Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-06, 13:58   #1
kas!a
Zakorzenienie
 
Avatar kas!a
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 11 188

Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?


W tym roku zdaję maturę i wszystko wskazuje na to, że wybiorę m.in. historię na rozszerzeniu. Przez wakacje chciałabym przyswoić sobie większą część materiału i rozplanować naukę. Wiem, że czeka mnie wkuwanie sporej ilości dat i nazwisk, ale chciałabym również pójść w inną stronę - przeczytać biografie postaci historycznych czy obejrzeć filmy o tematyce historycznej, by móc bardziej "zbliżyć się" do poszczególnych epok/wydarzeń.

Tutaj zwracam się do Was, co mogłybyście mi polecić?
Zależy mi, żeby fabuła była zbliżona do autentycznych wydarzeń. Mogą być również jakieś ciekawe, łatwo dostępne, dokumenty.

__________________
I'd love to stay and chat, but you're a total bi*ch.

wymiana książek:

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=774155
kas!a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 16:52   #2
kiniaczeq
Zakorzenienie
 
Avatar kiniaczeq
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 397
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

kosiam kasie
__________________
kiniaczeq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 18:49   #3
201610241259
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 1 290
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Manteuffla.

---------- Dopisano o 19:49 ---------- Poprzedni post napisano o 19:40 ----------

aha, chcialas jakies biograficzne. No to np. "Ja, Klaudiusz."
Albo "Polska Piastów"
201610241259 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 18:55   #4
bubus900
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: dom
Wiadomości: 3 687
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Matura z historii...
Przygotuj sie na naprawde cięzką prace, jezeli chcesz zdać dobrze ten przedmiot i w dodatku na rozszerzeniu.
Ja przez to przeszlam , ale bylo cięzko. Może powiem Ci, jak ja się przygotowywalam. Przede wszystkim duży wplyw na Twoje wyniki mają podręczniki. Ja osobiście polecam stare wydawnictwa, ponieważ wszystko tam wygląda lepiej, bardziej przejrzyście, lepszy język dla mlodziezy. Nie polecam ksiązek z wydawnictwa operon, dla mnie byly one beznadziejne, chociaż przed samą maturą przeczytalam je kilka razy, kiedy już wszystko mialam ulozone w glowie. Przydatne są tablice historyczne oraz biografie królów polskich ( utrwala się wiedza) oraz 'slawnych' postaci XX wieku w szczegolnosci dyktatorów. Często takie pytania pojawiają się na maturze.
Najlepszym rozwiązaniem z perspektywy czasu bylo po prostu czytanie dużej ilości ksiązek oraz rozwiazywanie testów.
W sumie jeżeli masz chęć uczenia się w wakacje to warto to wykorzystać , może zacznij od starożytności. Będzie chronologicznie i jest w miare latwa i przyjemna do przyswojenia.
A i jeszcze jedno! Zwracaj uwagę na architekturę i sztukę.
a daj se spokoj z filmami, najpierw nauka pozniej filmy
powodzenia
__________________
Jest git

Edytowane przez bubus900
Czas edycji: 2009-07-06 o 19:00
bubus900 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 19:41   #5
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Chyba się przyłącze. Pasowałoby coś zrobić w stronę matury
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 22:05   #6
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Polecam książkę "Maria Antonina" Stefana Zweiga. To moja ulubiona książka

Podobno dobre są też książki Pawła Jasienicy np. Polska Piastów i Polska Jagiellonów.

A z książek typowo do nauki polecam stare książki PWN Radziwiłł Roszkowski, z tej serii http://allegro.pl/item673238143_hist..._1939_pwn.html. Komplet tworzą 4 tomy. Do wcześniejszych epok chyba najlepsza jest Nowa Era. Miałam porównanie z Operonem i nowym PWNem i zdecydowanie polecam podręczniki Nowej Ery. No, chyba, że zdobędziesz czarne grzbiety Uczyłam się z czarnych grzbietów i są chyba nawet lepsze niż Nowa Era.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 11:24   #7
ama09
Zakorzenienie
 
Avatar ama09
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Cz-wa
Wiadomości: 5 461
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Polecam Jasienicę.

A do powtórek repetytorium wyd Difin
ama09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-07, 12:17   #8
kas!a
Zakorzenienie
 
Avatar kas!a
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 11 188
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez kiniaczeq Pokaż wiadomość
kosiam kasie
Żeby tylko Ty.


Cytat:
Napisane przez Lensky Pokaż wiadomość

aha, chcialas jakies biograficzne. No to np. "Ja, Klaudiusz."
Klaudiusza dopisuję do swojej listy. Myślisz, że warto przeczytać później część "Klaudiusz i Messalina" ?


Cytat:
Napisane przez bubus900 Pokaż wiadomość
Matura z historii...
Przygotuj sie na naprawde cięzką prace, jezeli chcesz zdać dobrze ten przedmiot i w dodatku na rozszerzeniu.
Ja przez to przeszlam , ale bylo cięzko. Może powiem Ci, jak ja się przygotowywalam. Przede wszystkim duży wplyw na Twoje wyniki mają podręczniki. Ja osobiście polecam stare wydawnictwa, ponieważ wszystko tam wygląda lepiej, bardziej przejrzyście, lepszy język dla mlodziezy. Nie polecam ksiązek z wydawnictwa operon, dla mnie byly one beznadziejne, chociaż przed samą maturą przeczytalam je kilka razy, kiedy już wszystko mialam ulozone w glowie. Przydatne są tablice historyczne oraz biografie królów polskich ( utrwala się wiedza) oraz 'slawnych' postaci XX wieku w szczegolnosci dyktatorów. Często takie pytania pojawiają się na maturze.
Najlepszym rozwiązaniem z perspektywy czasu bylo po prostu czytanie dużej ilości ksiązek oraz rozwiazywanie testów.
W sumie jeżeli masz chęć uczenia się w wakacje to warto to wykorzystać , może zacznij od starożytności. Będzie chronologicznie i jest w miare latwa i przyjemna do przyswojenia.
A i jeszcze jedno! Zwracaj uwagę na architekturę i sztukę.
a daj se spokoj z filmami, najpierw nauka pozniej filmy
powodzenia
Ja mam właśnie Operony, rozszerzenie do każdej klasy. Dodatkowo tablice historyczne z Adamantana, "matura z historii" wyd. Plus, "zdasz maturę z historii" wyd. Piątek Trzynastego, "notatki z lekcji 1492-1815" wyd. Omega i atlas historyczny (do 1815 - muszę jeszcze dokupić od tego roku). Mam jeszcze "Historię dla kandydatów na studia prawnicze i humanistyczne" z Morpola - ta ostatnia wydaje mi się być najbardziej przydatna.
No i oczywiście + biblioteka.
Zamierzam iść z materiałem tak jak piszesz - chronologicznie, od prehistorii. No i przy okazji omawiania poszczególnych etapów podeprzeć się książką czy filmem (myślę, że znajdę czas i na filmy, żeby sobie trochę naukę uprzyjemnić).

Cytat:
Napisane przez pineapple Pokaż wiadomość
Chyba się przyłącze. Pasowałoby coś zrobić w stronę matury
Witaj, też rozszerzenie z historii?

Cytat:
Napisane przez Nija_ Pokaż wiadomość
Polecam książkę "Maria Antonina" Stefana Zweiga. To moja ulubiona książka

Podobno dobre są też książki Pawła Jasienicy np. Polska Piastów i Polska Jagiellonów.

A z książek typowo do nauki polecam stare książki PWN Radziwiłł Roszkowski, z tej serii http://allegro.pl/item673238143_hist..._1939_pwn.html. Komplet tworzą 4 tomy. Do wcześniejszych epok chyba najlepsza jest Nowa Era. Miałam porównanie z Operonem i nowym PWNem i zdecydowanie polecam podręczniki Nowej Ery. No, chyba, że zdobędziesz czarne grzbiety Uczyłam się z czarnych grzbietów i są chyba nawet lepsze niż Nowa Era.
"Marię Antoninę" i książki Jasienicy przeczytam, dzięki.
Za starymi PWN'ami i Grzbietami rozejrzę się w antykwariacie.

Cytat:
Napisane przez ama09 Pokaż wiadomość
A do powtórek repetytorium wyd Difin
To chyba wydawnictwo podobne do Morpola, prawda?
__________________
I'd love to stay and chat, but you're a total bi*ch.

wymiana książek:

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=774155

Edytowane przez kas!a
Czas edycji: 2009-07-07 o 12:18
kas!a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 13:20   #9
Charmain
Zakorzenienie
 
Avatar Charmain
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Hl.m. Praha
Wiadomości: 24 166
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Czarnych grzbietow warto takze poszukac na allegro
Charmain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 13:39   #10
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

1. Jasienica
2. Repetytorium Chmaja - najlepsze
3. Vademeka z grega - duużo informacji, fajnie ułożone (mówię o tym : http://img.nokaut.pl/p/e3/6a/e36ac74...a84500x500.jpg )
4.Filmy dokumentalne - do wyboru do koloru, na fabularyzowane moim zdaniem szkoda czasu, bo są błędy
5.póki wakacje, szukaj wystaw w muzeach, dowiesz się wicej = zabłyśniesz na wypracowaniu

Uważaj na to wypracowanie, dużo pisz, bo to najbardziej problemowa część matury rozszerzonej.

---------- Dopisano o 14:39 ---------- Poprzedni post napisano o 14:39 ----------

+ jak wyżej - czarne grzbiety - są genialne.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 13:53   #11
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez Serendipity Pokaż wiadomość
1. Jasienica
2. Repetytorium Chmaja - najlepsze
3. Vademeka z grega - duużo informacji, fajnie ułożone (mówię o tym : http://img.nokaut.pl/p/e3/6a/e36ac74...a84500x500.jpg )
4.Filmy dokumentalne - do wyboru do koloru, na fabularyzowane moim zdaniem szkoda czasu, bo są błędy
5.póki wakacje, szukaj wystaw w muzeach, dowiesz się wicej = zabłyśniesz na wypracowaniu

Uważaj na to wypracowanie, dużo pisz, bo to najbardziej problemowa część matury rozszerzonej.

---------- Dopisano o 14:39 ---------- Poprzedni post napisano o 14:39 ----------

+ jak wyżej - czarne grzbiety - są genialne.
Dużo informacji i równie dużo błędów.
Nie pamiętam wszystkich błędnych informacji, ale na pewno było coś z Piłsudskim...

EDIT: Nie wiem czy akurat błędy są w tej książce, ale ja miałam komplet takich ściąg/repetytoriów składający się z 6 części (1a, 1b, 2a, 2b...). Też granatowe okładki, itd. Z tego co wiem, to te w/w vademecum to ta sama treść tylko mniejsza czcionka i upchane w 2 książkach.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum

Edytowane przez Nija_
Czas edycji: 2009-07-07 o 13:57
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-07, 15:13   #12
201610241259
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 1 290
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez kas!a Pokaż wiadomość
Klaudiusza dopisuję do swojej listy. Myślisz, że warto przeczytać później część "Klaudiusz i Messalina" ?
Tak, b. ciekawa.
201610241259 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 20:07   #13
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez kas!a Pokaż wiadomość
Witaj, też rozszerzenie z historii?
A jakżeby inaczej. Nie zdecydowałam na 100%, ale to najbardziej prawdopodobna wersja.
Mam tylko podstawowy podręcznik Operon, nic więcej. Chyba, że coś zostało po bracie, ale jeszcze nie szukałam
Ciemno to widzę.
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-08, 11:53   #14
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez Nija_ Pokaż wiadomość
Dużo informacji i równie dużo błędów.
Nie pamiętam wszystkich błędnych informacji, ale na pewno było coś z Piłsudskim...

EDIT: Nie wiem czy akurat błędy są w tej książce, ale ja miałam komplet takich ściąg/repetytoriów składający się z 6 części (1a, 1b, 2a, 2b...). Też granatowe okładki, itd. Z tego co wiem, to te w/w vademecum to ta sama treść tylko mniejsza czcionka i upchane w 2 książkach.
Nie znalazłam tam żadnego błędu, a uczyłam się głównie z nich.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-08, 17:21   #15
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Poszperałam w domu i znalazłam wiele atlasów historycznych, słowników, całych zestawów o historii Polski, kalendarium Polski, itp. Z podręczników to mam PWN ale wydanie z 1987, nie ma zdjęć, a autorem jest nijaki Jerzy Wyrozumski.
Książki Krawczuka chyba też warto czytać? Co powiecie o trylogii rzymskiej Jacka Bocheńskiego?
Czy jest gdzieś jakiś zakres obowiązującego materiału jak np. podaje się lektury z polskiego?
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 10:14   #16
kas!a
Zakorzenienie
 
Avatar kas!a
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 11 188
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez Charmain Pokaż wiadomość
Czarnych grzbietow warto takze poszukac na allegro
Szukałam i znalazłam tylko 1 średniowiecze, a koszty przesyłki są prawie takie same jak wartość książki. Jak pomnoży się to przez 7 części to

Cytat:
Napisane przez Serendipity Pokaż wiadomość
Uważaj na to wypracowanie, dużo pisz, bo to najbardziej problemowa część matury rozszerzonej.
Właśnie wypracowania się najbardziej boję.
Jakiś czas temu czytałam, że w wypowiedzi pisemnej dobrze powołać się też na jakiegoś znanego historyka. To prawda?

Cytat:
Napisane przez pineapple Pokaż wiadomość
Poszperałam w domu i znalazłam wiele atlasów historycznych, słowników, całych zestawów o historii Polski, kalendarium Polski, itp. Z podręczników to mam PWN ale wydanie z 1987, nie ma zdjęć, a autorem jest nijaki Jerzy Wyrozumski.
Książki Krawczuka chyba też warto czytać? Co powiecie o trylogii rzymskiej Jacka Bocheńskiego?
Czy jest gdzieś jakiś zakres obowiązującego materiału jak np. podaje się lektury z polskiego?
http://www.cke.edu.pl/index.php?opti...d=54&Itemid=69 - tu masz informatory do ściągnięcia, jest też historia.
http://www.cke.edu.pl/index.php?opti...262&Itemid=155 - biuletyn
__________________
I'd love to stay and chat, but you're a total bi*ch.

wymiana książek:

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=774155

Edytowane przez kas!a
Czas edycji: 2009-07-09 o 10:17
kas!a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 10:17   #17
Charmain
Zakorzenienie
 
Avatar Charmain
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Hl.m. Praha
Wiadomości: 24 166
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Ja zamawiałam te grzbiety z all i nie wyszła kosmiczna cena, warto polować na zestawy, bliżej września powinno pojawiac się tego więcej

Co do wypracowania, zgadza się, wtedy jak mówiła moja babka, stajesz się bardziej wiarygodny
Charmain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 10:24   #18
kas!a
Zakorzenienie
 
Avatar kas!a
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 11 188
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez Charmain Pokaż wiadomość
Ja zamawiałam te grzbiety z all i nie wyszła kosmiczna cena, warto polować na zestawy, bliżej września powinno pojawiac się tego więcej
Mam nadzieję, że pojawią się zestawy, bo na razie tylko jeden sprzedawca ma grzbiety, i to jak już pisałam samo średniowiecze.

Cytat:
Napisane przez Charmain Pokaż wiadomość
Co do wypracowania, zgadza się, wtedy jak mówiła moja babka, stajesz się bardziej wiarygodny
W takim razie, gdzie mogę znaleźć opracowania/wypowiedzi historyków? Odpowiedni byłby np. Paweł Jasienica? A z okresu nowożytnego i dziejów najnowszych - jakich historyków polecacie?
__________________
I'd love to stay and chat, but you're a total bi*ch.

wymiana książek:

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=774155
kas!a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 10:40   #19
bubus900
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: dom
Wiadomości: 3 687
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

ja wam współczuje i tyle
__________________
Jest git
bubus900 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-09, 13:28   #20
karla_92
Zakorzenienie
 
Avatar karla_92
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4 980
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Ja mam (żeby stwarzać pozory, że się ucze) "historie powszechną" wyd pwn to podrecznki akademickie chyba, na innym forum historycznym były bardzo polecane. np. http://www.allegro.pl/item673019603_...c.html#gallery
http://www.allegro.pl/item681483660_...l.html#gallery
To nowsze wydania, bo są nawet takie z lat 70
Są troche...obszerne, ale najpierw czytam mój szkolny podręcznik, patrze do vademecum, a potem podkreslam, ważniejsze rzeczy, bo wszystkiego przecież się nie ucze

A vademecum mam operonu, ale tam chyba też jest pełno błedów

Edit: a tak w ogóle to jest już wątek o maturze z historii
karla_92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 23:08   #21
ghana
Zakorzenienie
 
Avatar ghana
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 14 736
GG do ghana Send a message via Skype™ to ghana
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

czytam tak ten wątek i jestem przerażona xD co prawda maturę mam za rok, ale już czuję ile pracy przede mną. pi przede wsyztskim , ile książek do zakupienia]
ogółem polecam poczytać sobie troszkę książki Normana Daviesa-historia pełna różnych ciekawostek, wsyztsko przejżyśćie, pełno różnych schematów itp. Może jego książki nie są zbyt tanie [za "Europę" dałam 110 zł, ale sądzę że warto]
ghana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-10, 08:38   #22
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

ja bym sobie darowala wszystkie ksiazki, ktore nie sa podrecznikami. zwykla strata czasu, material do rozszerzonej matury przerobilam w 3 tygodnie i zdalam ja ponownie w tym roku :P (jesli brac pod uwage sredni wynik krajowy powinnam byc zadowolona). skup sie nie na samych datach ale na wydarzeniach przyczynowo-skutkowych podczas nauki, to bedzie pomocne w trakcie pisania wypracowania (w ktorym MUSISZ napisac co sie wydarzylo przed podanym zagadnieniem w trakcie oraz jaki to mialo wplyw na przyszlosc). kompozycja chronologiczna w wypracowaniu jest bardzo wazna. 2 pierwsze czesci sa banalnie proste, everest matury z historii to wypracowanie.
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-10, 09:30   #23
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez kas!a Pokaż wiadomość
Szukałam i znalazłam tylko 1 średniowiecze, a koszty przesyłki są prawie takie same jak wartość książki. Jak pomnoży się to przez 7 części to

Właśnie wypracowania się najbardziej boję.
Jakiś czas temu czytałam, że w wypowiedzi pisemnej dobrze powołać się też na jakiegoś znanego historyka. To prawda?
Ja żałuję, że po maturze pozbyłam się czarnych grzbietów. Sprzedałam je za grosze na All, a teraz chętnie bym do nich wróciła i przeczytała jeszcze raz. Mądry Polak po szkodzie

Tak, warto powołać się na jakiegoś znanego historyka albo "przemycić" cytat jakiegoś znanego człowieka - oczywiście w odniesieniu do tematu, a nie ot tak sobie


Cytat:
Napisane przez karla_92 Pokaż wiadomość
Ja mam (żeby stwarzać pozory, że się ucze) "historie powszechną" wyd pwn to podrecznki akademickie chyba, na innym forum historycznym były bardzo polecane. np. http://www.allegro.pl/item673019603_...c.html#gallery
http://www.allegro.pl/item681483660_...l.html#gallery
To nowsze wydania, bo są nawet takie z lat 70
Są troche...obszerne, ale najpierw czytam mój szkolny podręcznik, patrze do vademecum, a potem podkreslam, ważniejsze rzeczy, bo wszystkiego przecież się nie ucze
Te książki też są fajne Z dalszych części (tj. Żywczyński - Historia powszechna 1789-1870 i Pajewski - 1871-1918) uczyłam się do olimpiady. Ale do matury... hmm... Czy ja wiem...
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-15, 09:17   #24
shenandoah
Rozeznanie
 
Avatar shenandoah
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: wonderland ^^
Wiadomości: 697
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Podłączę się chętnie do wątku, bo jak narazie perspektywa matury z historii mnie przeraża a czas leci

Niedawno przyszedł mi cały zestaw podręczników PWNu, w szkole mamy książki wydawnictwa Znak (ale jak dla mnie za bardzo chaotycznie wszystko podane).
Mam też czarne grzbiety, zamówiłam je na podaju, bona allegro niestety ciężko na nie trafić.
Operon chciałam kupić, ale dużo jest nieciekawych opiinii więc zrezygnowałam

Koleżanka, zeszłoroczna maturzystka pożyczyła mi notatki, kilka innych ciekawych książek. Trochę już przeczytałam, ale musze sobie jakoś rozplanować caly ten materiał... boje się, że obudzę się nagle miesiąc przed maturą i okaże się, że kompletnie nic nie umiem
__________________
_nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej!_


shenandoah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-15, 10:02   #25
karla_92
Zakorzenienie
 
Avatar karla_92
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4 980
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez Nija_ Pokaż wiadomość
Te książki też są fajne Z dalszych części (tj. Żywczyński - Historia powszechna 1789-1870 i Pajewski - 1871-1918) uczyłam się do olimpiady. Ale do matury... hmm... Czy ja wiem...
Ja wiem, że one są strasznie grube, ale tak jak pisałam, nie ucze się całej książki na pamięć Poprostu podczas czytania wybieram ważniejsze rzeczy (na podstawie podręcznika, vademecum) robie notatki w wordzie, sporo też podreślam, żeby łatwiej było znaleźć to co potrzebne Z podręczników próbowałam się uczyć, ale ciągle mi się coś nie zgadzało, tzn było to właśnie takie zakuwanie na pamięć, a nie logiczny ciąg wydarzeń, który miałby jakikolwiek sens Tam ta wiedza jest bardzo okrojona, zreszta podreczniki z operonu do rozszerzenia prawie nie różnią się od tych do podstawy
Ja polecam te książki, ale dla kogoś kto lubi historie i chce mu się jej uczyć (chociaż z tym to różnie bywa) bo tak to rzeczywiście można się szybko zniechęcić jak się patrzy na pare takich 'cegieł'

Edytowane przez karla_92
Czas edycji: 2009-07-15 o 10:04
karla_92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-15, 12:12   #26
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Matura z historii - co warto przeczytać/zobaczyć?

Cytat:
Napisane przez kas!a Pokaż wiadomość

Właśnie wypracowania się najbardziej boję.
Jakiś czas temu czytałam, że w wypowiedzi pisemnej dobrze powołać się też na jakiegoś znanego historyka. To prawda?
Tak, to prawda
Dostaniesz za to dodatkowy punkt.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:08.