Różnica między hcg a beta-hcg - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-23, 22:08   #1
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597

Różnica między hcg a beta-hcg


Hej dziewczyny,

Jaka jest różnica między badaniem HCG a BETA-HCG ?
Muszę jutro iść na badanie, żeby potwierdzić lub wykluczyć ciążę i nie wiem które zrobić?
HCG kosztuje 24zł, beta-HCG 42zł. Mam taki oto opis w moim laboratorium:

"Badanie HCG służy do potwierdzenia ciąży (po ok.9-10 dniach od zapłodnienia), monitorowania ciąży, stwierdzenia ciąży pozamacicznej, ciąży mnogiej. Badanie jest wykonywane u kobiet w okresie rozrodczym."

"beta-HCG. Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem glikoproteinowym zbudowanym z dwóch połaczonych niekowalencyjnie podjednostek: alfa i beta. Podjednostka beta jest specyficzna dla hCG i wyróżnia ona ten hormon sposród innych hormonów glikoproteinowych, które maja taka sama podjednostkę alfa. Wolna beta-hCG jest używana jako wskaznik prognostyczny do monitorowania programów zapłodnienia in vitro i wszczepienia embrionu, a także w surowicy matczynej jako marker w prenatalnych badaniach skryningowych w kierunku zespołu Downa."

POMOCY, bo rano idę ...
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 01:25   #2
kamilek2607
Raczkowanie
 
Avatar kamilek2607
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 54
Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Hcg
kamilek2607 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 05:05   #3
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez frezja123 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny,

Jaka jest różnica między badaniem HCG a BETA-HCG ?
Muszę jutro iść na badanie, żeby potwierdzić lub wykluczyć ciążę i nie wiem które zrobić?
HCG kosztuje 24zł, beta-HCG 42zł. Mam taki oto opis w moim laboratorium:

"Badanie HCG służy do potwierdzenia ciąży (po ok.9-10 dniach od zapłodnienia), monitorowania ciąży, stwierdzenia ciąży pozamacicznej, ciąży mnogiej. Badanie jest wykonywane u kobiet w okresie rozrodczym."

"beta-HCG. Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem glikoproteinowym zbudowanym z dwóch połaczonych niekowalencyjnie podjednostek: alfa i beta. Podjednostka beta jest specyficzna dla hCG i wyróżnia ona ten hormon sposród innych hormonów glikoproteinowych, które maja taka sama podjednostkę alfa. Wolna beta-hCG jest używana jako wskaznik prognostyczny do monitorowania programów zapłodnienia in vitro i wszczepienia embrionu, a także w surowicy matczynej jako marker w prenatalnych badaniach skryningowych w kierunku zespołu Downa."

POMOCY, bo rano idę ...
ja zawsze robie beta-HCG zeby wykryć ciążę
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 06:23   #4
Diablica z Tasmanii
Zakorzenienie
 
Avatar Diablica z Tasmanii
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: z zielonej łąki:)
Wiadomości: 3 503
Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez kamilek2607 Pokaż wiadomość
Hcg
Lepiej zebys wogole nic nie napisal:banghead:

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
...gdyby tak człowieka skrzyżować z kotem,
człowiekowi wyszłoby to na dobre, ale kotu by z pewnością zaszkodziło...

Mark Twain
Diablica z Tasmanii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 10:47   #5
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

czyli beta ?Nikt nie odpisze czym to się różni ? w końcu nie poszłam rano , bo nie wiem co robić. Jakby mi ktoś odpisał to poszłabym jeszcze dziś, laboratorium jest do 18stej, a jak nie to jutro... Ale im szybciej tym lepiej!
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 11:04   #6
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 360
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez frezja123 Pokaż wiadomość
czyli beta ?Nikt nie odpisze czym to się różni ? w końcu nie poszłam rano , bo nie wiem co robić. Jakby mi ktoś odpisał to poszłabym jeszcze dziś, laboratorium jest do 18stej, a jak nie to jutro... Ale im szybciej tym lepiej!
Jak tak na czasie ci zależy to nie lepiej było iść i spytać się w laboratorium? A nie czekać az ktoś (obcy , niekoniecznie dobrze odpowiadający) na forum odpisze.
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 11:20   #7
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Pytałam w laboratorium, panie nie wiedzą Dlatego tutaj, skoro jest forum ginekologiczne, myślałam, że znajdą się dziewczyny czekające na dziecko, które robią takie badania... Szkoda mi 100zł na wizytę u gin, tylko po to, żeby mi powiedział jakie badanie mam zrobić.
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-24, 16:53   #8
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez frezja123 Pokaż wiadomość
Pytałam w laboratorium, panie nie wiedzą Dlatego tutaj, skoro jest forum ginekologiczne, myślałam, że znajdą się dziewczyny czekające na dziecko, które robią takie badania... Szkoda mi 100zł na wizytę u gin, tylko po to, żeby mi powiedział jakie badanie mam zrobić.
b-HCG wykrywa ciążę - pisze juz drugi raz
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 17:41   #9
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Roznica jest taka ze beta-hcg jest badaniem precyzyjniejszym i dlatego drozszym
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 18:33   #10
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

czyli hcg nie wykrywa ciąży ? To dlaczego w tym opisie co podałam w I poście jest napisane, że właśnie HCG służy do wykrywania ... jak zrobie samo HCG to nie wyjdzie?
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 19:00   #11
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Czytaj ze zrozumieniem
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-24, 19:10   #12
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Tak rozumiem, że beta-HCG jest bardziej precyzyjnym badaniem bo ta podjednostka występuje tylko w przypadku HCG, a całkowite stęż. HCG to zarówno podj. alfa jak i beta, które występują już nie tylko w przypadku HCG (alfa).
Chociaz nikt mi tutaj z Was tego nie powiedział, musiałam sama znaleźć normalną odpowiedź w internecie.

Ale skoro HCG potwierdza/wyklucza jednak ciążę, a jest o połowę tańsze to czemu nie można zrobić samego HCG ? Nie chodzi mi o tydzień ciąży, tylko samo potwierdzenie, czy ona w ogóle jest, bo jeśli tak to wiadomo, że pójdę do lekarza i zrobię USG, a wtedy będzie to bardziej miarodajne niż określenie wieku ciąży na podstawie beta.

Ale jeśli nikt nie umie tego wytłumaczyć to trudno, nie będę się tu więcej pytać, bo rzucicie jedno słowo / zdanie, nie wyjasnicie a później czytaj ze zrozumieniem".
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 19:20   #13
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 360
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez frezja123 Pokaż wiadomość
Tak rozumiem, że beta-HCG jest bardziej precyzyjnym badaniem bo ta podjednostka występuje tylko w przypadku HCG, a całkowite stęż. HCG to zarówno podj. alfa jak i beta, które występują już nie tylko w przypadku HCG (alfa).
Chociaz nikt mi tutaj z Was tego nie powiedział, musiałam sama znaleźć normalną odpowiedź w internecie.

Ale skoro HCG potwierdza/wyklucza jednak ciążę, a jest o połowę tańsze to czemu nie można zrobić samego HCG ? Nie chodzi mi o tydzień ciąży, tylko samo potwierdzenie, czy ona w ogóle jest, bo jeśli tak to wiadomo, że pójdę do lekarza i zrobię USG, a wtedy będzie to bardziej miarodajne niż określenie wieku ciąży na podstawie beta.

Ale jeśli nikt nie umie tego wytłumaczyć to trudno, nie będę się tu więcej pytać, bo rzucicie jedno słowo / zdanie, nie wyjasnicie a później czytaj ze zrozumieniem".
No widzisz, szukanie samej nie było trudne, gdybyś to zrobiła wczoraj byłby wątek mniej. Nikt tu nie jest lekarzem i nie był w stanie podać ci właściwej odpowiedzi, a ty o to masz pretensje.
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 20:05   #14
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Jak bys dokladnie przeczytla albo odrobine wiecej poszukala to bys nie musiala czekac az ci ktos wytlumaczy jak krowie na rowie.
Jak napisalm i jak sama wczesniej napisalas, jedno i drugie bad.potwierdza ciaze ale nie sa rownie wiarygodne we wszystkich sytuacjach - np w przy zwiekszonych poziomach tsh,lh,fsh bardziej wiarygodne jest beta - hcg.
Skoro nie umiesz tego znalezc w internece to skorzystaj z porady lekarza - za specjalistyczna wiedze sie placi...

Edytowane przez fankapsychiatrii
Czas edycji: 2013-09-24 o 20:20 Powód: literowki
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 22:34   #15
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Szkoda, że na wizażu jest tendencja do bycia niemiłym. Jakbym dokładnie przeczytała co? Internet i porady innych, na forum mam, gdzie są mili ludzie i jak wiedzą - to podzielą się tym.
Po to jest forum, żeby o coś zapytać, a ktoś kto wie - odpowie. Nie każdy jest super zorientowany w dziedzinach medycyny, żeby wszystko wiedzieć.
Dziwi mnie Twoje podejście fankapsychiatrii, bo nie zapytałam o nic nienormalnego czy głupiego, żeby się tak zachowywać i podchodzić do mojego postu "z góry", pt "wytłumaczyć jak krowie na rowie" - co to w ogóle za tekst? Odrobinę empatii.
Ja gdybym coś wiedziała to bym po prostu powiedziała, jak nie wiem to się nie odzywam.
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 11:40   #16
busch
Rozeznanie
 
Avatar busch
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 697
Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Dlatego nikt Ci nie odpisywał tak długo, czym to się różni. Szczerze mówiąc ja się z tego wątku pierwszy raz dowiedziałam, że badanie HCG również wg opisu wykrywa ciążę - dotąd byłam przekonana, że do tego służy beta-HCG, taką też wiedzę przekazywała mi moja ginekolog. Sama jestem ciekawa, czy HCG również jest miarodajne, skoro jest dużo tańsze ;-)
busch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 19:50   #17
kamilek2607
Raczkowanie
 
Avatar kamilek2607
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 54
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

[QUOTE=Diablica z Tasmanii;42961486]Lepiej zebys wogole nic nie napisal:banghead:

Bo to była prosta odpowiedź Czasem ktoś się spieszy do pracy...

Autorko wejdź sobie na link....

http://www.mamo-tato.pl/article_show..._id=9&ss_id=13

Edytowane przez kamilek2607
Czas edycji: 2013-09-25 o 19:56
kamilek2607 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 21:31   #18
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Hej Tak zrobiłam test zwykłe HCG, wszystko ładnie wyszło Są podane normy dla konkretnego tygodnia ciąży. Już wszystko wiem. Wcale nie jest tak jak napisała fankapsychiatrii (teraz chyba Ty powinnaś doczytać, skoro piszesz głupoty). Nie jest tak, że samo HCG może wyjść przy podwyższonym poziomie hormonów lh, fsh, tsh !

Samo HCG jest czasem używane jako marker nowotworów np jajnika, i podwyższone jest stężenie może właśnie o tym świadczyć - tzn jak nie ciąża to nowotwór a nie jakieś tam inne zaburzenia hormonalne.

Z resztą długo by tłumaczyć, a skoro nikt o to nie pytał to bez sensu
Ja w każdym razie zrobiłam zwykłe HCG i jest ok.
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 07:18   #19
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Odp: Dot.: Różnica między hcg a beta-hcg

Cytat:
Napisane przez frezja123 Pokaż wiadomość
Hej Tak zrobiłam test zwykłe HCG, wszystko ładnie wyszło Są podane normy dla konkretnego tygodnia ciąży. Już wszystko wiem. Wcale nie jest tak jak napisała fankapsychiatrii (teraz chyba Ty powinnaś doczytać, skoro piszesz głupoty). Nie jest tak, że samo HCG może wyjść przy podwyższonym poziomie hormonów lh, fsh, tsh !

Samo HCG jest czasem używane jako marker nowotworów np jajnika, i podwyższone jest stężenie może właśnie o tym świadczyć - tzn jak nie ciąża to nowotwór a nie jakieś tam inne zaburzenia hormonalne.

Z resztą długo by tłumaczyć, a skoro nikt o to nie pytał to bez sensu
Ja w każdym razie zrobiłam zwykłe HCG i jest ok.
Gratuluje czytania ze zrozumieniem
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:00.