Problem z umową - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-29, 11:26   #1
ptysia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 31

Problem z umową


Hej, dostałam wczoraj umowę z agencji reklamowej. Pracowałam tam jako hostessa kilka dni. W kopercie dostałam 8716471641 kartek, czyli: dwie umowy, kartę pracownika, jakieś papiery BHP, instrukcje, regulaminy, kwestionariusz... Czytam to wszystko dokładnie i coś mi się nie zgadza.

Dostałam papier o nazwie: Szkolenie wewnętrzne BHP. Oczywiście nie odbyło się, ale jest mam podpisać jakieś 4 bzdurne punkty ze jestem absolutnie zapoznana, dokładnie wymienione z czym. Data z 1.12.12, chociaż praca zaczęła się 14.12. (normalnie mi to nie przeszkadza bo agencje mają jeden wzór umowy i tylko zmieniają daty, a teraz odruchowo podpisałam i się zastanawiam po co jak mi cos nie pasuje...)

Dostałam 4 strony drobnym druczkiem- to własnie to szkolenie BHP. ☠☠☠☠☠☠☠ety o gaśnicach, pożarach, temperaturze lodówek itd.

Dostałam formularz do wypełnienia ok 20 pytań, mam uzupełnić odpowiedzi. Pytania w stylu "wymień typy gaśnic i opisz co się nimi gasi" (czyli mam przepisać z tej instrukcji wszytsko- jaki to ma sens teraz, po pracy?)

No i sama umowa. Nie ma w niej ani słowa o obowiązkach zleceniodawcy. Tylko hostessa musi, hostessa powinna, jest zobowiązana do itd. Na końcu wspomniane, że powinnam dostać wynagrodzenie, stawka godzinowa 6-8 zł netto (umawialiśmy się na 9zł netto). Nie podoba mi się jedno zdanie- Zleceniobiorcy za wykonanie czynnosci takiej i takiej przysługuje wynagrodzenie netto zgodnie z przedstawionym rachunkiem, z którego Zleceniodawca dokona stosownych potrąceń.
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co może w tym chodzić?
Czy mam dzwonić do agencji i prosić o nową umowę?
Nie chcę się skompromitować ale martwi mnie takie postępowanie z ich strony- te papiery do wypełniania itd. Czy ja to naprawdę musze im odsyłać? Słowa nie było o tym, że jakieś pseudo szkolenie BHP będą mi robić poprzez pocztę polską.. Trochę to takie niepoważne, czuję, że marnują mój czas.

Pomijam fakt, że ta Agencja to kabaret i tyle nerwów sobie zafundowałam, że jak pracuję 4 lata jako hostessa to takiego cyrku jeszcze nie widziałam. A kasę chcę dostać. Proszę o pomoc.
ptysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 12:01   #2
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Problem z umową

Teraz to już po ptakach, masz nauczkę na przyszłość, żeby NAJPIERW podpisać umowę, a PÓŹNIEJ pracować, nigdy na odwrót

Teraz jak chcesz dostać kasę, to pewnie nie masz innego wyjścia jak wszystko grzecznie wypełnić tak jak sobie życzą.

Cytat:
Napisane przez ptysia Pokaż wiadomość
Hej, dostałam wczoraj umowę z agencji reklamowej. Pracowałam tam jako hostessa kilka dni. W kopercie dostałam 8716471641 kartek, czyli: dwie umowy, kartę pracownika, jakieś papiery BHP, instrukcje, regulaminy, kwestionariusz... Czytam to wszystko dokładnie i coś mi się nie zgadza.

Dostałam papier o nazwie: Szkolenie wewnętrzne BHP. Oczywiście nie odbyło się, ale jest mam podpisać jakieś 4 bzdurne punkty ze jestem absolutnie zapoznana, dokładnie wymienione z czym. Data z 1.12.12, chociaż praca zaczęła się 14.12. (normalnie mi to nie przeszkadza bo agencje mają jeden wzór umowy i tylko zmieniają daty, a teraz odruchowo podpisałam i się zastanawiam po co jak mi cos nie pasuje...)

Dostałam 4 strony drobnym druczkiem- to własnie to szkolenie BHP. ☠☠☠☠☠☠☠ety o gaśnicach, pożarach, temperaturze lodówek itd.

Dostałam formularz do wypełnienia ok 20 pytań, mam uzupełnić odpowiedzi. Pytania w stylu "wymień typy gaśnic i opisz co się nimi gasi" (czyli mam przepisać z tej instrukcji wszytsko- jaki to ma sens teraz, po pracy?)

No i sama umowa. Nie ma w niej ani słowa o obowiązkach zleceniodawcy. Tylko hostessa musi, hostessa powinna, jest zobowiązana do itd. Na końcu wspomniane, że powinnam dostać wynagrodzenie, stawka godzinowa 6-8 zł netto (umawialiśmy się na 9zł netto). Nie podoba mi się jedno zdanie- Zleceniobiorcy za wykonanie czynnosci takiej i takiej przysługuje wynagrodzenie netto zgodnie z przedstawionym rachunkiem, z którego Zleceniodawca dokona stosownych potrąceń.
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co może w tym chodzić?
Czy mam dzwonić do agencji i prosić o nową umowę?
Nie chcę się skompromitować ale martwi mnie takie postępowanie z ich strony- te papiery do wypełniania itd. Czy ja to naprawdę musze im odsyłać? Słowa nie było o tym, że jakieś pseudo szkolenie BHP będą mi robić poprzez pocztę polską.. Trochę to takie niepoważne, czuję, że marnują mój czas.

Pomijam fakt, że ta Agencja to kabaret i tyle nerwów sobie zafundowałam, że jak pracuję 4 lata jako hostessa to takiego cyrku jeszcze nie widziałam. A kasę chcę dostać. Proszę o pomoc.

Edytowane przez c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Czas edycji: 2012-12-29 o 12:02
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 12:09   #3
ptysia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 31
Dot.: Problem z umową

Nie, na pewno nie jest tak, że już "po ptakach" Moge prosic o zmiane umowy bo przecież jest jeszcze nie ważna. Agencja w tym czasie zatrudniła ok 30 osob, było wielkie szkolenie, milion maili, prezentacji itd ogólnie gruba akcja a nie promocja twarożku w tesco. Chodzi o to, czy mam racje z tym, żeby zmienić tą stawkę godzinową. Chciałabym też wiedzieć co znaczy to zdanie, które wytłuszczam. Na pewno powiem im co o nich myślę ale to dopiero jak dostanę pieniążka A dostanę na 100%, tylko pytanie -ile...
ptysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 12:59   #4
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Problem z umową

obstawiam, że stosowne potrącenia to po prostu podatek i ewentualnie składki aczkolwiek faktycznie jest to napisane pokrętnie
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 11:18   #5
ishtar
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 648
Dot.: Problem z umową

Na 95 % to sa właśnie podatki i inne obowiązkowe składki, jak pisze Marwari (umowa zlecenie? o dzieło?). Jednak poprzez sformułowanie "stosowne" mogą Cie ewentualnie obciążyć jakimis karami za nienalezyte wykonanie umowy - sprawdź czy nie masz jakis zapisów w umowie dotyczących kar.
Jeśli masz zeskanowana umowę możesz mi podesłać. Zerknę na nią. Co prawda nie jestem prawnikiem, ale pracuję ciągle na umowach o dzieło i umowach zlecenie, więc moze będę w stanie ja przynajmniej sprawdzic.

Co do stawki - umowa ustna to też jest rodzaj umowy, skoro umawialiście sie na 9 zl/h powinnaś z nimi tę sprawę wyjaśnić. W ogóle zastawia mnie, wg tego co piszesz, w umowie ruchoma stawka za godzinę pracy - czy jest gdzieś uzasadnione od czego zależy poszczególna wycena godziny Twojej pracy? Powinna być.
ishtar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 12:10   #6
ptysia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 31
Dot.: Problem z umową

To jest umowa zlecenie. Napisałam maila do kobiety, która się podpisała na tej umowie, że po 1 chciałabym właśnie wiedzieć co oznacza to zdanie o potrąceniach z wynagrodzenia netto (ktoś tu nawet zauważył, że to dziwnie napisane jest), i dlaczego mam takie wynagrodzenie. O kursie BHP też wspomniałam.

Dostałam odp, że chodzi o składki na ubezpieczenie itd, szkolenie BHP można przeprowadzić także w taki właśnie sposób i jeśli chcę jeszcze z tą Agencją współpracować to proszą, żebym wypełniła test i dołączyła do umowy (Już wiem, że tego nie zrobię - nie będę współpracować z ludzmi, którzy płaczą do słuchawki, że nie ogarniają akcji promocyjnej i wysyłają 10 maili dziennie, każdy o sprzecznej treści). A kwota jest inna no bo... jest, a wiadomo, że dostanę tyle na ile się umawialiśmy i to jest przecież O C Z Y W I S T E i jak ja mogę oczekiwać, żeby to było w umowie czarno na białym

Wyszło na to, że jestem czepialska i podejrzliwa.
A stawka jest ruchoma, w zależności od tego ile klient(firma) proponuje Agencji.
Zaniepokoiło mnie to, bo w umowie mam taki paragraf, że obowiązuje tylko to co jest postanowione w umowie (nie mam jej teraz przed oczami więc nie przytoczę dokładnie).

No nic, dzięki za pomoc!
ptysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 17:02   #7
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Problem z umową

Cytat:
Napisane przez ptysia Pokaż wiadomość
To jest umowa zlecenie. Napisałam maila do kobiety, która się podpisała na tej umowie, że po 1 chciałabym właśnie wiedzieć co oznacza to zdanie o potrąceniach z wynagrodzenia netto (ktoś tu nawet zauważył, że to dziwnie napisane jest), i dlaczego mam takie wynagrodzenie. O kursie BHP też wspomniałam.

Dostałam odp, że chodzi o składki na ubezpieczenie itd, szkolenie BHP można przeprowadzić także w taki właśnie sposób i jeśli chcę jeszcze z tą Agencją współpracować to proszą, żebym wypełniła test i dołączyła do umowy (Już wiem, że tego nie zrobię - nie będę współpracować z ludzmi, którzy płaczą do słuchawki, że nie ogarniają akcji promocyjnej i wysyłają 10 maili dziennie, każdy o sprzecznej treści). A kwota jest inna no bo... jest, a wiadomo, że dostanę tyle na ile się umawialiśmy i to jest przecież O C Z Y W I S T E i jak ja mogę oczekiwać, żeby to było w umowie czarno na białym

Wyszło na to, że jestem czepialska i podejrzliwa.
A stawka jest ruchoma, w zależności od tego ile klient(firma) proponuje Agencji.
Zaniepokoiło mnie to, bo w umowie mam taki paragraf, że obowiązuje tylko to co jest postanowione w umowie (nie mam jej teraz przed oczami więc nie przytoczę dokładnie).

No nic, dzięki za pomoc!
nie daj się w to wrobić
powiedz, że chcesz umowę z umówioną stawką i koniec kropka... bo potem podpiszesz i Ci powiedzą, że mają Twój podpis pod niższą stawką i żebyś spadała...
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-30, 18:10   #8
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: Problem z umową

Cytat:
Zleceniobiorcy za wykonanie czynnosci takiej i takiej przysługuje wynagrodzenie netto zgodnie z przedstawionym rachunkiem, z którego Zleceniodawca dokona stosownych potrąceń.
Hmm zastanowił mnie ten fragment.Tu jest mowa o potrącaniu od wynagrodzenia netto! A składki i podatki potrąca się chyba od wynagrodzenia brutto, prawda?

Ja myślę, że może chodzić o jakieś kary pieniężne
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:24.