Aparat dla osoby początkującej - proszę o pomoc - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-07, 11:18   #1
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Question

Aparat dla osoby początkującej - proszę o pomoc


Witam, zamierzam kupić sobie aparat .

Niestety w ogóle nie mam pojęcia o nich.
Szału pewnie nie będzie, ale co myślicie o tych :

http://www.itesco.pl/promocje/gazetk...11/gazetka.swf

i prawie na samym dole :

http://www.carrefour.pl/page/pl/tani...atcrf20111102/

Chciałabym, aby aparat miał dość duży zoom, np. żeby wyraźnie było widać na zdjęciu mrówkę z bliskiej odległości, czy wróbla na drzewie.
Uwielbiam fotografować owady i inne zwierzęta i zależy mi na jakości zdjęcia. Np. żeby były takie jak na poniższych fotkach:

Który zoom jest lepszy: optyczny czy cyfrowy?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg m.jpg (83,2 KB, 5 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg m2.jpg (41,1 KB, 6 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg mu.jpg (12,7 KB, 6 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg mu2.jpg (10,8 KB, 7 załadowań)
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-07, 12:52   #2
lula_by
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162
Dot.: Aparat dla osoby początkującej- proszę o pomoc

Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz Oczywiście najlepszą jakość oferują lustrzanki bądź aparaty kompaktowe wyposażone w takie same matryce jak w lustrzankach(najpopularni ejsze to APS-C). Koszt tego typu sprzetu to minimum 1500 zł, do lustrzanki dochodzą koszty obiektywów, standardowy z kompletu nie dysponuje zbyt długą ogniskową do zbliżeń i średnio nadaje się do zdjęć makro. jeśłi zaczynasz to najtańszym rozwiązaniem i najbardziej uniwersalnym będzię zakup aparatu kompaktowego megazoom, z zoomem np x12 lub wiekszym nawet do x 35. Takie aparaty kosztują w granicach od 600 zł. Jakość zdjęć ze względu na rozmiar matrycy( mniejszy rozmiar 1/2,33) odbiega od tych z lustrzanki ale nie na tyle żeby początkujący miał być niezadowolony , Osobiście posiadam lustrzankę Pentax k-x(dość tania i chwalona za możliwości) i megazooma samsung wb 5000, który jest bardziej uniwersalny jak dla mnie(jeden obiektyw i możliwość robienia zdjęć makro i dużych zbliżeń zoom x24), tego typu aparat myślę że na początek nauki spełni Twoje oczekiwania biorąc pod uwagę zdjęcia które chcesz robić. Większość producentów oferuje megazoomy. Co do samego zooma, to oczywiście optyczny jest lepszy, na cyfrowy nie zwracaj wogóle uwagi tak naprawdę jest praktycznie bezużyteczny, przy powiekszeniu cyfrowym zdjęcia tracą baaardzo mocno na jakości. Z tych aparatów które są w tych gazetkach to raczej nie widzę nic wartego uwagi, aha i nie bierz jako głównego kryterium wyboru ilośći megapixeli, tak naprawdę ten parametr jest najmniej istotny jeśli nie zamierzasz robić dużych odbitek
Tutaj masz przykładowe porównanie i testy megazoomów:
http://www.optyczne.pl/7.1-Test-Test...om%C3%B3w.html
nie sugeruj się cenami bo artykuł jest z zeszłego roku ale w tym kierunku powinnaś szukać wg mnie
__________________
lula_by jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-08, 11:00   #3
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Dot.: Aparat dla osoby początkującej- proszę o pomoc

Cytat:
Napisane przez lula_by Pokaż wiadomość
Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz Oczywiście najlepszą jakość oferują lustrzanki bądź aparaty kompaktowe wyposażone w takie same matryce jak w lustrzankach(najpopularni ejsze to APS-C). Koszt tego typu sprzetu to minimum 1500 zł, do lustrzanki dochodzą koszty obiektywów, standardowy z kompletu nie dysponuje zbyt długą ogniskową do zbliżeń i średnio nadaje się do zdjęć makro. jeśłi zaczynasz to najtańszym rozwiązaniem i najbardziej uniwersalnym będzię zakup aparatu kompaktowego megazoom, z zoomem np x12 lub wiekszym nawet do x 35. Takie aparaty kosztują w granicach od 600 zł. Jakość zdjęć ze względu na rozmiar matrycy( mniejszy rozmiar 1/2,33) odbiega od tych z lustrzanki ale nie na tyle żeby początkujący miał być niezadowolony , Osobiście posiadam lustrzankę Pentax k-x(dość tania i chwalona za możliwości) i megazooma samsung wb 5000, który jest bardziej uniwersalny jak dla mnie(jeden obiektyw i możliwość robienia zdjęć makro i dużych zbliżeń zoom x24), tego typu aparat myślę że na początek nauki spełni Twoje oczekiwania biorąc pod uwagę zdjęcia które chcesz robić. Większość producentów oferuje megazoomy. Co do samego zooma, to oczywiście optyczny jest lepszy, na cyfrowy nie zwracaj wogóle uwagi tak naprawdę jest praktycznie bezużyteczny, przy powiekszeniu cyfrowym zdjęcia tracą baaardzo mocno na jakości. Z tych aparatów które są w tych gazetkach to raczej nie widzę nic wartego uwagi, aha i nie bierz jako głównego kryterium wyboru ilośći megapixeli, tak naprawdę ten parametr jest najmniej istotny jeśli nie zamierzasz robić dużych odbitek
Tutaj masz przykładowe porównanie i testy megazoomów:
http://www.optyczne.pl/7.1-Test-Test...om%C3%B3w.html
nie sugeruj się cenami bo artykuł jest z zeszłego roku ale w tym kierunku powinnaś szukać wg mnie
O rany, wielki buziak za odpowiedź
Kiedyś czytałam o aparatach, ale mimo to nie bardzo właśnie wiedziałam na co zwracać uwagę.

Wiesz, jeśli mam mieć dobry aparat, a na tym właśnie mi zależy, wolę zainwestować więcej i mieć porządny sprzęt, niż za jakiś czas kupić nowy, bo coś tam ma złe.

Ja na razie robię zdjęcia telefonem SE K800i , nie są najgorsze, ale jak robię zbliżenie, to zdjęcia są rozmazane :/

Fajnie by było, gdyby aparat miał rożne funkcje, ale nie musi mieć ich niewiadomo ile .

Ja się nie znam ani na tych matrycach ani na innych pojęciach
Będę jeszcze doczytywać.

A wg. Ciebie, gdzie lepiej kupić aparat: w sklepie na miejscu czy przez Allegro?
A opłaca się kupić np. w Tesco, ale nie w sklepie tylko na pasażu?

Dzięki za stronę, poczytam jutro, bo dzisiaj na 14 idę do pracy.

Jeśli masz jeszcze jakieś strony dla początkujących to podaj, proszę Jutro poszukam jeszcze na wizażu
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-08, 13:32   #4
lula_by
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162
Dot.: Aparat dla osoby początkującej- proszę o pomoc

http://www.dpreview.com/ to bardzo dobra strona z tym że nie po polsku tutaj można dowiedzieć się bardzo dużo o parametrach aparatów itp., z polskich może tutaj ? http://www.fotopolis.pl/

skoro póki co robisz telefonem to przejście na jakikolwiek aparat będzie wielkim skokiem jakościowym najlepiej ceny sprawdzić na ceneo.pl bądź skapiec.pl, oczywiście wcześniej mając na oku jakieś modele , później można iść do jakiegoś sklepu tylko po to żeby sprawdzić czy pasuje nam do ręki itp. ewentualni poprzegladać na żywo jak się obsługuje itd.itp. tak uzbrojona możesz kupować aparat albo na miejscu albo poprzez sklepy z internetu jak cena będzie lepsza
Tutaj masz przykładową listę aparatów w przedziale 550 -850 zl:
http://www.ceneo.pl/Aparaty_cyfrowe;004+m542+n789.htm

poprzeglądaj zwracając uwagę w opisach głównie na:
-Maksymalna przysłona - im mniejsza wartość np f/2,8 do f/5,0, tym lepiej jaśniejszy obiektyw który pozwala na krótsze naświetlanie matrycy w kiepskich warunkach a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo rozmazania zdjęcia, ma też wpływ na głębie ostrości (rozmycie tła) chociaż w kompaktach ciężko poza trybem makro osiągnąć duże "rozmycie" chyba że fotografujemy przy największym zoomie obiekt który jest w miarę blisko obiektywu
- tryb pracy manualnej, z preselekcją czasu At lub przysłony Av
- zoom, dla twoich potrzeb chyba minimum x18 (jakieś dalej oddalone obiekty)
-raczej szukaj aparatu który ma mniej megapixeli, nie - 16 ale np 10-12 mpixeli, Jest to o tyle istotne że jeśli jest ich mniej na takiej małej matrycy jak 1/2.33 to elementy światłoczułe są większe i lepiej przetwarzają światło , istnieje szansa że aparat będzie dodawał mniej szumów do zdjęcia niż ten z większą ich liczbą

- na koniec możesz zwrócić uwagę na szybkość zdjęć seryjnych(jeśli zależy Ci na chwytaniu jakiś momentów gdzie ciężko przygotować się odpowiednio do tego jedynego właściwego naciśnięcia guzika do robienia zdjęć ,najważniejsze ile aparat może zrobić zdjęć w ciągu sekundy w pełnej rozdzielczości, (bo często aparaty robią dużo zdjęć ale o niskiej jakości, duże ISO czyli dużo szumu na zdjęciach i mały rozmiar zdjęcia), ale w tym przedziale cenowym raczej ciężko liczyć na super szybkie zdjęcia , między 2 a 3 może jednak uda się znaleźć jeśli w ogóle potrzebujesz robić w ten sposób zdjęcia

Powodzenia w wybieraniu myślę, że warto przyjrzeć się aparatom Fujifilm, często w segmencie zoomów osiągają dobre oceny, szczególnie w jakości zdjęć.

---------- Dopisano o 14:32 ---------- Poprzedni post napisano o 14:20 ----------

bardzo fajna strona o fotografii, poradniki itp. http://www.szerokikadr.pl/poradnik/
__________________
lula_by jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:38.