Pomoc w interpretacji tematu maturalnego. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-05, 14:09   #1
zerooo
Raczkowanie
 
Avatar zerooo
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 139

Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.


Witam. Trochę mam problem z interpretacją tematu maturalnego : Doświadczenia holokaustu-pisarskie świadectwa z obu stron muru. Omów problem, analizując wybrane utwory.

I właśnie nie wiem czy chodzi tutaj o osoby które były tego świadkami, widziały to, czy Niemców jako egzekutorów?
Naprawdę komisja z każdym rokiem jest coraz bardziej wymowna.
zerooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:23   #2
201605170931
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 1 490
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Ja bym stawiała, że tą drugą stroną muru są ludzie, którzy byli świadkami holocaustu, ale najlepiej będzie jeśli poprosisz swoją polonistkę o sprecyzowanie
201605170931 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:26   #3
glertiespy
Raczkowanie
 
Avatar glertiespy
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 137
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Moim zdaniem interpretować to można na oba sposoby i od Ciebie będzie zależało czy napiszesz o Niemcach czy Polakach. Chociaż mur oddzielał Żydów od Polaków ale i dla Niemców był to symbol, który "mówił" im, że są lepiej urodzeni.
Osobiście napisałabym o Niemcach jako egzekutorach jak i świadkach. i o Polakach, jako świadkach ale też czasami egzekutorach. Z tym, że nad jednymi poświęciłabym więcej czasu. Może zastanów się gdzie masz większy wybór materiałów?
__________________
"Jeśli jesteś psem i twój właściciel zaproponuje ci włożenie gustownego sweterka - zasugeruj mu gustowny ogonek"
Fran Lebowitz
glertiespy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:31   #4
noelka93
Raczkowanie
 
Avatar noelka93
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: okolice Krakowa
Wiadomości: 396
GG do noelka93
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Osobiście pamiętam jak podczas jednego wiersza pani opowiadała mi że getto było oddzielone grubymi murami i wg. mnie chodzi o nie. Czyli, że może po prostu musisz znaleźć dzieła osoby, która opisywała to prawdziwe, straszne życie getta (tu pomocne są dzieła Marka Edelmana) a po drugiej stronie dzieła ludzi którzy w getcie nie przebywali i tylko piszą o nim postronnie nie wiedząc jak tam jest strasznie.
http://milosz.klp.pl/a-6253.html Mówiłam wcześniej o tym wierszu. Mam nadzieję, że mnie zrozumiałaś?
Trzymam kciuki-Tegoroczna maturzystka
noelka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:43   #5
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

a ja nie mogę pojąć, jak można wybierać sobie temat prezentacji, którego się nie rozumie..

Chodzi o dwie strony muru, czyli ludzi zamkniętych oraz tych żyjących "na wolności".
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:44   #6
noelka93
Raczkowanie
 
Avatar noelka93
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: okolice Krakowa
Wiadomości: 396
GG do noelka93
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Pamiętam, że czasem jak ktoś wybierał na samym końcu i mu zostały same głupie a nie chciał by się powtarzało to tak robił )
noelka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 15:48   #7
Aishowa
Zadomowienie
 
Avatar Aishowa
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 114
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Wydaje mi się, że chodzi tu o relacje ludzi dotkniętych holocaustem ( żydów) np. zamkniętych w gettach i ludzi których to nie dotyczy czyli np. normalnych mieszkańców miast żyjących poza murem getta. Z tego co pamiętam jest kilka utworów literackich opisujących tę relację, ale w tej chwili nie jestem w stanie podać tytułów.
Aishowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-05, 16:50   #8
Snaffy
Raczkowanie
 
Avatar Snaffy
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 163
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

ja bym zdecydowała się to ująć z trzech lub czterech stron: z jednej ludzie z getta, z drugiej oprawcy, z trzeciej ludzie z wolności ktorzy im pomagają, z czwartej ludzie wolni ale obojętni.

Ewentualnie tak jak ktos pisał - ci co to przeżyli, co byli w środku i ci, ktorzy opisywali to z zewnątrz.
Snaffy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 21:20   #9
anjuta
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 5 462
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Cytat:
Napisane przez Snaffy Pokaż wiadomość
ja bym zdecydowała się to ująć z trzech lub czterech stron: z jednej ludzie z getta, z drugiej oprawcy, z trzeciej ludzie z wolności ktorzy im pomagają, z czwartej ludzie wolni ale obojętni.

Ewentualnie tak jak ktos pisał - ci co to przeżyli, co byli w środku i ci, ktorzy opisywali to z zewnątrz.
anjuta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 12:26   #10
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

a ja miałam temat ; holocaust widziany oczyma kata i ofiary, omów problem na wybranych przykładach literackich.

może to jest swoją drogą to samo? dwie strony muru oznaczają dwa, odmienne punkty widzenia?
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 12:38   #11
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Chodzi o dwie strony muru, czyli ludzi zamkniętych oraz tych żyjących "na wolności".
Dokładnie. Gdyby chodziło o "katów i oprawców" temat byłby skonstruowany inaczej.
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-06, 21:38   #12
Lidia Paulina
Rozeznanie
 
Avatar Lidia Paulina
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: łódzkie/zachodniopomorskie
Wiadomości: 524
Dot.: Pomoc w interpretacji tematu maturalnego.

Chodzi z pewnością o osoby żyjące poza gettem czy obozami. Co do oprawców, czy ich rodzin - także można zahaczyć: skojarzył mi się film pt. Chłopiec w pasiastej piżamie. Oczywiście tutaj w grę nie wchodzi, bo mają być to pisarskie doświadczenia.

Swoją drogą, nie wiem, czy nadadzą się teksty, który traktują o tych relacjach tak po prostu, z zewnątrz, lub relacje tylko osób żyjących w getcie czy obozie - mają być to bowiem pisarskie doświadczenia osób żyjących zarówno z jednej, jak i z drugiej strony muru.

Można pomyśleć o dziennikach Żydów, którzy trafili do obozu, ale opowiadają w nich także, jak wyglądało życie wcześniej, kiedy byli z drugiej strony muru i domyślali się tylko, co za murem się dzieje.
__________________
[FONT="Palatino Linotype"]
Lidia Paulina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:01.