Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-12-04, 10:08   #1
Haweq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 12

Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu?


Witam, mam napisać esej na zajęcia z psychologii. Z pisaniem nie mam żadnych problemów.. mogę wypisywać się na różne tematy. Jest tylko jedno "ale". Tytuł eseju jaki mam napisać brzmi następująco "Emocje społeczne, przeżywane w kontekście wymiany dobra i zła między ludźmi" Teraz pytanie.. jak mam się odnieś do tego tematu? Nie rozumiem tego sformułowania "wymiany dobra i zła". Język polski ma tyle nieskomplikowanych słów, jednak i tak zostało to ułożone w ten sposób...
Czy ktokolwiek mógłby wytłumaczyć mi krótko lub dać jakiś przykład, dzięki któremu mogłabym ten temat zrozumieć i się do niego odnieść?
Haweq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-04, 19:03   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu?

Cytat:
Napisane przez Haweq Pokaż wiadomość
Witam, mam napisać esej na zajęcia z psychologii. Z pisaniem nie mam żadnych problemów.. mogę wypisywać się na różne tematy. Jest tylko jedno "ale". Tytuł eseju jaki mam napisać brzmi następująco "Emocje społeczne, przeżywane w kontekście wymiany dobra i zła między ludźmi" Teraz pytanie.. jak mam się odnieś do tego tematu? Nie rozumiem tego sformułowania "wymiany dobra i zła". Język polski ma tyle nieskomplikowanych słów, jednak i tak zostało to ułożone w ten sposób...
Czy ktokolwiek mógłby wytłumaczyć mi krótko lub dać jakiś przykład, dzięki któremu mogłabym ten temat zrozumieć i się do niego odnieść?
A jak rozumieją temat Twoi znajomi z roku?
Innym wyjściem jest też udanie się na konsultacje do prowadzącego, który zadał ten esej, żeby się dopytać.

My tu możemy zgadywać, ale nie ma pewności, że to będzie właśnie to o co prowadzącemu chodziło.

A wymianę dobra i zła rozumiem na dwa sposoby:
a) jako sytuację, gdy ktoś komuś pomaga, a w zamian otrzymuje krytykę od tej osoby i na odwrót - zły uczynek nie jest odbierany jako zły, tylko w pozytywny sposób
b) jako reakcję grupy na coś dobrego/złego co zaszło w przestrzeni ludzkiej (dobre np. radość mieszkańców danej miejscowości z powodu wygranej sportowca, który z tej miejscowości pochodził; złe np. pijany kierowca doprowadzający do wypadku, w którym ginie dziecko)

Ale możliwe, że jestem daleko od sedna tematu, tym bardziej, że nie znam kontekstu zajęć.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-04, 19:12   #3
Haweq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 12
Dot.: Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu?

Cytat:
A jak rozumieją temat Twoi znajomi z roku?
No własnie nie rozumieją tej "wymiany"
Parę osób pytało o co chodzi konkretnie, ale nie dowiedziało się konkretnej odpowiedzi

Ale dziękuję serdecznie za propozycje już mnie to jakoś naprowadziło!
Haweq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-04, 20:21   #4
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu?

Dziwny temat. Może wykładowcy czytują czasopisma psychologiczne? Ostatnio w tych branżowych było dużo na temat tego, że ludzie są z natury dobrzy, czuli na niesprawiedliwość i nieuczciwość. Może chodzi o podejście transakcyjne/teorie wymiany? Kojarzą mi się eksperymenty z psychologii społecznej o graniu wspólnie w gry z pulą nagród do podziału ze wspólnych wkładów w grę, gry na zasadzie "wet za wet" z udziałem komputera IBM bodajże.
Może właśnie chodzi o to odwzajemnianie zachowań w ramach wymian- dobro za dobro, nieuczciwość za nieuczciwość? O to co skłania grupę do kooperacji, a co nie, o to jakie taktyki są najskuteczniejsze i w jakich okolicznościach?

---------- Dopisano o 21:21 ---------- Poprzedni post napisano o 21:08 ----------

O z tego rodzaju tematyką/eksperymentami temat mi się kojarzy:
http://coin.wne.uw.edu.pl/tkopczewsk...wiezy_spol.pdf
Patrz str.12 tabela "reakcja gracza w zależności od decyzji partnera z poprzedniej rundy".
Oczywiście są różne ujęcia tej tematyki, różne rodzaje gier "gry o sumie zerowej", gry typu "everybody wins" itd. Jest teoria gier, teoria racjonalnego wyboru, są ujęcia interakcyjne itd.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-04, 22:15   #5
Haweq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 12
Dot.: Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu?

Dziękuję za kolejną propozycje, być może o to też.. wszystko tu pasuje.. jak same widzicie temat bardzo NIEUŚCISLONY..
Haweq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-04 23:15:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:37.