Kiedy nosić okulary korekcyjne ? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-02-10, 17:42   #31
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Mnie okulista powiedział, że wada do 0,75 dioptrii jest fizjologiczna i korekcja jest bezzasadna. Sama zaczęłam rozważać korekcję przy -3 ale fakt, że dal nadrabiam drugim okiem.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-10, 18:39   #32
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Właśnie byłam tym razem u innego okulisty. Powiedział, że być może wada była większa już przed pierwszą wizytą. Zalecił nosić okulary tylko gdy ich potrzebuję, ale ja naprawdę widzę mało bez nich i MUSZĘ nosić je ciągle.
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-12, 16:37   #33
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Jak myślicie zacząć nosić je tylko czasami czy non-stop ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-12, 17:48   #34
MrsRight
Raczkowanie
 
Avatar MrsRight
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 163
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Skoro mało bez nich widzisz to jak możesz nosić je tylko czasami?
MrsRight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-15, 15:37   #35
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Bo boję się że znów zbytnio przyzwyczaje oczy i będę potrzebowała silniejszych dioptrii
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-16, 09:31   #36
marza_mr
Zakorzenienie
 
Avatar marza_mr
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 7 321
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Tak może być, ale nie musi. 50\50.
Może posłuchaj zdania tego okulisty?
marza_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-19, 21:50   #37
Suburbia
Raczkowanie
 
Avatar Suburbia
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Opole/Kraków
Wiadomości: 33
GG do Suburbia
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Hej Dziewczyny, czy ktoras z Was wie gdzie moge kupic takie okalulary?IMG_1487540993.168091.jpg


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Suburbia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-02-20, 18:50   #38
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Próbowałam chodzić bez okularów kiedy ich faktycznie nie potrzebuję, ale po prostu nie potrafię. Bez nich na nosie mam takie strasznie dziwne uczucie czuję, że muszę je założyć. Aha, i kiedy je już założę to potem zapominam i orientuje się o tym kilka godzin później . Jak myślicie próbować dalej sie przełamać czy dać sobie spokój ??
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-21, 07:33   #39
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Kaja, skoro lekarz kazał nosić, kiedy potrzebujesz, a potrzebujesz cały czas, to noś cały czas Wada jest często zapisana w genach i jak ma się pogorszyć, to się pogorszy, w okularach czy bez, a ty się będziesz niepotrzebnie męczyć. Wiem, że chcesz zapobiec pogłębieniu wady, ale naprawdę niewiele kontroli nad tym mamy. Staraj się nie patrzeć zbyt długo w jedną odległość (telefon/komputer/telewizor/książka, rób przerwę minimum co godzinę), często spędzaj czas na zewnątrz (słońce + różne odległości), odżywiaj się zdrowo... i to tyle.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-21, 15:22   #40
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Za niedługo będę miała nową pracę i będę pracowała 8 h dziennie przez monitorem więc może być problem z ograniczeniem komputera. Starać się wtedy nie siedzieć w tych okularach gdy patrzę blisko?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-22, 07:25   #41
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Jeśli ekran widzisz dobrze i nie musisz mrużyć oczu, żeby coś przeczytać, to faktycznie możesz okulary zdjąć. Tyle że to samo w sobie nic nie pomoże, jeśli będziesz gapić się w ekran kilka godzin bez przerwy. Polecam taki darmowy program: http://eyeleo.com/ (przypomina u mruganiu, poleca ćwiczenia na oczy i przypomina o krótkich przerwach). Nie musisz wstawać na przerwę, wystarczy przez chwilę patrzeć gdzieś w dal, nawet na kalendarz wiszący na przeciwległej ścianie.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-02-22, 12:53   #42
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Jeśli będziesz mogła swobodnie pracować przy komputerze bez okularów, to tak. Ale jeśli zacznie się mrużenie oczu, przybliżanie się do monitora itp. to wtedy lepiej założyć okulary niż walczyć o zmarszczki i bóle kręgosłupa.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 15:24   #43
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cześć, wracam po roku do tego samego tematu. Minął niecały rok a już z wady -1.25;-1.5 mam -2,5 na lewym i prawym oku. Wie ktoś może co się dzieje ? Czy to skutek tego, że noszę okulary cały czas ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 16:44   #44
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez kaja126 Pokaż wiadomość
Cześć, wracam po roku do tego samego tematu. Minął niecały rok a już z wady -1.25;-1.5 mam -2,5 na lewym i prawym oku. Wie ktoś może co się dzieje ? Czy to skutek tego, że noszę okulary cały czas ?
Noszenie dobrze dobranej korekcji nie jest przyczyną pogłębienia wady. Po prostu u Ciebie jeszcze się ona nie ustabilizowała. U mnie też do czasu zmieniała się o dioptrię rocznie
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 16:48   #45
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez theali Pokaż wiadomość
Noszenie dobrze dobranej korekcji nie jest przyczyną pogłębienia wady. Po prostu u Ciebie jeszcze się ona nie ustabilizowała. U mnie też do czasu zmieniała się o dioptrię rocznie
Wiem tylko, że półtorej roku temu miałam jeszcze -0.5 😓. Nie da się jakoś spowolnić ? Nosić słabsze szkła czy używać rzadziej okularów ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 16:58   #46
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez kaja126 Pokaż wiadomość
Wiem tylko, że półtorej roku temu miałam jeszcze -0.5 😓. Nie da się jakoś spowolnić ? Nosić słabsze szkła czy używać rzadziej okularów ?
Kiedy zaczynałam nosić okulary, wśród okulistów zdarzał się jeszcze głupi pogląd, że lepiej dobierać słabsze szkła, bo pełna korekcja "rozleniwia oczy" i przyspiesza pogłębianie wady. I mimo tych słabszych szkieł wada pogłębiała się o dioptrię rocznie (i chyba rekordowo o dioptrię w ciągu pół roku). Jeśli wada ma się pogłębić, to się pogłębi - myślisz, że warto męczyć oczy i obniżać komfort codziennego funkcjonowania noszeniem zbyt słabych okularów?
Co do noszenia okularów rzadziej - zdarza mi się je zdejmować przy czytaniu, ale wtedy jedynie odciążasz akomodację.
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 17:13   #47
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez kaja126 Pokaż wiadomość
Wiem tylko, że półtorej roku temu miałam jeszcze -0.5 😓. Nie da się jakoś spowolnić ? Nosić słabsze szkła czy używać rzadziej okularów ?
Jeśli twoja wada jest zapisana w genach, to po prostu będzie się pogłębiać aż osiągnie ten poziom, i nic na to nie poradzisz. Istnieją pewne przesłanki, że częstsze przebywanie na zewnątrz/na słońcu może zapobiec rozwojowi wady, możesz próbować w tę stronę.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 01:35   #48
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

A co sądzicie o jakiś ćwiczeniach na poprawę wzroku ? Istnieje i działa wogole coś takiego ? I jeszcze się tak zastanawiam, czy nie jest to dziwne że wada tak szybko leci mimo że mam 28 lat ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 11:08   #49
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Są dwa rodzaje wad wzroku: wrodzone i nabyte. Przy wrodzonych ostateczny kształt oka jest zapisany w genach i taki kształt będziesz miała prędzej czy później (a razem z nim wada, którą taki kształt powoduje). Nabyte biorą się (choć nie jest to do końca zbadane) z przemęczenia oczu, z długotrwałego patrzenia na bliskie odległości. Jeśli twoja wada bierze się z pierwszego przypadku, ćwiczenia mogą co najwyżej trochę zmniejszyć tempo rozwoju wady (choć niekoniecznie). Jeśli chodzi o drugi przypadek, to ćwiczenia powinny zapobiec rozwojowi wady w ogóle (jeśli to prawda z tym przemęczeniem, bo np mój TŻ całe dnie od dziecka spędza przy kompie, i wzrok ma idealny. Więc znowu, geny).

Ja mam 27 lat i wadę zbliżającą się do -7. Też chciałabym wiedzieć, kiedy to się skończy Staram się nie dopuszczać do przemęczenia oczu, często patrzę w dal, robię częste przerwy od komputera i książki... Ale niewiele więcej da się zrobić.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-01, 11:23   #50
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Są dwa rodzaje wad wzroku: wrodzone i nabyte. Przy wrodzonych ostateczny kształt oka jest zapisany w genach i taki kształt będziesz miała prędzej czy później (a razem z nim wada, którą taki kształt powoduje). Nabyte biorą się (choć nie jest to do końca zbadane) z przemęczenia oczu, z długotrwałego patrzenia na bliskie odległości. Jeśli twoja wada bierze się z pierwszego przypadku, ćwiczenia mogą co najwyżej trochę zmniejszyć tempo rozwoju wady (choć niekoniecznie). Jeśli chodzi o drugi przypadek, to ćwiczenia powinny zapobiec rozwojowi wady w ogóle (jeśli to prawda z tym przemęczeniem, bo np mój TŻ całe dnie od dziecka spędza przy kompie, i wzrok ma idealny. Więc znowu, geny).

Ja mam 27 lat i wadę zbliżającą się do -7. Też chciałabym wiedzieć, kiedy to się skończy Staram się nie dopuszczać do przemęczenia oczu, często patrzę w dal, robię częste przerwy od komputera i książki... Ale niewiele więcej da się zrobić.
A wada wrodzona może się wogole ukazać dopiero w 26 roku życia ? Czy one nie pokazują się we wcześniejszym etapie życia?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 12:15   #51
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Mi mówiono, że max do 25 roku życia wada powinna się ustabilizować, bo oko tak długo nie rośnie. No ale ciągle gubię po kawałku dioptrii każdego roku, więc w grę wchodzi jakiś inny czynnik. Aż tak nie jestem rozeznana w temacie, ale z tego co czytałam, do krótkowzroczności mogą doprowadzić różne czynniki genetyczne (czyli oko może i nie rośnie, ale coś innego ma wpływ na zmianę jego kształtu).

Tak czy inaczej, to dość nietypowe, żeby wada pojawiła się znikąd w tym wieku. Czy zmieniłaś może tryb życia jakoś przed tym okresem? Poszłaś do pracy, gdzie spędzasz dużo czasu przed komputerem? Jeśli to coś w tym stylu, to masz szansę powstrzymać rozwój wady przez zastosowanie "higieny patrzenia", tzn jak najczęstszego patrzenia w dal w czasie pracy.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 13:14   #52
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Tak jak praca w hałasie ma wpływ na słuch tak praca non stop przy komputerze plus pewnie w domu też wpłynie negatywnie na wzrok. Pewnie że ma do tego genetyka - chociażby odziedziczony astygmatyzm Ta wada chociaż nawet mała pogłębia "minusy".
Warto jeść jagody, pić sok marchewkowy, dawać odpoczywać oczom.
Z moich spostrzeżeń wynika że i tak osoby świetnie widzące muszą z czasem nosić plusy, tak coś po 40 nagle tracą ostrość, także
__________________

żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 14:18   #53
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Mi mówiono, że max do 25 roku życia wada powinna się ustabilizować, bo oko tak długo nie rośnie. No ale ciągle gubię po kawałku dioptrii każdego roku, więc w grę wchodzi jakiś inny czynnik. Aż tak nie jestem rozeznana w temacie, ale z tego co czytałam, do krótkowzroczności mogą doprowadzić różne czynniki genetyczne (czyli oko może i nie rośnie, ale coś innego ma wpływ na zmianę jego kształtu).

Tak czy inaczej, to dość nietypowe, żeby wada pojawiła się znikąd w tym wieku. Czy zmieniłaś może tryb życia jakoś przed tym okresem? Poszłaś do pracy, gdzie spędzasz dużo czasu przed komputerem? Jeśli to coś w tym stylu, to masz szansę powstrzymać rozwój wady przez zastosowanie "higieny patrzenia", tzn jak najczęstszego patrzenia w dal w czasie pracy.
Właśnie pracuję od 3lat 8h przed komputerem. Ale mimo to dziwne chyba że wada tak szybko leci ?? Nikt w mojej rodzinie nie nosi okularów (oprócz dziadków, ale to już starczowzroczność), więc dziwi mnie to, ponieważ to chyba nie czynniki genetyczne ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 15:05   #54
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Możesz mieć po prostu oczy podatne na przemęczenie i to już jest kwestia genetyki. Jeśli reszta twojej rodziny prowadzi inny tryb życia, to po prostu taka cecha nie miała okazji się ujawnić (ja i moje rodzeństwo nosimy okulary, a rodzice i reszta rodziny już nie). Jedyne wyjście teraz to, jak mówiłam, bardziej pilnować oczu, nie dopuścić do przemęczenia, do skurczu akomodacyjnego. Na każde 25 minut patrzenia w ekran 5 minut patrzenia za okno, po pracy ograniczyć komputer do minimum, starać się więcej przebywać na zewnątrz. Wady to już raczej nie cofnie, ale powinno zatrzymać jej rozwój (jeśli to faktycznie wina kompa).
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 15:29   #55
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Cool Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Możesz mieć po prostu oczy podatne na przemęczenie i to już jest kwestia genetyki. Jeśli reszta twojej rodziny prowadzi inny tryb życia, to po prostu taka cecha nie miała okazji się ujawnić (ja i moje rodzeństwo nosimy okulary, a rodzice i reszta rodziny już nie). Jedyne wyjście teraz to, jak mówiłam, bardziej pilnować oczu, nie dopuścić do przemęczenia, do skurczu akomodacyjnego. Na każde 25 minut patrzenia w ekran 5 minut patrzenia za okno, po pracy ograniczyć komputer do minimum, starać się więcej przebywać na zewnątrz. Wady to już raczej nie cofnie, ale powinno zatrzymać jej rozwój (jeśli to faktycznie wina kompa).
O co chodzi z tym skurczem akomodacji ?
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 16:55   #56
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Pokrótce, to się dzieje wtedy, gdy za długo patrzysz w jedną odległość i oczy tymczasowo tracą zdolność do skupiania się na innych odległościach. Np wstajesz od kompa i masz wrażenie, że widzisz dużo gorzej, ale następnego dnia już wszystko jest ok.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 17:00   #57
kaja126
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Pokrótce, to się dzieje wtedy, gdy za długo patrzysz w jedną odległość i oczy tymczasowo tracą zdolność do skupiania się na innych odległościach. Np wstajesz od kompa i masz wrażenie, że widzisz dużo gorzej, ale następnego dnia już wszystko jest ok.
A może być tak że półtorej roku temu jak dostałam pierwsze okulary to był spazm a nie wada wzroku i teraz po prostu wzrok się przyzwyczaił do okularów których nie powinnam.miec ? Używam komputera w pracy 8h, w weekendy też bardzo dużo i prawie ciągle telefonu.
kaja126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-01, 17:36   #58
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Okulary nie są w stanie skorygować skurczu, po tym między innymi da się go poznać—okulista może ci zakładać różne soczewki podczas badania, a ty i tak nie będziesz w stanie odczytać znaków z tablicy. Ale podejrzewam, że takie skurcze są w stanie doprowadzić do powstania wady, jeśli często się do nich doprowadza i nie daje oczom odpocząć. Okulary tak naprawdę nic nie robią z oczami, tylko przesuwają wiązkę światła tam gdzie powinna wylądować.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-16, 18:29   #59
AnkaKxx
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 1
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

Caudofemoralis dzięki za mądre odpowiedzi. Pomogły mi . Pozdrawiam
AnkaKxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-18, 18:59   #60
MagdaK123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 29
Dot.: Kiedy nosić okulary korekcyjne ?

A ja mam -1 i -0.5 ale też czuje ze musze miec je ciagle ubrane. Czy moze mi sie pogorszyc tak szybko przez to wada jak autorce watku ? Dodam ze jeszcze 6 msc jak zaczynalam dopiero je nosic widzialam bez okularow calkiem okej, a teraz juz nawet w okularach widze coraz gorzej.
MagdaK123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-04-04 20:06:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:31.