Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Auto Marianna

Notka

Auto Marianna Lubisz auta i motocykle? Fascynuje cię motoryzacja? Dołącz do forum Auto Marianna, podziel się swoją pasją i wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-11-17, 18:47   #1
Serena66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 121

Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy


Cześć.
Otóż swój kurs na prawo jazdy zaczęłam w 2010 roku, a skończyłam w 2011 roku. Miałam paru miesięczną przerwę w kursie ze względu na maturę za pasem. Ale nie o tym.
Od czasu uzyskania prawa jazdy w 2011 roku właśnie(za 8 razem zdałam)nie jeżdźę w ogóle samochodem. Dlatego, że moi rodzice uważają, że powinnam zarobić sobie na samochód(gdyż mój brat tak zrobił). Jedyna moja styczność to jest z przestawianiem samochodu na podwórku jak muszę je umyć. Nie boję się po podwórku jeżdżić gdyż wiem, że jak w coś wjadę za bardzo nic się nie stanie. Bardzo bym się bała jazdy po ulicy. Od czasu jak nie jeżdżę samochodem nie umiem wyczuć w ogóle samochodu(jak przestawiam samochód po podwórku nie czuję tego jak dany samochód jest szeroki). Boje się szybkiej jazdy. Na kursie prawa jazdy jak miałam jechać powyżej 50 km/h dla mnie to był problem. Zastanawiam w jaki sposób się w ogóle można przemóc i ten lęk zwalczyć i mieć z jazdy przyjemność. Nie przeraża mnie samochód tylko jazda po ulicy. Podróżuję komunikacją miejską i widzę często jak ludzie potrafią wejść na czerwone, nie myślą w ogóle, że nie wspomnę o niektórych kierowcach jak wyprzedzają itd.
A druga strona tej sytuacji jest taka, że interesuje mnie motoryzacja(pomimo studiowania Ekonomiki Menadżerskiej która mnie nudzi) i też chcę zrobić sobie technika by poszerzyć wiedzę z mechaniki samochodowej gdyż mnie to interesuje.

Edytowane przez Serena66
Czas edycji: 2015-11-17 o 18:49
Serena66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-18, 10:17   #2
magdaka13
Wtajemniczenie
 
Avatar magdaka13
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Tricity
Wiadomości: 2 156
Dot.: Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy

Bez praktyki nie przelamiesz tego leku....Na poczatku radze pojezdzic z bratem po mniej uczeszczanych drogach.

Co do magicznej bariery predkosci - ja niestety mam to samo -nienawidze jezdzic powyzej 90km/h. Jedyna metoda na to - jezdzic z kims. Dobre sa tez juz po kursie na prawo jazdy- jazdy z "Aniolem Strozem" - czyli z instruktorem kilka dodatkowych lekcji - ja tak zrobilam jak mialam 6 mies. przerwy. Zaraz potem i tak musialam jechac 15km do nast. miasta zalatwic cos, faktem jest, ze sie zgubilam, ale radocha byla wielka jak sie okazalo, ze jednak jazda samochodem jest jak jazda rowerem - nie zapomina sie....
__________________
Cuda wianki
preferencje
Filipek jest juz z nami od 09.01.2011
Borysek ur. 05.04.2013

Vivere non necesse est. Navigare necesse est.
magdaka13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-18, 20:29   #3
zakalec
Zadomowienie
 
Avatar zakalec
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 936
Dot.: Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy

Musisz się rozjeździć - z czasem będzie coraz lepiej. Najważniejsza kwestia to czy w ogóle chcesz jeździć? Są osoby dla których prowadzenie samochodu to męka pańska i mimo, że mają to prawo jazdy, wcale nie chcą jeździć, nie czerpią z tego satysfakcji.

Koleżanka wyżej proponuje jazdę z bratem. U mnie jest odwrotnie, zawsze jak np. w pracy miałam zacząć jeździć nowym/innym samochodem, to najpierw wolałam się sama przejechać, poznać jak auto reaguje, wczuć się trochę, dopiero później jeździć z pasażerem. W każdym aucie inaczej działa sprzęgło, skrzynia, inna potrzeba dodawania gazu - zawsze wolałam oszczędzić "ekscesów" pasażerom i najpierw sama poznać auto
zakalec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-19, 16:13   #4
Serena66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 121
Dot.: Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy

Ze mną to jest tak, że gdy uzyskałam prawo jazdy z jednej strony zazdrościłam rówieśnikom, że oni jeżdżą i nie są zależni od komunikacji miejskiej. Potem przestałam o tym myśleć dopóki nie zaczęłam się bardziej interesować motoryzacją. Czasami się zastanawiam po co ja zmarnowałam czas na kursie prawa jazdy gdy nawet nie jeżdżę. W ogóle mogłam nie iść na kurs.
Pytanie może głupie nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tą satysfakcją z jazdy. Nie kumam tego bo nie jeżdżę samochodem. Nawet mnie nie dopuszczają do samochodu.
Serena66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-19, 19:47   #5
scary_mary
Raczkowanie
 
Avatar scary_mary
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 139
Dot.: Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy

Cytat:
Napisane przez Serena66 Pokaż wiadomość
Ze mną to jest tak, że gdy uzyskałam prawo jazdy z jednej strony zazdrościłam rówieśnikom, że oni jeżdżą i nie są zależni od komunikacji miejskiej. Potem przestałam o tym myśleć dopóki nie zaczęłam się bardziej interesować motoryzacją. Czasami się zastanawiam po co ja zmarnowałam czas na kursie prawa jazdy gdy nawet nie jeżdżę. W ogóle mogłam nie iść na kurs.
Pytanie może głupie nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tą satysfakcją z jazdy. Nie kumam tego bo nie jeżdżę samochodem. Nawet mnie nie dopuszczają do samochodu.
Wielu ludzi, zwlaszcza kobiet nie lubi prowadzic samochodu.
Tak jak ja, jazda w znane miejsca nie jest problemem, ale, jak trzeba pojechac gdzies indziej, gdzie sa kilkupasmowe ronda i wielkie skrzyzowania. Nie, dziekuje.
Nie mowie, fajnie jest wrocic z pracy w ciagu pol a nie poltorej godziny, gdy ciemno, wieje, leje i nie trzeba sie przesiadac. Fajnie jest wyjsc z domu i widzac lejacy deszcz pomyslec - nieeee, nie bede przeciaz mokla, jade samochodem. Predkosc nie jest dla mnie problemem, bo codziennie pomykam po autostradzie.
Mysle, gdybym musiala, zmusilaby mnie praca lub inna sytuacja, to pewnie bym sie przyzwyczaila do jazdy wszedzie - nowych miast i innych miejsc. Poki co nie musze.


Chociaz, czasem jak sie pojedzie w nowe miejsce, to po powrocie do domu sie mysli "kurcze, fanie, nawet nie bylo zle"

A na Twoj problem jest tylko jedna rada - zaczac jezdzic. Bedziesz czula sie bardziej pewna za kierownica z przejechaniem kazdych kilkuset kilometrow.
scary_mary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-20, 07:38   #6
zakalec
Zadomowienie
 
Avatar zakalec
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 936
Dot.: Zwalczenie lęku przed jazdą samochodem i uzyskiwanie przyjemności z jazdy

Cytat:
Napisane przez Serena66 Pokaż wiadomość
Ze mną to jest tak, że gdy uzyskałam prawo jazdy z jednej strony zazdrościłam rówieśnikom, że oni jeżdżą i nie są zależni od komunikacji miejskiej. Potem przestałam o tym myśleć dopóki nie zaczęłam się bardziej interesować motoryzacją. Czasami się zastanawiam po co ja zmarnowałam czas na kursie prawa jazdy gdy nawet nie jeżdżę. W ogóle mogłam nie iść na kurs.
Pytanie może głupie nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tą satysfakcją z jazdy. Nie kumam tego bo nie jeżdżę samochodem. Nawet mnie nie dopuszczają do samochodu.
Nie ma głupich pytań satysfakcja:
1. «uczucie przyjemności i zadowolenia z czegoś» (sjp.pwn.pl) - po prostu, odczuwanie właśnie tego podczas prowadzenia samochodu
zakalec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Auto Marianna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-20 08:38:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:03.