Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy - Strona 65 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2010-02-10, 10:55   #1921
a-kuku!
Raczkowanie
 
Avatar a-kuku!
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: z komputera
Wiadomości: 278
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Nie no, ogólnie też myślę, że tak 4-5 utworów to jest w zupełności wystarczające. Też mi się właśnie wydaje 2. wizja ciekawsza tylko mam problem z postawieniem do niej tezy.
No i zastanawiam się czy nie będzie za dużo książek spoza kanonu bo w zasadzie w lekturach szkolnych niezbyt często poruszane są takie tematy I już wymyśliłam, że jako homo-kochanków można by wziąć utwór Platona Dialogi, tam w miłości kazirodczej to tak w ogóle to walnęłam byka bo miałam na myśli Króla Edypa a nie Hamleta/Makbeta ale się zastanawiam czy nie zmienić tego na książkę Sto lat samotności Gabriela Marqueza i tam bym miała też związki z prostytutką (dwie pieczenie ) no i zostawiłabym też tę Lolitę i Spóźnionych kochanków tyle, że problem polega na tym, że wszystkie te utwory oprócz Dialogów i Króla Edypa (gdzie swoją drogą związek kazirodczy nie jest wątkiem głównym) są współczesne. A muszę przedstawić zagadnienie "na przestrzeni wieków". I to mi się kłóci. Także jakby ktoś miał jeszcze pomysły co do książek o kochankach nietypowych, najlepiej z kanonu albo innej epoki niż współczesność to byłabym bardzo wdzięczna.

Myślałam też żeby postawić tezę w stylu: Największe pożądanie czujemy do tego, co nam niedostępne (nie dosłownie tylko znaleźć jakiś cytat w tym stylu, tak, żeby postawić go za tezę) i wtedy mówić tylko o kochankach w wymiarze takim, jak większość ludzi rozumie, czyli zdradzający małżonka, kochankowie, którzy musieli ukrywać swój związek przed światem. Też mogłoby wyjść niezłe. Wtedy ofc. Tristan i Izolda, ale możnaby też Helenę i Parysa z Iliady, Zenona i Justynę z Granicy, Antka i Jagnę z Chłopów i właśnie nie wiem kogo jeszcze.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??
a-kuku! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-10, 11:01   #1922
aako
Zakorzenienie
 
Avatar aako
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 198
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

idź do biblioteki i w słowniku symboli powinno być kochankowie, ja mam o lekarzach i wszystkie lektury wzielam z tego slownika
A ma ktos moze pomysł na jakąs ładną teze (zawsze mam problem z wymysleniem) że lekarze nie sa przedstawieni we wszystkich ksiazkach tak samo, że nie wszyscy dotrzymuja przysiegi hipokratesa....
sama nie wiem nie umiem sie do tego zabrać
__________________

aako jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-10, 11:19   #1923
rysienka
Wtajemniczenie
 
Avatar rysienka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: "duże" miasto na W.
Wiadomości: 2 809
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez aako Pokaż wiadomość
idź do biblioteki i w słowniku symboli powinno być kochankowie, ja mam o lekarzach i wszystkie lektury wzielam z tego slownika
A ma ktos moze pomysł na jakąs ładną teze (zawsze mam problem z wymysleniem) że lekarze nie sa przedstawieni we wszystkich ksiazkach tak samo, że nie wszyscy dotrzymuja przysiegi hipokratesa....
sama nie wiem nie umiem sie do tego zabrać
a masz może w tej Twojej książce coś o adaptacji? bo nie mam pojęcia co dać w literaturze przedmiotu.
rysienka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-10, 11:35   #1924
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

ja miałam temat o narcyzie jak by ktoś potrzebował pomocy to pisać
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-10, 16:08   #1925
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Hej.
Również mam maturę w tym roku, a jutro już muszę oddać nauczycielce wykaz lektur, których użyję w prezentacji. A jako rozgarnięte dziecko jeszcze nie jestem pewna, które wziąć xD
Mój temat to:
Człowiek i władza. Przedstaw sposoby ujęcia tematu, analizując wybrane utwory literackie.

I wstępnie miałam takie utwory:
1. Ignacy Krasicki Do króla
2. Adam Mickiewicz Dziady część III
3. Sofokles Antygona
4. Wiliam Szekspir Makbet

Sprawdziła mi pobieżnie i zasugerowała, żeby zmienić i dodać co najmniej jeden utwór epicki (rzeczywiście, mam aż 3 dramaty...).
I wymyśliłam George'a Orwella i jego Folwark zwierzęcy.

Nada się?
Jeśli tak, to co wyrzucić z listy wcześniej upatrzonych? W którym dramacie władza opisana jest najnudniej, najzwyklej, bez polotu? (nauczycielka uważa, że 4 utwory to optymalna ilość, gdy jest więcej nie ma czasu na dogłębną analizę...)

Liczę na szybciutką odpowiedź i pozdrawiam
squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-11, 14:40   #1926
expectation
Zadomowienie
 
Avatar expectation
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 707
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Ja tam nie wiem, moja też uważa że 4 to max, a ja mam... 7. I zastanawiam sie nad 8. Ja narazie: Motyw lustra: Królowa Śniegu, Lustro - Michała Bajora, Narcyz - Caravaggio, Herbert - kogo pan cogito widzi w lustrze, mitologia, picasso - mloda dziewczyna przed lustrem no i Harry Potter

a za 2 tyg mam tzw "próbną ustną" maturę z j. polskiego, z tym ze prezentacja jeszcze nie zaczeta;d
__________________
W życiu dróg wiele jest, którą wybrać jak iść?

A Bóg map nie rozdaje, nie wiesz dokąd iść...

expectation jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-11, 15:45   #1927
wredek
Zadomowienie
 
Avatar wredek
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: z krainy kredek
Wiadomości: 1 985
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Ja miałam temat: Niszczenie człowieczeństwa i próby jego ocalenia. Rozważ problem w świetle wybranych utworów z literatury XX wieku. Gdyby któraś z Was chciała więcej szczegółów to pisać
__________________
'Nic tak nie irytuje ludzi, którzy chcą ci obrzydzić życie, jak to, że zachowujesz się, jak gdybyś tego nie zauważał.'
wredek jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-12, 05:41   #1928
a-kuku!
Raczkowanie
 
Avatar a-kuku!
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: z komputera
Wiadomości: 278
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

W końcu wymyśliłam, że przedstawię kochanków tak jak większość ludzi rozumie czyli zdradzających swoich narzeczonych/małżonków. Wezmę Iliadę, Dzieje Tristana i Izoldy, Cierpienia młodego Wertera lub Giaura i coś jeszcze tylko pewnie wypadałoby wziąć coś spoza kanonu ale jedyne co mi w tym momencie przychodzi do głowy to Anna Karenina (która liczy sobie ponad 700str o_o), a z lektur przychodzą mi jeszcze Chłopi (objętościowo podobnie do Anny K.) i Granica. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Chciałabym postawić tezę w stylu Najlepszy smak ma to, co zakazane (i tu też, gdyby ktoś miał na zbyciu jakiś cytat to bym się nie obraziła ) i udowadniać, że największe literackie miłości to były miłości zrodzone ze zdrady. Tak btw przypomnę swój temat Kochankowie w literaturze na przestrzeni wieków WSzelkie sugestie baaaardzo mile widziane !!!
a-kuku! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-12, 11:09   #1929
estrella18
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 419
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Hej
Mój temat to :
Wpływ samotności na życie ludzie. Rozważ problem, odwołując się do doświadczeń bohaterów literatury romantycznej.

Nie mam pojęcia co dac w literaturze przedmiotu. Macie jakieś pomysły???
estrella18 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-12, 12:24   #1930
kacza_a
Raczkowanie
 
Avatar kacza_a
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 300
GG do kacza_a
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Witam, rowniez szukam pomocy.
Moj temat to "Kobieta w wybranych tekstach kultury, czyli dziełach literackich i z innych dziedzin sztuki. Porownaj funkcjonowanie tego motywu na wybranych przykładach."
Do tego wybrałam "Zbrodnia i kare", "Marta", "Dama kameliowa"(film).
Co jeszcze do tego dobrac? Najlepiej gdyby był to wiersz, tekst piosenki albo obraz.
Chcę przedstawić kobietę pracującą, jej zmagania z trudnościami życia. Jak sobie radzi z życiem i do czego niektóre decyzje mogą doprowadzić.
Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc
__________________
"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko,
tylko nie w prawdę."
kacza_a jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-12, 19:14   #1931
expectation
Zadomowienie
 
Avatar expectation
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 707
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Z kobietą zawsze będzie mi się kojarzyła... Cudzoziemka. Z tym, że to nie jest ani wiersz, ani piosenka, ani obraz. Piosenka - Gdybym mogłaaa być mężczyzną jeden dzieeeń? A obraz... Picasso - Młoda dziewczyna przed lustrem. (mam go w prezentacji więc może Tobie też się przyda)

---------- Dopisano o 20:12 ---------- Poprzedni post napisano o 20:11 ----------

Cytat:
Napisane przez estrella18 Pokaż wiadomość
Hej
Mój temat to :
Wpływ samotności na życie ludzie. Rozważ problem, odwołując się do doświadczeń bohaterów literatury romantycznej.

Nie mam pojęcia co dac w literaturze przedmiotu. Macie jakieś pomysły???
Jak wybierzesz literature podmiotu, to idz do biblioteki i do niej poszukaj literatury przedmiotu.

---------- Dopisano o 20:14 ---------- Poprzedni post napisano o 20:12 ----------

Cytat:
Napisane przez a-kuku! Pokaż wiadomość
W końcu wymyśliłam, że przedstawię kochanków tak jak większość ludzi rozumie czyli zdradzających swoich narzeczonych/małżonków. Wezmę Iliadę, Dzieje Tristana i Izoldy, Cierpienia młodego Wertera lub Giaura i coś jeszcze tylko pewnie wypadałoby wziąć coś spoza kanonu ale jedyne co mi w tym momencie przychodzi do głowy to Anna Karenina (która liczy sobie ponad 700str o_o), a z lektur przychodzą mi jeszcze Chłopi (objętościowo podobnie do Anny K.) i Granica. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Chciałabym postawić tezę w stylu Najlepszy smak ma to, co zakazane (i tu też, gdyby ktoś miał na zbyciu jakiś cytat to bym się nie obraziła ) i udowadniać, że największe literackie miłości to były miłości zrodzone ze zdrady. Tak btw przypomnę swój temat Kochankowie w literaturze na przestrzeni wieków WSzelkie sugestie baaaardzo mile widziane !!!
Ten cytat to chyba Owidiusz... Owoc zakazany smakuje najlepiej.
__________________
W życiu dróg wiele jest, którą wybrać jak iść?

A Bóg map nie rozdaje, nie wiesz dokąd iść...

expectation jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-12, 19:55   #1932
a-kuku!
Raczkowanie
 
Avatar a-kuku!
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: z komputera
Wiadomości: 278
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez expectation Pokaż wiadomość

Ten cytat to chyba Owidiusz... Owoc zakazany smakuje najlepiej.
O widzisz dzięki bardzo
a-kuku! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 06:05   #1933
patu$$
Raczkowanie
 
Avatar patu$$
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 280
pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

A więc tak jako temat wybrałam sobie różne ujęcia motywu sądu ostatecznego w literaturze i sztuce, mam potrzebne wiersze i obrazy ale mam pytanie jaka literature wybrac, chodzi mi tu o ksiażki nie wiersze
baardzo będe wdzięczna
pytam bo mam z tym troszkę problem, z tego co wybrałam sama moja polonistka powiedziała że nie bardzo to się nadaje.
możę któraś z was miała taki temat i może pomoc

Edytowane przez patu$$
Czas edycji: 2010-02-19 o 06:08
patu$$ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 07:38   #1934
Asienka187
Zakorzenienie
 
Avatar Asienka187
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 660
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

Cytat:
Napisane przez patu$$ Pokaż wiadomość
A więc tak jako temat wybrałam sobie różne ujęcia motywu sądu ostatecznego w literaturze i sztuce, mam potrzebne wiersze i obrazy ale mam pytanie jaka literature wybrac, chodzi mi tu o ksiażki nie wiersze
baardzo będe wdzięczna
pytam bo mam z tym troszkę problem, z tego co wybrałam sama moja polonistka powiedziała że nie bardzo to się nadaje.
możę któraś z was miała taki temat i może pomoc
Wpisz sobie w google motyw sądu ostatecznego i wyskoczą Ci setki propozycji.
Swoją drogą dziwne, że wybrałas sobie temat, a nie wiesz jakie ksiażki do niego pasują.
__________________
"Z uśmiechem traktuj siebie, swoje niedociągnięcia, swoją duchową nieporadność. Miej poczucie humoru."
Hume G.B.
Asienka187 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 08:28   #1935
madzia2306
Zakorzenienie
 
Avatar madzia2306
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 20 068
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

Cytat:
Napisane przez Asienka187 Pokaż wiadomość
Wpisz sobie w google motyw sądu ostatecznego i wyskoczą Ci setki propozycji.
Swoją drogą dziwne, że wybrałas sobie temat, a nie wiesz jakie ksiażki do niego pasują.
ja jak miałam do wglądu możliwe tematy do wybrania to odrazu sobie lektury wypisywałam jakie pasują i dopiero wtedy wybierałam temat... bo często jest tak że temat jest z pozoru łatwy a tu klapa bo lektur brakuje...
__________________
11.10.2005-RAZEM

10.10.2009r-ZARĘCZENI

JAKO ŻONA

27.12.2011 Egzamin na prawo jazdy zdany za pierwszym podejściem
madzia2306 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 08:40   #1936
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

Nie wiem, czy to się liczy jako "książka", ale może Apokalipsa św. Jana
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 13:28   #1937
patu$$
Raczkowanie
 
Avatar patu$$
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 280
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

nie prosiłam was tu o pouczenia co i jak powinnam zrobić, wybierając ten temat zebrałam potrzebne lektury, vkiklka wiesrszy doskonale pasujących do tematu, wiersze okazały sie poprawne ale literatura ktora wybrałam wedłuh mojej polonistki nie wyczerpie tematu .
także wasze pouczenia ze powinam przed wybraniem tematu zebrać liuterature są mi zupełnie zbędne
patu$$ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 13:33   #1938
madzia2306
Zakorzenienie
 
Avatar madzia2306
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 20 068
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

a jakie wogóle lektury wybrałaś że nauczycielka twierdzi że nie sa dobre?? mnie tez tak babka mówiła bo wg niej to było mało albo złe lektury ja zrobiłam swoje i zdałam na 100%
__________________
11.10.2005-RAZEM

10.10.2009r-ZARĘCZENI

JAKO ŻONA

27.12.2011 Egzamin na prawo jazdy zdany za pierwszym podejściem
madzia2306 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 14:17   #1939
Vivelith
Zadomowienie
 
Avatar Vivelith
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 114
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

Proponuje przejść się do biblioteki i poszukać w słowniku motywów literackich.
Powinnaś coś znaleźć.
__________________
A smooth sea never made a skilled sailor.
Vivelith jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-19, 17:27   #1940
patu$$
Raczkowanie
 
Avatar patu$$
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 280
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

w słownikach motywów szukałam przeróznych , i sąd ostateczny nie istnieje tam jako indywidualny motyw , jest tylko ogólny motyw apokalipsy, a apokalipsa to co innego,
ja wybrałam nie -boska komedie i mała apokalipse gdzie wystepuja wątki sądu, jednak według mojej polonistki to sie nie nadaje ;(
w bibliotece też nikt nie umie mi pomóc choć wielu próbowało
patu$$ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 19:02   #1941
aldenea
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 876
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

a może "proces" Kafki, chociaż po głębszym zastanowieniu to chyba nie. odezwij sie do mnie na pm, to ci prześle rozpiske z książki, może Ci się przyda.
__________________
mam niską tolerancję na łańcuszki szczęścia i na linki do konkursów, proszę nie wysyłaj mi ich.

!szukam podręczników do nauki esperanto.

Edytowane przez aldenea
Czas edycji: 2010-02-19 o 19:07
aldenea jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 19:13   #1942
madzia2306
Zakorzenienie
 
Avatar madzia2306
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 20 068
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

a może jeszcze np wiersz czesława miłosza- piosenka o końcu świata albo jana kasprowicza dies irae??
__________________
11.10.2005-RAZEM

10.10.2009r-ZARĘCZENI

JAKO ŻONA

27.12.2011 Egzamin na prawo jazdy zdany za pierwszym podejściem
madzia2306 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 19:28   #1943
doloresd
Wtajemniczenie
 
Avatar doloresd
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 455
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

identyczny niemal temat : http://www.sciaga.pl/tekst/84939-85-..._rozne_sposoby

znalazłam jeszcze coś takiego Temat: "Zaprezentuj różne ujęcia Sądu Ostatecznego w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach"
I. Bibliografia podmiotowa:
1. Księga Izajasza, Księga Daniela, Księga Sofoniasza, Apokalipsa św, Jana,[ Pismo Święte Nowego i Starego Testamentu Wydawnictwo Pallottinum Poznań- Warszawa 1990)
2. Tomasz z Celano, Dies Irae, [A. Kamieńska, Do źródeł. Psalmy i inne przekłady poetyckie, Poznań 1988, str. 108-110
3. Jan Kasprowicz, Dies Irae, [Hymny Księga Ubogich Mój Świat, Warszawa 1972
4. Zbigniew Herbert, U wrót doliny, [ Wybór wierszy, Warszawa 1983).
5. Jan Lechoń, Sąd Ostateczny, [, Jan Lechoń Poezje Wrocława 1990)
Materiały ikonograficzne (reprodukcje dzieł sztuki):
1. Hans Memling, "Sąd Ostateczny", [ M. Walicki, "Sąd Ostateczny", Warszawa 1990)
2. Stefan Lochner, "Sąd Ostateczny" [hamlet.pro.e-mouse.pl/galeria/show.php?id0=8&id1=0]
3. Roger van der Weyden, "Sąd Ostateczny" [ "Wielcy Malarze" nr. 57., Eaglemoss Polska sp. z.o.o. 1999)
4. Michał Anioł, "fresk Kaplicy Sykstyńskiej" , [http://www.poema.art.pl/site/sub_6986.html]
5. Sąd Ostateczny w komiksie ([http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1048])
6. Albert Durer, "Aniołowie apokalipsy" [w, Sąd Ostateczny. Freski. Miniatury. Obrazy Warszawa 2002
7. Rubens, "Sąd Ostateczny", [studium.pb.bialystok.pl/prace/granty/2001-2002/plastyka/sztukip/Rubens.html]
8. . Hieronim Bosch, "Sąd Ostateczny" [http://www.dzierzoniow.art.pl/wielcy/bosch/]
II. Bibliografia przedmiotowa:
1. J. Łukasiewicz, "Poezja Zbigniewa Herberta",[ Warszawa 1995
2. H. Langkammer, Słownik biblijny, Katowice 1989
mnóstwo jest tego - naprawdę szukałaś przez google? wierzyć się nie chce...
doloresd jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-19, 19:58   #1944
Wroclovianka
Zakorzenienie
 
Avatar Wroclovianka
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 181
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

Cytat:
Napisane przez patu$$ Pokaż wiadomość
w słownikach motywów szukałam przeróznych , i sąd ostateczny nie istnieje tam jako indywidualny motyw , jest tylko ogólny motyw apokalipsy, a apokalipsa to co innego,
ja wybrałam nie -boska komedie i mała apokalipse gdzie wystepuja wątki sądu, jednak według mojej polonistki to sie nie nadaje ;(
w bibliotece też nikt nie umie mi pomóc choć wielu próbowało
No to jak sie nie nadaje to co Ci doradziła polonistka?
__________________

Wizaż rządzi, Wizaż radzi, Wizaż nigdy Cię nie zdradzi
Wroclovianka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-20, 06:18   #1945
patu$$
Raczkowanie
 
Avatar patu$$
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 280
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

dziękuje za każda pomoc, i podkreślam że wiersze już mam problem mam tylko ze znalezieniem jakiejś''grubszej'' lektury

---------- Dopisano o 07:18 ---------- Poprzedni post napisano o 07:17 ----------

a i w google owszem szukałm i jest teho od.. i jeszcze wiecej ale wszędzie powtarzaja sie te same wiersze a co do literatury wiekszej nie ma nic
patu$$ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-20, 08:57   #1946
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

A Ty chcesz te ksiazki wszystkie przeczytac?
Rena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-20, 09:11   #1947
patu$$
Raczkowanie
 
Avatar patu$$
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 280
Dot.: pomóżcie z znalezieniu literatury,Prezentacja maturalna <prosi>

cała reszte mam już dopracowaną chodzi mi tylko o jedna konkretna ksiązke w której ów motyw by się znajdował. nie musi to być lektura szkolna
patu$$ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-22, 11:58   #1948
DarkOne
Raczkowanie
 
Avatar DarkOne
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: z Pandemonium
Wiadomości: 200
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

witam, również jestem tegoroczną maturzystką, a mój temat to "Anioły i diabły jako ważny motyw w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie, analizując wybrane dzieła."
Osobiście interesuję się angelologią, więc temat nie powinien sprawić mi problemu, choć przyznam, że nie bardzo wiem jak zacząć. xd
Do tematu wybrałam "Siewca wiatru" Kossakowskiej, "Raj utracony" Miltona, "Boską komedię" Dantego i myślałam o "Constantine". Chciałabym pokazać, żei aniołowie i diabły (anioły upadłe) mają bardziej cechy ludzkie, choć przez stulecia tych drugich traktowano jako zwierzęta raczej. Nie wiem jak to lepiej opisać. xd
DarkOne jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-22, 14:24   #1949
naata91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 1
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Witam!! Mam problem z napisaniem tez do tematu postawy ludzi w skrajnych sytuacjach wybralam takie ksiażki jak Inny swiat, Medaliony, Dzuma oraz Opowiadania Borowskiego. Prosze o pomoc !!
naata91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-02-22, 17:34   #1950
tera0706
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 13
prezentacja maturalna, pomocy.

hej wiem ze wytrzasnęłam ten watek z powietrza ale potrzebuje pomocy, w tym roku zdaje maturę i muszę napisać prace maturalna temat: Przedstaw postawy Polaków wobec sprawy ojczyzny w literaturze różnych epok. Dokonaj porównania i oceń sposoby kreacji.
ogólnie wiem jak mogę to napisać i przyznam środek pracy i koniec nie będzie taki ciężki tylko mam mega problem z napisaniem wstępu, nie mam pojęcia od czego zacząć i jak przejść już do omawiania lektur.
może jakieś propozycje??
tera0706 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-23 20:00:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:40.