Usg-wady genetyczne? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-18, 11:12   #1
Jolka119
Raczkowanie
 
Avatar Jolka119
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 38
GG do Jolka119
Question

Usg-wady genetyczne?


Mam pytanko czy któraś z was robiła USG na który wykrywa się wady genetyczne?? Mam zamiar zrobić takowe i jestem ciekawa.
Jolka119 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 11:41   #2
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Usg-wady genetyczne?

ja robilam, to cykl 3 badan usg które robiłam w 14, 20 i 31 tygodniu ciazy + badanie krwi przy pierwszym usg (to sie chyba nazywa test Paappa czy jakos tak). Jezeli na usg lub badaniu krwi cos wychodzi nie tak to można poddać sie amniopunkcji - to juz jest badanie inwazyjne, obarczone ryzykiem poronienia (co prawda nikłym ale jednak). U mnie na szczescie nie bylo potrzebne bo usg i badania krwi wyszły dobrze. Badania niestety są platne i to niemało - u nas do zeszłgo roku były bezpłatne dla kobiet powyżej 35 roku życia, mających w rodzinie przypadki chorób genetycznych lub gdy poprzednie dziecko było chore. Od tego rou placą wszyscy no chyba ze w trakcie badania lekarz stwierdzi chorobe genetyczną. Jeżeli natomiast stwierdzi jakas inną wade (np. serca) to kobieta i tak płaci mimo ze dowiaduje sie ze dzieciątko jest chore. Straszne to draństwo
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 11:50   #3
Doridee
Zakorzenienie
 
Avatar Doridee
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 3 297
GG do Doridee
Dot.: Usg-wady genetyczne?

Kasiulka, ale wiesz może czy te pomiary należą do standarowego badania USG czy trzeba sie jakoś specjalnie tego dopominać, umawiac itp. Poczytałam trochę na ten temat w tym artykule i jestem właśnie ciekawa
http://www.amwaw.edu.pl/~fetus/usg1.html
Również chciałabym takie USG wykonać i nie wiem czy wykona mi go mój lekarz czy będe musiała sie umawaić na nie prywatnie. Mam teraz wizytę we wtorek wiec o wszystko wypytam ale może ktoś poinformuje mnie już teraz.
Pozdrawiam
Doridee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 11:59   #4
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Usg-wady genetyczne?

dokładnie niestety nie wiem, ale pewnie wiekszosc z tych wymienionych w artykule powinno sie robic przy standardowym usg - moja lekarka na pewno zawsze mierzy obwód główki, brzuch, serducho i dł. kosci.
Badan usg prenatalnych na pewno nie robi kazdy lekarz, bo tym zajmuja sie osrodki posiadajace specjalistyczny sprzet. Ale lekarz na pewno Ci wszystko dokladnie powie . Dodam ze takie badanie jest strasznie fajne, bo na zwykłym usg mało co widac a na tym jest wszystko widoczne jak na dłoni. Ja własnie kilka dni temu zaliczyłam ostatnie badanie i widziałam nawet ze moja dzidzia ma juz włoski na głowie
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 12:49   #5
Doridee
Zakorzenienie
 
Avatar Doridee
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 3 297
GG do Doridee
Dot.: Usg-wady genetyczne?

ooo, super, włoski na głowie Ale Ty już chyba jesteś w zaawansowanej ciąży? Ja dopiero 11 tydzień No i wiem, że ok. 12-13 tyg. należy wykonac USG z pomiarami płodu (i nie mam tu na myśli badań prenatalnych), i myślę, że takie badanie będę chciała wykonać. No nic, wszystkiego sie wypytam na najbliższej wizycie
Ale jak ktoś ma jakieś obszerniejsze informacje na ten temat to piszcie Dziewczyny
Jeszcze coś do poczytania:
http://www.poradnikzdrowie.pl/69_644.htm
http://www.maluchy.pl/artykul/62
Doridee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 12:56   #6
Helena
Zadomowienie
 
Avatar Helena
 
Zarejestrowany: 2002-11
Lokalizacja: opiekuńcze skrzydła Aleksandra Łukaszenki
Wiadomości: 1 543
Dot.: Usg-wady genetyczne?

Jestem po USG połówkowym, na którym lekarz przebadał dziecko od stóp do głów. Jak na swój wiek powinno ważyć max 250 gr, a ważyło 335. Niezły zawodnik się szykuje W każdym razie kopie solidnie
Pozdrawiam wszystkie Mamy
Czy któraś z Was miała problem zbyt dużej wagi płodu?
__________________
Admin broni
Admin radzi
Admin nigdy cię nie zdradzi
Helena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-18, 13:16   #7
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Usg-wady genetyczne?

Helen, moja "mała" na usg połówkowym w 20 tc miała dokładnie 358 g, czyli jeszcze wiecej niz Twoje malenstwo. Wg lekarza waga nie odbiegała od normy. Teraz w 32 tc waży 1910 g, 3 razy sie upewniałam czy waga jest ok i lekarka mnie uspokajała ze wszystko w normie i mam sie nie marwic. A to ze Twoja dzidzia jest za duża to Ci lekarz powiedział?
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-19, 15:29   #8
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: Usg-wady genetyczne?

W 12-14 tygodniu można zrobić USG genetyczne . Przypomina ono zwykłe USG robione przez powłoki brzuszne, ale wykonane przez specjalistę od wad genetycznych i na bardzo czułym sprzęcie (tzw. 3d) Lekarz ocenia narządy płodu i poszukuje specyficznych objawów świadczących o ryzyku choroby (np tylko w tym okresie bada się grubość fałdu karkowego, zbyt gruby daje wskazania do dalszego badania w kierunku Zespołu Downa). A tak osobiście robi niesamowite wrażenie, ja byłam w 12 tygodniu ciąży i widziałam dokładnie maluszka jego rączki z paluszkami, nóżki, widziałam jak kiwa główką no i mam pierwsze zdjęcia do albumu.
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:16.