od tego co to jest trening siłowy inaczej zwany oporowym. To taki w którym poruszamy się i napinamy mięśnie pokonując opór wynoszący co najmniej 50% takiego z jakim jesteśmy w stanie wykonać tylko jedne powtórzenie danego ćwiczenia. Przekładając to na ilość powtórzeń, jeśli ktoś jest w stenie zrobić więcej niz ok. 20 powtórzeń, to nie wykonuje treningu siłowego.

Tak, lepiej jest wziąć większy ciężar a tym samym wykonać większa pracę (zużyć więcej energii) a przy okazji pobudzić do działania odpowiednie hormony (te się uaktywniają przy ok 65% RM i powyżej) niż machać jedynie w celu poprawy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.
Sugerowałabym zwiększać obciążenie już kiedy jesteś w stanie wykonać więcej niż 15 powtórzeń w serii
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.
10 PŻ
Rzabba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 17:25   #5
(:Iza:)
Wtajemniczenie
 
Avatar (:Iza:)
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: moon
Wiadomości: 2 344
Dot.: mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!

w takim razie co byłoby lepsze jako śniadanie przedtreningowe? Bo kiedyś zamieszczałam tu mój jadłospis i dziewczyny mi pisały, że jedząc np same węgle przed treningiem potem, w trakcie czerpie sie mniej energii z tłuszczu. Chyba, że np chleb żytni z chudą wędliną??

Co do treningu to myśle, że w takim razie dobrze zrobiłam dając wyższe obciążenie, dopiero zaczynam więc bede je stopniowo zwiększać, ale i tak nogi mam stosunkowo mocniejsze w porównaniu z ramionami. Czytałam też ze ogólnie trening na wolnych ciężarach jest efektywniejszy niż trening na maszynach, tylko co w wypadu, gdy np nie wiem jak wykonać poprawnie martwy ciąg czy przysiady ze sztangą, tak aby nie narazić na uraz kolan?? I czy jest sens wykonywać takie ćwiczenia jeśli nadal jestem na redukcji? Bo zawsze wszyscy mówili dookoła, ze na redukcje aeroby ;p a tu sie okazuje ze wcale tak nie jest

ach i jeszcze jedno czy w takim razie trening 10 min orbitrek, 40 min siłowy + 15 min bieżnia jest ok?

Edytowane przez (:Iza:)
Czas edycji: 2014-01-20 o 17:29
(:Iza:) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-27, 00:11   #6
sometime
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 24
Dot.: mętlik w głowie... kilka pytań odnośnie diety, cardio i treningu siłowego

moze przy okazji sie podepmne zeby nie zaczynac nowego tematu. Do jakiej grupy zaliczyc treningi typu pilates, ktore polegaja przede wszystkim na utrzymywaniu napiecia miesniowego. Do silowego nie mozna zalicczyc do cardio raczej tez nie ze wzgledu na tetno. Jakich wiec efektow nalezy sie spodziewac? Ja mialam zawsze wrazenie ze w krotkim czasie zmieniala sie rzezba ciala, ale to moze byc rowniez tylko pozorne wrazenie.
sometime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-27 01:11:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:17.