Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III - Strona 89 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2017-04-27, 18:18   #2641
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ale jeżeli przez kilka lat utrzymuje się TSH w granicach 1-1,5 (teoretycznie idealne) a samopoczucie niczym się nie różni niż przy wyższym to czemu to ma służyć? Miałam zbijać bardziej i dość do granicy nadczynności? A, że leczenie złe to nie słyszałam o innym niż lewotyroksyną.
Leki różnią się pomiędzy sobą, na mnie źle działał euthyrox i zmieniłam na letrox i jest lepiej. Masz jeszcze alternatywę w postaci naturalnego ekstraktu tarczycy z wszystkimi hormonami jakie są nam potrzebne.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 07:55   #2642
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Ja coraz bardziej skłaniam się ku przekonaniu, że to nie tarczyca odpowiada za moje dolegliwości. Nie zamierzam nikogo przekonywać ale czasami dobrze spojrzeć na inny punkt widzenia. Objawy przypisywane niedoczynności tarczycy są nieswoiste i mogą być wywołane przez inne choroby (np. zaburzenia afektywne) ale też wynikać chociażby z diety czy trybu życia.
Norma oficjalna jest jaka jest i mimo, że kilka lat temu trwały dyskusje dotyczące obniżenia jej górnej granicy, ostatecznie nie znaleziono przesłanek. Normę obniżoną przyjmuje się dla kobiet w ciąży i planujących ciążę, podwyższona dla osób starszych. Dla ogółu populacji obowiązuje norma z górną granicą ok. 4,2 (w zależności od laboratorium). Oczywiście można założyć, że jest się tym szczególnym przypadkiem chorym mimo wyników mieszczących się w normie ale może jednak warto jednak poszukać przyczyn złego samopoczucia gdzie indziej, zwłaszcza gdy leczenie nie przynosi rezultatów.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 10:21   #2643
Smerfetkaa
Zakorzenienie
 
Avatar Smerfetkaa
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: czasoprzestrzeń
Wiadomości: 9 180
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ja coraz bardziej skłaniam się ku przekonaniu, że to nie tarczyca odpowiada za moje dolegliwości. Nie zamierzam nikogo przekonywać ale czasami dobrze spojrzeć na inny punkt widzenia. Objawy przypisywane niedoczynności tarczycy są nieswoiste i mogą być wywołane przez inne choroby (np. zaburzenia afektywne) ale też wynikać chociażby z diety czy trybu życia.
Norma oficjalna jest jaka jest i mimo, że kilka lat temu trwały dyskusje dotyczące obniżenia jej górnej granicy, ostatecznie nie znaleziono przesłanek. Normę obniżoną przyjmuje się dla kobiet w ciąży i planujących ciążę, podwyższona dla osób starszych. Dla ogółu populacji obowiązuje norma z górną granicą ok. 4,2 (w zależności od laboratorium). Oczywiście można założyć, że jest się tym szczególnym przypadkiem chorym mimo wyników mieszczących się w normie ale może jednak warto jednak poszukać przyczyn złego samopoczucia gdzie indziej, zwłaszcza gdy leczenie nie przynosi rezultatów.
Pewnie, że trzeba szukać przyczyn wszędzie a nie tylko w tarczycy. Bo choć tarczyca to narząd bardzo ważny i przez wielu ignorowany, to nie odpowiada przecież za 100% wszystkich dolegliwości. A jeszcze jak leczenie tarczycy nic nie zmienia po dłuższym czasie, to trzeba się dalej diagnozować. Dietę również warto zmienić. A jak wygląda Twoja dieta?
__________________
Sen włosomaniaka
Uzależniona od słodyczy.
moje W Ł O S Y
Smerfetkaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 10:46   #2644
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Przecież niedoczynność tarczycy jest tylko następstwem choroby całego organizmu. Oczywistym jest że leczymy cały organizm i trzeba na to spojrzeć holistycznie. Nikt nie zmusza Cię do przyjmowania hormonu. Musisz sama znaleźć przyczynę takiego a nie innego stanu organizmu. Jednak ja bym szukała rozwiązania obok brania hormonu. Ogólnie to tylko uzupełnienie braków i łagodzenie objawów a nie leczenie. To tylko wspomagacz, reszta zależy od Ciebie.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 12:27   #2645
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Smerfetkaa Pokaż wiadomość
Pewnie, że trzeba szukać przyczyn wszędzie a nie tylko w tarczycy. Bo choć tarczyca to narząd bardzo ważny i przez wielu ignorowany, to nie odpowiada przecież za 100% wszystkich dolegliwości. A jeszcze jak leczenie tarczycy nic nie zmienia po dłuższym czasie, to trzeba się dalej diagnozować. Dietę również warto zmienić. A jak wygląda Twoja dieta?
Raczej nie warta naśladowania
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 13:18   #2646
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Raczej nie warta naśladowania
To może warto by było zacząć od zmiany diety... Na moje samopoczucie miało to ogromny wpływ zawsze.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 14:16   #2647
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Adrianna_8 Pokaż wiadomość
To może warto by było zacząć od zmiany diety... Na moje samopoczucie miało to ogromny wpływ zawsze.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Zgadzam sie w 100%. Tydzien jedzenia smieciowego jedzenia (tzn. tosty zamiast kanapek z masa warzyw, jakies kiepskie obiady zamiast normalnej zupy itd) i juz odczuwam wplyw na moj organizm. Wczoraj ogladalam dokument "jestes tym co jesz". Zdziwilo mnie, ze sa badania, ktore potwierdzaja, ze gotowane jedzenie powoduje reakcje autoimmunologiczna organizmu, produkowane sa biale krwinki. Dlatego powinno sie jesc do kazdego posilku surowe warzywa i owoce. Dodatkowo picie 2 litrow (zaleznie od wagi, mozna wyliczyc) wody dziennie pomaga usunac toksyny z organizmu. Niby banalne. Tak niewiele, ale o to nie dbamy. Do tego coca cola - ja osobiscie pije tylko wode i ziola, bardzo rzadko jakas ice tea czy sok, ale jak raz na pol roku wypije szklanke coca coli, to czuje sie, jakby po mnie przejechal traktor.
Choroby tarczycy sa skomplikowane, ale wyszukiwanie sobie innych chorob i oczekiwanie, ze tarczyca bedzie dobrze pracowac tylko dzieki euthyroxowi - bez zmiany diety - jest dosyc nieodpowiedzialne.
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-04-28, 15:29   #2648
LadyChatterbox
Zakorzenienie
 
Avatar LadyChatterbox
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 961
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Ja mam zawsze problem jakie warzywa je się na surowo. W domu rodzinnym jadło się tak tylko rzodkiewki, pomidory i ogórki. Cała reszta szła pod obróbkę termiczna. I w sumie dzisiaj musze dużo prostych rzeczy googlowac żeby np wymyślić jakaś fajna salatke A wy co jadacie surowe?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
LadyChatterbox jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 15:32   #2649
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez LadyChatterbox Pokaż wiadomość
Ja mam zawsze problem jakie warzywa je się na surowo. W domu rodzinnym jadło się tak tylko rzodkiewki, pomidory i ogórki. Cała reszta szła pod obróbkę termiczna. I w sumie dzisiaj musze dużo prostych rzeczy googlowac żeby np wymyślić jakaś fajna salatke A wy co jadacie surowe?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
rzodkiewki, cebula, pomidor, ogorek, papryka, kapusta (np surowka z poszatkowanej kapusty, marchewki, cebuli, jablka - mniam), marchew, czerwona kapusta, kalarepa, groszek zielony
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 17:48   #2650
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Na surowo można jeść jeszcze:
- kalafiory (pyszna surówka z sosem czosnkowym, koperkiem lub orzechami, kalafior warto zblanszować)
- brokuły (surówka z dodatkiem np. pomidorów czy papryki i czosnku)
- buraki (surówka z jabłkiem lub pomarańczami, starte buraki można krótko podsmażyć)
- szpinak, jarmuż
- cukinię i dynię (dynię np. z jabłkiem i rodzynkami)

W zasadzie wszystko można jeść na surowo poza strączkowymi i oczywiście ziemniakami.

Edytowane przez damdalena
Czas edycji: 2017-04-28 o 17:50
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 21:45   #2651
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Pochwalę się jedynie tym, że od kilku lat nie jem słodyczy i ogólnie bardzo wyeliminowałam cukry typu sacharoza i glukoza (są nawet w kabanosach). Co do surowych warzyw - panicznie wręcz boję się pasożytów dlatego myję wszystko we wrzątku i z użyciem detergentu. Wolę gotowane np. w gulaszu bo mięsko to to co lubię najbardziej.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-28, 22:25   #2652
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Pochwalę się jedynie tym, że od kilku lat nie jem słodyczy i ogólnie bardzo wyeliminowałam cukry typu sacharoza i glukoza (są nawet w kabanosach). Co do surowych warzyw - panicznie wręcz boję się pasożytów dlatego myję wszystko we wrzątku i z użyciem detergentu. Wolę gotowane np. w gulaszu bo mięsko to to co lubię najbardziej.
jak to pasozytow sie boisz? to to tak czesto sie zdarza?
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 23:06   #2653
P0m
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 679
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
rzodkiewki, cebula, pomidor, ogorek, papryka, kapusta (np surowka z poszatkowanej kapusty, marchewki, cebuli, jablka - mniam), marchew, czerwona kapusta, kalarepa, groszek zielony
Mi endo kazała nie jeść surowej kapusty.

Jeszcze co do diety.
Tak samo oprócz tej kapusty kazała ograniczyć produkty sojowe i na mące pszennej i coś jeszcze
A jeść dużo ryb, warzyw, owoców, jajek, produktów mlecznych, orzechów, pestek itp. no i mięso:p
I koniecznie jeść regularnie co te 3-4h, a z tym u mnie najgorzej...
I mówiła endo, że jak nie będę się trzymać diety, to leki i tak nie zadziałają, myślałam że przesadza, ale jak tak was czytam to może wcale aż tak nie przesadza , zacznę się bardziej trzymać tej diety
P0m jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 23:12   #2654
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

A ja czytalam, ze kapusta, brokuly, kalafior sa na tyle zdrowe, ze mimo wszystko ludzie chorzy na tarczyce powinni je jesc.
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 23:42   #2655
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
A ja czytalam, ze kapusta, brokuly, kalafior sa na tyle zdrowe, ze mimo wszystko ludzie chorzy na tarczyce powinni je jesc.
Mówi się, że one zawierają te jakieś szkodliwe dla nas substancje, ale podobno byśmy musieli je jeść tonami, by odczuć jakiekolwiek negatywne skutki 😉. Więc ja z nich nie rezygnuje 😊.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 23:45   #2656
P0m
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 679
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Ja tam się nie znam, tylko piszę to co mi mówiła endo, nie kazała całkowicie wykluczyć, tylko nie jeść na surowo. Mi to i tak bez różnicy bo na surowo kapusty i tak nie miałam w zwyczaju jadać, brokuła czy kalafiora tak samo, chociaż o nich nic nie wspominała, ale niby z rodziny to wszystko kapusta więc chyba na jedno wychodzi.
P0m jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-28, 23:57   #2657
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
jak to pasozytow sie boisz? to to tak czesto sie zdarza?
No np. glisty ludzkiej.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-29, 10:19   #2658
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Kapusta kalafior brokuły itd nie wolno jeść na surowo przy chorej tarczycy, zawierają goitrogeny które niszczą tarczycę, jednak po ugotowaniu te związki się neutralizują, więc dla nas tylko ugotowane. Co do surowych warzyw i owoców osoby z sibo czy nietolerancją foodmap nie mogą ich jeść. Więc to co jednej osobie służy nie musi służyć innej.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-04-29, 10:29   #2659
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Elfelins Pokaż wiadomość
Kapusta kalafior brokuły itd nie wolno jeść na surowo przy chorej tarczycy, zawierają goitrogeny które niszczą tarczycę, jednak po ugotowaniu te związki się neutralizują, więc dla nas tylko ugotowane. Co do surowych warzyw i owoców osoby z sibo czy nietolerancją foodmap nie mogą ich jeść. Więc to co jednej osobie służy nie musi służyć innej.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Tak sie mowilo 10 lat temu, teraz mowi sie, ze te warzywa sa na tyle zdrowe, ze ich dobre wlasciwosci neutralizuja te zle.
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-29, 11:52   #2660
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
Tak sie mowilo 10 lat temu, teraz mowi sie, ze te warzywa sa na tyle zdrowe, ze ich dobre wlasciwosci neutralizuja te zle.
10 lat temu to wykluczano wogóle tą grupę produktów, teraz twierdzi się że bezpieczniejsze są dopiero po ugotowaniu, nie całkiem ale jednak. Dlatego aby z nich nie rezygnować warto je ugotować. Zresztą sama nie wyobrażam sobie zjeść surową brokułę.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-02, 08:43   #2661
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4 778
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Czy jak w usg tarczycy wychodzi lekko zmieniony miąższ to jest to jednoznaczne z chorobą czy tylko że lepiej czekać i obserwować? Trochę się obawiam wizyty u endo, że mnie wyśle z kwitkiem.
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 18:59   #2662
DobryOn
Raczkowanie
 
Avatar DobryOn
 
Zarejestrowany: 2017-05
Wiadomości: 31
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Polecam zapoznać się z książkami Jerzego Zięby
DobryOn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 19:21   #2663
Donatella_Rosa
Zadomowienie
 
Avatar Donatella_Rosa
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 531
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez DobryOn Pokaż wiadomość
Polecam zapoznać się z książkami Jerzego Zięby
Tego szarlatana? W jakim celu?
__________________
Donatella_Rosa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 20:55   #2664
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

[1=871319bc27e9d09c3f0d50d 55d02d0b6e86b5c84;7342792 6]Czy jak w usg tarczycy wychodzi lekko zmieniony miąższ to jest to jednoznaczne z chorobą czy tylko że lepiej czekać i obserwować? Trochę się obawiam wizyty u endo, że mnie wyśle z kwitkiem.[/QUOTE]
To świadczy o przebytym zapaleniu tarczycy. Ten stan zapalny mógł być w przeszłości, ale może być wciąż aktualny. Niekoniecznie musiało to być limfocytarne zapalenie tarczycy (Hashimoto). Tak naprawdę to niewiele wiadomo - to tylko jedna z przesłanek, że z tarczycą dzieje się coś niedobrego. Dlatego ważny jest komplet badań, w tym parametry oznaczane z krwi. I oczywiście dobry lekarz powinien wziąć pod uwagę stan kliniczny pacjenta, czyli również samopoczucie.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 21:11   #2665
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
To świadczy o przebytym zapaleniu tarczycy. Ten stan zapalny mógł być w przeszłości, ale może być wciąż aktualny. Niekoniecznie musiało to być limfocytarne zapalenie tarczycy (Hashimoto). Tak naprawdę to niewiele wiadomo - to tylko jedna z przesłanek, że z tarczycą dzieje się coś niedobrego. Dlatego ważny jest komplet badań, w tym parametry oznaczane z krwi. I oczywiście dobry lekarz powinien wziąć pod uwagę stan kliniczny pacjenta, czyli również samopoczucie.
No właśnie jak to jest? Echogeniczność miąższu może oznaczać coś innego niż Hashi? To w takim razie jak stwierdzić Hashi na podstawie USG skoro przeciwciał brak? Do tego dochodzi fakt że moja tarczyca się zmniejsza, ubyło mi 2ml objętości przez rok.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"

Edytowane przez Elfelins
Czas edycji: 2017-05-04 o 21:13
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 22:33   #2666
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Norma oficjalna jest jaka jest i mimo, że kilka lat temu trwały dyskusje dotyczące obniżenia jej górnej granicy, ostatecznie nie znaleziono przesłanek. Normę obniżoną przyjmuje się dla kobiet w ciąży i planujących ciążę, podwyższona dla osób starszych. Dla ogółu populacji obowiązuje norma z górną granicą ok. 4,2 (w zależności od laboratorium). Oczywiście można założyć, że jest się tym szczególnym przypadkiem chorym mimo wyników mieszczących się w normie ale może jednak warto jednak poszukać przyczyn złego samopoczucia gdzie indziej, zwłaszcza gdy leczenie nie przynosi rezultatów.
Przede wszystkim przy wynikach w normie i objawach niedoczynności warto zrobić usg tarczycy. Ja się kilka lat bujałam bezskutecznie pokazując wyniki lek. rodzinnej czy ginekologom, a nawet endo (ktoś pokazał moje wyniki podczas swojej dorocznej wizyty na nfz) i wszyscy twierdzili, że jest ok. Dopiero badanie usg wykazało zmiany zapalne w tarczycy.

A propos, pisałam jakiś czas temu o tym ciągłym zbywaniu i problemach z dostaniem się do endo, nawet prywatnie. Udało mi się dostać na prywatną wizytę u lekarza w innym mieście.
Okazało się, że intuicja mnie nie zawiodła - mimo tsh w normie (a teraz już powyżej) i przyzwoitych ft3 i ft4 mam problemy z tarczycą. Lekarka rodzinna do opierniczu za zaniedbanie pierwszego, niepokojącego wyniku i brak dalszej diagnostyki. W efekcie dorobiłam się zmian zapalnych, na jednym z płatów tarczycy mam dwie zmiany hyperehogeniczne. Oczywiście dostałam letrox i listę kolejnych badań do zrobienia przed następną wizytą.

Mogę robić za żywy przykład tego, że tsh w górnej granicy normy u młodej kobiety powinno być dalej diagnozowane, szczególnie jeśli objawy niedoczynności widać gołym okiem.

---------- Dopisano o 23:33 ---------- Poprzedni post napisano o 23:14 ----------

Cytat:
Napisane przez Elfelins Pokaż wiadomość
No właśnie jak to jest? Echogeniczność miąższu może oznaczać coś innego niż Hashi? To w takim razie jak stwierdzić Hashi na podstawie USG skoro przeciwciał brak? Do tego dochodzi fakt że moja tarczyca się zmniejsza, ubyło mi 2ml objętości przez rok.
U mnie też przeciwciał brak, tzn. są, ale w normie (podobno to też przesłanka do tego, że kiedyś jakiś stan zapalny był). Struktura samej tarczycy jest niejednorodna, więc coś się dzieje, ale o hashi lekarz nie wspominał. Za to mam zbadać np. wit d3. Jednym ze skutków hashi jest problem z niewchłanianiem różnych witamin i składników, więc to pewnie też jakiś trop.
Ale pomniejszanie tarczycy powinno być już dość mocną przesłanką do zdiagnozowania hashi. Chyba, że lekarz postawił diagnozę, ale powiedział tylko lakonicznie o stanie zapalnym, nie określając jaki stan ma na myśli.

Edytowane przez Elfia4
Czas edycji: 2017-05-04 o 22:16
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 22:43   #2667
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Elfia4 ja znam wiele osob chorych na tarczyce w wieku do 40 lat i nikogo, kto czulby sie dobrze przy TSH w gornej granicy normy. Wiekszosc jest unormowana przy tsh 2,5, 2.

A juz w ogole jak ktos ma Hashi, ktory jest choroba autoimmunologiczna, to bez laski powinien dostawac skierowanir na rozne badania, bo choroby autoimmunologiczne lubia wystepowac w parach.

Dla mnie to smiech na sali, ze ktos jeszcze diagnozuje tarczyce badajac tylko tsh.
I to w kraju takim jak Polska, ktory pokutuje chyba za Czarnobyl czy nie wiem co, bo coraz wiecej osob jest diagnozowanych - DUZO wiecej niz w innych krajach.

PS U mnie sie kilka lat rozwijalo spokojnie Hashi, bo lekarz rodzinny zrobil tylko tsh. Naprawde cierpialam, nie bylam w stanie chodzic do szkoly i sie uczyc bo musialam tylko spac, mialam problemy gastryczne, problemy z waga, a lekarka zwalala to na leki, ktore jako dziecko bralam. W pewnym momencie pogodzilam sie z tym, ze zycie beznadziejnie wyglada, az rodzice dokopali sie w koncu do tego, ze tsh nie jest miernikiem stanu tarczycy.
jak w koncu trafilam do endo to wybaluszyl oczy i zapytal, jak ja w ogole daje rade wstac z lozka w takim stanie.

Takze dziekuje pani lekarko rodzinna. Jak pani szkoda bylo kasy z nfz na zbadanie przeciwcial i usg, to moglas powiedziec, poszlabym prywatnie. tylko SKAD MY MIELISMY O TYM WIEDZIEC.

Edytowane przez ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Czas edycji: 2017-05-04 o 22:48
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 23:09   #2668
P0m
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 679
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Moja lekarka rodzinna też do odstrzału miałam tsh prawie 6 a ona twierdziła że to dobry wynik, leciutko podwyższony ale dobry oczywiście też żadnych innych badań mi nie dała do zrobienia. Od endokrynologa prywatnie dostalam listę badańm do zrobienia przed kolejną wizytą i byłam po skierowanie od rodzinnej, to zaczęła narzekać, że teraz to lekarze jacyś niedouczeni są, takie badania wypisują a tu tylko lekko podwyższone to tsh, nic strasznego I oczywiście całkowicie gdzieś pani doktor miała moje samopoczucie o nic nie zapytała. W końcu z łaską wielką wypisała mi te badania, a panie pielęgniarki przy pobieraniu krwi też jakoś dziwnie na mnie patrzyły, pytały po co mi takie badania robić, kto to i po co kazał Ale to mała zacofana wiocha, nie ma co się dziwić.
P0m jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-04, 23:16   #2669
Elfelins
Raczkowanie
 
Avatar Elfelins
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Ldz
Wiadomości: 461
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

U mnie to samo, najwyższe TSH miałam 4,08 przy normie do 4,2 jednak to było pół roku po porodzie i myślałam że to poporodowe zapalenie tarczycy i nic z tym nie robiłam. Do Endo trafiłam nieco ponad rok po porodzie jak się okazało że ten okropny stan wcale nie chciał przejść. Bujam się z tym do tej pory czyli to zapalenie przekształciło się w hashi. Miałam wszystkie książkowe objawy niedoczynności i pół roku wyjęte z życiorysu jakby snu zimowego. Niestety trafiłam na lekarkę która nawet nie widziała co to poporodowe zapalenie tarczycy a leki wymusiłam na niej mówiąc że staramy się o drugie dziecko. Nigdy więcej do niej nie poszłam. Kolejna już trochę lepsza nie zbyła mnie, nawet chciała położyć do szpitala na oddział na diagnostykę. Także różni są lekarze, rodzinni napewno nie są w tym temacie ekspertami.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
__________________
"Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty"
Elfelins jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-05-05, 06:53   #2670
DobryOn
Raczkowanie
 
Avatar DobryOn
 
Zarejestrowany: 2017-05
Wiadomości: 31
Dot.: Niedoczynność tarczycy - wątek zbiorczy! - część III

Cytat:
Napisane przez Donatella_Rosa Pokaż wiadomość
Tego szarlatana? W jakim celu?
Może ktoś chciałby się wyleczyć, a nie tylko "leczyć" do końca życia.

Edytowane przez DobryOn
Czas edycji: 2017-05-05 o 06:56
DobryOn jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-12-17 19:28:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:34.