jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-02-12, 12:31   #121
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Bylam calkiem niedawno( w grudniu) swiadkiem takiej samej sytuacji w Krk. Tylko ze wtedy bylo tak ze autobus sie zatrzymal i kierowca powiedzial ze wezwal policje i kto chce niech czeka a inni moge sie przesiasc.


Nie popieram faceta z filmiku. Agresja tylko wtedy jest usprawiedliwiona kiedy nas ktos atakuje. Ona nie zagrazala nikomu fizycznie.

Z drugiej strony takich ludzi jest pelno i to sa mega irytujace zachowania.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:32   #122
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Swoje zdanie wyrażę w formie możliwie skondensowanej :
- Regulamin MPK Łódź jest wg mnie jak najbardziej na miejscu- w jaki sposób usunąć z komunikacji publicznej osobę, która narusza ogólne zasady, a na komunikat słowny nie reaguje? Vide pani z filmiku.

- O ile istnieją ogólne zasady funkcjonowania społecznego usankcjonowane prawnie (nie można w miejscach publicznych używać slownictwa powszechnie uznawanego za wulgarne), tak nie ma żadnego paragrafu, który nakazywałby innym osobom w tej przestrzeni diagnozowanie zdrowia psychicznego, czy też poczytalności tejże osoby. Pomoc w przypadku narażenia zdrowia, życia- jak najbardziej. Nie rozumiem jednak skąd pomysł, że pasażerowie mieli obowiązek rozpoznać, że osoba jest chora? Chyba, że poinformował ich jej syn- czego niestety nie wiem, ale w tym przypadku zwracam honor.

- Nikogo z mojej najbliższej rodziny kto byłby chory psychicznie i niezdolny do samodzielnego podróżowania nie naraziłabym na coś takiego. Istnieje mnóstwo zagrożeń dla osób niepełnosprawnych umysłowo i zaistniała sytuacja z pewnością nie była jednym z najpoważniejszych. Syn nie udzielił żadnych informacji, nie był zdolny do podjęcia konkretnych działań zaradczych w sytuacji kryzysowej, co jest obowiązkiem opiekuna osoby zaburzonej i niesamodzielnej na tyle by funkcjonować w miejscu publicznym bez rażącego naruszania jego zasad (czytałam wasze wypowiedzi, że również jest chory psychicznie, nie wiem czy samodzielny na tyle by brać odpowiedzialność za matkę- sytuacja jesr zbyt złożona by o tym dywagować).

-Reakcja nie była moim zdaniem najodpowiedniejsza, jednak nie widzę tutaj przemocy. Naruszenie przestrzeni osobistej owszem, jednak zastanawiam się czego wypowiadające się osoby oczekiwałyby od policji, jak ktoś już pisał przypuszczam, że interwencja siłowa byłaby tak czy inaczej nieunikniona . Karetki pogotowia nie należy wzywać w w sytuacjach niezagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu, dziwi mnie, że tyle osób jest tego nieświadomych .

- Co do diagnozowania na podstawie kilkuminutowego filmiku czy dana osoba jest zdolna do przemocy, czy nie- w zasadzie szkoda klawiatury na komentarz w stosunku do domorosłych psychiatrów, gratuluję- po co komu studia w tym temacie, po co przeróżne badania . Tak- osoby chore psychicznie funkcjonują w zniekształconej rzeczywistości, czego konsekwencje może w mniejszym lub większym stopniu przewidzieć prowadzący psychiatra i terapeuta i nie jestem w stanie zrozumieć w jaki sposób niektóre osoby zrobiły to siedząc przed komputerem. Istnieje niebezpieczeństwo zachowań agresywnych jeśli nastąpi jak w tym przypadku intensywny wyrzut objawów- nie należy winić osoby chorej w żadnym wypadku, ale to jest FAKT.

-Według mnie reakcja nie była idealna, ale absolutnie nie podpisuję się pod żadnym słowem potępiającym mężczyznę, który "wysadził" awanturującą się i bluzgającą, a także chorą psychicznie kobietę.

Edytowane przez diamentowa
Czas edycji: 2015-02-12 o 12:35 Powód: uzupełnienie
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:36   #123
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Tylko ja widze różnice między agresywna osoba chora psychicznie a pozostalymi? I nie, po cos wymyslono tzw porzadek publiczny ktory kazdy ma obowiązek zachowac, niezaleznie od sytuacji, po cos wymyślono straz miejska i policje.
Ciekawe co by bylo gdyby obok wlasnie byla osoba niepełnosprawna czy niemowle, a kobiecie by sie cos ubzduralo i przypuscilaby atak? Tez pewnie wszystko w porzadku by bylo, poziom obojetnosci na wszystko zaczal byc juz groteskowy, nie ma jak widze zadnych zasad, skali, wszystkim wolno wszystko, wszyscy wszystko musza znosic.
Najlepiej wywalic na zapas.

Tobie Candy tez sie moze cos ubzdurac i zaczniesz szalec z nozem w autobusie.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:42   #124
Sein Ulin
Rozeznanie
 
Avatar Sein Ulin
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 796
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Masz prawo wymagac od nich, aby przestali. Sa kampanie na trn temat, zwlaszcza odnośnie smrodu. Sa tez naklejki informujące i etykieta, duzo jest. Tylko przez takie podejscie znoszenia wszystkiego i obwiniania osob, ktore cos w tej sprawie zrobily ludzie nie zrobia nic, bedziesz z tym sama. Więc może zamiast zadawać znowu te same naiwne pytania s co gdyby to była twoja matka lepiej zadać sobie pytanie 'a gdyby twoje dziecko było na celowniku'? Czytajac powyzsze posty powinno się zbesztac dziecko bo prowokuje i wspolczuc kobiecie. Nie można sobie odbierac całkiem prawa do obrony, nie mowimy tu o wyrzuceniu osoby innej rasy czy orientacji, tylko o faktycznej obronie, jakaś skala musi istnieć.
nadal nie odpowiedziałaś mi na pytanie odnoście trimetyloaminourii ale tym zdaniem przebiłaś już wszystko. I strzeż się bo na typ 2 może zachorować każdy i wtedy żadne mycie ci nie pomoże.
Sein Ulin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:44   #125
TykajacaBomba
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 59
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez diamentowa Pokaż wiadomość
Swoje zdanie wyrażę w formie możliwie skondensowanej :
- Regulamin MPK Łódź jest wg mnie jak najbardziej na miejscu- w jaki sposób usunąć z komunikacji publicznej osobę, która narusza ogólne zasady, a na komunikat słowny nie reaguje? Vide pani z filmiku.

- O ile istnieją ogólne zasady funkcjonowania społecznego usankcjonowane prawnie (nie można w miejscach publicznych używać slownictwa powszechnie uznawanego za wulgarne), tak nie ma żadnego paragrafu, który nakazywałby innym osobom w tej przestrzeni diagnozowanie zdrowia psychicznego, czy też poczytalności tejże osoby. Pomoc w przypadku narażenia zdrowia, życia- jak najbardziej. Nie rozumiem jednak skąd pomysł, że pasażerowie mieli obowiązek rozpoznać, że osoba jest chora? Chyba, że poinformował ich jej syn- czego niestety nie wiem, ale w tym przypadku zwracam honor.

- Nikogo z mojej najbliższej rodziny kto byłby chory psychicznie i niezdolny do samodzielnego podróżowania nie naraziłabym na coś takiego. Istnieje mnóstwo zagrożeń dla osób niepełnosprawnych umysłowo i zaistniała sytuacja z pewnością nie była jednym z najpoważniejszych. Syn nie udzielił żadnych informacji, nie był zdolny do podjęcia konkretnych działań zaradczych w sytuacji kryzysowej, co jest obowiązkiem opiekuna osoby zaburzonej i niesamodzielnej na tyle by funkcjonować w miejscu publicznym bez rażącego naruszania jego zasad (czytałam wasze wypowiedzi, że również jest chory psychicznie, nie wiem czy samodzielny na tyle by brać odpowiedzialność za matkę- sytuacja jesr zbyt złożona by o tym dywagować).

-Reakcja nie była moim zdaniem najodpowiedniejsza, jednak nie widzę tutaj przemocy. Naruszenie przestrzeni osobistej owszem, jednak zastanawiam się czego wypowiadające się osoby oczekiwałyby od policji, jak ktoś już pisał przypuszczam, że interwencja siłowa byłaby tak czy inaczej nieunikniona . Karetki pogotowia nie należy wzywać w w sytuacjach niezagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu, dziwi mnie, że tyle osób jest tego nieświadomych .

- Co do diagnozowania na podstawie kilkuminutowego filmiku czy dana osoba jest zdolna do przemocy, czy nie- w zasadzie szkoda klawiatury na komentarz w stosunku do domorosłych psychiatrów, gratuluję- po co komu studia w tym temacie, po co przeróżne badania . Tak- osoby chore psychicznie funkcjonują w zniekształconej rzeczywistości, czego konsekwencje może w mniejszym lub większym stopniu przewidzieć prowadzący psychiatra i terapeuta i nie jestem w stanie zrozumieć w jaki sposób niektóre osoby zrobiły to siedząc przed komputerem. Istnieje niebezpieczeństwo zachowań agresywnych jeśli nastąpi jak w tym przypadku intensywny wyrzut objawów- nie należy winić osoby chorej w żadnym wypadku, ale to jest FAKT.

-Według mnie reakcja nie była idealna, ale absolutnie nie podpisuję się pod żadnym słowem potępiającym mężczyznę, który "wysadził" awanturującą się i bluzgającą, a także chorą psychicznie kobietę.


co wg was innego mogłaby zrobić Policja, jak nie za fraki ją wyciągnąć?
TykajacaBomba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:46   #126
roseplum
niepolubiecie
 
Avatar roseplum
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 664
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
- Co do diagnozowania na podstawie kilkuminutowego filmiku czy dana osoba jest zdolna do przemocy, czy nie- w zasadzie szkoda klawiatury na komentarz w stosunku do domorosłych psychiatrów, gratuluję- po co komu studia w tym temacie, po co przeróżne badania . Tak- osoby chore psychicznie funkcjonują w zniekształconej rzeczywistości, czego konsekwencje może w mniejszym lub większym stopniu przewidzieć prowadzący psychiatra i terapeuta i nie jestem w stanie zrozumieć w jaki sposób niektóre osoby zrobiły to siedząc przed komputerem. Istnieje niebezpieczeństwo zachowań agresywnych jeśli nastąpi jak w tym przypadku intensywny wyrzut objawów- nie należy winić osoby chorej w żadnym wypadku, ale to jest FAKT.
afazja to objaw, na podstawie objawu nie diagnozuje się choroby.
I przykro mi, ale właśnie tak kształci sie psychiatrów i psychologów klinicystów - na pierwszych zajęciach mówi im się, że objaw nie determinuje choroby.

Tak jak można oglądając filmik stwierdzić, że ktoś kaszle (ma objaw choroby) tak można powiedzieć, że zachowuje się jak osoba z afazją. Wystarczy słyszeć co i jak mówi. Występowanie afazji nie determinuje ani stanowienia, ani nie stanowienia zagrożenia.

I ani psychiatra, ani nikt nie stwierdzi na podstawie filmiku, że ktoś jest groźny lub nie. Natomiast można stwierdzić, że prawdopodobieństwo, że ktoś kto zachowuje się w taki a nie inny sposób zrobi komukolwiek krzywdę jest takie samo jak to, że ktoś bez takich objawów rzuci się na kogoś.
roseplum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:47   #127
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez TykajacaBomba Pokaż wiadomość


co wg was innego mogłaby zrobić Policja, jak nie za fraki ją wyciągnąć?
Moim zdaniem gdyby tylko usłyszeli (kobieta z synem), że faktycznie ktoś dzwoni po policję sami szybko by się zwinęli z tramwaju...
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-02-12, 12:48   #128
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez kaja1981 Pokaż wiadomość
a wiesz, że człowiek z downem to nie chory psychicznie, tylko niepełnosprawny? nie każdy niepełnosprawny jest chory psychicznie, a nie każdy chory psychicznie jest niepełnosprawny, to jest szerokie spektrum,a póki co mam wrażenie, że Ty wrzucasz wszystkich do jednego worka. człowiek z depresją jest chory psychicznie, a nie niepełnosprawny. widzisz różnicę? i bez przesady, nie jest tak, że każdemu wszystko wolno. a niepełnosprawny fizycznie powinien siedzieć w domu, bo swoim powykręcanym ciałem psuje estetykę miasta, czy jak? nie byłabym taka odważna w ferowaniu wyroków, nigdy nie wiesz, co Cię w życiu spotka, wielu bezdomnych miało kiedyś dom, pracę itd, a teraz są na ulicy...



zgadzam się, choć sądzę, że ignorowanie czy przytakiwanie by nie pomogło, krzyczałaby prawdopodobnie tak samo.
A jaki masz problem ze zrozumieniem zdania, w kyorym pisze właśnie o zespole downa i odroznieniu niepelnosprawnych i spokojnych osob chorycj psychicznie od osob ze wscieklizna? Jakis problem z czytaniem?






Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
Najlepiej wywalic na zapas.

Tobie Candy tez sie moze cos ubzdurac i zaczniesz szalec z nozem w autobusie.
To niech mnie wyrzuca!
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:52   #129
TykajacaBomba
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 59
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez charsi Pokaż wiadomość
Moim zdaniem gdyby tylko usłyszeli (kobieta z synem), że faktycznie ktoś dzwoni po policję sami szybko by się zwinęli z tramwaju...
Mówili o policji (motorniczy), pan, który wcześniej zwracał jej uwagę wyciągnął telefon. Krzyknęła " żadnej policji, żadnej policji". Nic to nie zmieniło w jej zachowaniu.
TykajacaBomba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:53   #130
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez Sein Ulin Pokaż wiadomość
nadal nie odpowiedziałaś mi na pytanie odnoście trimetyloaminourii ale tym zdaniem przebiłaś już wszystko. I strzeż się bo na typ 2 może zachorować każdy i wtedy żadne mycie ci nie pomoże.
Odpowiedzialam na pytanie juz kulka razy ale widocznie nie chcesz jej przyjac do wiadomosci - istnieje skala, pani skale przekroczyla. Wez mnie jeszcze moze spytaj, czy wyrzucilabym osobe z oparzeniem na twarzy, znamieniem albo perfumami, ktorych nie lubie, skoro juz jestesmt na poziomie zadawania az tak infantylnycj pytań. Albo lepiej skupmy sie na faktach a nie co by bylo gdyby do autobusu wsiadł jednorozec.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 12:53   #131
Imperialista
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z północy
Wiadomości: 4 919
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez Sein Ulin Pokaż wiadomość
Istniej różnica pomiędzy wywaleniem za fraki a kulturalnym poinformowaniem, że zgodnie regulaminem niestety nie może kontynuować jazdy(tutaj kobieta została akurat wywalona nie przez kierowce a przez innego "kulturalnego" pasażera i dodatkowo nakręcana przez innych wrażliwych pasażerów)
Ja śmiem twierdzić, że była to wzorowa postawa obywatelska. Nie fatygowano niepotrzebnie policji, nie zatrzymano niepotrzebnie autobusu, a nawet wydzierająca się kobieta nie dostała mandatu. Szacunek dla tych Panów!
Imperialista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-12, 12:58   #132
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez roseplum Pokaż wiadomość
afazja to objaw, na podstawie objawu nie diagnozuje się choroby.
I przykro mi, ale właśnie tak kształci sie psychiatrów i psychologów klinicystów - na pierwszych zajęciach mówi im się, że objaw nie determinuje choroby.
Nie widzę związku, ponieważ nigdzie nie napisałam o diagnozowaniu zaburzenia, używałam sformułowania "choroba" ponieważ tak utarło się w wątku. Tak się składa, że jestem bezpośrednio związana z osobami zaburzonymi i wiem co nieco o podłożu grupy zaburzeń afatycznych itp. Nikomu nie życzę aby go to spotkało i jak najbardziej warto o tym mówić.
Natomiast dalej nie rozumiem jaki obowiązek posiadania takiej wiedzy (niezbyt powszechnej) mieli pasażerowie nie siedzący w temacie? Pomijam to, że byłoby idealnie gdyby każdy był w pełni świadomy takich sytuacji, bo to utopia.
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:06   #133
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez diamentowa Pokaż wiadomość
Nie widzę związku, ponieważ nigdzie nie napisałam o diagnozowaniu zaburzenia, używałam sformułowania "choroba" ponieważ tak utarło się w wątku. Tak się składa, że jestem bezpośrednio związana z osobami zaburzonymi i wiem co nieco o podłożu grupy zaburzeń afatycznych itp. Nikomu nie życzę aby go to spotkało i jak najbardziej warto o tym mówić.
Natomiast dalej nie rozumiem jaki obowiązek posiadania takiej wiedzy (niezbyt powszechnej) mieli pasażerowie nie siedzący w temacie? Pomijam to, że byłoby idealnie gdyby każdy był w pełni świadomy takich sytuacji, bo to utopia.
No popatrz, teraz trzeba umieć stawiac diagnoze obcym na ulicy, zeby moc stwierdzić, ze sie zachowuja nienormalnie. Doganiamy Amerykę powoli. Ostatnio mialam przyjemna dyskusje tego typu, ktos zrobil mema i wykorzystal zdjecie uposledzonej dziewczyny, i porównał ja z modelką w chamski sposob. Zaprotestowałam, to sie dowiedzialam oczywiście, ze albo pokaze dyplom lekarski albo nie mam prawa pisać, ze cos z nia nie tak, mimo wyraznej twarzy zespolu Downa. Tak, chodźmy wszyscy na medycyne, aby moc jeździć autobusem...
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:11   #134
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez Imperialista Pokaż wiadomość
Ja śmiem twierdzić, że była to wzorowa postawa obywatelska. Nie fatygowano niepotrzebnie policji, nie zatrzymano niepotrzebnie autobusu, a nawet wydzierająca się kobieta nie dostała mandatu. Szacunek dla tych Panów!
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:22   #135
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
No popatrz, teraz trzeba umieć stawiac diagnoze obcym na ulicy, zeby moc stwierdzić, ze sie zachowuja nienormalnie. Doganiamy Amerykę powoli. Ostatnio mialam przyjemna dyskusje tego typu, ktos zrobil mema i wykorzystal zdjecie uposledzonej dziewczyny, i porównał ja z modelką w chamski sposob. Zaprotestowałam, to sie dowiedzialam oczywiście, ze albo pokaze dyplom lekarski albo nie mam prawa pisać, ze cos z nia nie tak, mimo wyraznej twarzy zespolu Downa. Tak, chodźmy wszyscy na medycyne, aby moc jeździć autobusem...
Hm, nie wiem czy dobrze zrozumiałam, bądź Ty moją wypowiedź, ale miałam na myśli jedynie to, że odróżnienie osoby zaburzonej, a będącej pod wpływem alkoholu, czy narkotyków nie jest w zasięgu każdego pasażera (bo już na nich się tu uparłam). O ile ktoś odbiegający od normy zachowania, ale nie agresywny, nie powinien być oceniany w tak krzywdzący sposób, tak trudno się dziwić, że ktoś używający agresji słownej i atakujący w sposobie bycia budzi poczucie zagrożenia. Więc- odwołując się do osoby wydającej z racji choroby nieprzyjemny zapach*- ona może budzić nieprzyjemne doznania, ale nie budzi lęku, który w naturalnej konsekwencji prowadzi do chęci ucieczki lub obrony. I nie chodzi tu o to, że potencjalne dziecko w tramwaju nie słyszało na podwórku k.. i ch.. tylko, że może się przestraszyć (jasne, że powinno się edukować również pod kątem chorób psychicznych, pamiętajmy jednak, że dziecko to dziecko, a nie mały dorosły i z pewnymi zjawiskami oswaja się z wiekiem). W tym przypadku wszyscy byli bezradni, zabrakło świadomości problemu, oraz odpowiedzialnego opiekuna i chodziło mi o to, że nie rozumiem przerzucania jakiejkolwiek odpowiedzialności z tego powodu na pasażerów.

*czy osoba głośno rozmawiająca przez tel etc. etc.

Edytowane przez diamentowa
Czas edycji: 2015-02-12 o 13:25 Powód: dopisek
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:36   #136
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez diamentowa Pokaż wiadomość
Hm, nie wiem czy dobrze zrozumiałam, bądź Ty moją wypowiedź, ale miałam na myśli jedynie to, że odróżnienie osoby zaburzonej, a będącej pod wpływem alkoholu, czy narkotyków nie jest w zasięgu każdego pasażera (bo już na nich się tu uparłam). O ile ktoś odbiegający od normy zachowania, ale nie agresywny, nie powinien być oceniany w tak krzywdzący sposób, tak trudno się dziwić, że ktoś używający agresji słownej i atakujący w sposobie bycia budzi poczucie zagrożenia. Więc- odwołując się do osoby wydającej z racji choroby nieprzyjemny zapach*- ona może budzić nieprzyjemne doznania, ale nie budzi lęku, który w naturalnej konsekwencji prowadzi do chęci ucieczki lub obrony. I nie chodzi tu o to, że potencjalne dziecko w tramwaju nie słyszało na podwórku k.. i ch.. tylko, że może się przestraszyć (jasne, że powinno się edukować również pod kątem chorób psychicznych, pamiętajmy jednak, że dziecko to dziecko, a nie mały dorosły i z pewnymi zjawiskami oswaja się z wiekiem). W tym przypadku wszyscy byli bezradni, zabrakło świadomości problemu, oraz odpowiedzialnego opiekuna i chodziło mi o to, że nie rozumiem przerzucania jakiejkolwiek odpowiedzialności z tego powodu na pasażerów.

*czy osoba głośno rozmawiająca przez tel etc. etc.
A ja sie z tym wszystkim zgadzam. Ale niektorzy uwazaja, ze jak nie umiesz postawić diagnozy to nie nazywaj kogos chorym, mimo ze to dość oczywiste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ludzie w autobusie nie sa lekarzami tej osoby i moga sobie na takie stwierdzenie pozwolic na potrzeby sytuacji, nawet jesli sie myla. Też nie rozumiem przerzucania na pasazerow odpowiedzialności, zwykli ludzie chcieli gdzieś dojechac, niektorzy z dziećmi. A edukacja na temat chorob nie zmieni faktu, ze ludzie sie przestrasza takiej osoby, maja do tego prawo.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:38   #137
LanaFlo20
Rozeznanie
 
Avatar LanaFlo20
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 522
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Niedawno miałam podobną sytuację. Facet w tramwaju klął i ubliżał innym. Przestraszona wysiadłam i poczekałam 10 minut na kolejny kurs. Boję się takich ludzi, bo nigdy nie wiadomo co może im przyjść do głowy. Uważam, że postawa pasażerów była jak najbardziej słuszna, bo to obowiązkiem syna było upilnowanie matki a poza tym o tym, że kobieta jest chora psychicznie powiedział dopiero, gdy zostali usunięci z tramwaju. Z pewnością nie była to pierwsza takiego rodzaju sytuacja i syn powinien się nauczyć jak postępować z matką, by nie zagrażała innym pasażerom.

Uważam, że pasażerowie zachowali się poprawnie i słusznie kobieta została usunięta z tramwaju.
LanaFlo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 13:51   #138
roseplum
niepolubiecie
 
Avatar roseplum
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 664
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez diamentowa Pokaż wiadomość
Nie widzę związku, ponieważ nigdzie nie napisałam o diagnozowaniu zaburzenia, używałam sformułowania "choroba" ponieważ tak utarło się w wątku. Tak się składa, że jestem bezpośrednio związana z osobami zaburzonymi i wiem co nieco o podłożu grupy zaburzeń afatycznych itp. Nikomu nie życzę aby go to spotkało i jak najbardziej warto o tym mówić.
Natomiast dalej nie rozumiem jaki obowiązek posiadania takiej wiedzy (niezbyt powszechnej) mieli pasażerowie nie siedzący w temacie? Pomijam to, że byłoby idealnie gdyby każdy był w pełni świadomy takich sytuacji, bo to utopia.
"zaburzenia afatyczne" to zbyt pojemne pojęcie, by wrzucać wszystko do jednego wora i odnosić do tej sytuacji.

a gdzie ja napisałam, że powinni to wiedzieć?

przede wszystkim nikt nie ma prawa używać przemocy fizycznej wobec kogoś "profilaktycznie", bo "sprawia wrażenie chorej psychicznie" i "stanowiącej zagrożenie" - od tego jest policja, pogotowie.
roseplum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:00   #139
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Akurat istnieja przepisy pozewlajace ludziom sie bronic i reagować przed przyjazdem policji, jescze tego by brakowalo. Tylko trzeba umiar zachować, aby prewencja byla prewencją a nie samosadem.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-12, 14:07   #140
LanaFlo20
Rozeznanie
 
Avatar LanaFlo20
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 522
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Jak dla mnie to nikt nie użył wobec tej kobiety przemocy. Gdyby ją spoliczkowano, skopano albo w jakikolwiek inny sposób uderzono to wtedy byłaby przemoc fizyczna. Idąc już tym tropem to ta kobieta używała przemocy werbalnej wobec pasażerów wyzywając ich od najgorszych, gdy Ci kazali jej opuścić tramwaj.

Niedługo dojdzie do tego, że gdy ktoś chory psychicznie mnie uderzy to nadstawię drugi policzek mówiąc "Biedny człowiek, taki chory psychicznie".
LanaFlo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:22   #141
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez roseplum Pokaż wiadomość
"zaburzenia afatyczne" to zbyt pojemne pojęcie, by wrzucać wszystko do jednego wora i odnosić do tej sytuacji.
Odniosłam się do przyczyn, tego że mają różne podłoże, także somatyczne, nie do tej sytuacji, więc nie wydaje mi się abym tu czegoś nadużyła...

Cytat:
Napisane przez roseplum Pokaż wiadomość
a gdzie ja napisałam, że powinni to wiedzieć?
Skoro nie muszą wiedzieć, że jest chora to rozumiem, że my wszyscy w autobusach hulaj dusza piekła nie ma ? Jest tu ktoś kto dostał mandat za jedną nieprzemyślaną "K" w przypływie zdenerwowania? Znam takie osoby.

Cytat:
Napisane przez roseplum Pokaż wiadomość
przede wszystkim nikt nie ma prawa używać przemocy fizycznej wobec kogoś "profilaktycznie", bo "sprawia wrażenie chorej psychicznie" i "stanowiącej zagrożenie" - od tego jest policja, pogotowie.
A to akurat jest nieprawda, ponieważ w pewnych sytuacjach istnieje prawo by naruszyć nietykalność cielesną co miało tu miejsce. Coś mi w tym temacie świtało więc odszukałam w necie bo paragrafu nie znam na pamięć- o tym w podobnych sprawach orzeka sąd, nie wizażanki nawet z tak rozległą wiedzą z każdej dziedziny.

Edytowane przez diamentowa
Czas edycji: 2015-02-12 o 14:23 Powód: pomyłka
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:23   #142
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez LanaFlo20 Pokaż wiadomość
Jak dla mnie to nikt nie użył wobec tej kobiety przemocy. Gdyby ją spoliczkowano, skopano albo w jakikolwiek inny sposób uderzono to wtedy byłaby przemoc fizyczna. Idąc już tym tropem to ta kobieta używała przemocy werbalnej wobec pasażerów wyzywając ich od najgorszych, gdy Ci kazali jej opuścić tramwaj.

Niedługo dojdzie do tego, że gdy ktoś chory psychicznie mnie uderzy to nadstawię drugi policzek mówiąc "Biedny człowiek, taki chory psychicznie".
jak zaczne cie szrpac i wywale z autobusu to tez nie przemoc?
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:35   #143
Imperialista
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z północy
Wiadomości: 4 919
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
jak zaczne cie szrpac i wywale z autobusu to tez nie przemoc?
Obrona konieczna!
Imperialista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:44   #144
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

A ja kiedys jechalam tramwajem z synkiem sasiadki,zabralam chlopca ze szkoly bo zle sie poczul.Bylo jedno wolne miejsce i kazalam mu usiasc.Podeszla jedna paniusia ok 40 i kazala sobie ustapic miejsca,chlopczyk ustapil bo dobrze wychowany ale puscil ,,hafta,,prosto na te kobiete.To nie bylo specjalnie ,chlopczyk byl chory,paniusia podniosla larmo,ze mam placic za szkody,ci co widzieli to staneli po mojej stronie,bo po co wpirdzielala sie na miejsce chlopca?
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 14:57   #145
Imperialista
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z północy
Wiadomości: 4 919
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

To jest głupi relikt komunistyczny ("niewidzialna ręka"), że trzeba starszym ustępować. Na Zachodzie czegoś takiego nie ma i "mohery" nie wymuszają miejsc siedzących.
Imperialista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 15:06   #146
LanaFlo20
Rozeznanie
 
Avatar LanaFlo20
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 522
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
jak zaczne cie szrpac i wywale z autobusu to tez nie przemoc?
Jeśli wcześniej będę Ci ubliżała i krzyczała na Ciebie, to sama sobie na to zasłużyłam.

Na filmiku wszystko jest pokazane jasno i wyraźnie. Pasażerowie prosili tą kobietę żeby się uspokoiła albo żeby opuściła tramwaj a ona dalej swoje, więc ktoś nie wytrzymał i usunął ją z pojazdu. Policja nic by tu nie dała, najpierw trzeba byłoby na czekać na jej przyjazd, potem na pewno policjanci wdaliby się w pyskówkę z kobietą a potem usunęli z tramwaju w podobny (albo gorszy) sposób w jaki zrobił to ten facet. Wyszłoby na to samo. Nikt nie użył wobec niej przemocy.

Edytowane przez LanaFlo20
Czas edycji: 2015-02-12 o 15:11
LanaFlo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 15:09   #147
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez Imperialista Pokaż wiadomość
Obrona konieczna!
jezeli cie nie zaatakowala i nie dotknela to nie bedzie w zadnym razie obrona konieczna.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 15:53   #148
Imperialista
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z północy
Wiadomości: 4 919
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez greenlemon Pokaż wiadomość
Ile razy się widzi agresywnych dresiarzy, którzy potrafią zwyzywać i grozić ludziom. Wtedy jakoś mężczyźni znikają - żaden odważny nie podskoczy. Każdy jeden siedzi cicho.
To raczej logiczne, że zwykły facet nie chce robić awantury z powodu przeklinania i oberwać, więc nie jest w stanie wyrzucić dresów czy nawet zwrócić im uwagi.

Cytat:
Ale starsza kobietę można wyrzucić jak psa i jeszcze dorobić ideologię, że była zagrożeniem - niby jakim? To chuchro? Litości.
Nie twierdzę, że była zagrożeniem dla ludzi (co najwyżej dla uszów dzieci), ale skoro nie potrafi się zachować w tramwaju to słusznie zrobiono, że ją wyrzucono, ponieważ wykazano się postawą obywatelską:
- nie fatygowano niepotrzebnie policji
- nie zatrzymano niepotrzebnie autobusu
- wydzierająca się kobieta nie dostała mandatu

Zaoszczędzono trochę kasy z podatków z powodu braku interwencji no i kobieta nie ucierpiała poza czekaniem na następny tramwaj.

Najbardziej winny jest jej syn który milczał i nie był w stanie załagodzić sytuacji.

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
jezeli cie nie zaatakowala i nie dotknela to nie bedzie w zadnym razie obrona konieczna.
Ja to nazywam "postawą obywatelską". Czasami szkoda fatygować służby mundurowe i szkoda czasu ludzi. Jak baba ma problemy psychiczne i nie panuje nad sobą powinna być w odpowiednim zakładzie.
Imperialista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 16:37   #149
Kle_oo
Zadomowienie
 
Avatar Kle_oo
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 250
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

Cytat:
Napisane przez ajah Pokaż wiadomość
Znaczy, że system jest kulawy.

Nie wiem jakie są rozwiązania prawne w Polsce, ale inne kraje w Europie posiadają regulacje prawne na okoliczność takich przypadków.
Jak ktoś przechodzi ostry stan, ma halucynacje, ma zachowania autoagresywne to można go przyjąć do szpitala mimo jego oporu, czy braku zgody jego rodziny.
Rozwiązanie więc jest dość proste.
Pewien lekarz kiedyś mi powiedział : "tu jest Polska, tu na nic nie ma pieniędzy" - nie wiem czy wynika to z takiego, a nie innego prawa czy faktycznie z braku kasy. Z drugiej strony poza granicami naszego kraju jest sporo płatnych ośrodków - w Polsce rodziny chorych uważają, że państwo powinno dać -nie dziwi im się w końcu podatki/zusy i inne są zabierane z pensji, więc ośrodek powinien być bezpłatny. Wiecie jak ludzie się dziwią gdy dzwonią do zakonnic, chcąc oddać im starszą osobą pod opiekę, a tam normalny cennik? Wyliczona oplata za dobę/wyżywienie...to się ludziom w głowach nie mieści, że jak to zakonnice i kasę chcą?

---------- Dopisano o 17:37 ---------- Poprzedni post napisano o 17:33 ----------

Cytat:
Napisane przez _Judith_ Pokaż wiadomość

Ja nie wiem jaką rzeczywistość oglądasz, Kleoo, ale u nas to jest całkiem całkiem.
Na żywo nie w telewizji. Pisałam na forum już parę razy -mam dużą rodzinę i większość osób z niej jest związana zawodowo z medycyną. Więc oglądam wiele sytuacji tez od drugiej -szpitalnej strony i oczywiście nie jest aż tak źle, ale różowo też nie jest.
Kle_oo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-12, 17:34   #150
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: jak to oceniasz? chamskie wywalenie kobiety z tramwaju/busa

jak dla mnie facet na pewno nie wykazał się bystrością, kobieta mogła się poślizgnąć, przewrócić, uderzyć (szczególnie przy tej pogodzie i tych zdradliwych miejscami i nawet niewidocznych oblodzeniach co są teraz), ciekawe, czy też by Wam się wtedy podobała jego dzielność.

Jak dla mnie nic go nie usprawiedliwia, dziś taka kobieta, a za 3 lata co, smierdzący bezdomni za fraki i z tramwaju?
Ciekawe jakby się któraś z was czuła gdyby wywalił was jakiś idiota ku ogólnemu aplauzowi innych bo spódniczka za krótka.
Ona owszem, darła się, a jak ludzie wiszą na telefonach zatruwając wkoło innych swoimi gadkami to dzielnych żeby zwrócić delikwentowi uwagę jakoś zazwyczaj nie ma. Mało tego mało kogo obchodzi że reszta nie ma ochoty wysłuchiwać jego monologu tylko gada sobie radośnie, w końcu jest pan i ma telefon.


I zgadzam się z Makintosz, bawi mnie oburzenie jej wulgarnością, gdy wulgaryzmy w tym kraju przez wiele osób moim zdanie używane są jak przecinki.

I tak wg mnie jak się czegoś boisz to wysiadasz, takie sytuacje po 1 są sporadczyne, po 2 nasze miasta nie mają dziesiątek tysięcy kilometrów, a kierowcy jeżdża tymi samymi trasami, jeśli jakaś osoba stanowi realnie zagrożenie i nie jest to sytuacja jednostkowa to przecież widać, że pasażer taki a taki będzie sprawiał kłopot.

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2015-02-12 o 17:36
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-17 00:14:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:54.