Moda na zdrowe składniki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-19, 10:29   #1
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555

Moda na zdrowe składniki


Co jakiś czas jakiś zdrowy składnik staje się bardziej popularny w diecie.

Jakie zdrowe składniki pamiętacie, które miały swoje okresy świetności lub nadal je mają ?

(czasami ich popularnośc rosnie tak bardzo, że często jest podchwytywany przez przemysł kosmetyczny i pojawiaja się kosmetyki z ich udziałem)

Pamiętam, że kilka lat temu bardzo popularny był Sok z Noni - dziś trudniej jest go znaleźć w sklepie spozywczym.

Co jakis czas wraca moda na picie drożdzy - pamiętam, że pierwszy raz o tej metodzie czytałam w 1993 w Usmiechu Numeru :P

(słowo moda nie jest użyte pejoratywnie - każda metoda an to, że ludzie sięgaja po coś zdrowszego jest ok)
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 12:02   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 979
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Soja pamiętam jak zaczęło być o niej w Polsce głośno i ja się nabrałam i nawet na wege przeszłam. Jest wszędzie i mleko i kotleciki. Tylko coraz więcej pisze się o tym,iż nie jest zdrowa.

Mleko kokosowe no spróbowałam,ale nie wiem czemu ten szał
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 12:07   #3
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Soja pamiętam jak zaczęło być o niej w Polsce głośno i ja się nabrałam i nawet na wege przeszłam. Jest wszędzie i mleko i kotleciki. Tylko coraz więcej pisze się o tym,iż nie jest zdrowa.
Soja - tak ! i fitoestrogeny. Pojawiło się mnóstwo też kremów z fitoestrogenami 40+.

Pamiętam popularność czerwonej herbaty służącej odchudzaniu.
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 13:07   #4
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 979
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Czerwona i zielona herbata tak. Z nimi się nie rozstaję,choć bardziej kocham kawę. Nie schudłam dzięki czerwonej herbacie ani grama co prawdy,ale może działa tylko nie na mnie.

Len mielony nie wiem czy to moda ogólnopolska była,ale w moim otoczeniu każdy to spożywał. Smak takiego kisielku, całkiem przyjemny i da się wypić. Ja się tak przyzwyczaiłam,że zawsze u mnie w domu jest. Len też dobry jako składnik chleba jeśli ktoś się samodzielnie zajmuje pieczeniem.

Musli to niestety nie wszystkie są zdrowe, jednak moda na nie jest. Zalewane jogurtem naturalnym czy mlekiem owsianym. Najlepsze wg mnie robione samemu, od podstaw,a nie gotowe mieszanki od Nestle. Zalega w szafce, czasem mnie najdzie i jem.

Oliwa z oliwek od początku lat 90tych chyba już w Polsce znana. Był taki szał,że dużo osób nawet na tym smażyła,a to z tego co wiem od rodziny mieszkającej we Włoszech nie o to chodzi. Do sałatek tak,ale smażenie na oleju rzepakowym preferuję.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 15:50   #5
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: Moda na zdrowe składniki

A ja tak ogólnikowo chciałam napisać o sałatkach. Kiedyś była niemal w każdym domu tylko tradycyjna warzywna z majonezem Dzisiaj Polacy jedzą dużo innych sałatek, zdrowszych- np. grecka z fetą, która kiedyś u nas w Polsce nie była taka znana. W ogóle robimy dużo innych sałatek, np. na sałacie lodowej i nie koniecznie zawsze z majonezem.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 15:52   #6
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Moda na zdrowe składniki

3, 4 lata temu też byl duzy boom na picie świeżego jednodniowego soku z marchwi - mam wrażenie , że kryzys trochę przydusił ten trend
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 18:48   #7
Outlanderka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 523
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Kilkanaście lat temu zachwalano jak zdrowe są ryby i wszyscy moi znajomi i ja też kupowali zamiast mięsa pangę.
Panga pod wieloma postaciami była na obiad kilka razy w tygodniu. Dziecko zmuszałam do jedzenia jej.

---------- Dopisano o 19:48 ---------- Poprzedni post napisano o 19:47 ----------

Jagody goji są modne nadal.
Outlanderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-19, 19:59   #8
akantowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 288
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Teraz jest moda na smoothie, zresztą bardzo fajna wg mnie. I ogólnie na robienie samemu zdrowego jedzenia, własnych ciastek owsianych itd.
No i od jakiegoś czasu wszędzie widać seler naciowy.
akantowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 20:08   #9
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Moda tez jest od jakiegoś czasu na wszystko, co light, jogurt light i cola light, a ponoć to jedna wielka ściema
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-20, 18:40   #10
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Moda tez jest od jakiegoś czasu na wszystko, co light, jogurt light i cola light, a ponoć to jedna wielka ściema
No oczywiście, że ściema, bo zwykle są w nich równie szkodliwe słodziki, co z tego, że mniej kaloryczne od zwykłego cukru.

Teraz jest moda na ser kozi. Sałatki, jakieś przystawki, dużo tego, mnie on akurat w ogóle nie smakuje. Tak samo z mozzarellą, pamiętam kilka lat temu (ponad 10) jak jadłam u koleżanki pierwszy raz i była wtedy nowością i była dość droga, a teraz jest wszędzie, i bardzo dobrze .

I kiedyś moim zdaniem było znacznie mniej szpinaku, teraz bardzo powrócił do łask, a dawniej kojarzył się tylko z niesmaczną breją. Wydaje mi się też, że znacznie popularniejsze są szparagi.

O, i była mega moda na kiełki. W restauracjach często dekorowali dania w ten sposób, ale teraz jest to podobno passe.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-22, 18:18   #11
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Moda na zdrowe składniki

-Stewia i inne eko słodziki, kiełki, oleje z najróżniejszych roślin. U mnie w rodzinie sporo osób ma kiełkownicę i zapas kiełków na całą jesień i zimę. Jeszcze parę lat temu nikt nie kiełkował nasion, a moje pierwsze próby były średnio udane, bo bez wiedzy i jakiegokolwiek sprzętu do pomocy.
-Warzywa z uprawy w doniczce na balkonie, czyli tzw. ogrodnictwo miejskie przeżywa ostatnio boom (sałata, pomidory czy zioła, to już standardowy zestaw balkonowy).
-Koktajle, smoothie i inne bomby witaminowe robione z tego, co pod ręką.
-Własne eko przetwory. Kiedyś robienie dżemów czy kompotów to był obciach w niektórych środowiskach, bo przecież nowocześni ludzie kupują wszystko w markecie, a teraz trend się odwraca i ludzie wyciągają z dna szuflady przepisy babci i robią przetwory wg. rodzinnych receptur, albo przeciwnie - improwizują na całego.

Mnie to cieszy, bo dzięki większemu zainteresowaniu ceny tych produktów spadają i jednocześnie łatwiej je kupić w zwykłych sklepach, bez przepłacania i poszukiwań.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-23, 12:58   #12
martini.
Zakorzenienie
 
Avatar martini.
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 7 911
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Dodałabym kaszę jaglaną. Jak ja jadałam kiedyś jako jedyna w rodzinie, to nawet jak na wigilii tradycyjne jagły się pojawiały, to byłam jedyna. I jeszcze wszyscy kręcili nosem, że to mdłe i ble i w ogóle nie takie. A teraz ciągle słyszę, jak to przyrządzić, na blogach, w tv przepisy, na czym gotować, z czym mieszać etc.

Jeszcze chyba szpinak, choć tutaj nie wiem, czy to nie chodzi bardziej o moje otoczenie, które też na mnie patrzyło z obrzydzeniem, jak jadłam zielone potrawy (a zaczęłam lata temu, jak miałam układaną dietę na wyprowadzenie z anemii), a teraz też się wylewa zewsząd mam wrażenie.
martini. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-23, 13:01   #13
Varga
Wtajemniczenie
 
Avatar Varga
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 183
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Moda na razowe: mąki, makarony, ciemny ryż
Moda na kasze: jaglaną, gryczaną
Pamiętam też kilka (a może nawet i 10) lat temu bum na kapustę pekińską
Varga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-23, 13:39   #14
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
Dodałabym kaszę jaglaną.
Zdecydowanie. U mnie akurat cała rodzina wsuwa jaglankę bez problemu, ale jeszcze z rok temu mogłam ją kupić tylko w jednym markecie w mieście i w sklepach ze zdrową żywnością, a teraz można ją kupić również w Polo, Netto czy Lidlu. Czyli musiał być popyt, skoro się pojawiła w większości sklepów.
Jeśli chodzi o kaszę gryczaną to jest to od jakiegoś czasu nasza ulubiona kasza. Jemy prażoną i nieprażoną, ale jakiejś szczególnej mody na nią nie odnotowałam.

Kapusta pekińska to teraz powszechne warzywo, ale modne stają się kapusty chińskie (pak choi można nawet wysiać z nasion).

Jeszcze jarmuż zaczyna wracać do łask i sądzę, że wraz z modą na zielone jedzenie i eksperymenty z kuchnią wege wróci do łask na dobre.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-25, 08:10   #15
lennano
Raczkowanie
 
Avatar lennano
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 50
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Chyba owsianka

I w ogóle trend na jedzenie warzyw i owoców do każdego posiłku. Kiedyś to kanapka z serem i szynką wystarczała do pełni szczęścia :P
lennano jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-25, 11:40   #16
linaya
astro-loszka
 
Avatar linaya
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 505
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Świeże zioła w doniczkach.
Kasza jaglana.
Oleje: lniany, orzechowy, z awokado, rzepakowy, z pestek dyni, z pestek winogron.
Naturalne słodziki: stewia, ksylitol (na słodziki zawierające aspartam, sorbitol oraz na produkty typu light był boom w drugiej połowie lat 90, potem zaczęto je uważać za niezdrowe i samą chemię)
Awokado
Jaja z hodowli wolnowybiegowej
Kurczaki z hodowli zagrodowej
Wieprzowina ze świń ras rodzimych (puławska i złotnicka pstra)
__________________
Kpię i o drogę nie pytam.
linaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-09, 04:20   #17
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Moda na zdrowe składniki

tak, kasza jaglana zdecydowanie wraca do łask, coraz więcej jest przepisów polecanych własnie z kaszą jaglaną - az chce się krzyknąc Nie zapominajcie o gryczanej

Zauwazam teraz coraz wiekszą 'popularność rozmów na temat wit. D, co może nie jest konkretnym składnikiem, ale dużo się mówi nagle o suplementacji tą witaminą.

W pewnym momencie bardzo popularny stal się też olej kokosowy do wszystkiego. Ale do smażenia, to raczej nie najlepszy wybór ?
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.




Edytowane przez dezire
Czas edycji: 2014-10-09 o 04:22
dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-09, 08:27   #18
malgosia44zz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 174
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Kasza jaglana nie tylko wraca do łask, co robi się mega modna.
malgosia44zz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-12, 15:20   #19
rombek
Wtajemniczenie
 
Avatar rombek
 
Zarejestrowany: 2014-10
Lokalizacja: Kraina Lodu
Wiadomości: 2 758
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Jagody goji, stewia, zielona kawa (nie wiem, jak można to pić swoją drogą, od samego zapachu mi się wszystko cofa ).

Z drugiej zaś mańki - zabójczy gluten
rombek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-13, 00:18   #20
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez rombek Pokaż wiadomość
Jagody goji, stewia, zielona kawa (nie wiem, jak można to pić swoją drogą, od samego zapachu mi się wszystko cofa ).

Z drugiej zaś mańki - zabójczy gluten
to mnie już w pełni rozwala... Spoko, osoby z celiakią - rozumiem. Ale wszyscy? Te osoby, którym dieta bezglutenowa pomogła, to najczęściej -z tego, co mówiono mi na zajęciach - po prostu chorzy na celiakię, którzy nie mieli typowych jej objawów ze strony układu pokarmowego typu nudności itp. Moja koleżanka miała takie objawy z powodu celiakii, że wylądowała u onkologa z podejrzeniem nowotworu mózgu. Dopiero później okazało się, że cierpiała właśnie na nietypową celiakię, dorosła osoba.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 06:59   #21
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez rombek Pokaż wiadomość
Jagody goji, stewia, zielona kawa (nie wiem, jak można to pić swoją drogą, od samego zapachu mi się wszystko cofa ).

Z drugiej zaś mańki - zabójczy gluten
Właśnie jak to jest w końcu z tym glutenem- jak ktoś nie jest uczulony to też mu szkodzi? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie? Tyle się ostatnio o tym glutenie mówi/pisze...
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 07:25   #22
rombek
Wtajemniczenie
 
Avatar rombek
 
Zarejestrowany: 2014-10
Lokalizacja: Kraina Lodu
Wiadomości: 2 758
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Właśnie jak to jest w końcu z tym glutenem- jak ktoś nie jest uczulony to też mu szkodzi? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie? Tyle się ostatnio o tym glutenie mówi/pisze...
Nie jestem lekarzem, ale według mnie moda jak każda inna. Kiedyś wieszało się psy na maśle, a teraz już chyba nikt nie powie, że margaryna jest zdrowszym wyborem. Glutenowi wróżę podobną "karierę" ;-)
__________________
rombek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 08:31   #23
kevschaa
Zakorzenienie
 
Avatar kevschaa
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 3 356
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez dezire Pokaż wiadomość
tak, kasza jaglana zdecydowanie wraca do łask, coraz więcej jest przepisów polecanych własnie z kaszą jaglaną - az chce się krzyknąc Nie zapominajcie o gryczanej

Zauwazam teraz coraz wiekszą 'popularność rozmów na temat wit. D, co może nie jest konkretnym składnikiem, ale dużo się mówi nagle o suplementacji tą witaminą.

W pewnym momencie bardzo popularny stal się też olej kokosowy do wszystkiego. Ale do smażenia, to raczej nie najlepszy wybór ?

Najlepszy z możliwych
I to nie musi być nawet olej oczyszczony jak w przypadku innych olejów, bo nawet ten nierafinowany nie dymi i nie robi się szkodliwy.
kevschaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 09:54   #24
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez kevschaa Pokaż wiadomość
Najlepszy z możliwych
I to nie musi być nawet olej oczyszczony jak w przypadku innych olejów, bo nawet ten nierafinowany nie dymi i nie robi się szkodliwy.
A jak wpływa na smak potraw?
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 11:20   #25
misiadk
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 154
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez kevschaa Pokaż wiadomość
Najlepszy z możliwych
I to nie musi być nawet olej oczyszczony jak w przypadku innych olejów, bo nawet ten nierafinowany nie dymi i nie robi się szkodliwy.
Olej jest ok, ale dość drogi zarówno ten ten rafinowany jak i nie rafinowany.
Co do nierafinowanego to daje posmak kokosu. Ja do smażenia używam ryżowego, który jest polecany nie ma smaku ani zapachu i cena jest dość znośna.

Edytowane przez misiadk
Czas edycji: 2014-10-13 o 11:22
misiadk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 11:47   #26
kevschaa
Zakorzenienie
 
Avatar kevschaa
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 3 356
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
A jak wpływa na smak potraw?

jeśli jest nieoczyszczony to nadaje się tylko do określonych potraw , bo jednak ma wyczuwalny posmak i aromat (ale dzięki temu niesamowicie wzbogaca smak tych potraw). Głównie dania azjatyckie.
Ja dodatkowo smażę na nim naleśniki pełnoziarniste i są super

Jeśli rafinowany to nie ma żadnego aromatu i smaku, ale za to bardzo dobrze znosi temperaturę więc wtedy nada się absolutnie do wszystkiego
kevschaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 15:12   #27
Martiii8
Raczkowanie
 
Avatar Martiii8
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 136
Dot.: Moda na zdrowe składniki

dziś podziałam z waszymi przepisami <3
Martiii8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 16:35   #28
kaktuska16
Raczkowanie
 
Avatar kaktuska16
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 386
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Właśnie jak to jest w końcu z tym glutenem- jak ktoś nie jest uczulony to też mu szkodzi? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie? Tyle się ostatnio o tym glutenie mówi/pisze...
Nie uczula, nie szkodzi, jest białkiem jak każde inne , które prawidłowo u osoby zdrowej jest rozkładane do aminokwasów (podobnie z aspartamem , to tylko związek dwóch aminokwasów, całkowicie neutralizowany).
Problem polega na tym, że oprócz mechanizmów immunologicznych ( czyli typowej alergii) występują też nietolerancje niealergiczne (tzw. pierwotne).

Często osoba eliminująca gluten wyklucza źródło nietolerancji toksycznej (jak konserwanty) czy idiopatycznej (jak siarczyny).
Jak chcesz wiedzieć więcej to :
- http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.26.
-http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.10.
kaktuska16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 18:14   #29
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez kaktuska16 Pokaż wiadomość
Nie uczula, nie szkodzi, jest białkiem jak każde inne , które prawidłowo u osoby zdrowej jest rozkładane do aminokwasów (podobnie z aspartamem , to tylko związek dwóch aminokwasów, całkowicie neutralizowany).
Problem polega na tym, że oprócz mechanizmów immunologicznych ( czyli typowej alergii) występują też nietolerancje niealergiczne (tzw. pierwotne).

Często osoba eliminująca gluten wyklucza źródło nietolerancji toksycznej (jak konserwanty) czy idiopatycznej (jak siarczyny).
Jak chcesz wiedzieć więcej to :
- http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.26.
-http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.10.
Dzięki za odpowiedź.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 10:19   #30
misiadk
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 154
Dot.: Moda na zdrowe składniki

Cytat:
Napisane przez rombek Pokaż wiadomość
Jagody goji, stewia, zielona kawa (nie wiem, jak można to pić swoją drogą, od samego zapachu mi się wszystko cofa ).

Z drugiej zaś mańki - zabójczy gluten
Co do glutenu polecam artykuł http://slowfoodlife.com/pszenna-apok...m-sie-toczy-2/
misiadk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-07 20:01:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:30.