"Kwiat Pustyni" - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-08-18, 19:50   #1
Ines1985
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 11 837

"Kwiat Pustyni"


Zaczelam dzisiaj czytac ta ksiazke i musze przyznac ze juz jestem wstrzasnieta. Czym sa nasze problemy przy cierpieniu tych mlodych afrykanskich dziewczat... Nigdy nie interesowalam sie wnikliwie innymi kulturami, zjawiskiem obrzezania itp.
Dopiero w tej ksiazce trafilam na szczegolowe opisy tragedii jakie spotykaja te dziewczyny... A wlasciwie dziewczynki. To straszne ze takie rzeczy naprawde dzieja sie na swiecie... Okaleczanie dzieci, czesto prowadzace do ich smierci... Wybieranie im mężów, czesto duzo, duzo starszych...
Naprawde jestem wstrzasnieta. Zawsze mialam swiadomosc ze na swiecie gdzieniegdzie jest bardzo zle. Ale nie wnikalam w to bo jestem zbyt wrazliwa i bardzo doluje mnie myslenie o tym wszystkim.
A teraz wciagnelam sie w ta ksiazke i z niecierpliwoscia czekam kiedy doczytam do momentu "pozytywnego dzialu z zycia glownej bohaterki". Mam nadzieje ze taki jest...
__________________


Ines1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-18, 20:16   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Re: "Kwiat Pustyni"

książka jest piekna mimo swoich przykrych ,dramatycznych przezyć bohaterki podziwiam ja za siłe i to ,ze jest normalnym człowiekiem ,ze pomimo tego wszytsko potrafi normalnie zyc
pzdr
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-18, 20:49   #3
Rossie
Raczkowanie
 
Avatar Rossie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 489
Re: "Kwiat Pustyni"

Ja jestem w połowie ksiażki. Moja babcia całą przeczytała i przez 10 dni tylko o niej gadała, szczegolnie o obrzezaniu. To okrutny rytuał, ci ludzie są zacofani i nie wiedzą, że istnieje nawet błona dziewicza...zycie jest tam straszne, czasem myslimy, ze jak ktos zarabia ok 600zł to jest biedny,, to jest bogactwo w porownaniu z tamtymi ludźmi. Czasem nie wie się jak jest na świecie oprócz skrawka ziemi, na kórym my żyjemy. Jakl przeczytam całą książkę to wypowiem się szerzej, pozdrawiam.
Rossie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-19, 13:08   #4
Ines1985
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 11 837
Re: "Kwiat Pustyni"

No i juz . Ksiazka tak mnie wciagnela ze przeczytalam ja praktycznie w jeden dzien.
Chcialabym tu zacytowac pewien fragment dotyczacy raportu ONZ na temat obrzezywania kobiet:

"Obrzezywanie kobiet, albo bardziej uczenie, okaleczanie zanskich organow plciowych praktykowane jest w 28 krajach Afryki. Wedlug szacunkow ONZ na swiecie zyje 130 milionow obrzezanych kobiet, a 2 miliony rocznie, czyli 6 tysiecy dziennie pada ofiara tej praktyki. Zabieg w wiekszosci przypadkow wykonywany jest w prymitywnych warunkach przez akuszerki i inne wiejskie kobiety. Nie sa stosowane zadne srodki znieczulajace. Dziewczynki ciete sa tym co jest pod reka: zyletkami, nozami, kawalkami szkla, ostrymi kamieniami, a w niektorych rejonach- zebami."

To jest straszne.
Podziwiam Waris Dirie ze zdecydowala sie przerwac milczenie i opowiedziec o tym co ja spotkalo. A tym samym przyczynic sie do zainteresowania tym problemem caly swiat. Ale czy to cos zmieni...
__________________


Ines1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-02, 22:02   #5
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: Re: "Kwiat Pustyni"

podciągam wątek. film oglądałam wczoraj. ksiązki nie czytałam ale podczas oglądania płakałąm. bardzo poruszający film, wstrząsający.

aktorka grająca główną rolę - Liya Kebede- jest tak pięna ze az dech mi zaparło!!! tak naturalna w swojej urodzie ze az nierealna!

POLECAM FILM!
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-02, 23:01   #6
seduction
Zakorzenienie
 
Avatar seduction
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 15 793
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Jak już pisałam na innym forum: byłam przedwczoraj w kinie właśnie na tym filmie. Oczywiście książka przeczytana już parę lat wcześniej, przed kinem sobie odświeżyłam. Co do filmu, który jest na podstawie książki - jak to zwykle bywa - jest słabszy i w tym przypadku też się nic nie zmieniło. Aktorka śliczna, urocza, ale co z tego skoro oczekiwałam czegoś lepszego? Mało retrospekcji, czyli pokazania jej życia na pustyni, a bardzo wiele już 'po' - czyli w Londynie. Tylko dwa momenty chwyciły mnie za serce, czyli nic specjalnego. Film bez fajerwerków, kto chce niech obejrzy, ale ja nie polecam. Jak dla mnie to szkolne 3+

Co do samej historii to na pewno trzeba przeczytać. Po przeczytaniu jej byłam wstrząśnięta i zachwycona postawą Waris, że odważyła się mówić o 'tych rzeczach'. Jestem pełna podziwu dla jej odwagi, silnego charakteru i tego, że pomimo takiego życia stała się człowiekiem takim, jakim jest. Przeczytałam już wiele książek o życiu kobiet w afrykańskich krajach, ale zdecydowanie ta jest u mnie w czołówce
__________________


Daj dwójaka i nakarm zwierzaka

Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca.

seduction jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-03, 05:38   #7
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: "Kwiat Pustyni"

A WIDZISZ, tak jak pisalam oglądałąm film nie czytając ksiązki i moja opinia jest taka,ale wiem ze wiele osob czyta najpierw a potem oglądają i film dlatego nie sprosta oczekiwaniom. chetnie przeczytałabym ksiązkę , więcej w niej o życiu na pustyni??
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-05-03, 11:13   #8
seduction
Zakorzenienie
 
Avatar seduction
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 15 793
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Tak, więcej. Książka w ogóle do mnie lepiej trafiła, jakoś bardziej 'się wczułam' jeśli można to tak nazwać, podczas filmu też - ale o wiele, wiele mniej...

Jeszcze jest druga część losów Waris Dirie pt. 'Córka nomadów', kilka lat ją czytałam, lecz nie jest już tak dobra jak część pierwsza. Z tego co pamiętam to głównie opisy przyrody i jej życie ukazujące to, jak już została modelką. Być może się mylę, nie chciałabym nikogo wprowadzać w błąd, bo już jej za dobrze nie pamiętam.
__________________


Daj dwójaka i nakarm zwierzaka

Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca.

seduction jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-03, 15:19   #9
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: "Kwiat Pustyni"

w książce jest dużo więcej szczegółów i historii film dużo pomija.. dlatego warto przeczytać książkę.. ja przeczytałam ją w gimnazjum( 5 lat temu ) ale do dziś pamiętam jak ogromne wrażenie na mnie zrobiła .. polecam
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-04, 00:04   #10
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Filmu nie oglądałam,a książkę czytałam i bardzo mnie wzruszyła.Coś strasznego!
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-04, 13:20   #11
Emilia1
Zakorzenienie
 
Avatar Emilia1
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wejherowo
Wiadomości: 5 867
Dot.: "Kwiat Pustyni"

a w ksiegarniach kupię tę ksiązkę??
Emilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-05-04, 15:57   #12
seduction
Zakorzenienie
 
Avatar seduction
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 15 793
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Oczywiście, że kupisz. Niedawno był nowy nakład wprowadzony do księgarni
__________________


Daj dwójaka i nakarm zwierzaka

Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca.

seduction jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-05, 20:41   #13
13_minut
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 166
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Czytałam jakieś wywiady z tą modelką. Parę lat temu naprawdę zagrzmiało, bo świat rzeczywiście po raz pierwszy usłyszał o tych problemach. Oglądałam film, ale koniecznie muszę przeczytać książkę. Film był poruszający, ale jednak zawsze w takich przypadkach znacznie większe wrażenie robi na mnie słowo pisane. Może dlatego, że żaden obraz na małym czy dużym ekranie nie zastąpi mojej, czasem nazbyt bujnej wyobraźni...
13_minut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-05, 23:08   #14
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: "Kwiat Pustyni"

czytalam ksiazke i z przyjaciolka obejrzalysmy film. ksiazka lepsza ale film takze ciekawy.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-06, 14:28   #15
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: "Kwiat Pustyni"

ja również jestem zainteresowana tą ksiązką. Czy ma ją ktoś na zbyciu, lub czy można ją ściągnąć z internetu?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-06, 18:55   #16
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez Emilia1 Pokaż wiadomość
a w ksiegarniach kupię tę ksiązkę??
Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
ja również jestem zainteresowana tą ksiązką. Czy ma ją ktoś na zbyciu, lub czy można ją ściągnąć z internetu?
Widziałam tę książkę w Rossmanie za 10 zł, wydanie kieszonkowe "Świata Książki". Za tę cenę warto kupić
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-06, 21:13   #17
Meell
Zadomowienie
 
Avatar Meell
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 1 137
Dot.: "Kwiat Pustyni"

[1=a2fc2be9cd8d1027f8cb90d 936276c49cf807c7d_6559504 24f87d;20508187]Widziałam tę książkę w Rossmanie za 10 zł, wydanie kieszonkowe "Świata Książki". Za tę cenę warto kupić [/QUOTE]

Ja mam właśnie to wydanie, czyta się normalnie. Opłaca się kupić.
Meell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 06:20   #18
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez Meell Pokaż wiadomość
Ja mam właśnie to wydanie, czyta się normalnie. Opłaca się kupić.
czy ostatnio widziałyście w rossie tą książkę, czy już dawno?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 07:06   #19
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
czy ostatnio widziałyście w rossie tą książkę, czy już dawno?
Ja widziałam jeszcze kilka dni temu. Jest cała seria książek po 10 zł ze "Świata książki". Ale oczywiście w każdym Rossmanie może być inaczej, nie wiem, czy u Ciebie będzie.
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-07, 10:34   #20
Temee
Raczkowanie
 
Avatar Temee
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 211
GG do Temee
Dot.: "Kwiat Pustyni"

o kurcze, planowałam przeczytać tę książkę, ale że znajduje się na końcu mojej dłuuugiej listy lektur, to jakoś to odkładałam... jak znajdę się w pobliżu rossmana to na pewno kupię...

a może wiecie, mężczyźni też podlegają podobnym rytuałom? bo jakoś niedawno obiło mi się to o uszy...w rozmowach w toku chyba coś było..
Temee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 21:52   #21
girls1394
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: ze Śląska ;-)
Wiadomości: 213
Dot.: "Kwiat Pustyni"

mężczyznom chyba tylko sie przycina nie obcinając całego członka
nie jestem ekspertką piszę tylko co usłyszałam, nie wiem na 100% czy to prawda
__________________
"Przyjaciele są jak anioły gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać"
girls1394 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 21:58   #22
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez Temee Pokaż wiadomość
a może wiecie, mężczyźni też podlegają podobnym rytuałom? bo jakoś niedawno obiło mi się to o uszy...w rozmowach w toku chyba coś było..
Mężczyźni też podlegają obrzezaniu (a właściwie chłopcy), ale nie ma to takiego wpływu na ich dalsze życie jak w przypadku kobiet, mogą normalnie współżyć.
Cytat:
Napisane przez girls1394 Pokaż wiadomość
mężczyznom chyba tylko sie przycina nie obcinając całego członka
nie jestem ekspertką piszę tylko co usłyszałam, nie wiem na 100% czy to prawda
To tylko przycięcię napletka, na pewno nie członka
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 22:03   #23
Temee
Raczkowanie
 
Avatar Temee
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 211
GG do Temee
Dot.: "Kwiat Pustyni"

i tak jest to straszne... nie potrafię sobie wyobrazić jak te dziewczyny muszą cierpieć.
Temee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-15, 18:44   #24
kavvka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: S-c
Wiadomości: 650
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
ja również jestem zainteresowana tą ksiązką. Czy ma ją ktoś na zbyciu, lub czy można ją ściągnąć z internetu?
oczywiście ze można ściągnąć z neta, tzreba tylko umieć szukać , polecam
__________________
Razem ...
kavvka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-19, 13:40   #25
girls1394
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: ze Śląska ;-)
Wiadomości: 213
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez Temee Pokaż wiadomość
i tak jest to straszne... nie potrafię sobie wyobrazić jak te dziewczyny muszą cierpieć.
A nie dawno oglądałam program na religi Tv i jakiś ksiądz mówił że obecnie te prawa odnośnie obrzezania nie są tak drastyczne jak były kiedyś. Nie wiem ile w tym prawdy.
__________________
"Przyjaciele są jak anioły gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać"
girls1394 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-19, 14:03   #26
kavvka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: S-c
Wiadomości: 650
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez girls1394 Pokaż wiadomość
A nie dawno oglądałam program na religi Tv i jakiś ksiądz mówił że obecnie te prawa odnośnie obrzezania nie są tak drastyczne jak były kiedyś. Nie wiem ile w tym prawdy.
nie jest tak drastyczne? sam fakt okaleczenia jest straszny, ciekawe czy by chciał żeby mu ucieli.....
__________________
Razem ...
kavvka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-19, 18:04   #27
girls1394
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: ze Śląska ;-)
Wiadomości: 213
Dot.: "Kwiat Pustyni"

kawka czytaj ze zrozumieniem.
Chodziło mi o to, że obrzędy obrzezania nie są tak drastyczne jak wszędzie o tym trąbią. Że teraz to się nieco zmieniło
Z tego co wiem i pamiętam ten ksiądz czy człowiek, jest żydem, więc chyba wie nieco o swojej religi.
[już teraz nie wiem czy to był ksiądz czy rabin, zresztą nie ważne]
__________________
"Przyjaciele są jak anioły gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać"
girls1394 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-03, 16:17   #28
platypus
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 54
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Mi się ta książka podobała, jednak polecam Ci inną - Soad, "Spalona żywcem". Ma mniej więcej taką samą tematykę, jednak jej tragedia dotyka innych sfer. Bardziej przemawia do mnie historia zwykłej dziewczyny, która do dziś jest zwykłą, choć oszpeconą kobietą, niż supermodelki.
platypus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-06, 04:34   #29
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez girls1394 Pokaż wiadomość
kawka czytaj ze zrozumieniem.
Chodziło mi o to, że obrzędy obrzezania nie są tak drastyczne jak wszędzie o tym trąbią. Że teraz to się nieco zmieniło
Z tego co wiem i pamiętam ten ksiądz czy człowiek, jest żydem, więc chyba wie nieco o swojej religi.
[już teraz nie wiem czy to był ksiądz czy rabin, zresztą nie ważne]
Żydzi obrzezają jedynie mężczyzn. Obcinają napletek i to wszystko. Często robi się to w szpitalu, przy znieczuleniu. Nie można tego porównywać z wycinaniem narządów płciowych kobiet.
Obrzezanie kobiet jest bardzo brutalne, nie mają dostępu do środków przeciwbólowych. Wycinają łachtaczke, wargi sromowe na żywca tępą brudną żyletką i na żywca zszywają rane i dostęp do pochwy zostawiając mały otworek na okres. Wtedy mężczyzna ma pewność, że bierze za żone dziewice. Przy pierwszym współżyciu mąż przecina nożem wejście do pochwy.

Edytowane przez madzia.a
Czas edycji: 2010-08-06 o 08:09
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-06, 08:33   #30
platypus
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 54
Dot.: "Kwiat Pustyni"

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Żydzi obrzezają jedynie mężczyzn. Obcinają napletek i to wszystko. Często robi się to w szpitalu, przy znieczuleniu. Nie można tego porównywać z wycinaniem narządów płciowych kobiet.
Obrzezanie kobiet jest bardzo brutalne, nie mają dostępu do środków przeciwbólowych. Wycinają łachtaczke, wargi sromowe na żywca tępą brudną żyletką i na żywca zszywają rane i dostęp do pochwy zostawiając mały otworek na okres. Wtedy mężczyzna ma pewność, że bierze za żone dziewice. Przy pierwszym współżyciu mąż przecina nożem wejście do pochwy.
i nie tylko żyletką, to jeszcze zależy od regionu. w grę wchodzi wszystko, co tnie - zęby, kawałek szkła, ostrzejszy kawałek metalu. cokolwiek.
__________________
prawa do avatara całkowicie zastrzeżone!

you told me about nowhere - it sounds like someplace I'd like to go!

-4kg!
platypus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:21.