badania na poziom hormonów.. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-19, 17:10   #1
paolyn
Rozeznanie
 
Avatar paolyn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 911

badania na poziom hormonów..


Hej Dziewczyny! ostatnio sporo czytam na temat tabletek anty. Biorę Novynette od marca, jednak niepokoi mnie pewna sprawa. pani gin nie zrobila mi badan na poziom hormonow (od niedawna w ogole wiem, ze istnieja i ze powinno sie je robic przed dobraniem tabletek..) - mialam cytologię, wywiad i badanie piersi. nie wiem czy to nie za mało. jak bylo u was? czy sądzicie, ze te badania są konieczne? teraz mam obawy, ze mam zle dobrane tabletki...

---------- Dopisano o 18:10 ---------- Poprzedni post napisano o 17:40 ----------

bylabym wdzieczna, gdyby wypowiedzial sie tez pan doktor
__________________
więcej w wiary w siebie!

50 kg
75B -> 65E/F
paolyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 17:25   #2
JellyJumper
Zadomowienie
 
Avatar JellyJumper
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 372
Dot.: badania na poziom hormonów..

Skoro nie odczuwasz skutków ubocznych, to zapewne tabletki sa odpowiednie.

Ja również nie miałam robionych badań na poziom hormonów, a wydaje mi sie że one nie należą do najtańszych
__________________
ODCHUDZAM SIĘ

Waga:67kg--> 63 kg-->60
Udo: 55 cm-->52
Łydka: 34cm
Biodra: 96cm-->94
Talia: 68cm-->66

ZAPUSZCZAM WŁOSY

21.11 Jest: 33 cm

JellyJumper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 17:43   #3
paolyn
Rozeznanie
 
Avatar paolyn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 911
Dot.: badania na poziom hormonów..

hmm, o jakie dokladnie skutki Ci chodzi? plamien nie mam, bolu podbrzusza tez nie.. jakie bierzesz tabletki?
__________________
więcej w wiary w siebie!

50 kg
75B -> 65E/F
paolyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 20:21   #4
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: badania na poziom hormonów..

Cytat:
Napisane przez paolyn Pokaż wiadomość
Hej Dziewczyny! ostatnio sporo czytam na temat tabletek anty. Biorę Novynette od marca, jednak niepokoi mnie pewna sprawa. pani gin nie zrobila mi badan na poziom hormonow (od niedawna w ogole wiem, ze istnieja i ze powinno sie je robic przed dobraniem tabletek..) - mialam cytologię, wywiad i badanie piersi. nie wiem czy to nie za mało. jak bylo u was? czy sądzicie, ze te badania są konieczne? teraz mam obawy, ze mam zle dobrane tabletki...

---------- Dopisano o 18:10 ---------- Poprzedni post napisano o 17:40 ----------

bylabym wdzieczna, gdyby wypowiedzial sie tez pan doktor
skoro bierzesz tabletki, to i tak już po ptokach, bo tabsy zmieniają obraz hormonalny i robienie badań w trakcie brania hormonów nie ma sensu. Poziom hormonów powinno się badać, żeby przed wypisaniem hormonów sprawdzić czy wszystko w hormonach ok.
Zrób sobie za to koniecznie badania na krzepliwość i próby wątrobowe.
Zapraszam do wyszukiwarki, bo jest sporo wątków o badaniach przed i w trakcie brania anty.
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 18:58   #5
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: badania na poziom hormonów..

Cytat:
Napisane przez paolyn Pokaż wiadomość
Hej Dziewczyny! ostatnio sporo czytam na temat tabletek anty. Biorę Novynette od marca, jednak niepokoi mnie pewna sprawa. pani gin nie zrobila mi badan na poziom hormonow (od niedawna w ogole wiem, ze istnieja i ze powinno sie je robic przed dobraniem tabletek..) - mialam cytologię, wywiad i badanie piersi. nie wiem czy to nie za mało. jak bylo u was? czy sądzicie, ze te badania są konieczne? teraz mam obawy, ze mam zle dobrane tabletki...

---------- Dopisano o 18:10 ---------- Poprzedni post napisano o 17:40 ----------

bylabym wdzieczna, gdyby wypowiedzial sie tez pan doktor
Przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych zasadniczo NIE ROBI SIĘ żadnych badań hormonalnych! Jeśli wskazaniem do zastosowania antykoncepcji jest zapobieżenie poczęciu to dobiera się tabletki głównie na zasadnie braku przeciwwskazań (te są określone! np. guzy wątroby, zakrzepica, migrena z aurą , ciężka depresja) i wywiadu (trądzikowa cera albo tendencja do retencji wody po progestagenach) i preferencji pacjentki (plaster/insert dopochwowy bo nie trzeba pamietac o codziennym braniu hormonów, droższe/tańsze).
Oznaczenia poziomu hormonów robi sie gdy chcemy poznac przyczyne problemu który ma pacjentka. Powinno sie ją rozpoznac przez zapisaniem antykoncepcji. I tak pacjentce z lekkim trądzikiem można wymisac Diane czy Jeanine albo coś z drospirenonem jednak gdy ma ona hirsutyzm należy zrobic badania hormonalne.Przed zapisaniem antykoncepcji należy zbadac piersi i sprawdzic czy nie ma mlekotoku. oczywiście to niewyklucza bezobjawowej hiperprolaktynemi ale przynajmniej pozwala nie zapisywac niepotrzebnie hormonów pacjentkom z hiperprolaktynemią objawową .Antykoncepcja wszystkim podnosi poziom prolaktyny, ale tym,które mają wyjściowo wysoki może rozbujac laktotropy do dalszego przerostu.
W trakcie brania antykoncepcji prolaktynę można zrobic - jej poziom nieznacznie podwyższony, tuż powyżej górnej granicy normy jest dopuszczalny. Jeśli jednak Przekracza wartości referencyjne sporo trzeba zmienic preparat na zawierający jak najmniejszą ilośc estrogenów - najlepiej na krążek. Albo przejśc na progestageny czy też inna forme antykoncepcji.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-24, 16:44   #6
paolyn
Rozeznanie
 
Avatar paolyn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 911
Dot.: badania na poziom hormonów..

czyli tabletki dobiera się na postawie metody prob i błedow?
__________________
więcej w wiary w siebie!

50 kg
75B -> 65E/F
paolyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-28, 19:43   #7
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: badania na poziom hormonów..

Cżęściowo tak. Dobrze zebrany wywiad pozwala dopasowac tabletki do organizmu danej kobiety. Praykładowo jak pacjentka ma migreny to raczej nie powinna dostac antykoncepcji trójfazowej a monofazową. A jak ma trądzik to taką o działaniu antyandrogennym. Jak może miec problemy z ciśnieniem tetniczym to anty z drospirenonem. Nie ma sensu badanie hormonów w celu 'dobrania' antykoncepcji bo po podaniu hormonalnej antykoncepcji przysadka zostaje zablokowana i prawie przestaje wydzielac gonadotropiny, a tym samym ustaje czynnośc hormonalna jajnika. Tym samym przechodzi sie na 'sztuczne' hormony które są produkowane w kilku podstawowych dawkach - takich które blokuja przysadke aby zadziałac antykoncepcyjnie. Oczywiście androgeny są wydzielane nie tylko przez jajnik, ale i nadnercza wiec samo zablokowanie czynności gonad nie wystarczy do wyleczenia trądziku. Dlatego dla pacjentek z tym problemem wskazane jest podawanie preparatów antykoncepcyjnych o działaniu (ogólnym) antyandrogennym. Byc może miałoby jakiś sens badanie androgenów nadnerczowych ale 1) nie wiadomo czy to one czy te jajnikowe wpływają na wystepowanie objawów 2) wybór antykoncepcji jest taki sam bo preparatów jest niewiele więc badanie nie zmienia postepowania.
Wydaje mi sie,że podczas stosowania antykoncepcji horminalnej można sobie zbadac androgeny i ich wynik bedzie miarą czynności kory nadnerczy.
Natomiast w przypadku nasilonych objawów androgenizacji robi sie diagnostykę hormonalną dla samej diagnostyki - nie dla doboru antykoncepcji; jak już wcześniej napisałam.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:05.