Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-23, 15:34   #1
geosmina
Wtajemniczenie
 
Avatar geosmina
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 2 041
Question

Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...


Witam wszystkich
Od razu informuję, że przeszukałam forum w tej sprawie, ale przepisy dotyczące macierzyńskiego i działalności gospodarczej dość często się zmieniają, a potrzebuję najświeższych wiadomości.

Otóż sprawa wygląda tak, że zamierzam założyć własną DG za kilka miesięcy. Za jakiś czas także planujemy z mężem dziecko. Prawdopodobnie byłabym jednocześnie właścicielką firmy i jej jedynym pracownikiem. I tu pojawia się mały zgrzyt, bo jak pisały dziewczyny kilka lat temu, to gdy szefowa idzie na zwolnienie, to może brać chorobowe, ale firma nie może wówczas działać, bo ona nie może pracować i koło się zamyka.

Gdybym zaszła w ciążę to pewnie zatrudniłabym kogoś, żeby tylko interes "się kręcił", ale czy nasze cudowne przepisy nie mówią czegoś także na ten temat? Że pracownik zatrudniony musi przepracować ileś tam czasu zanim szefowa przejdzie na L4?

Mam też pytania: jakie chorobowe przysługiwałoby mi, gdybym była na L4 w ciąży? To pewnie zależy od wysokości składek jakie bym odprowadzała, ale po ilu miesiącach prowadzenia DG i odprowadzania tych składek miałabym prawo do chorobowego (i jak wysokiego), bo na pewno nie od razu po założeniu działalności... Przynajmniej wtedy, gdybym opłacała składki wyższe od minimalnych...
Jakieś minimum może by mi przysługiwało, gdybym np. po trzech miesiącach od uruchomienia DG zaszła w ciążę? I jak wygląda dalsza sytuacja - macierzyński? Na macierzyńskim już można "u siebie"pracować?:confused :

Nie zakładam firmy po to, żeby "ciągnąć" potem od Państwa zasiłki i ściemniać. W pierwszej ciąży pracowałam do 7 mc, ale to była ciąża książkowa. We własnym interesie też chciałabym jak najdłużej wszystkiego pilnować i być na miejscu, ale są różne sytuacje i nigdy nie wiadomo na ile zdrowie pozwoli... No i wiadomo że lepiej mieć więcej niż mniej, dlatego te składki tak mnie nurtują...

Wiem że strasznie to chaotyczne, ale nie ukrywam że tematyka własnej firmy jest dla mnie dość "nowa"...

Dzięki za wszelkie odpowiedzi i poświęcony czas
__________________
"Jakiś" to nie to samo co "jakichś"!!!

"Zenek, co ty jakiś nie w sosie jesteś? Może zjadłbyś jakichś pierożków babcinych?"
geosmina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 18:33   #2
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Cytat:
Napisane przez geosmina Pokaż wiadomość
Otóż sprawa wygląda tak, że zamierzam założyć własną DG za kilka miesięcy. Za jakiś czas także planujemy z mężem dziecko. Prawdopodobnie byłabym jednocześnie właścicielką firmy i jej jedynym pracownikiem. I tu pojawia się mały zgrzyt, bo jak pisały dziewczyny kilka lat temu, to gdy szefowa idzie na zwolnienie, to może brać chorobowe, ale firma nie może wówczas działać, bo ona nie może pracować i koło się zamyka.
Dokładnie tak to działa, co jest idiotyzmem nie z tej planety. Zastanawiam się, kiedy nasz rząd przestanie traktować ciążę jak chorobę.

Cytat:
Napisane przez geosmina Pokaż wiadomość
Gdybym zaszła w ciążę to pewnie zatrudniłabym kogoś, żeby tylko interes "się kręcił", ale czy nasze cudowne przepisy nie mówią czegoś także na ten temat? Że pracownik zatrudniony musi przepracować ileś tam czasu zanim szefowa przejdzie na L4?
Nie chcę wprowadzić Cię w błąd, ale w podobnej sytuacji była partnerka mojego brata i nikt się nie interesował ile czasu przepracowała ona, a ile pracownik, zanim wzięła L4.

Cytat:
Napisane przez geosmina Pokaż wiadomość
Mam też pytania: jakie chorobowe przysługiwałoby mi, gdybym była na L4 w ciąży? To pewnie zależy od wysokości składek jakie bym odprowadzała, ale po ilu miesiącach prowadzenia DG i odprowadzania tych składek miałabym prawo do chorobowego (i jak wysokiego), bo na pewno nie od razu po założeniu działalności... Przynajmniej wtedy, gdybym opłacała składki wyższe od minimalnych...
Chyba już po 6 miesiącach (a może i po 3, ale lepiej dopytaj w ZUS) od opłacania składek można iść na L4. Wysokość "chorobowego" rzeczywiście zależy od ich wysokości. Jakiś czas temu pisała o tym "Gazeta Wyborcza", poszukam czy w wersji online też mają ten artykuł.

A macierzyńskiego przy DG przepisy chyba w ogóle nie przewidują...
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson

Edytowane przez Akane
Czas edycji: 2014-01-24 o 18:38
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 19:07   #3
magdylena
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Zatrudnij pracownika np. na 1/8 etatu, koszt będzie nieduży, a będziesz mogła iść na zwolnienie.

Urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (czyli prowadzenia działalności) uprawnia Cię do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% swojej średniej pensji - liczonej za ostatnie 12 miesięcy.
__________________
<ciach_reklama>
magdylena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 18:50   #4
geosmina
Wtajemniczenie
 
Avatar geosmina
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 2 041
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Dziękuję Wam pięknie za odpowiedzi
Kurczę, muszę podzwonić po urzędach, może coś konkretnego powiedzą...
Osobiście nawet boję się pytać w ZUSie albo gdzieś żeby mnie nie posądzili o zakładanie lewych interesów
__________________
"Jakiś" to nie to samo co "jakichś"!!!

"Zenek, co ty jakiś nie w sosie jesteś? Może zjadłbyś jakichś pierożków babcinych?"
geosmina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 10:48   #5
sendenhorst
Raczkowanie
 
Avatar sendenhorst
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 283
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Jest dokladnie tak jak napisała magdylena i Akane
Podpisuje sie pod tym
sendenhorst jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 14:46   #6
tevarrena
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 99
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Stałam przed podobnym dylematem, miły pan z biura rachunkowego podpowiedział, że zawsze można założyć firmę na spółę z mężem, mamą, czy siostrą i wówczas można sobie po cichu działać, ale formalności załatwia wspólnik - bo nawet głupiego rachunku nie możesz wystawić będąc na L4 ciążowym...
tevarrena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 17:03   #7
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Cytat:
Napisane przez Akane Pokaż wiadomość
Dokładnie tak to działa, co jest idiotyzmem nie z tej planety. Zastanawiam się, kiedy nasz rząd przestanie traktować ciążę jak chorobę.

a jak ma nie traktować jak chorobę skoro ciężarna bierze L4, czyli chorobowe?

pytanie raczej kiedy ciężarne przestaną traktować ciążę jak chorobę

przecież jakby normalnie pracowała całą ciążę NIE biorąc L4 to rząd nic by do tego nie miał, więc o czym Ty piszesz?
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-31, 19:32   #8
Eflinka
Rozeznanie
 
Avatar Eflinka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 700
Dot.: Gdy właścicielka firmy zachodzi w ciążę...

Wyliczenie wysokości zasiłku odbywa się w oparciu o średnie wynagrodzenie.

Załóżmy że średnia to 3,366,11zł

3.366,11zł * 250% = 8.415,28 zł - podstawa do wyliczenia składek

Wysokość zasiłku oblicza się odejmując od podstawy 13,71% i podatek 18%.

By otrzymać wyższy zasiłek należy opłacać składki nie w najniższej wysokości, ale w wyższej.
Poniżej wyliczenie:

emerytalna – 8.415,28 *19,52% = 1642,66zł
rentowa –8.415,28 * 6% = 504,92zł
chorobowa – 8.415,28 *2,45% = 206,17zł
wypadkowa – 8.415,28 * 1,67% = 140,53zł
FP –8.415,28 * 2,45% = 206,17zł
+ zdrowotna nie powiększana

Jeśli chodzi o prowadzenie firmy to też pamiętam jak o tym rozmawiałam szczegółowo. Całość rozchodzi się o to, kto będzie wystawiał faktury w firmie.
Należy napisać stosowne upoważnienie do reprezentowania firmy przed kontrahentami oraz do wystawiania faktur np. mężowi i zatrudnić go na chociażby pół etatu w firmie i sprawa jest rozwiązana.
Można też drogą formalną takie upoważnienie nadać załatwiając sprawę u notariusza.

Najlepiej jeśli pogadasz ze swoją księgową. Powinna znać wszystkie szczegóły wraz z aktualnymi wysokościami składek.

Wiem też, że na tapecie są zmiany, które mają wprowadzić te wyższy zasiłek jedynie dla osób, które (i tutaj nie pamiętam więc podam trzy warianty):
- opłacają chorobowe nieobowiązkowe przez okres co najmniej 6 lub 12 miesięcy
- opłacają składki w wyższej wysokości przez okres co najmniej 3 miesięcy, czyli tutaj wychodziłoby te 3 tysiące co miesiąc składek
- podstawa do wyliczenia kwoty zasiłku nie będzie brana z ostatniego miesiąca przez urlopem ale z 3 lub 6 ostatnich
Eflinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-31 20:32:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:05.