A czy można TAK ;>???? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-12-10, 22:18   #1
zapalka
Zadomowienie
 
Avatar zapalka
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Koło
Wiadomości: 1 027
GG do zapalka

A czy można TAK ;>????


Chciałabym, aby te wszystkie świąteczne słodkości były choć trochę mniej grzeszne i zdrowsze. Czy w związku z tym mogę w każdym przepisie na ciasto zwykłą mąkę zastąpić razową/z pełnego przemiału/żytnią/graham? A czy cukier mogę zastąpić fruktozą? Jeśli tak, to jak się przelicza ilość?
Z góry dzięki, pozdorwienia i smaczengo !
Ola ;-)
__________________
Ten more reasons that I need somebody new, just like Fru!
zapalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-11, 14:41   #2
trojka
Zakorzenienie
 
Avatar trojka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 3 247
Dot.: A czy można TAK ;>????

myślę, że lepiej nie ryzykować, albo zrobić próbę przed świętami z tych zamienników
choć nie wyobrażam sobie jakoś makowca czy też piernika na mące razowej
__________________
Kobiety szanujcie prywatność swoich partnerów!

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.

Edytowane przez trojka
Czas edycji: 2010-12-11 o 14:45
trojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-11, 15:30   #3
kiciakasia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto Ogrodów
Wiadomości: 3 195
Dot.: A czy można TAK ;>????

na razowej nie wyrosnie, jest ciezka.
mozesz pomieszac, ale nie gwarantuje.albo make tortowa z otrebami? ale tez ryzyko
__________________
smocza mama
kiciakasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-11, 16:22   #4
zapalka
Zadomowienie
 
Avatar zapalka
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Koło
Wiadomości: 1 027
GG do zapalka
Dot.: A czy można TAK ;>????

Czyli mówicie, że z tą mąką raczej nie?
Ja palnuję upiec sernik wiedeński (tak, tu razowa mąka rzeczywiście może być zbyt cięzka), makowiec i ciasto marchewkowe albo brownie.
Może4 właśnie do tego marchewkowego albo do brownie te "zdrowe" mąki by się nadały ;>?
A co z tą fruktozą ;P?
__________________
Ten more reasons that I need somebody new, just like Fru!
zapalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-11, 17:38   #5
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: A czy można TAK ;>????

Po pierwsze nie popadałabym w paranoję, dieta świąteczna nie jest taka zła, je się wtedy wiele różnorodnych składników, na co dzień nasza dieta jest znacznie bardziej monotonna. Raczej staraj się w święta nie objadać, a nie zamieniać składniki aby sprawić, złudzenie większej "zdrowości" jedzenia.

Jeżeli jednak się uprzesz na zmianę to odradzam mąkę razową bo z mojego doświadczenia z pieczenia chleba wyroby na takiej mące szybciej się starzeją, jeżeli już to użyj mąki z pełnego przemiału (lubella taką robi, ja kupowałam w selgrosie, nie wiem jak to jest z dostępnością w innych sklepach).

Co do fruktozy to jak kiedyś piekłam biszkopt dla babci chorej na cukrzycę to był bardziej 'brązowy", raczej zastąpienie cukru buraczanego fruktozą nie powinno wpłynąć negatywnie na efekt pieczenia. Jednak nie do końca jestem przekonana o większej "zdrowotności" tego cukru, na pewno jego zastosowanie ma sens przy osobach chorych na cukrzycę.
Ja do makowca używam jedynie miodu, do innych wypieków możesz też użyć cukru trzcinowego (nie mylić z brązowym który zazwyczaj jest farbowanym cukrem buraczanym), jest zdrowszy gdyż zawiera poza cukrami inne składniki.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-11, 23:47   #6
zapalka
Zadomowienie
 
Avatar zapalka
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Koło
Wiadomości: 1 027
GG do zapalka
Dot.: A czy można TAK ;>????

No właśnie mi nie chodzi o dietę czy o manię zdrowego jedzenia tylko o to właśnie, że mam trochę problemy z insuliną itp
I to prawda, mam zamiar zrobić sobie na Święta "odpust" i to nawet taki zupełnty, ale jeśli można by zmniejszyć szkodliwość pewnych potraw bez większego ubytku na smaku, to dlaczegoby nie ;>?
__________________
Ten more reasons that I need somebody new, just like Fru!
zapalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-12, 15:07   #7
kiciakasia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto Ogrodów
Wiadomości: 3 195
Dot.: A czy można TAK ;>????

w marchewkowym i brownie uzylabym maczki migdalowej.
nie jest tania, ale ciasto dlugo jest wilgotne i takie mniam
__________________
smocza mama
kiciakasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-12-12, 15:52   #8
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: A czy można TAK ;>????

Cytat:
Napisane przez zapalka Pokaż wiadomość
No właśnie mi nie chodzi o dietę czy o manię zdrowego jedzenia tylko o to właśnie, że mam trochę problemy z insuliną itp
I to prawda, mam zamiar zrobić sobie na Święta "odpust" i to nawet taki zupełnty, ale jeśli można by zmniejszyć szkodliwość pewnych potraw bez większego ubytku na smaku, to dlaczegoby nie ;>?
W tej sytuacji fruktoza jak najbardziej. Z zamianą mąki dała bym sobie spokój.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-13, 14:44   #9
AiShinigami
Raczkowanie
 
Avatar AiShinigami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 244
Dot.: A czy można TAK ;>????

ja przeważnie zawsze dla siebie - czasem też dla rodziny - na wszelakie możliwe sposoby'uzdrawiam' i 'dowartościowuję' wszystkie takie słodkie wypieki - także wykorzystuję w nich nagminnie mąkę razową.

Owszem, powstaje z niej wcale nie złe, a nawet - (wedle mego gustu) - pyszne ciasto... lecz i fakt,od tego tradycyjnego, z białej mąki pszennej, sporo się różni - przede wszystkim jest cięższe i przypomina bardziej keksy / słodkie pieczywo. Także i smak danego - z którego mąki akurat się użyje -ziarna jest wyraźniej wyczuwalny. By go 'zagłuszyć', trzeba użyć więc nieco więcej przypraw (np.
kakao, cynamonu, wanilii...), niźli normalnie.

Mąka razowa bardzo ładnie wyrasta na drożdżach - bez problemu wypiekam na nich zdrowszą wersję świątecznego np. piernik i makowca (aczkolwiek tego ostatniego nie sposób raczej uformować w tradycyjnego zwijańca - z doświadczenia już wiem, że doprowadzone do takiej gęstej konsystencji ciasto razowe, po wypieczeniu jest - jeśli brać pod uwagę przeznaczenie- niemiło nazbyt twarde... zatem i stosuję formę makowca japońskiego, albo przekładańca)

Jeśli chodzi o osładzanie takiego zdrowego wypieku - ja osobiście nie używam żadnego cukru w czystej postaci - prócz naturalnego miodu pszczelego... wolę je zastąpić szatkowanym bananem bądź gruszką, ostatecznie słodkim jabłuszkiem - mają mniej kalorii, dodają trochę wartości, sprawiają iż ciasto jest przyjemnie wilgotne (rzeczywiście, jak już moja poprzedniczka wspomniała - wypieki z pełnoziarnictej mąki szybko się starzeją; rozsychają i kruszą przy krojeniu...)
No, i owoce zastępują mi także dodatek czystego tłuszczu - co znów korzystnie skutkuje ubytkiem w kaloryczności...

A w mej skromnej opinii - jako, że wielokrotnie sama piekłam - marchewkowiec, taki z żytniej razowej, jest pyszny!
AiShinigami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-13, 20:42   #10
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: A czy można TAK ;>????

Jeśli chodzi o lepsze wyrastanie mąki razowej (żytniej tak samo) to warto do takiego ciasta dodać trochę soku z cytryny lub trochę innego kwaśnego produktu: kwaśnej śmietany, jogurtu. W smaku jest to niewyczuwale a z mojego doświadczenia w pieczeniu chleba widać że ciasto rośnie o jakieś 10-30% wyższe.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-13, 22:36   #11
evanaeve
Zadomowienie
 
Avatar evanaeve
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 793
GG do evanaeve
Dot.: A czy można TAK ;>????

Cytat:
Napisane przez zapalka Pokaż wiadomość
Chciałabym, aby te wszystkie świąteczne słodkości były choć trochę mniej grzeszne i zdrowsze. Czy w związku z tym mogę w każdym przepisie na ciasto zwykłą mąkę zastąpić razową/z pełnego przemiału/żytnią/graham? A czy cukier mogę zastąpić fruktozą? Jeśli tak, to jak się przelicza ilość?
Z góry dzięki, pozdorwienia i smaczengo !
Ola ;-)
A moze zamiast maki (tam gdzie nie uzywasz drozdzy czy proszku do pieczenia) uzyj zmielonych migdalow albo orzechow
__________________




Życie takie ma klimaty, że co dobre to na raty
Jacek Kaczmarski
evanaeve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-12-16, 14:50   #12
cetrizini
Raczkowanie
 
Avatar cetrizini
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 368
Dot.: A czy można TAK ;>????

ja z powodzeniem zastępuję jakoś tak 1/3 mąki pszennej tą z pełnego przemiału. Są, może nie jest to idealne rozwiązanie bo chciałabym jeść produkty tylko pełnoziarniste ale tłumaczę sobie że lepiej 1/3 niż nic
cetrizini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-24, 00:16   #13
missoni
Raczkowanie
 
Avatar missoni
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 198
Dot.: A czy można TAK ;>????

Do brownie zamiast mąki można użyć zmielonych na pył orzechów. Znalazłam ten przepis na stronie Nigelli i wyszedł przepysznie.
__________________
blame it upon a rush of blood to the head.
missoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:17.