Praca w szkole - problem z CV - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-01-11, 22:17   #1
ania2510
Raczkowanie
 
Avatar ania2510
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 367
GG do ania2510

Praca w szkole - problem z CV


Cześć dziewczyny. Potrzebuję porady w sprawie CV. Chciałabym zacząć pracować jako nauczyciel chemii od przyszłego roku szkolnego. Mniej więcej wybadałam grunt i po feriach chciałabym zacząć roznosić swój życiorys. Problem w tym, że w tym roku skończyłam studia i nie mam praktycznie żadnego oficjalnego doświadczenia w nauczaniu. W związku z tym nie jestem pewna jak to wszystko sklecić.

Doświadczenie:
a. Czy jest sens wpisywać stanowiska, które nie są bezpośrednio związane z pracą nauczyciela? Sama nie wiem. Mam sporo pozycji do wpisania, bo na studiach zaliczyłam sporo praktyk laboratoryjnych, tyle, że chemia w laboratorium ma się nijak do chemii szkolnej. Tak samo projekty badawcze... Z drugiej strony jeśli to wszystko pominę wyjdzie na to, że jestem leserem, który przez 5 lat tylko się obijał, a to zdecydowanie dalekie od prawdy. Co myślicie? Może powinnam zostawić tylko 1-2 pozycje dla zaznaczenia?

b. W tej chwili pracuję w korporacji, gdzie mój kontakt z chemią jest niemal zerowy, odpowiadam za to za kontakty zewnętrzne, co uważam jest plusem, bo nauczyciel powinien przecież wykazywać się umiejętnością dobrej komunikacji, ale czy myślicie, że dyrektor będzie na tyle dalekowzroczny żeby dostrzec jakikolwiek związek?

c. Od kilku lat udzielam korepetycji z angielskiego i chemii. Oczywiście jest to nauczanie prywatne, którego nijak nie mogę udowodnić. Znowu - pisać?

d. Przeszłam dodatkowy kurs nauczycielski - w ramach kursu musiałam odbyć praktyki w szkole. Czy jest sens pisać o nich osobno, skoro oczywistym jest, że aby ukończyć kurs trzeba obowiązkowo zaliczyć takie praktyki? Czy warto załączać do CV opinie opiekunów praktyk (wiadomo, że są pisane jak przez kalkę)?

Inne
e. Czy warto wspominać o innych umiejętnościach jak znajomość programów komputerowych? Pakiet office mam opanowany praktycznie na poziomie eksperckim, ale czy to w ogóle kogoś obchodzi?

f. Znajomość języków - na pewno warto wpisać angielski, który znam bardzo dobrze, ale czy powinnam wspominać o niemieckim, który znam w stopniu średniozaawansowanym?


Generalnie wydawało mi się, że napiszę ten świstek w pół godziny, ale im dalej w las, tym więcej drzew. Gdybym pisała życiorys do firmy, wrzuciłabym niemal wszystko z odpowiednim komentarzem. Z drugiej strony doskonale pamiętam, że szkoła to środowisko z całkiem innej bajki i to, co wydaje się być atutem, dla dyrektora może być nic nie znaczącym szczegółem. Nie chciałabym wyłożyć się na starcie. Może same macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Proszę pomóżcie!

Edytowane przez ania2510
Czas edycji: 2015-01-11 o 22:21
ania2510 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-11, 23:28   #2
Hannah_89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 64
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Nie jestem osobą zajmującą się HR, nie pracuję w szkole.
Rady napisałam na podstawie swojego doświadczenia w pisaniu CV i LM, ale w innej branży.

a. Wybierz 1-2 najciekawsze projekty, praktyki lab. itp.

b. nie musi być dalekowzroczny - możesz przybliżyć mu to w liście (de)motywacyjnym

c. Hmm... tutaj nie wiem... Ale jak uczyłaś jakąś "grubą rybę" (np. prezesa jakiejś firmy) to może poproś o referencje. Spotkałam się kiedyś z takimi referencjami na stronie pewnej lektorki jęz. angielskiego. Gościu napisał w jakiej firmie pracuje, podał stanowisko, wstawił swoją fotę i napisał opinię o swojej lektorce.

d. Ja swoich obowiązkowych praktyk nie wpisuję, ale każdy ma swoje zdanie na ten temat. Nie uważam tego za rażący błąd.

e. i f. Tak, tak, tak! Wszystko się liczy. W szkole np. czasem są wymiany międzynarodowe, więc języki jak znalazł. Office też jak najbardziej - możesz wykorzystać np. do korespondencji z rodzicami, przygotowywania sprawdzianów, gazetki szkolnej, prowadzenia np. jakiś dodatkowych zajęć dla dzieci z office'a itd.
Hannah_89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 09:05   #3
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Moim zdaniem warto wpisać wszystko, jeżeli nie ma się większego doświadczenia. Wymień projekty badawcze, korepetycje, obecną pracę, przygotowanie pedagogiczne i praktyki z tym związane. Może brałaś udział w wolontariacie? Też warto o tym wspomnieć. Dlaczego miałabyś pominąć niemiecki, skoro jego poziom to B1/B2 (średniozaawansowany)?
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 11:44   #4
MissCath
Zakorzenienie
 
Avatar MissCath
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4 110
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Hej, pracuję (jeszcze) w szkole, w sekretariacie. Trochę tego i owego się nasłuchałam, więc mogę podpowiedzieć

a) Moim zdaniem warto, zwłaszcza jeśli to były jakieś duże projekty badawcze. Nawet nie muszą być związane z chemią szkolną, ale zawsze to coś. Podobnie jest z praktykami.

b) Jak najbardziej tak. Nauczyciel ma też sporo papierkowej roboty, też musi umieć się komunikować, przedstawiać jakieś propozycje, projekty, itd. Zwłaszcza przed dyrekcją. Dzisiaj, żeby uczyć, niestety nie wystarczy spędzać te 18 godzin przed tablicą, tylko trzeba się wykazywać, bo w przeciwnym razie droga do awansu może być ciężka.

c) Tak jak wyżej - jeśli to jakaś gruba ryba, można prosić o referencje, ale jak już, to ja bym o takich rzeczach napisała w liście motywacyjnym lub powiedziała na rozmowie kwalifikacyjnej. Zawsze to jakiś plus jest, choć pamiętaj, że korepetycje a nauczanie całej klasy to spora różnica...

d) jeśli masz jakiś certyfikat kursu, to go daj. Myślę, że z jego specyfiki wynika, że miałaś praktyki. Daj kserokopię tego certyfikatu/zaświadczenia i tyle.

e) zawsze warto to wpisać, niby Office jest oczywisty, ale jednak... Wciąż się zdarzają ludzie, którzy go niby umieją, ale nawet formatowanie czy justowanie jest im obce... A inne programy zawsze są mile widziane.

f) jak najbardziej, zwłaszcza, jeśli to jest poziom średniozaawansowany, czyli B1/B2.
MissCath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 15:10   #5
tarka12
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Wpisać wszystko, bo to obrazuje Ciebie jako pracownika. Masz doświadczenia, których nie warto się pomijać.
tarka12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 18:15   #6
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Z ciekawości: czemu wolisz szkołę od korporacji?

I czemu chcesz roznosić dopiero po feriach? Będzie martwy okres w szkołąch
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-13, 20:53   #7
ania2510
Raczkowanie
 
Avatar ania2510
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 367
GG do ania2510
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Dzięki dziewczyny, naprawdę dużo mi rozjaśniłyście - miałam już naprawdę niezły mętlik w głowie.

Nelciak - myślałam, że po feriach dopiero zacznie się układanie planów na przyszły rok, ale w sumie po zastanowieniu stwierdziłam, że zaniosę jak najszybciej. Muszę tylko skompletować wszystkie dokumenty i wiooo.

Co do pracy w korporacji - już wcześniej rozważałam pracę w szkole, ale trochę przerażały mnie początkowe zarobki, a w międzyczasie dostałam dobrą ofertę i stwierdziłam, że warto spróbować Z czasem stwierdziłam, że to jednak nie do końca to, czego szukam i po kontrakcie chciałabym spróbować czegoś innego (czy to będzie to - zobaczymy).
ania2510 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-13, 21:18   #8
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Zawsze jest szansa, że w ferie jakiś nauczyciel złamie nogę i będa kogoś na szybko szukać

Życzę powodzenia.

Masz uprawnienia do nauki 2 przedmiotów albo przyrody? Inaczej pewnie będzie cieżko...
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-19, 11:37   #9
ama09
Zakorzenienie
 
Avatar ama09
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Cz-wa
Wiadomości: 5 461
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

A kiedy jest dobry okres na składanie CV? Podobno 'okres kadrowy' to marzec - gdy przygotowywane są plany na następny rok szkolny.

Czy wysyłanie CV mailem to dobry pomysł? Czy trafiają one do kosza?
ama09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-19, 13:42   #10
MissCath
Zakorzenienie
 
Avatar MissCath
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4 110
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Cytat:
Napisane przez ama09 Pokaż wiadomość
A kiedy jest dobry okres na składanie CV? Podobno 'okres kadrowy' to marzec - gdy przygotowywane są plany na następny rok szkolny.

Czy wysyłanie CV mailem to dobry pomysł? Czy trafiają one do kosza?
Nie powinno trafić do kosza, ale raczej... Nie jest mile widziane, może tak. Lepiej wysłać coś poleconym lub zanieść osobiście - wtedy CV na bank musi przejść przez sekretariat. Nie wiem, jak jest w innych szkołach, ale u nas jest cała teczka z ofertami pracy, czyli taki segregator z CV głównie nauczycieli. Jeśli akurat któregoś brakuje lub kogoś się zwalnia, zwykle pani dyrektor wtedy zagląda do tej teczki i dzwoni do danego nauczyciela, czy jest jeszcze zainteresowany pracą i jeśli tak, to zaprasza go na rozmowę.

A co do przedmiotów - to fakt, mile widziane są uprawnienia na nauczanie kilku przedmiotów. Nawet taka przyroda, która teraz jest nauczana także w szkołach średnich. Zresztą, jaka to szkoła? Mało uczniów, czy dużo? Mogę coś jeszcze wtedy podpowiedzieć na ten temat.
MissCath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-19, 13:51   #11
ama09
Zakorzenienie
 
Avatar ama09
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Cz-wa
Wiadomości: 5 461
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Cytat:
Napisane przez MissCath Pokaż wiadomość
Nie powinno trafić do kosza, ale raczej... Nie jest mile widziane, może tak. Lepiej wysłać coś poleconym lub zanieść osobiście - wtedy CV na bank musi przejść przez sekretariat. Nie wiem, jak jest w innych szkołach, ale u nas jest cała teczka z ofertami pracy, czyli taki segregator z CV głównie nauczycieli. Jeśli akurat któregoś brakuje lub kogoś się zwalnia, zwykle pani dyrektor wtedy zagląda do tej teczki i dzwoni do danego nauczyciela, czy jest jeszcze zainteresowany pracą i jeśli tak, to zaprasza go na rozmowę.

A co do przedmiotów - to fakt, mile widziane są uprawnienia na nauczanie kilku przedmiotów. Nawet taka przyroda, która teraz jest nauczana także w szkołach średnich. Zresztą, jaka to szkoła? Mało uczniów, czy dużo? Mogę coś jeszcze wtedy podpowiedzieć na ten temat.
Owszem, ale gdy wysyłam do wszystkich szkół w mieście (każdy poziom) to wolę wysłać mailem, bez kosztów. Tak samo jak wysyłam do szkół w mieście oddalonym o 60km, nie mam szans aby dotrzeć ze swoim CV do wszystkich dzielnic. Mam nadzieję, że szkoły się unowocześniają i obsługują pocztę mail.()

Ja mogę uczyć 3 przedmiotów a i tak nic z tego
ama09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-01-19, 15:35   #12
MissCath
Zakorzenienie
 
Avatar MissCath
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4 110
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Cytat:
Napisane przez ama09 Pokaż wiadomość
Owszem, ale gdy wysyłam do wszystkich szkół w mieście (każdy poziom) to wolę wysłać mailem, bez kosztów. Tak samo jak wysyłam do szkół w mieście oddalonym o 60km, nie mam szans aby dotrzeć ze swoim CV do wszystkich dzielnic. Mam nadzieję, że szkoły się unowocześniają i obsługują pocztę mail.()

Ja mogę uczyć 3 przedmiotów a i tak nic z tego
Wiesz, powiem Ci tak - maile są odczytywane, ale pierwszeństwo ma zwykła poczta. No i CV to jednak dokument, to powinien widnieć na nim Twój podpis.
MissCath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-19, 19:05   #13
allura
Raczkowanie
 
Avatar allura
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 279
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

To i ja mam pytanie - jeśli chcę wysłać CV pocztą to zaadresować list na szkołę?
allura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-19, 21:21   #14
MissCath
Zakorzenienie
 
Avatar MissCath
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4 110
Dot.: Praca w szkole - problem z CV

Cytat:
Napisane przez allura Pokaż wiadomość
To i ja mam pytanie - jeśli chcę wysłać CV pocztą to zaadresować list na szkołę?
Adresuj na szkołę, ale w nagłówku listu motywacyjnego/podania napisz:

"Szanowny Pan(i)
[imię i nazwisko]
Dyrektor..."

Itd.
MissCath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-19 22:21:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:25.