Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-12-27, 21:21   #1
anyolek
Zadomowienie
 
Avatar anyolek
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: z domu i pracy ;)
Wiadomości: 1 461
Question

Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?


Hej,
W marcu zostanę mamusią i teraz już zaczął za mną chodzić temat chrztu. Otóż mój TŻ jest Anglikiem- protestantem. Ja- katoliczką. TŻ nie jest ani osoba wierzącą, ani praktykującą. Nie będzie się natomiast przeciwstawiał abym ja wychowała naszą córeczkę w wierze katolickiej. Nie mamy ślubu. Chcemy aby chrzestną została moja siostra, a chrzestntym- brat TŻ-a (również ateista, ślub brał tylko cywilny). Dodam, że nie mieszkamy w Polsce, a tam właśnie chcemy ochrzcić dziecko. Nie mam zatem dostępu do mojej parafii w chwili obecnej. Wiem, że innowiercy są dopuszczani do chrztu dziecka, ale nie jako rodzice chrzestni, a ‘’świadkowie chrztu’’. I tutaj rodzą się moje pytania... Jaka jest różnica pomiędzy obiema określeniami? Czym się one różnią w paktyce? I w jaki sposób osoby nieposługujące się językiem polskim uczestniczą w chrzcinach? Jak się to ma zarówno do jednego z rodziców jak i ‘’świadka chrztu’’? Jakie dokumenty muszą dostarczyć rodzic- innowierca, a jakie świadek chrztu? Czy podobne zaświadczenia można zdobyć w UK i jak się o nie ubiegać?
Może znacie jakieś osoby, które były w podobnej sytuacji i jak to wyglądało w ‘realu’?
Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi, dziękuję
__________________
28/02/2015
Ola
anyolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-27, 23:31   #2
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Niestety nie odpowiem na Twoje pytania konkretnie, ale powiem Ci tylko (z własnego doświadczenia), że będziesz mieć problemy, więc lepiej dowiedz się wcześniej. Chyba, że masz jakąś postępową parafię.
Zapewne problemem nr 1 będzie brak Waszego ślubu. A sytuacja, o której piszesz - problemem nr 2.
U nas chrzestni musieli donieść zaświadczenie o tym, że mogą być chrzestnymi (i już np. z tym moja siostra, która mieszka na stałe za granicą miała problemy, ale za kasę oczywiście wszystko się dało zrobić) oraz karteczkę z potwierdzeniem spowiedzi.

Natomiast nie rozumiem brania jako chrzestnego (czy tam świadka chrztu) osoby niewierzącej. Ta funkcja jednak powinna do czegoś zobowiązywać. O ile ojciec jest niewierzący - ok, ale chrzestny to jednak funkcja z wyboru, ma jakąś tam określoną przez kk rolę i bez sensu jest moim zdaniem tak sobie utrudniać i tak skomplikowaną już sytuację.

Edytowane przez ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Czas edycji: 2014-12-27 o 23:32
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 09:04   #3
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Perse, jakie miałaś kłopoty w związku z brakiem ślubu? Jak go rozwiązałas? Jeśli finansowo to czy trzeba szykować wysokie łapówki.Pytam bo tez się powoli zastanawiam nad chrztem, w końcu mała jest już prawie dwulatkiem.Dodam, ze nie mam bierzmowania, nie wiem czy ma to znaczenie.
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 09:10   #4
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Nie, nie, ja jestem po ślubie. Ale wiem, jakie u nas w parafii są z tym cyrki. Znajomi posylaja córę do komunii i muszą na szybko brać kościelny ... Ja mam doświadczenie z problemami ze chrzestna - Polka mieszkająca za granicą. Ale to w wielu wypadkach zależy od ludzi, więc dlatego radzę się wcześniej zainteresować.

---------- Dopisano o 10:10 ---------- Poprzedni post napisano o 10:10 ----------

Nie wiem, jak Ty, ale wiem, że chrzestny musi mieć bierzmowanie.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 09:13   #5
mansikkaa
Zakorzenienie
 
Avatar mansikkaa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Mazury/Podlasie
Wiadomości: 31 034
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Teraz ksiądz musi ochrzcić dziecko nawet jak rodzice nie maja ślubu.
__________________
Każdy z nas jest aniołem o jednym tylko skrzydle.
Możemy wzlecieć tylko dopiero wtedy,
gdy obejmiemy się wzajemnie.
Luciano de Crescenzo


D

48-2015
57-2016
mansikkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 09:14   #6
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

dzieki za info.
Chrzestny nie musi mieć bierzmowania. Ojciec mojej małej nie ma bierzmowania a został ojcem chrzestnym. Może to zalezy czy w kraju czy nie, bo dziecko było chrzczone w Anglii chociaż obywatelstwo ma polskie

Ja nie rozumiem co ma slub rodziców do chrztu dziecka. Chyba mam prawo chciec by moje dziecko było wychowywane w wierze katolickiej pomimo tego ze jestem innowiercą.Po drugie wcale nie jest powiedziane że skoro nie mam ślubu to nie wierze..

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 09:16
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 09:24   #7
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Problemy (przynajmniej u nas ) robią tylko wtedy jeśli oboje rodziców deklaruje, ze są wierzący i nie ma żadnych przeszkód w zawarciu ślubu kościelnego. Jeśli jedno z rodziców jest innowiercą to podpisuje tylko zaświadczenie, że nie będzie miał nic przeciwko wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej i nie bedzie tego utrudniać, jeśli kobieta jest samotną matką to też ciężko od niej ślubu wymagać
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-28, 09:54   #8
nynka_1987
Zadomowienie
 
Avatar nynka_1987
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Szczecinek :/
Wiadomości: 1 269
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
dzieki za info.
Chrzestny nie musi mieć bierzmowania. Ojciec mojej małej nie ma bierzmowania a został ojcem chrzestnym. Może to zalezy czy w kraju czy nie, bo dziecko było chrzczone w Anglii chociaż obywatelstwo ma polskie

Ja nie rozumiem co ma slub rodziców do chrztu dziecka. Chyba mam prawo chciec by moje dziecko było wychowywane w wierze katolickiej pomimo tego ze jestem innowiercą.Po drugie wcale nie jest powiedziane że skoro nie mam ślubu to nie wierze..

U nas w Polsce to nie przejdzie. Pytałam księdza, powiedział, że nie ma absolutnie takiej możliwości aby chrzestny nie miał bierzmowania. Brak ślubu kościelnego natomiast problemem nie jest
__________________
nynka_1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 13:10   #9
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Nie rozumiem sensu brania na rodziców chrzestnych osób, które są ateistami. Przecież składają one w kościele przysięgę Czy to ma być tylko sztuka dla sztuki, byleby chrzest się odbył, a cały jego sens jest nieważny?

---------- Dopisano o 14:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:07 ----------

Cytat:
Napisane przez nynka_1987 Pokaż wiadomość
U nas w Polsce to nie przejdzie. Pytałam księdza, powiedział, że nie ma absolutnie takiej możliwości aby chrzestny nie miał bierzmowania.
Teoria jedno, praktyka drugie Moich dwóch kolegów bez bierzmowania zostało ojcami chrzestnymi. Ksiądz nawet o to nie pytał, od razu tylko powiedział, że zaświadczenie kosztuje 50/100 zł. Dostali je i tyle, nigdzie tego nie sprawdzano.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 15:53   #10
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Anyolek najprostsza droga to zadzwonić do parafii. To jest kluczowe.
Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
dzieki za info.
Chrzestny nie musi mieć bierzmowania. Ojciec mojej małej nie ma bierzmowania a został ojcem chrzestnym. Może to zalezy czy w kraju czy nie, bo dziecko było chrzczone w Anglii chociaż obywatelstwo ma polskie

Ja nie rozumiem co ma slub rodziców do chrztu dziecka. Chyba mam prawo chciec by moje dziecko było wychowywane w wierze katolickiej pomimo tego ze jestem innowiercą.Po drugie wcale nie jest powiedziane że skoro nie mam ślubu to nie wierze..


Podczas chrztu pada pytanie czy wyrażasz chęć wychowania dziecka w wierze katolickiej.
Jako innnowierca nie jesteś w stanie spełnić tego kryterium.


Kwestia slubu to upełnie inna kwestia- choć bardzo zbliżona- wg KK sakrament małżeństwa jest bardzo istotny- a zycie w związku partnerskim to grzech.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 16:22   #11
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

ja oczywiście pytam teoretycznie bo jestem wierząca, choć przeciwna instytucji kościoła, ale to inna sprawa.
Chciałabym ochrzcić dziecko, żyję teoretycznie w konkubinacie bo ojciec chce uczestniczyc w uroczystości a nie mamy dowodów na papierze że żyjemy osobno( jedynie miejsca zamieszkania są inne i w dowodzie), nie pobieram alimentów żeby to udowodnić więc jak to zostanie sprawdzone? Jakieś oświadczenia? Kogos to w ogóle będzie obchodziło?
Uda mi się w takiej sytuacji ochrzcic dziecko?

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 16:26
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-28, 16:37   #12
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

trzeba się dowiedzieć☠w parafii. Ale ja również nie rozumiem, po co brać na ojca chrzestnego osobę niewierzącą? Ja jestem wierząca, mój maż nie - braliśmy ślub kościelny jednostronny, synka wychowuje w wierze katolickiej, ale na rodziców chrzestnych wzięłam osoby wierzące ze swojego otoczenia.
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 17:30   #13
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Nie rozumiem sensu brania na rodziców chrzestnych osób, które są ateistami. Przecież składają one w kościele przysięgę Czy to ma być tylko sztuka dla sztuki, byleby chrzest się odbył, a cały jego sens jest nieważny?

---------- Dopisano o 14:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:07 ----------


Teoria jedno, praktyka drugie Moich dwóch kolegów bez bierzmowania zostało ojcami chrzestnymi. Ksiądz nawet o to nie pytał, od razu tylko powiedział, że zaświadczenie kosztuje 50/100 zł. Dostali je i tyle, nigdzie tego nie sprawdzano.
dokladnie, dwa dni temu chrzcilam corke i przysiega mowi o wychowaniu w wierze

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez marsi11
Czas edycji: 2014-12-28 o 18:09
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 17:39   #14
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
ja oczywiście pytam teoretycznie bo jestem wierząca, choć przeciwna instytucji kościoła, ale to inna sprawa.
Chciałabym ochrzcić dziecko, żyję teoretycznie w konkubinacie bo ojciec chce uczestniczyc w uroczystości a nie mamy dowodów na papierze że żyjemy osobno( jedynie miejsca zamieszkania są inne i w dowodzie), nie pobieram alimentów żeby to udowodnić więc jak to zostanie sprawdzone? Jakieś oświadczenia? Kogos to w ogóle będzie obchodziło?
Uda mi się w takiej sytuacji ochrzcic dziecko?


Nie żyjesz konkubinacie, jesli nie zyjecie razem.
Nie wyznajesz religii katolickiej, a będziesz musiała się zobowiązać do wychowania dziecka wg zasad KK.

Oczywiście, że księdza będzie obchodziło to czy spełniacie kryteria co do chrztu. Jesli spęłnicie-dziecko ochrzci.



Osobiście- zupełnie nie rozumiem chrzczenia dziecka w powyższej sytuacji.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 17:42   #15
anyolek
Zadomowienie
 
Avatar anyolek
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: z domu i pracy ;)
Wiadomości: 1 461
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Dzięki za odpowiedzi
Liczę się niestety z problemami, ale też mam nadzieję, że moja parafia jednak podporządkowuje się decyzjom kurii. A ta, jak wynika z tego, co wyczytałam, ustanowiła w sierpniu, że nie można zabronić rodzicom ochrzcić dziecka jeśli nie są oni małżeństwem...
Niestety nie mamy z TŻ-em dużych rodzin, a i nie mamy żadnej innej alternatywy na ojca chrzestnego. Odnoszę również wrażenie, żew UK rola ojca chrzestnego jest raczej symboliczna (tutaj można wybrać nawet kilku ojców czy kilka matek chrzestnych). Nie oszukujmy się również jeśli chodzi o wychowywanie dziecka w naszej wierze przez rodziców chrzestnych- mają oni wprawdzie takie zadanie wyznaczone przez Kościół, ale ich główną rolą zdaje się być przy dziecku w ważnych dla niego chwilach życia.
Pewnie zaraz zbiorę baty za takie podejście, ale po prostu zależy mi na tym, aby to brat TŻ-a był chrzestnym, nie chcę brać na chrzestnego kogoś kogo nie znam tylko dlatego, że jest Katolikiem... Wydaje mi się, że ważne jest to, że ja jako matka będę się starała wychować dziecko w swojej wierze.
Dlatego pytanie dotyczyło konkretnie roli ‘świadka chrztu’, tego jak się to ma w praktyce. No i jak to wygląda w kościele podczas ceremonii podczas gdy taka osoba nie mówi po polsku. Gdzieś mi się też kiedyś obiło o uszy, że świadek chrztu nie odpowiada na pytania standardowo zadawane podczas ceremonii, a jedynie podpisuje orzeczenie, że nie będzie się przeciwstawiał wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Czy tak samo ma się to do ojca dziecka? Nie wiem jakie zadanie pełnią właśnie rodzice dziecka podczas ceremonii chrztu, więc bardzo proszę o podpowiedź! Dzięki z góry raz jeszcze
__________________
28/02/2015
Ola

Edytowane przez anyolek
Czas edycji: 2014-12-28 o 17:54
anyolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 17:51   #16
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Według mnie komplikujesz i tak skomplikowana juz sytuacje. Uważaj, co jeszcze tłumaczeń przysięgłych tych dokumentów nie będziesz musiała robić. A i tak się założę, że babcia/ksiadz w kancelarii jak usłyszą o świadku, to zrobią wielkie oczy.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 18:24   #17
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez ajah Pokaż wiadomość
Nie żyjesz konkubinacie, jesli nie zyjecie razem.
Nie wyznajesz religii katolickiej, a będziesz musiała się zobowiązać do wychowania dziecka wg zasad KK.

Oczywiście, że księdza będzie obchodziło to czy spełniacie kryteria co do chrztu. Jesli spęłnicie-dziecko ochrzci.



Osobiście- zupełnie nie rozumiem chrzczenia dziecka w powyższej sytuacji.
Cóż, wierzę w Boga i chcę dziecku przekazać swoje przekonania i wiarę , czego tu nie rozumieć? Dla mnie kościół i wiara to dwie odrębne sprawy, a dziecko chcę ochrzcić bo mam taką potrzebę duchową.Tylko tyle.
Rozumiem autorkę, ze chce na chrzestnego osobę bliską i taką która będzie miała z dzieckiem kontakt, aczkolwiek to ze nie jest katolikiem jest dosć kontrowersyjne. Nie sądzę jednak, by wybranie na chrzestnego osoby z dalszej rodziny tylko " pro forma" bo jest katolikiem i tak trzeba miało sens. Ja ani swojej chrzestnej ani chrzestnego nie widziałam na oczy, wiem tylko jak wygląda chrzestna i tyle. To jest dopiero niezrozumiałe..

Dodam tylko ze nie popieram koscioła jako instytucji przepełnionej biurokracją i czesto zakłamaniem, jestem jednak częścią wspólnoty kościelnej bo miałam Komunię i wierze w Boga.

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 18:35
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 18:39   #18
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
Nie sądzę jednak, by wybranie na chrzestnego osoby z dalszej rodziny tylko " pro forma" bo jest katolikiem i tak trzeba miało sens. Ja ani swojej chrzestnej ani chrzestnego nie widziałam na oczy, wiem tylko jak wygląda chrzestna i tyle. To jest dopiero niezrozumiałe..
"Tylko" dlatego, że ktoś jest katolikiem? Mam wrażenie, że niektórzy nie rozumieją roli rodziców chrzestnych. Matka chrzestna to nie ma być sąsiadka, z którą się przyjaźnimy, a która od wieków nie była w kościele albo brat cioteczny-ateista, z którym się razem wychowałyśmy. Na rodziców chrzestnych nie powinno się wybierać kogoś, kto kościół ma w głębokim poważaniu, ale się z tym kimś lubimy. Rodzice chrzestni mają pomóc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Jako podstawowy wymóg KK określa bycie katolikiem, więc to nie jest takie "tylko". Dziwi mnie, że ja - osoba niewierząca - muszę takie rzeczy tłumaczyć komuś, dla kogo wiara ma podobno istotne znaczenie i kto swoje dziecko chce wychować w tej wierze
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:07   #19
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

bez osobistych podjazdów proszę bo nic mi tłumaczyc nie musisz. Wiem, ze chrzestny powinien byc katolikiem by przekazywać dziecku jak żyć w wierze ale jesli jest katolikiem i TYLKO katolikiem, a widzimy sie z nim raz na rok , znamy pobierznie i pewnie będzie miał w d.. nasze dziecko to warto się zastanowić czy to ma sens. Ewentualnie można poszukać rozsądnej alternatywy ale nie zawsze ktos taki się znajdzie.To by było dla autorki najlepsze rozwiązanie, czyli katolik którego rodzina lubi i szanuje.Jeśli nie ma takiej osoby to też nie ma chyba powodu by dziecka nie ochrzcic, wtedy już decyzje podejmuje rodzic.
Uwielbiam jak się łapie za słówka .

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 19:09
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-28, 19:10   #20
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
Cóż, wierzę w Boga i chcę dziecku przekazać swoje przekonania i wiarę , czego tu nie rozumieć? Dla mnie kościół i wiara to dwie odrębne sprawy, a dziecko chcę ochrzcić bo mam taką potrzebę duchową.Tylko tyle.
Rozumiem autorkę, ze chce na chrzestnego osobę bliską i taką która będzie miała z dzieckiem kontakt, aczkolwiek to ze nie jest katolikiem jest dosć kontrowersyjne. Nie sądzę jednak, by wybranie na chrzestnego osoby z dalszej rodziny tylko " pro forma" bo jest katolikiem i tak trzeba miało sens. Ja ani swojej chrzestnej ani chrzestnego nie widziałam na oczy, wiem tylko jak wygląda chrzestna i tyle. To jest dopiero niezrozumiałe..

Dodam tylko ze nie popieram koscioła jako instytucji przepełnionej biurokracją i czesto zakłamaniem, jestem jednak częścią wspólnoty kościelnej bo miałam Komunię i wierze w Boga.

Tego, że sama sobie zaprzeczasz.
Nie musisz chrzcić dziecka, w kosciele, którego nie uznajesz; by przekazać mu swoją wiarę. Zdajesz sobie sprawę z tego, że ziecko poprzez chcrzest zostaje w łączone do wspóloty KK?
Jak dla mnie to nierozumiałe, by chcieć tego a jednocześnie odrzucać KK.



To o czym pisze anyolek jest jak najbardziej możliwe. Z tego co kojarzę, wystarczy jeden rodzic chrzestny katolik, reszta świadków może być innego wyznania. Jest to dopuszczane i uznawane przez KK. Natomiast nie wiem jak formalności i proceduryz tym wiązane będą wyglądały w parafii, gdzie będzie chrzczone dziecko.
Moje doświadczenie jest takie, że KK w Polsce ma więcej wymagań formalnych/ biurokratycznych niż ten w UK.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:25   #21
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

ja nie jestem zagorzałą zwolenniczką kościoła a jednak chcę by dziecko zostało przyjete do wspólnoty. Moja córka to osobny człowiek i może pójść inna drogą niż ja. Nie mam nic przeciwko temu by żyła zgodnie z wiarą jaka wyznaje cała moja rodzina.Nie ma powodu byś pisała, ze sobie zaprzeczam dlatego, ze nie chcę zrobic z córki swojej kopii. Taka jest u mnie tradycja i taka jest tez moja decyzja bo nie mam nic przeciwko temu: )Całkowicie nie odrzucam, nie zgadzam się w kilku aspektach ale to juz moja prywatna sprawa.
Kontynuuję te wypowiedzi bo nadal chciałabym uzyskać informacje na pytanie czy chrzestnym musi byc w naszym kraju katolik. Wiem ze w Anglii nie musi, a u nas? Odpowiedzi sa sprzeczne.

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 19:27
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:34   #22
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
Kontynuuję te wypowiedzi bo nadal chciałabym uzyskać informacje na pytanie czy chrzestnym musi byc w naszym kraju katolik. Wiem ze w Anglii nie musi, a u nas? Odpowiedzi sa sprzeczne.
Nie są sprzeczne, odpowiedź jest tylko jedna:
Cytat:
By móc być dopuszczonym do przyjęcia zadania chrzestnego należy: [...]
- być katolikiem, po I Komunii św., bierzmowanym, prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające tej ważnej funkcji
http://www.archpoznan.org.pl/serwis/.../1/chrzest.htm
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:38   #23
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Teoria jedno, praktyka drugie Moich dwóch kolegów bez bierzmowania zostało ojcami chrzestnymi. Ksiądz nawet o to nie pytał, od razu tylko powiedział, że zaświadczenie kosztuje 50/100 zł. Dostali je i tyle, nigdzie tego nie sprawdzano.[/QUOTE]

a to powyzej- czy osoba która nie ma bierzmowania może być uznana za w pełni katolika?Jeśli chrzestnym musi być osoba bierzmowana to jak Twoi koledzy zostali chrzestnymi?

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2014-12-28 o 19:40
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:42   #24
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
ja nie jestem zagorzałą zwolenniczką kościoła a jednak chcę by dziecko zostało przyjete do wspólnoty. Moja córka to osobny człowiek i może pójść inna drogą niż ja. Nie mam nic przeciwko temu by żyła zgodnie z wiarą jaka wyznaje cała moja rodzina.Nie ma powodu byś pisała, ze sobie zaprzeczam dlatego, ze nie chcę zrobic z córki swojej kopii. Taka jest u mnie tradycja i taka jest tez moja decyzja bo nie mam nic przeciwko temu: )Całkowicie nie odrzucam, nie zgadzam się w kilku aspektach ale to juz moja prywatna sprawa.
Kontynuuję te wypowiedzi bo nadal chciałabym uzyskać informacje na pytanie czy chrzestnym musi byc w naszym kraju katolik. Wiem ze w Anglii nie musi, a u nas? Odpowiedzi sa sprzeczne.

Kościół jest jeden. Zasady są te same.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 19:46   #25
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
a to powyzej- czy osoba która nie ma bierzmowania może być uznana za w pełni katolika?Jeśli chrzestnym musi być osoba bierzmowana to jak Twoi koledzy zostali chrzestnymi?
Napisałam Ci, jakie są zasady i jak są respektowane. Osoba, która została ochrzczona, ma bierzmowanie, ale nie wystąpiła z kościoła (mimo bycia ateistą) może zostać rodzicem chrzestnym. Pewnie możesz nawet i bez chrztu, jeśli załatwisz to w odpowiedniej parafii w odpowiedni sposób. Ale jeśli ktoś jest katolikiem i wiara jest dla niego ważna, to dziwi mnie po prostu, że na chrzestnego wybiera kogoś, kto ma na ten temat zupełnie inne zdanie i kto będzie składał w kościele, w obecności księdza i przed Bogiem, w którego ta dana osoba wierzy, fałszywą przysięgę. Gdybym była osobą wierzącą, to przeszkadzałoby mi to i nie rozumiem tych, którzy deklarują się jako osoby wierzące, a bycie katolikiem przez chrzestnego to mało ważny szczegół.

Edytowane przez invisible_01
Czas edycji: 2014-12-28 o 19:49
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 20:04   #26
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

ok, rozumiem, dziekuję za odpowiedzi: )Już tylko na marginesie napiszę, ze jeśli bierzmowanie jest warunkiem koniecznym a mozna poczyniając odpowiednie kroki wziąc na chrzestnego osobe bez bierzmowania to tylko dowodzi hipokryzji osób które tego chrztu udzielają. Powinno to być absolutnie niedopuszczalne a jednak się dzieje.Wyborów rodziców nie osadzam, ich sprawa. Tak czy inaczej zasady to zasady, powinny być jednakowe dla wszystkich a nie są czego dowodzą przypadki Twoich kolegów.
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 20:26   #27
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Chrzestna siostrzenicy mojego męża też nie ma bierzmowania - i było to problemem tylko przez krótką chwilę, w momencie jak na stole pojawiło się 500zł zamiast 200zł (tyle u nas chrzest kosztuje) bierzmowanie przestało mieć jakiekolwiek znaczenie
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 20:30   #28
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

o tym właśnie mówie, i jak tu instytucję kościoła uważać za autorytet. Właśnie z takich powodów uważam, ze wcale sobie nie przeczę.
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 20:36   #29
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
o tym właśnie mówie, i jak tu instytucję kościoła uważać za autorytet. Właśnie z takich powodów uważam, ze wcale sobie nie przeczę.
Dla mnie kościół też nie jest autorytetem, ale dziwi mnie, że z takim podejściem chcesz, żeby do tego właśnie kościoła należało Twoje dziecko
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-28, 20:44   #30
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: Obcojęzyczny ''świadek chrztu''- jak to wygląda w praktyce?

chcę by należało do wspólnoty kościoła który tworzą ludzie wierzacy a nie hipokryci którzy zarzadzają biurokracją, i to nastawiona tylko na zarobek
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-31 12:46:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:28.