Dylemat - pedagogika po germanistyce? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-25, 18:12   #1
olinkusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 50

Dylemat - pedagogika po germanistyce?


Cześć,

W związku z tym, że się "miotam" chciałam poznać Wasz punkt widzenia.
Obroniłam licencjat z germanistyki (studiowałam w mieście rodzinnym) i niestety magisterkę na mojej uczelni otwierają dopiero za rok. Dlaczego o tym wspominam ? Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi na rozpoczęcie edukacji w innym mieście... Rozważam dwie opcje :
Dodam, że pedagogika mnie niesamowicie interesuje.
1. Wybrać jako studia II stopnia pedagogikę.
2. Pójść na pedagogikę od początku, czyli licencjat + później magisterka z tego zakresu.

Którą ścieżkę byście wybrały ?
olinkusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-25, 21:08   #2
201703060948
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1 422
Dot.: Dylemat - studia

Cytat:
Napisane przez olinkusia Pokaż wiadomość
Cześć,

W związku z tym, że się "miotam" chciałam poznać Wasz punkt widzenia.
Obroniłam licencjat z germanistyki (studiowałam w mieście rodzinnym) i niestety magisterkę na mojej uczelni otwierają dopiero za rok. Dlaczego o tym wspominam ? Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi na rozpoczęcie edukacji w innym mieście... Rozważam dwie opcje :
Dodam, że pedagogika mnie niesamowicie interesuje.
1. Wybrać jako studia II stopnia pedagogikę.
2. Pójść na pedagogikę od początku, czyli licencjat + później magisterka z tego zakresu.

Którą ścieżkę byście wybrały ?
Pedagogikę? Poważnie? Idzie niż demograficzny, plus nauczyciele zarabiają naprawdę mało, nawet ci z latami stażu.

To zależy oczywiście od Twoich priorytetów, ale zastanowiłabym się poważnie, czy to ma sens...

A żeby uczyć prywatnie niemieckiego dyplomu pedagogiki nie potrzebujesz.

Edytowane przez 201703060948
Czas edycji: 2015-09-25 o 21:33
201703060948 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-29, 09:44   #3
reddie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 23
Dot.: Dylemat - pedagogika po germanistyce?

Wg mojego rozpoznania, żeby uczyć w szkole państwowej, trzeba mieć mgr ze "swojego" przedmiotu. (Chociaż prawo w tych kwestiach cyklicznie się zmienia.) Poza tym nie jestem pewna, czy studia z pedagogiki jako takiej pozwalałyby w ogóle uzyskać uprawnienia do nauczania niemieckiego - wydaje mi się, że w tym celu musiałabyś ukończyć program obejmujący także dydaktykę przedmiotową. W grę wchodzą więc albo studia germanistyczne drugiego stopnia, gdzie można zdobyć uprawnienia do nauczania niemieckiego w gimnazjach i liceach (te do szkoły podstawowej robi się zazwyczaj na pierwszym stopniu), albo studia podyplomowe.

Ja skończyłam I stopień germanistyki w Anglii (Fehlentscheidung - dałam się przekonać, że te ich pożyczki są takie korzystne i cudowne, i że poziom studiów będzie bardzo wysoki - NIE BYŁ, nie na filologii w każdym razie) i właśnie zaczynam II w Polsce dokładnie po to, żeby zdobyć te uprawnienia. Z tym, że nie wszystkie uniwersytety pozwalają na taki manewr, jeśli nie kształcilaś się na nauczyciela na I stopniu. Taka oferta jest na przykład na Gdańskim (mój!), Jagiellońskim, UAM w Poznaniu i UMK w Toruniu. Ale na UW (i wielu innych) już nie.

Może po prostu przeczekałabyś ten rok (dopóki nie otworzą u was magisterskich)? Mogłabyś wtedy pracować - zarobić i zdobyć doświadczenie? Może nawet wyjechać do pracy do Niemiec? (W Anglii niby dobrze płacą, ale jedzenie jest 4 razy droższe; w Niemczech ceny większości produktów są natomiast porównywalne do polskich, np. serek wiejski 200 g - 50 centów czyli 2 złote - tak, jak u nas. W kwestii cen wynajmu musiałabyś zwrócić uwagę na to, że na północy jest generalnie taniej, niż na południu - ale tak czy inaczej wróciłabyś do kraju z oszczędnościami. No i doświadczenia z pobytem w Niemczech to zawsze atut dla germanisty. Ja na Twoim miejscu zrobiłabym dokładnie tak.)

Nie polecałabym opcji z rozpoczęciem studiów od początku - zwłaszcza, jeśli podajesz kwestię finansowe jako powód tego, że nie możesz wyjechać do innego miasta w Polsce. Bo to zawsze dodatkowe lata dzielące Cię od uzyskania kompletnych (z punktu widzenia obecnej sytuacji w naszym kraju) kwalifikacji zawodowych.

Edytowane przez reddie
Czas edycji: 2015-09-29 o 09:56
reddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-09-29 10:44:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:06.