Kobiety po 40..... - Strona 129 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kobieta 30+

Notka

Kobieta 30+ Forum dla trzydziestolatek, czterdziestolatek i innych -latek. Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, poradami i doświadczeniem.

Pokaż wyniki sondy: Czy chcecie aby ten wątek na forum był nadal
Tak 170 94,97%
Nie 9 5,03%
Głosujący: 179. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-14, 07:48   #3841
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

To fajnie, że młody jest zadowolony.
Wiesz, często te nieśmiałe, spokojne dzieci zachęcone do działania pięknie otwierają się. Może funkcja zastępcy przewodniczącego mu to umożliwi.
No a jak do tego podoba się starszym dziewczynom to już coś (dla niego to wielki +). Nabierze pewności siebie choć w jednej kwestii.
A dlaczego ta szkoła jest tak daleko? To jest II etap? jak ona nazywa się w DE?
Na swoim jednym dziecku przerobiłam zmianę szkół w PL na 3 etapy.
A jak jest u Was?
Kim jest nauczyciel klasowy? Czy to ktoś podobny do polskiego wychowawcy?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 07:56   #3842
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Moni, to do jakiej szkoly chodzi Twoj syn? Bo u nas to wyglada inaczej, nie ma takiej szkoly, w ktorej albo sie robi mature albo nie. Wychowawaca tez jest jeden. Zaciekawilas mnie.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 09:27   #3843
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

Poslalam malego do Gesamtschule. Mial co prawda na swiadectwie polecenie do Realschule, ale nie odpowiadala mi ta szkola i obawialam sie ze jak beda dalej problemy w niemieckim to moze byc mu ciezko i takze stres dla mnie. Co prawda przez jezdzenie do LOS poprawil sie z 4-ki na 3-ke, ale ile wrzaskow bylo, zeby usiadl do zeszytu i sie pouczyl, bo samo nie wlezie, to moje. Bardzo leniwy byl, a jeszcze te problemy jakie mielismy od malego wiec chodzil do logopedy i jedzzdilismy na badania do SPZ, to mysle swoje zrobilo. W jego podstawowce byl bardzo wysoki poziom, szkola nie zajmowala sie tymi dziecimi , ktore mialy problemy, zadnego Förder nie mial. nauczyciele poswiecali czas dzieciom ktore nie mialy problemow z nauka. jak one cos nie zrozumialy i sie zapytaly, to im drugi raz wytlumaczono, jak zapytal sie dzieciak z problemami, to sie dowiadywal, ze musi sam sobie dac rade, nie ma czasu na tlumaczenie :-( wiec jezdzilismy na Förder do miasta do LOS i trzeba bylo placic nie male pieniadze, ale pomoglo. Przyniosli testy do domu i byly 3-ki i 2-ki, a wczesniej zawsze 4-ki. Teraz postanowlismy sporbowac bez LOS. Zobaczymy po feriach jak test z niemca dostanie jaka ocena bedzie.

Tak ci nauczyciele to jego wychowawcy, ma z nimi wiekszosc przedmiotow.

ewka, tutaj to masz 4 lata podstawowki(Grundschule) /w Berlinie ma byc 6 lat/ i pozniej dzieci ida albo do Gymnasium, albo do Realschule, albo do Gesamtschule i najnizszy poziom ma Haupschule. W Gymnasium i Gesamtschule mozesz zrobic mature, ale Gesamtschule mozesz zakonczyc na normalnym Abschlusie bez matury. Realschule konczysz Abschlusem i jesli chcesz robic mature to musisz znalesc Gymnasium ktore cie wezmie i tam dalej jeszcze 2 lata sie chodzi i robi mature. Jak sie skonczy Haupschule to tez podobno mozna przeskoczyc do Gymnasium i zrobic mature, ale to sie dzieje bardzo zadko, bo te dzieci maja za duze braki, musza duzo nadrabiac materialu. Malo kto to robi. Ogolem bez przenoszenia sie do innych szkol zeby zrobic mature to jest Gymnasium i Gesamtschule, ale Gesamtschule mozna skonczyc tez zwyklym Abschlusem i nie robic matury. A pozniej to wiadomo albo Berufschule, albo studia jesli sie ma mature
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 09:52   #3844
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

To u nas jest odrobine inaczej, Gesamtschule sie tez inaczej nazywa (albo inczej sie na nia mowi), ale nie pamietam jak i z pewnoscia nie mozna jej zakonczyc zwykla matura, tylko to jest taka zawodowa matura po ktorej nie mozesz isc na kazde studia ale do Berufsakademie.
Po Realschule nie trzeba szukac Gymnasium (ale mozna), mozesz isc do FOS i tam normalnie robisz mature (jak dojdziesz do 13 kl)i idziesz na studia.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 09:56   #3845
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

Moniko - czyli po podstawówce mają dzieci do wyboru 4 szkoły a tego dwie można skończyć maturą a po pozostałych dwóch trzeba iśc do gimnazjum na 2 lata aby móc podejść do matury?
Podstawówka trwa 4 lata a ile Realschule i Gesamtschule?
Ile mają dzieci jak idą do szkoły?
W PL wprowadzili 6 lat a mój wnuk w GB 6 skończył w marcu i chodzi teraz do 2 klasy bo miał obowiązek rozpocząć szkołę w następnym kwartale po urodzinach. Z tym, że u nich nie ma tak jak w PL "zerówki" tylko jest od razu 1 klasa. Musiał też chodzić od 3 roku życia do przedszkola.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 10:02   #3846
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

ewka, zajrzyj tutaj:
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildun...ystem-quer.svg

przedstawione w miare przejrzyscie

Ostatecznie dwie szkoly: Gymnasium i Realschule (ale tu po przejsciu do Gym lub FOS) mozesz zakonczyc matura w naszym rozumieniu, po ktorej mozesz isc na jakiekolwiek chcesz studia.
Dzieci zaczynaja nauke w wieku 6 lat, podstawowka trwa 4 lata (w okregu Berlin 6 lat).
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2015-10-14 o 10:05
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 10:39   #3847
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

Luba a co to jest FOS, jeszcze tego skrutu nie slyszalam.

No u mnie w ksiazeczce i to samo online w NRW pisalo ze mesz realabschluß i potem musisz jesli chcesz mature robic isc do gimnazjum. jak by moj podolal i skonczyl by Realschule np na 4-kach albo i 3 -kach moglby byc problem jesli jednak zdecydowal by sie na abitur. A tak w Gesamtschule jest latwiej zostac w tej samej szkole jeszcze 3 lata i zrobic mature. Ja nie bylam piatkowa uczennica w Pl, a mature zrobilam. Czy moje dziecko zrobi? To sie okaze. ogolem chodzilo mi o to, ze w Gesamtschule ma wieksze mozliwosci. mam znajoma ktora konczyla Hauptschule na 1-kach i nauczyciele jej odradzali robienie matury ( niestety normalka tutaj jesli chodzi o ten rodzaj szkoly), ale ona sie uparla, poszla dalej do Gymnasium , a ze ambitna byla, to i udalo sie jej zrobic mature. Teraz sama twierdzi, ze jesli dzieciak nie jest glebem, to poslac do Gesamtschule. Albo skonczy zwyklym Abschlußem, albo zrobi mature. Ona byla poslana do hauptschule bo rodzicie auslender i sie tak szkola nie interesowali,a nauczyciele za jej czasow tak doradzali. Ona zle sie nie uczyla, a jednak zostala posalana do najnizszej szkoly. Gdyby nie jest ambitnosc, to pewnie miala by takie a nie inne wyksztalcenie i problemy ze znalezieniem Berufschule
Ile ja steresu przez to mialam. zastanawialam sie gdzie go poslac. Najpierw mial polecenie do hauptschule, ale on sie do tej szkoly wogole nie nadawal. Nauczycielka twierdzila, ze on potrzebuje wiecej czasu od innych, wiec najlepiej do hauptschule, a co sie dzieje w tej szkole, jakie dzieci tam chodza, to wiadomo... Miesiac pozniej przed wydaniem swiedactw polrocznych, wyszlo ze jednak Realschule. A ze ja nie bylam przekonana, to mi nauczycielka dalej z ta Haptschule, nawet sie nie zajakla o gesamtschule. W LOS zrobili mu testy i tez stwierdzili, ze sie bardzo poprawil i wychodzi im tutaj Realschule, ze socjalnie to moje dziecko jest bardzo rozwiniete i zginie w Hauptschule i nie rozumieja jego nauczycielki czemu nawet nie wspomni o Gesamtschule.
I ja tak sie motalam myslami, real czy gesamtschule i stwierdzilam ze jednak Gesamtschule, a do tych sie dostac tez nie jest latwo. U nas jest tylko 5 miastowych Gesamtschule, a gimnasjow i realschule ze 12-13, czego ja sama nie rozumiem i wszystkie daleko od naszej dzielnicy. My tutaj mamy tylko szkoly dla zdolnej elity. 3 bardzo dobre Gymnasia i jedna Realschule. Do reszty szkol trzeba w centrum i na druga strone miesta jezdzic.

ewka, dzieci ida od 6 roku zycia i od 7-go wszystko zalezy z ktorego miesiaca sa. Moj jest z poczatku roku to podzesl majac 6 lat.

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2015-10-14 o 10:45
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-14, 10:58   #3848
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Moni FOS to Fachoberschule, koledzy mojego syna wlasnie ja robia po Realschule i sa w maturalnej klasie. Duzo dzieciakow po Realschule idzie do FOS.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2015-10-14 o 11:22
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 12:56   #3849
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

DZIĘKI DZIEWCZYNY (Luna - na pewno poczytam)
W końcu wiem jak wygląda edukacja w DE.
Lubię wiedzieć jak wygląda życie w innych krajach bo mam argumenty jak ludzie wychwalają jak dobrze i miło jest w innym kraju a w Pl to ble, ble,... Mogę choć trochę podyskutować.

Cztery poziomy nauczania w szkołach ponadpodstawowych to dużo. U nas jest jednolita nauka. Tyle, że są szkoły z wyższym lub niższym poziomie ale nazywają się tak samo. Natomiast w GB w szkole są klasy słabsze i lepsze. O tym do jakiej klasy trafi dziecko decydują wyniki z egzaminów.

Moniko, piszesz, że nauczycielka sugeruje do jakiej szkoły dziecko powinno trafić. Piszesz, że dziecko wasze miało sporo problemów i jeździliście z nim do LOS - co to jest?
Domyślam się że coś w rodzaju poradni psychologicznej. Jeśli się mylę to proszę wytłumacz mi.

A przy okazji - jak zrobić twarożek, serek z mleka słodkiego i kwaśnego? Mam takie od krowy. Ściągnęłam śmietanę. Może zrobię masło?! No i chciałabym zrobić taki słodki, lekki serek. Kiedyś czytałam o takim a teraz nie mogę znaleźć.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 13:17   #3850
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

ewka poradnia to bylo to SPZ, tam jezdzilismy na badania sluchu i mowy. jak by byly jakies przeslanki ze maly moze byc leginistykiem( czy jak sie to zwie), albo ma jakies problemy z matematyki, to tam tez by zrobili badania iw ystawili cetryfikat i by byl zwolniony , tzn nauczyciele nie mogli by go tak oceniac jak normalnego dziecka, ale on tych problemow nie mial, wiec logopeda i w szkole Förder czyli cos na wzor korepetycji mialo mu pomoc.

LOS to wlasnie takie Förder, ale nie w szkole, musielismy prywatnie jezdzic na zajecia.

No niestety masz az 4 mozliwosci gdzie poslac dziecko po podstawowce. Dla mnie to byl stres, ale jaki...
Maly mial srednia 2,75( ocena 2 to jak w PL 4-ka), wiec spokojnie do Realschule moglam go poslac, ale ten caly system nauczynia tutaj wogole mi sie nie podoba. Chodzi mi o to bardzo zroznicowanie. Gimnazjum ma najwyzszy poziom, Hauptschule najnizszy, te pozostale szkoly sa posrodku i niby ok, ale to jak sie ludzie zachowuja... BO gimnazjum to niewiadomo co, wyzej sram jak dupe mam :-( a dzieci, a doklaniej mlodziez ktora chodzi do Hauptschule... ja wspolczuje rodzicom, ktore maja te dzieci. ja wiem ze generalizuje, ze przeciez sa tam tez i spokojne i dobre dzieci i te wlasnie maja przerabane. Wybrac dobra szkole dla dziecka, tak ze sobie da rade i nie bedzie mial problemow pozniej z dalsza nauka zawodu... Bo to nie jest tak ze dam dziecko do Gimnazjum, moga go nie przyjac jesli oceny sa srednie, a nawet jak ma dobre oceny to moze sobie nie poradzic i go przeniosa do realschule,a jak i tam sobie nie poradzi to przenosza do Gesamtschule, a moze i odrazu do Hauptschule. nauczyciele czesto maja jakies uprzedzenia i bardzo ciezko jest np zdolne dziecko z Hauptschule przeniesc do lepszej szkoly. To sie zadko zdarza :-(
Ja mam nadzieje, ze dobry wybor zrobilismy. Poki co szkola jest swietna, ma bardzo dobra opinie, ale tego sie nie trzymam, bo podstawowka tez miala dobra opinie i co? Sobie kiedys pomyslalam ze ta dobra opinia to dlatego ze to mala szkola i w lepszej dzielnicy, a teraz maly jezdzi na drugi koniec miasta a tam duzo cudzoziemcow jest, nie jest to dzielnica solcjalna ( ta jest obok), ale jednak sporo dzieci z rodzin korzystajacych z socjalu tam chodzi, to jednak poki co widze, ze jest dobrze. Nie ma przemocy, wrecz mobing w szkole jest tepiony. Pierwsze trzy lata maly musi nosic uniform, szkola sie socjalnie udziela , kazdy jest sobie rowny, nie ma lepszych i gorszych itp. Wszystkie rzeczy , ktore byly dla mnie wazne, to szkola to soba prezentuje.

edit:
ewka, nauczyczeile nie tylko sugeruje, to jest na swiadectwie zakreslone.

w Angli to nie tylko sa klasy, ale tez szkoly. Jak mieszkasz w gorszej dzielnicy , to nie mozesz poslac dziecka do lepszej szkoly, ktora jest w lepszej dzielnicy. Moja znajoma pare lat temu przeniosla sie stad do UK i szukali domu w lepszej dzielnicy, bo inaczej malej by nie mogla poslac do tej szkoly co chciala. U nas rejonizacji juz nie ma, wiec nie ma problemu ze mieszkasz tu, a dziecko chodzi do szkoly tam.

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2015-10-14 o 13:22
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-14, 13:30   #3851
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

O, u nas nauczyciel tylko sugerowal, nic nie pisal na swiadectwie.


Ja na poczatku wcale nei wiedzialam jak ten system edukacji tu dziala, czarna magia po prostu. I do dzis mi sie nie podoba to, ze juz w 4 klasie, czyli gdy dziecko ma dopiero 9 czy 10 lat, juz praktycznie musi wybierac jak bedzie zyl w przyszlosci, bo to zalezy do jakiej szkoly pojdzie. Stres w ogole w 4 klasie, bo trzeba miec dobre oceny jak sie chce isc do dobrej szkoly.
Ale poza tym juz sie przyzwyczailam do tego dziwnego systemu, zreszta dzieci juz duze, pierwsze dorosle, wiec teraz to juz sami sie martwia o swoja edukacje.

I te ferie co chwile, na poczatku to musialam sobie w kalendarz wpisac, kiedy ferie, kiedy wolne dni, bo takich pojedynczych wolnych dni tez jest sporo.
No i ze pierwszy dzien roku szkolnego to jest zawsze wtorek, a nie na logike poniedzialek
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-14, 13:43   #3852
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

Ja to wlasnie poznaje ta cala ecukacje. Wczesniej to sie tak nie interesowalo. Wczesniej bylo przedszkole i te mieszane wiekowo grupy byla dla mnie nowoscia, ale szybko zaczelo mi sie to podobac( maly chodzil do Montessorie przedszkola), o wiele lepiej dla rozwoju dziecka jak w grupie sa mieszane wiekowo dzieci.

To ze juz po 4 klasie trzeba zmieniac szkole tez mi sie nie podoba, uwazam ze powinno byc jak w Berlinie, czyli dopiero po 6 klasie. Pewnie i tak dla wielu to bylo by za wczesnie( ja np w wieku prawie 16 lat nie wiedzialam co w zyciu chcialabym robic ile razy to pisalam podanie a to do zawodowki, a to do liceum zawodowego i tak pare razy przez cala 8-ma klase ) , ale mysle ze i tak lepiej by bylo.
No i teraz te 4 mozliwosci, ktora jaka, ktora najwyzszy ma poziom i jak to pozniej idzie. Mylily mi sie te szkoly, ale w 4 klasie to juz cos mi switalo, poza tym maly dostal w szkole ksiazke z rozpiska wszystkim szkol w Düsseldorfie i opisem co i jak. Troche sobie pogadalam z innymi rodzicami, zwlaszcza niemcami i mi co nie co rozjasnili w glowie jak to tutaj wyglada, co mozna po jakiej szkole i wtedy sie wlasnie dowiedzialam, ze jak dziecko sobie w Gymnasium nie daje rady w piatej klasie to nie ma ze powtarza rok, jak to w PL jest, tylko go przyrzucaja do nizszej szkoly.

Feria tez byly dla mnie dziwne, ale my mamy na scianie kalendarz, ktory dostajemy co eroku od sasiada. Bardzo fajny co miesiac inne zdjecie Düsseldorfu z lotu ptaka ( sasiad lata cepelinem nad miastem i robi zdjecia ) i tam sa wolne dni zaznaczone na jasno niebieski odcien, poza tym w podstawowce mielismy rozpiske na cale polrocze co i kiedy bedzie sie dziac w szkole i ferie byly zaznaczone, wiec mialam dodatkowe zabezpieczenie. Teraz to juz wprawe mam, ale kto wie, jak bym tego kalendarza na scianie nie miala...

hehehe u nas poczatek roku w tym roku byl w srode
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 06:28   #3853
frezja18
Zadomowienie
 
Avatar frezja18
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 157
Dot.: Kobiety po 40.....

Już dwa razy czytałam jak wygląda ten system edukacji po trzecim zrozumiem Dziwne jest to ,że klasy nie można powtarzać ,czy w sytuacji kiedy np z powodu dłuższej choroby w ciągu roku szkolnego mamy problemy z przejściem do następnej klasy pozwalają powtarzać rok ?

ewka zsiadłe mleko lekko podgrzej i wylej na sitko wyłożone gazą , powinien się zrobić serek
__________________
frezja18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 07:09   #3854
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

Dotac do tego tematu jeszcze nalezy, ze kazdy kraj zwiazkowy (Land) ma swoja polityke edukacyjna i nie mozna powiedziec, ze w Niemczech jest tak a tak, bo np. tu gdzie ja jestem w Badenii Wirtembergii, po 4 latach podstawowki mozna isc tylko do trzech szkol, ktore po rozmowie z rodzicami sugeruje nauczyciel prowadzacy w podstawowce ( dostaje sie list polecajacy, nie jest zakreslone w swiadectwie). Gimnazjum cos na ksztalt naszego liceum - nauka zakonczona matura z mozliwoscia pojscia na kazde studia;
Realschule - nauka trwa 2 lata krocej, zakonczona swiadectwem, mozna isc dalej do gimnazjum (3 lata, matura i mozliwosc studow na wszystkich kierunkach), do gimnazjum ekonomicznego lub technicznego ( mozliwosc studiow tylko na tych kierunkach), kolleg ( 2 lata, zakonczone matura ale tzw. mala matura, mozliwosc studiow na studiach zawodowych lub mozliwosc nauki zawodu na poziomie srednim: pracownik administracji, pielegniarka, asystent dentysty itd.
Szkola o najnizszym poziomie tzw. Hauptschule. Po zakonczeniu swiadectwem mozna: isc do Realschule a potem do gimnazum lub uczyc sie zawodu: sprzedawca, slusarz, kierowca itd.
W kazdej szkole pierwsze dwa lata sa tzw. latami testowymi. Moze sie zdarzyc, ze dziecko w ciagu dwoch lat ladnie sie rozwinie socjalnie i podciagnie w nauce i spokojnie zmienia na wyzszy poziom. Moze tez byc, ze okaze sie, ze dziecko nie daje sobie rady na pierwotnie wybranym wysokim poziomie ( gimnazjum), bo jest np. w podstwowce przyzwyczajone do bardzo dobrych ocen i zagle spada w ocenach, bo zaostrza sie system ocen, nie wyrabia psychicznie.
Po dwoch testowych latach zmiany sa raczej nie mozliwe, bo zaczynaja sie roznicowac przedmioty. Pisze, raczej, bo mozliwosci coraz wyzszego ksztalcenia sa zawsze.
Dwa przyklady dla zainteresowanych: moja corka zaczela ambitnie od gimnazjum. Okazalo sie, ze nie daje rade. Zeszla do Realschule. Potem "obudzila sie" i zamarzyla sobie matrure. Przeszla do Kollegu jezykowego, zrobila tzw. mala mature i studiuje dziennikarstwo. To czego nie moze z ta matura studiowac to np. medycyna, prawo itd. czyli nie ma dostepu do uniwerstytetow.
Przyklad drugi: dziewczyna poszla do Hauptschule czyli najnizszy poziom, zakonczyla swiadectwem, poszla do Realschule, zakonczyla swiadectwem i nauczyla sie zawodu pielegniarki, poszla do gimnazjum, zrobila mature i poszla studiowac medycyne. Jest lekarzem i wygrala milion w "Milionerach".
Czyli wszystko jest mozliwe. Moim zdaniem to jest bardzo poukladany system a swiadectwo i oceny na nim sa wszedzie w pracy badzo wazne. Zaklad pracy nawet jak przyjmuje kogos na nauke sprzedawcy czy pracownika biurowego, patrzy na oceny. Czasami nawet sie mowi, ze jak cie przyjmuja do pracy to lepiej miec dobre oceny w Realschule niz gorsze z gimnazjum.
Poza tym, ci ktorzy koncza studia sa zazwyczaj odrazu szefami dzialow i od tego momentu zaczynaja swoja kariere, ci po realschule pracuja jako pracownik biurowy i rzadko, bardzo rzadko, wybijaja sie na pozycje kierownicze.
Nie ma sytuacji, ze magister sprzedaje w miesnym.

---------- Dopisano o 08:09 ---------- Poprzedni post napisano o 08:06 ----------

A i jeszcze ...trudno jest pracownikom administracji np. nauczycielom zmieniac prace miedzy Landami. Moja kolezanka studiowala w Bremen i bez uzupelnienia nie mogla nauczac w sasiednim Landzie. A to dla tego, ze jak juz wspomnialam, kazdy Land ma swoja polityke edukacyjna. Podobno najwyzszy poziom nauczania ma Bawaria, najnizszy polnoc, Brema.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 08:25   #3855
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

Frezja ten sposób to znam. Mnie się zamarzył bardziej subtelny serek coś w rodzaju mascarpone lub ricotta.
W necie znalazłam że do mleka słodkiego mleka dodają maślankę lub kwaśną śmietanę i podgrzewają.
Pamiętam z dzieciństwa jak moja ciocia robiła taki serek. Zajadałam się nim łyżkami. Podobny był do ricotta. Ciocia nie żyje ale tak mnie przyszło do głowy że zadzwonię do kuzynki może pamięta jak mama robiła.

Zrobiłam masło
Wyszło pyszne. Niestety mąż musiał pomóc odcisnąć. Z 200ml śmietany było z 60g masła. Pyszne śniadanko dziś mieliśmy.

Moniko - masz rację. Dziecko w wieku 9-10 lat jest za małe aby móc zdecydować co go interesuje. Jeszcze do lekcji trzeba go gnać bo zabawa jest ciekawsza. Wg mnie stanowczo za wcześnie zmienia im się szkołę. Mój młodszy syn był pierwszym rocznikiem gimnazjum. Nie zmieniał szkoły - z marszu po ukończeniu szóstej przeszli do I gimnazjum. Ani skład dzieci w klasie nie zmienił się ani nauczyciele ani wychowawca tak więc nie odczuli różnicy. Dla niego to po robił dłużej o rok podstawówkę zakończona egzaminami. Jego rocznik nie zdawał egzaminu szóstoklasisty. Złościł się tylko, że dłużej w tej samej szkole z maluchami musi przebywać bo myślał, że w liceum to taki dorosły będzie.
Rozmawiałam z rodzicami dziecka które w Pl chodzi do pierwszej klasy i jestem w szoku. Myślała, że dzieci będą miały stoliki, uczenie przez zabawę. Ale nie, ławki, 45 minut lekcja, zadania i klasówki...no i obowiązkowy język obcy.
Mój wnuk w UK chodzi do drugiej klasy. Siedzą przy stolikach, o przerwach decydują nauczyciele, nie ma książek. Pani daje do domu zadanie które robią w zeszytach zrobionych z papieru. Pani wpisuje rodzicom co dziecko ma zrobić, co robiło w szkole i co rodzic z dzieckiem powinien powtórzyć. rodzic odpisuje co dziecko zapamiętało ze szkoły i jak poszło mu wykonanie zadania domowego. Jeśli miało trudności do na drugi dzień ma to samo a nie nowe. Tak "bawią" się z dziećmi do czwartej klasy. Owszem zgłaszają rodzicowi, jeśli dziecko nie słucha, nie wykonuje poleceń. Ale nie jest karana ani nagradzane za zachowanie. Starają się pracować jak najwięcej z takimi maluchami indywidualnie.
U nas pierwszaki już piszą klasówki!!!! Podobno program nie zmienił się tylko dzieci zaczynają go w młodszym wieku. Albo nauczyciele nie potrafią nauczać w inny sposób jak ławka, klasówka, cisza, baczność..... Och, zmiana jest, że zamiast ocen cyferek stawiają literki a dziecko jak było grzeczne i uważne dostaje słoneczko do zeszytu i na tablicę. Zgrozo
Ale z tego co opisujesz, to w DE też mają gdzieś dzieci. To problem rodzica. Przykre.
Luba tak, w UK jest rejonizacja do szkół. Podania składa się do gminy już gdy dziecko ma skończyć trzy latka (przedszkola są przy szkołach i również objęte rejonizacją). Wskazuje się szkołę w mieście. Nie musi to być w dzielnicy w której mieszka się. Może to być dzielnica obok lub tam gdzie pracujesz. Jeśli będą miejsca w szkole "nie w rejonie zamieszkania" to dziecko zostanie przyjęte, ale potem do I klasy no już nie koniecznie.
Natomiast jeśli posyłasz malucha do przedszkola w swojej dzielnicy to mimo iż też składasz podanie o przyjęcie do tej szkoły do I klasy to dziecko ma pierwszeństwo.
Tak, moi też szukali domu w dobrej dzielnicy ze względu na szkołę a wnusi miał wtedy dopiero się urodzić. Przez cały czas jest jedynym polakiem w klasie. Panie dużo z nim pracują bo mało mówił po angielsku jak do nich przyszedł. Moi niestety mówią w domu po polsku. Wnuk angielski słyszał w sklepach, na ulicy ale co taki trzylatek rozumie? Jak poszedł do przedszkola i w lato przyjechał do mnie i poszliśmy na plac zabaw to pierwsze słowa jego były MAMO TE DZIECI MÓWIĄ TAK JAK JA.
Dopiero później syn zaczął w zabawie rozmawiać z nim po angielsku.
Jak zdawał egzamin na koniec I klasy to synowa bardzo się bała, że małemu słabo pójdzie ze względu na język i skierują go do klasy ze słabszymi dziećmi (tak jakby miał powtarzać klasę) ale niepotrzebnie. Mały prawie zrównał się ze znajomością języka z dziećmi i dobrze zdał egzamin.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 08:27   #3856
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

Ano, wlasnie, co Land to tez inaczej z tymi szkolami.
Znajomy i kolezanka mieszkaja w Duisburgu i ich dzieci chodzily/chodza do najlepszego gimnazjum w tym miescie. Pisze chodzily bo najstarsza corka znajomego juz jest na stiudiach, a najmlodsza i syn znajomej jeszcze w gimnazjum i co oni maja po tym gimnazjum? A no to, ze nikt na oceny nie patrzy( corka znajomego z bardzo dobrej w podstawowce obsunela sie na gimnazjum na 3-ki, 4-ki), a na to jaka sie szkole skonczylo. Wystarczy ze powiedza jaka szkole dziecko skonczylo/do jakiej chodzi i drzwi sie otwieraja , oceny nie sa takie wazne.
U mnie z Haptschule, niestety jest tak, ze ciezko sie tym dzieciom, ktore napawde sie uczyly w tej szkole i maja dobre oceny, wybic i przejsc do lepszych szkol. Przeniesc dziecko w trakcie nauki do lepszej szkoly, tez graniczy z cudem. nauczyciele bardzo utrudniaja ta procedure. Nawet dajac dziecko do Förderschule jest ciezko przenisc go do normalnej szkoly, jesli problemy sie skoncza. latka jest przypieta :-(
Takze co land to obyczaj.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 10:03   #3857
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Moniko masz racje, co Land to inaczej, dlatego ja pisalam, ze "u mnie jest inaczej" bo ja wiem, ze Moni nie mieszka w Bawarii. Z ta zmiana pracy mieszy Landami to tez fakt, jako ciekawostke powiem Wam, ze nauczyciel ksztalcony poza Bawaria nie moze uczyc w tym Landzie

Ewo, napisalas

[QUOTE]Moi niestety mówią w domu po polsku.[QUOTE]

to ja ci powiem, ze bardzo dobrze robia Jesli dziecko zdrowe to sie nauczy angielskiego nawet nie bedzie wiedzialo kiedy, a jezyk polski jest jezykiem tak trudnym, ze nauczyenie sie go jako pierwszego jezyka bardzo ulatwia nauke jezykow dalszych
Kiedy my przyjechalismy do Niemiec to mojsyn mial 6 lat i od razu poszedl do 1 klasy, bez znajomosci jezyka. Corka miala rok jak przyjechalismy i niemieckiego uczyla sie dopiero w przedszkolu, poszla tam jak miala 4 lata. My mowimy w domu przez te wszystkie lata tylko i wylacznie po polsku, dzieci szybko nauczyly sie neimeickiego a do teraz znaja po kilka jezykow w dobrym stopniu. Dlatego uwazam, ze mowienie do dziecka po polsku w domu nie jest bledem, ale dosc duzym plusem dla dziecka.
Moja corka jest juz teraz przed matura, jest najlepsza uczennica w klasie, pisze opowiadania po niemiecku, angielsku i polsku, najbardziej lubi pisac po angielsku. Syn studiuje japonistyke i ekonomie, mature zdal najlepiej w calej szkole, zajmuje sie tlumaczeniem tekstow z angielsiego, francuskiego, polskiego na niemiecki. Wychwalilam ich jak tylko ale naprawde, patrzac na moje dzieci to nie widze niczego zlego w tym, ze od zawsze w domu mowili po polsku, w niczym im to nie przeszkodzlo. To kosztuje duzo pracy, takze ze strony rodzicow, zgadzam sie, ale nie jest bledem

Cytat:
Podobno najwyzszy poziom nauczania ma Bawaria
Z tym nie moge sie nie zgodzic Serio, uwazam, ze naprawde jest wysoki poziom, porownujac do tego co mowia znajomi z innych Landow. System troche sie rozni od tego co jest w innych Landach ale to w sumie tylko na plus, z tego co widze to jest jednak wieksza mozliwosc zmiany szkol, system jest na tyle elastyczny, ze jesli komus dobrze idzie to dojdzie do matury i skonczy studia bez problemu. Tylko musi chciec.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 11:23   #3858
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

Luba
Fajnie, że twoje dzieci tak dobrze poradziły sobie z językiem. Widać. Po kierunkach nauki widać, że są humanistami. Gratuluję ci bo masz z czego być dumna.
Moi synowie już dawno skończyli edukację, pozakładali rodziny ale pamiętam jak byłam dumna z ich osiągnięć. Owszem dobre wykształcenie owocuje.
W PL do dziś nie ma znaczenia kto jaką szkołę/uczelnię skończył. Jak guła i mało obrotny to jest bez pracy w ogóle albo pracuje na śmieciowej. Ale młodzież wybierając szkoły średnie, studia nie zastanawiają się czy na ten zawód jest popyt, czy znajdzie pracę. Ida się uczyć.
Coraz częściej słyszę od maturzystów że przecież jakąś szkołę skończyć trzeba wiec co za różnica czy to uniwerek czy szkoła techniczna. A ilu kończy np socjologię a idzie do pracy jako menadżer.
Oj gdyby tak w PL każdy po studiach dostawał stanowisko kierownicze to pewnie kierowników by było więcej niż pracowników.
U mojego syna w biurze projektów nie ma nikogo tylko ze średnim. Nawet nie ma nikogo z licencjatem. Oj, nie jest - sekretarka, kadrowa i jedna księgowa - na około 40 pracowników.

Może i dobrze, że dzieci pierwszym językiem jest polski. Jednak mały poszedł do szkoły mając 3-tka (31.03 urodził się a do szkoły poszedł 01.04.). Przez pierwszy rok nie odezwał się w ogóle - do nikogo. Pierwsze jego słowa każdego dnia było MAMA jak synowa zjawiała się po niego. Bardzo to przeżywaliśmy choć mały nie płakał i bawił się z dziećmi. Polecenia wykonywał na zasadzie powtarzania czynności po dzieciach. Nikt w jego budynku szkolnym nie znał naszego języka więc nauczycielki też miały stres. Chciały nauczyć się kilku podstawowych zwrotów aby mieć kontakt z małym ale syn nie zgodził się.
Teraz mimo iż dalej mówią w domu po polsku to wnuk jak opowiada mi o szkole, czy opisuje coś to coraz więcej wtrąca po angielsku. Brakuje mu słów polskich. Ale nie wymawia "rzy, szy, czy" wymawia i mimo iż starają się to mały nie potrafi powtórzyć a logopedy polskiego tam nie ma.
Za półtora roku zobaczymy jak będą radzić sobie jego siostry. Za tydzień kończą dwa latka.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 12:10   #3859
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Kobiety po 40.....

W PL dla mnie, zrobilo sie przegiecie w druga strone.
Pamietam jak skonczylam szkole, zrobilam mature i na weekendy chodzilam dalej na studium i co pracy dla mnie nie bylo. Ok, takie teren ze z praca kiepsko. Nawet na sprzataczke mnie nikt nie chcial, bo bylam zbyt wykwalifikowana. teraz jak jestem w PL, ciagle slysze, ze juz nie ma sklepowej po zadowodce, musi byc liceum skonczone z matura, a i studia po niej. Sprzataczka po zawodowce? Teraz matura jest ok, ale jak sa studia to jeszcze lepiej.
Czy ich wszystkich pogielo? :-(
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-15, 14:32   #3860
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

U nas w domu tez mowi sie wylacznie po polsku, chyba ze nas ktos odwiedza. Corka czasami cos pomiesza np. zamiast "wychylac sie" uzyla ostatnio "nachylac sie" i zmienia czasami bardzo smiesznie ale bardzo dobrze sobie daje rade. Z czasem czlowiek automatycznie germanieje jak na codzien ma wszedzie do czynienia z niemieckim dlatego zwracam szczegolna uwage, zeby w rozmowie z nia nie uzywac takich zgermanizowanych skrotow. Sama sie lapie na tym, ze jest mi latwiej cos powiedziec czy oddac jakas mysl po niemiecku ale sie hamuje, zatrzymuje nad tym slowem i szukam odpowiednika polskiego. Inaczej corka miala by totalny kogiel-mogiel, ni to po polsku a nie po niemiecku. Ciesze sie, ze jeszcze czyta ksiazki po polsku chociaz jest jej latwiej po niemiecku. Chodzilo mi glownie o to, zeby miala dodatkowy jezyk zdobyty "za darmo". Strasznie mi szkoda tutaj wielu mlodych Wlochow, ktorzy w ogole nie znaja wloskiego. Sami nad tym ubolewaja. Rosjanie tez staraja sie szybko zapomniec rosyjskiego.
Luba - nie dziwie sie, ze Twoje dzieci tak "lykaja" jezyki. Oprocz naturalnych wlasciwosci maja jeszcze, ze tak powiem, wytrenowanie z dziecinstwa.
Ja to kurcze blade, nie mam zdolnosci jezykowych. Z niemiecki z rozpedu daje rade ale angielski mnie wkurza brakiem regul, nie moge sie przez niego przebic, chociaz wiele razy probowalam. Jakos tam sobie daje rade jak trzeba, na urlopie ale prowadzic rozmowe - mozna zapomniec.

---------- Dopisano o 15:32 ---------- Poprzedni post napisano o 15:31 ----------

Acha - skleroza - serek robie sama ale w lecie. Teraz bakterie nie Maja dosc ciepla i slonca.
Zupe zageszczam zmiksowanymi, zagotowanymi ziemniakami - to tak do porzedniego tematu
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 06:40   #3861
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

Ewa, piszesz, ze u Twojego syna w biurze projektowym nie ma ludzi ze srednim wyksztalceniem. Moze tam wlasnie sa potrzebni sami inzyniezy. U mnie w biurze nikt z moich kolezaneki i kolegow nie ma wyzszego. Nie ma takiej potrzeby do wklepywania zlecen, kalkulowania cen, koordynacji transportu ze spedytorami czy robienia jakis analiz wplywu zlecen czy innych akrobacji z excelem. Nasza szefowa ma 29 lat i pamietam ja jeszcze jak byla studentka i u nas pracowala i jednoczesnie studiowala. Skonczyla studia, popracowala rok, nasz szef odszedl na wyzsze stanowisko i ona zostala nasza szefowa.
Nikt sie nie buldoczyl, ze taka mloda, ze on dluzej w firmie pracuje ( moze jacys faceci po 40-ste tak, bo jak to taka 25-latka bedzie im szefowac) i nalezy mu sie to stanowisku jak psu buda. Jest ok, radzi sobie i nic do niej nie mam a stresow nie zazdroszcze.
W Polsce wlasnie jest wielki ped do studiowania a zawody przestaly byc interesujace. Po co kelnerowi matura? Tutaj jak ktos sie chce przyjac na kelnera ( nie mowio o dorabianiu w czasie studiow) i ma mature to jest co najmniej podejrzany, ze chyba ma bardzo zle swiadectwo i nie moze studiowac, bo taka sytuacja jest co najmniej nie normalna.
Oj gdyby tak w PL każdy po studiach dostawał stanowisko kierownicze to pewnie kierowników by było więcej niż pracowników.
Przez wlasnie ta selekcje w podstawowce i baczne obserwowanie ucznia, unika sie sytuacji , w ktorych potecjalnie bardzo dobry fryzjer staje sie menadzerem.
Nie dziwie sie, ze w Polsce nie ma fachowcow. Jak ktos po studiach moze dobrze klasc plytki jak nigdy tego sie nie uczyl zawodowo, w tym czasie studiowal. Dlatego tak duzo mamy budowlanych fachowych firm amatorskich
Ale wiecie, po socjologii mozna byc naprawde dobrym menadzerem. Moj poprzedni szef konczyl socjologie jako dodatkowy kierunek i naprawde wiedzial jak nami kierowac "socjologicznie"
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 08:40   #3862
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Monika, ja tez nie mam zdolnosci jezykowych, musze duzo pracy wkladac w nauke, zazdroszcze ludziom, ktorym to latwiej przychodzi, talent jezykowy to jest super sprawa.
Ewka, moje dzieci to nie tacy typowi humaniscie, bo corka jest w klasie informatyczno matematycznej a syn studiuje dodatkowo ekonomie, to nie tak do konca humanistyczne kierunki

Monika, bo tu matura to jeszcze tak jak kiedys w Polsce, nie kazdy ja ma, w Polsce namnozylo sie pelno szkol srednich, praktycznie kazdy idzie do jakiegos liceum i ma mature, a potem idzie na studia, ma zdolnosci czy nie i tak sie przepchnie. Dlatego juz i sprzataczki maja i studia pokonczone, bo w Polsce trudno znalezc takiego co studiow nie ma.
Tutaj z tego co obserwuje na studia ida ci co faktycznie chca sie uczyc, bo przeciez nie kazdy musi czy chce, do pracy w okienku w banku nie sa potrzebne studia czy do kelnerowania matura, tak jak piszesz. I tez ludzie bez studiow zyja fajnie i maja swoje zawody i wcale nie sa gorsi, bo bez studiow.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 09:40   #3863
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

Luba, wlasnie o to chodzi, zeby kazdy robil to co lubi i co moze. Prawde powiedziawszy jak bylam w Polsce to tez mylalam tak jak wszycy: koniecznie matura i studia no bo jak ...pewnie ze inaczej sie nie da nawet w sklepie sprzedawac. Tutaj zaczelam sie temu przygladac z innej strony i faktycznie, w 95% ten kto jest slusarzem, jest slusarzem a nie inzynierem metalurgii, bo mu to do zawodu slusarza nie potrzebne.
Mysle, ze w Polsce pracodawcy powinni konsekwentnie szukac fachowcow. Potrzebuje sprzedawcy, szukam po zawodowej szkole handlowej, najlepiej bezposrednio w takiej szkole. Moze wtedy by sie ten system jakos uzdrowil a jak teraz moj znajomy po anglistyce pracuje jako magazynowy. Chore jakies.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 06:17   #3864
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

I jak tam kobiety po debacie naszych wielkich kobiet? Zmienily wam sie poglady? Przekonala ktoras, ktoras z was?
Nie ogladalam, bo nie mam polskiej telewizji ale sluchalam w radiu.
Najbardziej nie lubie tych debat po debacie. Co to znaczy, ze ta czy owa nie rozwinela tematu czy nie mowila konkretow. Jak mialy to zrobic w ciagu 60 sekund. Dobrze sie mowi jak sie siedzi w Studio radiowym i komentuje ale w jedna Minute odpowiedziec na powazne i mogace miec wplyw na wybory, pytania to trzeba byc chyba jakims urodzonym erudyta i wybitnym mowca.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 10:28   #3865
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Ani jedna ani druga mnie nie przekonuje, jakbym glosowala to nie wiem na kogo oddalabym glos.
Debaty nie widzialam calej, byla w sumie nudna i zadna z pan nic nowego, przekonujacego nie powiedziala (przynajmniej w tej czesci, ktory widzialam)
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-21, 06:32   #3866
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

Wczoraj sobie jeszcze dolozylam debate roznych partii. Tez nie wiem na kogo bym glosowala. W sumie dla samej przyjemnosci sluchania, lubie posluchac Korwina-Mikke ale za jego poglady na temat kobiet, gender itd. nie oddalabym na niego glosu. Kukiz zachowuje sie troche jak na swoim koncercie: no to wszyscy teraz razem ...i refren ....! A to wszystko wcale nie jest takie proste w polityce. Nikt tak naprawde nie powiedzial tego z czym zgadzalabym sie w 100% . Niby byla tam energia gotowa do dzialania ale tresc mi nie odpowiadala. Troche liczylam na lewice ale tu znowu mam zastrzezenia co do ich sposobu widzenia tematu uchodzcow. Kukiz co prawda powiedzial to co mysle na ten konkretny temat ale znowu gdzie indziej sie rozmijamy. Dobrze, ze nie ide do wyborow. Kiedys jezdzilam ale teraz po prostu nie chce mi sie robic tych 140km.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-21, 06:57   #3867
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety po 40.....

Cała kampania + debaty to stek obietnic bez pokrycia i konkurs kto komu dokopie lepiej, kto kogo mocniej skrytykuje.
Nie podobała mi się ani pierwsza, ani druga debata.
Trzeba znać budżet, jego założenia, możliwości wdrażania reform żeby nie uwierzyć w te obietnice.
Żeby dać ludziom więcej (kasy + przywilejów, ułatwień) trzeba ją zdobyć. A więc albo podwyższą podatki (jestem przedsiębiorcą i żadna podwyżka mi się nie podoba) albo zwiększyć zadłużenie kraju. No, sobie nie odbiorą. Administracja rozrasta się, biurokratów EU przybywa w szybszym tempie niż przemysł. Przemysł jest tak skomputeryzowany, że pozostało 10-15% pracowników fizycznych a produkcja zwiększyła się.
Drażnią mnie ludzie, którzy dyskutują o polityce i gospodarce a nie znają się na niczym i nie chodzą na wybory. Krytykować, narzekać...
Demokracja nie zawsze się sprawdza. Gdy naród ma za wiele do powiedzenia to robi się chaos taki jaki mamy teraz. Same pretensje.
Żeby ludzie poczuli, że jest im lepiej potrzeba więcej niż rok czy dwa.
Zresztą ja patrzę na moją rodzinę. Żyją o wiele lepiej niż 15 lat temu ale dalej narzekają, że źle, wciąż czegoś im brak i żądają od państwa.
Ja uważam, że wiele zmieniło się w naszym kraju na dobre. Sporo trzeba dopracować ale wycofywanie tego co dopiero zostało wdrożone jest największa bzdurą. To jest czyste marnotrawstwo. Najlepiej skrytykować kogoś za coś niż pomóc mu poprawić.
Uważam, że szacunek do drugiego człowieka obowiązuje każdego a w szczególności osoby które ubiegają się o władzę. Niestety kampanie wyborcze obecnie to przegięcie.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-21, 09:44   #3868
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Kobiety po 40.....

Cytat:
Napisane przez Monika2001 Pokaż wiadomość
Wczoraj sobie jeszcze dolozylam debate roznych partii. Tez nie wiem na kogo bym glosowala. W sumie dla samej przyjemnosci sluchania, lubie posluchac Korwina-Mikke ale za jego poglady na temat kobiet, gender itd. nie oddalabym na niego glosu. Kukiz zachowuje sie troche jak na swoim koncercie: no to wszyscy teraz razem ...i refren ....! A to wszystko wcale nie jest takie proste w polityce. Nikt tak naprawde nie powiedzial tego z czym zgadzalabym sie w 100% . Niby byla tam energia gotowa do dzialania ale tresc mi nie odpowiadala. Troche liczylam na lewice ale tu znowu mam zastrzezenia co do ich sposobu widzenia tematu uchodzcow. Kukiz co prawda powiedzial to co mysle na ten konkretny temat ale znowu gdzie indziej sie rozmijamy. Dobrze, ze nie ide do wyborow. Kiedys jezdzilam ale teraz po prostu nie chce mi sie robic tych 140km.
Juz wczorajasza debade sobie odpuscilam, a wlasciwie nie mialam czasu jej ogladac. A zaluje, bo chcialam sie dowiedziec czegos wiecej o Nowoczesnej
Mozesz w skrocie napisac cos na temat tego co podkreslilam?

Ja tez juz nie jezdze, nie mam mozliwosci za bardzo, a odleglosc 200 km w jedna strone.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-22, 06:25   #3869
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Kobiety po 40.....

Cytuje z gazety:
Zdaniem Kukiza imigrantom należy pomagać, ale w krajach, z których pochodzą. "Trzeba udzielić aktywnego wsparcia dla zakończenia konfliktów w takich państwach jak Syria i Libia. Trzeba im zaproponować nowy plan Marshalla" - oświadczył znany rockman. Według niedawnego kandydata na prezydenta Polski, Europa powinna wysłać jasny sygnał, że nie ma w niej miejsca dla kolejnych setek tysięcy ludzi, w przeciwnym razie sytuacja nigdy się nie zmieni. Jednocześnie Kukiz postuluje, aby odsyłać większość uchodźców, którzy przybywają na Stary Kontynent. "Jeśli pójdą w świat takie obrazki, fale ustaną. Jeśli pójdą obrazki z przyjmowania - kolejne miliony ruszą w podróż" - przekonuje znany muzyk.


Sluchalam wypowiedzi mlodej Syryjki, ktora przyjechala do Berlina i byla gorzko zawiedziona. U nich w Syrii pokazywano w TV, ze Niemcy na nich wrecz czekaja a tu jej nikt nie wital.
Z tego co pamietam z debaty, powiedzial, ze to nie sa uchodzcy uciekajacy przed wojna.Takimi byli jak trafili do Turcji, teraz to uciekinierzy ekonomiczni, ktorzy chca sie przedostac do Niemiec i Szwecji. Jeszcze mowil o zafalszowaniu obrazu uchodzcow w mediach. W pleni sie z nim zgadzam. Media sa manipulowane i nigdy tego nie widzialam. Zaczelam sie przygladac wlasnie przy okazji spraw uchodzcow.


A tak przedstawia to liderka lewicy:
Barbara Nowacka stwierdziła, że polityka imigracyjna jest poważnym problemem, z którym musi zmierzyć się Europa i Świat. – Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy ludźmi, musimy być solidarni z ofiarami wojny i z uchodźcami. Powinniśmy przyjąć tyle osób, ile możemy przyjąć tak, żeby zapewnić tu godny i bezpieczny pobyt, a przede wszystkim musimy doprowadzić do takiej sytuacji, aby nie musieli uciekać – podkreślała liderka Zjednoczonej Lewicy.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 16:47   #3870
frezja18
Zadomowienie
 
Avatar frezja18
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 157
Dot.: Kobiety po 40.....

I jak nastroje po wyborach ?
Ja się trochę boję tego co będzie mimo ,że głosowałam na PIS
zapowiedziałam już dawno ,że na nich zagłosuję bo chcę zobaczyć jak rządzą a nie tylko krytykują wszystkich ,więc pożyjemy zobaczymy
__________________
frezja18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kobieta 30+


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-06-10 13:30:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:45.