Torbiel w piersi - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-10, 08:28   #1
Jolaa52
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1

Torbiel w piersi


Na USG wyszło ,że mam torbiel w prawej piersi. Mam mieć robioną biopsję.
Moje pytanie
1. Czy biopsja jest konieczna
2. Czy i jakimi sposobami leczy się torbiele.
Jolaa52 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 08:40   #2
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Torbiel w piersi

Z biopsją to jest tak, że jedni lekarze twierdzą że trzeba, inni że to bez sensu, bo WSZYSTKO co się w piersi patologicznie pojawi, czym by nie było i tak należy usunąć.

Torbiele usuwa się operacyjnie.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-14, 12:19   #3
Agnesx32
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 58
Dot.: Torbiel w piersi

Ja mam po kilka torbieli w obu piersiach i nie moge brac zadnych hormonow ginekolog przepisala mi homeopatyczny lek i podobno po tym zmniejszaja sie torbieliki,nie kazala mi isc do onkologa zeby mi nie nakuwał tego.Pozdrawiam
Agnesx32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-14, 13:00   #4
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Torbiel w piersi

Cytat:
Napisane przez Agnesx32 Pokaż wiadomość
Ja mam po kilka torbieli w obu piersiach i nie moge brac zadnych hormonow ginekolog przepisala mi homeopatyczny lek i podobno po tym zmniejszaja sie torbieliki,nie kazala mi isc do onkologa zeby mi nie nakuwał tego.Pozdrawiam
Co Ty masz za lekarza, który mało że leczy homeopatycznie, to jeszcze odradza wizytę u specjalisty??
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 09:04   #5
Agnesx32
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 58
Dot.: Torbiel w piersi

Lekarz dobry ale zastanawiam sie czy jednak isc do onkologa i zobaczyc co mi powie,mam po kilka torbielikow po 9 mm a moja mama zmarla w wieku 31 lat na raka piersi... mój lekarz we wrzesniu mi zalatwi badania genetyczne,tylko sie zastanawiam czy czekac az do wrzesnia co bedzie czy isc jednak do onkologa, a czy wszystkie torbiele sie usuwa?Połozna mi cos wspominala o hormonalnym leczeniu torbieli... czy konieczna jest biopsja?
Agnesx32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 09:53   #6
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Torbiel w piersi

Z tego co wiem w przypadku piersi usuwa się wszystko co się tam nietypowo pojawi. A jedynym specjalistą w tym temacie jest właśnie onkolog. Z ginekologiem to ja nawet na ten temat nie rozmawiam. Bada mnie, kieruje na usg, ale gdy tylko coś jest nie tak idę na onkologię.
Co do biopsji zdania są podzielone, myślę że lekarz specjalista na onkologii będzie wiedział co robi.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-20, 12:34   #7
Agnesx32
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 58
Dot.: Torbiel w piersi

Chyba jednak pojde do onkologa,zastanawiam sie czy torbielki po 9mm to juz powazna sprawa? Moja mama zmarła na raka piersi majac 31 lat,mysle o badaniach genetycznych ale nie wiem na czym one polegaja.
Agnesx32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-08-07, 11:59   #8
madziarek1
Rozeznanie
 
Avatar madziarek1
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 586
Dot.: Torbiel w piersi

Ja mam w piersi 2 albo 3 torbiele i włukniaka czy gruczolaka.... torbiele znikaja i pojawiaja sie przez lata. Moja mama i babcia maja tez guzki w piersiach.jakieś ciotki tak samo.

Co do cytologii i usuwania... w zaleznosci od wielkosci i objawow i dolegliwosci towarzyszacym zmianom w sutkach lekarz decyduje czy jest konieczna czy nie.

w moim przypadku bylo tak ze bylam u 4 lekarzy. jeden- wycinamy, drugi- zbadamy ale pewnie wytniemy, trzeci- to nic takiego, to dziedziczne , po co kroic młodą dziewczyne, czwarty- nie ruszać i badac co jakiś czas (usg, krew)

nie wolno lekcewarzyc takich zmian, ale tez nie mozna dac sie od razyu pod nóż zaciągnąć!!!! ja juz w wieku 12 lat bym byla pokrojona... a tak, guzek mi znikął na kilka lat, pojawil sie inny ktory tez mi sie zmniejsza, torbiele sa i byly i beda, to nowe, to stare, pojawiaja sie i znikaja
madziarek1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-09, 12:26   #9
falka
Raczkowanie
 
Avatar falka
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 411
Dot.: Torbiel w piersi

ja mam jedną 5mm w prawej piersi (nie mam przypadków nowotworów w rodzinie i nie biorę hormonów - nigdy nie brałam)
ginekolog zalecił jeszcze jedno usg w pierwszych dniach cyklu bo najprawdopodobniej jest to torbielka funkcyjna (czyli wynikająca z cyklu)
Kazali zbadac za parę miesięcy (właściwie powtórzyc badanie kazali dopiero jak się dowiedzieli że planuję ciążę)
Na mojepytanie co można by z nią zrobic jak sama nie zniknie dowiedziałam się że na 90% zniknie, a jak nie wyciąga się tylko igłą płyn surowiczny
__________________
Siła zdolna zmieniać świat (...)
jest więc według ciebie Chaosem, sztuką i nauką?
Przekleństwem, błogosławieństwem i postępem?
A nie przypadkiem Wiarą? Miłością? Poświęceniem?
http://www.suwaczki.com/tickers/p19u9n73qxcp5qvv.png

falka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-10, 22:15   #10
uca
Rozeznanie
 
Avatar uca
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: desde muy lejos!
Wiadomości: 738
Dot.: Torbiel w piersi

Znalazlam w internecie taki artykul, ja mam wiele takich malutkich torbieli wlasnie , po 1mm.
Cytat:
Liczne lub pojedyncze zmiany drobnotorbielkowe (mastopatia, dysplazja) i torbiele w miąższu sutka są wynikiem przewlekłych zaburzeń hormonalnych. Określa się je jako zwyrodnienie włóknisto-torbielkowate sutka. W Polsce u ponad 50% zdrowych kobiet w wieku 20-60 lat stwierdza się tego typu odchylenia od normy. Badania sekcyjne wykazały, że 3/4 dorosłych kobiet ma zmiany torbielkowe w sutkach o różnym nasileniu.

Można wyróżnić dwie formy torbielkowatego zwyrodnienia sutka. W pierwszej następuje rozrost końcowych odcinków przewodów mlecznych w formie wykształconych torbielek, wysłanych prawidłowym nabłonkiem. Niekiedy takie drobnotorbielkowate zmiany zajmują cały miąższ sutka. W drugiej postaci przeważają zmiany w formie nawarstwień nabłonka i brodawkowatych wyrośli, prowadzących do wytwarzania nieprawidłowych struktur zrazikowych.

Zmiany mastopatyczne mogą występować jako małe ogniska lub zajmować część lub cały miąższ w jednym lub obu sutkach. Należy pamiętać, że mastopatia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka sutka, i że wśród zmian mastopatycznych może rozwijać się rak sutka.

Zmiany drobnotorbielkowate mogą się nasilać. Niektóre z małych torbielek mogą powiększać się tworząc duże torbiele. Może utworzyć się jedna lub kilka torbieli; niekiedy cała pierś wypełniona jest różnej wielkości torbielami.

Jak wspomnieliśmy powyżej, zmiany torbielkowate są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego pierwszym krokiem po stwierdzeniu tych zmian jest wykonanie badań hormonalnych (poziom hormonów we krwi), głównie hormonów jajnikowych (estradiol, progesteron, testosteron), hormonów przysadki (prolaktyna, luteotropina, follikulostymulina) i tarczycowych.

Obecnie istnieją liczne leki niehormonalne (np. zioła) i hormonalne, podawane do wewnątrz organizmu lub np. zewnętrznie na skórę piersi w postaci żelu.

Duże torbiele są nakłuwane z wyciągnięciem treści płynnej lub usuwane.

Należy pamiętać, że zarówno wśród zmian drobnotorbielkowych, jak i w dużych torbielach może istnieć nowotwór!
zrodlo: http://www.sluzbazdrowia.com.pl/arty...nia=2917&art=1
__________________
9.10.2013 zapuszczam włosy. Aktualna długość do ramion.
9.01.2014 włosy za linię obojczyków.
24.08. 2016 w połowie drogi do talii
uca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-09, 02:39   #11
Ejli
Zadomowienie
 
Avatar Ejli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 842
Dot.: Torbiel w piersi

podnoszę.
dzisiaj miałam robione usg piersi (mam boleśni od marca, na wiosnę badała mnie gin ręcznie i powiedziała, że ok - ale mam i tak zrobić usg na wszelki wypadek). wyszła torbiel w prawej piersi. komentarz gin: zapraszam za rok kontrolę. pytam, czy nic nie trzeba robić z tym i czy wszystko ok, ona, że się wchłonie niedługo i to nic nie oznacza.
niby ok ale trochę się boję jednak...
co o tym myślicie? ignorować?
__________________
Ogrody opuściły swoje drzewa

I'm going slightly mad
Ejli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-11, 05:34   #12
uca
Rozeznanie
 
Avatar uca
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: desde muy lejos!
Wiadomości: 738
Dot.: Torbiel w piersi

Nie wiem, ja ignoruje chociaz moze wypadaloby zrobic badania hormonalne albo biopsje. Co lekarz to opinia.
__________________
9.10.2013 zapuszczam włosy. Aktualna długość do ramion.
9.01.2014 włosy za linię obojczyków.
24.08. 2016 w połowie drogi do talii
uca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-22, 18:12   #13
Gomra
Zakorzenienie
 
Avatar Gomra
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 751
GG do Gomra
Dot.: Torbiel w piersi

podnoszę temat.
ostatnio wykryłam w piersi guzka, jestem przed miesiączką, byłam u ginekologa, kazał mi przyjść po okresie, jednak bardzo mnie to niepokoi, zastanawiam się czy iść prywatnie na usg teraz przed miesiaczką? czy jest sens?
dlaczego lekarze wolą badać po miesiączce?
okres mam dostać w pt/sob, i czekać do 7-9 dnia cyklu, więc jeszcze około 2 tygodnie. A nerwy coraz bardziej dają mi się we znaki.


Boje się czy to nie coś bardzo złego, boli mnie pierś, guzek mam wrażenie jakby rósł, i mam powiekszone węzły chłonne.

Co robić ?

Edytowane przez Gomra
Czas edycji: 2013-10-22 o 18:14
Gomra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-22, 21:29   #14
basikagniezno
Zadomowienie
 
Avatar basikagniezno
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań, miasto pseudodoznań
Wiadomości: 1 437
Dot.: Torbiel w piersi

Cytat:
Napisane przez Gomra Pokaż wiadomość
podnoszę temat.
ostatnio wykryłam w piersi guzka, jestem przed miesiączką, byłam u ginekologa, kazał mi przyjść po okresie, jednak bardzo mnie to niepokoi, zastanawiam się czy iść prywatnie na usg teraz przed miesiaczką? czy jest sens?
dlaczego lekarze wolą badać po miesiączce?
okres mam dostać w pt/sob, i czekać do 7-9 dnia cyklu, więc jeszcze około 2 tygodnie. A nerwy coraz bardziej dają mi się we znaki.


Boje się czy to nie coś bardzo złego, boli mnie pierś, guzek mam wrażenie jakby rósł, i mam powiekszone węzły chłonne.

Co robić ?
piersi bada się po miesiączce, podobno wynik jest bardziej wiarygodny. mój gin też to mówi
__________________
2.03.2015 - 84 kg
16.06.2015 - 67 kg
17.07.2015 - 62,5 kg
31.08.2015 - 60 kg

17.08.2016 57 kg
Cel : 52 kg

powoli, ale do przodu
basikagniezno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-24, 19:58   #15
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Torbiel w piersi

Cytat:
Napisane przez Gomra Pokaż wiadomość
podnoszę temat.
ostatnio wykryłam w piersi guzka, jestem przed miesiączką, byłam u ginekologa, kazał mi przyjść po okresie, jednak bardzo mnie to niepokoi, zastanawiam się czy iść prywatnie na usg teraz przed miesiaczką? czy jest sens?
dlaczego lekarze wolą badać po miesiączce?
okres mam dostać w pt/sob, i czekać do 7-9 dnia cyklu, więc jeszcze około 2 tygodnie. A nerwy coraz bardziej dają mi się we znaki.


Boje się czy to nie coś bardzo złego, boli mnie pierś, guzek mam wrażenie jakby rósł, i mam powiekszone węzły chłonne.

Co robić ?
Przed miesiaczka czesto wychodza guzki na piersiach.
Badac sie tydzien po miesiaczce. " przed samym okresem i w trakcie lepiej nie ruszac piersi bo mozna sie przerazic" Tak mowi moj ginekolog-onkolog.
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:25.