Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-09, 08:48   #1
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105

Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...


Bardzo proszę o poradę. Co mogą oznaczać takie wyniki?
NEU%-Neutrocyty 27,6%
LYM% - limfocyty 58,8 %

NEU#- neutrocyty 1,47 tys/Îźl
LYM# - limfocyty 3,12 tys/Îźl
MON#- monocyty 0,59 tys/Îźl

ROZMAZ MANUALNY -
Pałeczkowate 0
Neutrocyty 28 %
Limfocyty 59 %
Monocyty 11 %

I cholesterol:
Cholesterol całkowity 269
Cholesterol HDL 34 mg/dl 40 L
Trójglicerydy 156 mg/dl 150,00 H
Cholesterol LDL 204 mg/dl


Poza podkreślonymi, wszystko w morfologii jest w normie. Bilirubina, AST i ALT też, CRP w normie. Wyniki należą do mojego chłopaka, 28 lat, szczupły, zdrowo się odżywiający. Skąd te nieprawidłowości?
Był już u lekarki, ale ja jej jakoś nie ufam -wiedziała, że chorował w lutym (dwa antybiotyki) ale tylko zrobiła wielkie oczy, że to niemożliwe, bo już do tego czasu powinno być wszystko w normie.

Niby zleciła inne badania (głównie na tarczycę, usg, przeciwciała tpo i tg), wapń całkowity, fosfatazę alkaliczną i ldh. Ale wszystko ma zrobić za 3 tygodnie razem z powtórną morfologią z rozmazem. I tutaj trochę nie rozumiem dlaczego. Tzn. wiem, że trzeba powtórzyć morfologię, ale nie rozumiem, dlaczego nie można by zrobić już teraz jakiś badań, np. na tarczycę.
Bardzo się martwimy i te 3tygodnie niepewności to jak wieczność. Wiem, że niski poziom neutrocytów jest groźny i może świadczyć o poważnych infekcjach wirusowych (np. wzw), bakteryjnych, grzybicach, pasożytach... Nie mówiąc już o takich chorobach jak białaczka.

Na cholesterol kazała brać lipiforma plus, ograniczyć tłuste jedzenie i kazała powtórzyć lipidogram za 2 miesiące... Ale przecież tak wysoki cholesterol chyba może być związany z chorobami tarczycy więc czy to ma sens? U młodej osoby, która nie je tłustych mięs, słodyczy (z tłustych rzeczy to on je głównie ser żółty, trochę masła i tyle)? Wydaje mi się, że to niemożliwe, żeby ten cholesterol był tak wysoki od tego, co on je na co dzień. A jak weźmie leki to przecież poziom spadnie, a tu nawet nie znamy przyczyny, dlaczego on w ogóle jest tak wysoki.

Co to może być? Na co zwrócić uwagę? Upomnieć się o jeszcze jakieś badania? Pójśc do innego lekarza? Co radzicie?

A dodam jeszcze, że mój chłopak twierdzi, że czuje się dobrze, ostatnio ma tylko lekki katar.
Nie boli go brzuch, głowa. Twierdzi, że nie jest osłabiony ani ospały. Sama już nie wiem co myśleć.

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-09 o 08:51
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 12:23   #2
201605090949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 491
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Lepiej robić wszystkie badania w jednym dniu i w jednym laboratorium dla wiarygodności wyników. A podniesiony poziom limfocytów i neutrofilów może mieć naprawdę wiele przyczyn. Jeśli to wynik infekcji to za te 3 tygodnie już powinny wrócić do normy, jeśli nie wrócą to może to oznaczać jakąś przewlekłą infekcję, stan zapalny, nowotworzenie i masę innych, dlatego zamiast panikować i czytać po necie lepiej poczekać do kolejnych, pełniejszych badań. Warto jeszcze sprawdzić czy ma powiększone węzły chłonne w pachwinach, pod pachami, na szyi, nad obojczykami.
201605090949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 13:31   #3
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez ZaleszczotekKsiazkowy Pokaż wiadomość
Lepiej robić wszystkie badania w jednym dniu i w jednym laboratorium dla wiarygodności wyników. A podniesiony poziom limfocytów i neutrofilów może mieć naprawdę wiele przyczyn. Jeśli to wynik infekcji to za te 3 tygodnie już powinny wrócić do normy, jeśli nie wrócą to może to oznaczać jakąś przewlekłą infekcję, stan zapalny, nowotworzenie i masę innych, dlatego zamiast panikować i czytać po necie lepiej poczekać do kolejnych, pełniejszych badań. Warto jeszcze sprawdzić czy ma powiększone węzły chłonne w pachwinach, pod pachami, na szyi, nad obojczykami.
No ale on miał infekcję w lutym, to już grubo ponad 3 tyg i sama lekarka powiedziała, że wyniki dawno powinny być w normie (tak jakby sama się dziwiła, że to nie od infekcji?) Wtedy to było zapalenie zatok i szmery w oskrzelach, najpierw dostał jeden antybiotyk, potem drugi.

Teraz ma ledwie katar i dobre samopoczucie, więc no nie wiem, chyba lepiej byłoby już sprawdzić coś innego np. usg tarczycy (dała skierowanie) albo np. badanie na grzyby i pasożyty już teraz a ponowną morfologię z rozmazem rzeczywiście zrobić za 3 tygodnie?

A jak to dokładnie zbadać? wyczuć, że coś jest powiększone?

---------- Dopisano o 14:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:35 ----------

A dodam jeszcze, że TSH było 3,9 przy normie do 4μIU/ml
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 13:43   #4
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Jeżeli ma katar , musi mieć więcej limfocytów niż neutrocytów bo to infekcja wirusowa , a wtedy limfocyty rosną .
A z badaniami spokojnie można poczekać te trzy tygodnie , bo przez ten czas po pierwsze katar ustąpi i rozmaz wróci do normy , po drugie jeżeli cholesterol nie ma przyczyny tarczycowej to na lekach może spaść , po trzecie lepiej kłuć się raz a nie kilka razy - po co uszkadzać żyły .
A węzłów lepiej sami nie badajcie , niech to zrobi fachowiec .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 13:51   #5
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
Jeżeli ma katar , musi mieć więcej limfocytów niż neutrocytów bo to infekcja wirusowa , a wtedy limfocyty rosną .
A z badaniami spokojnie można poczekać te trzy tygodnie , bo przez ten czas po pierwsze katar ustąpi i rozmaz wróci do normy , po drugie jeżeli cholesterol nie ma przyczyny tarczycowej to na lekach może spaść , po trzecie lepiej kłuć się raz a nie kilka razy - po co uszkadzać żyły .
A węzłów lepiej sami nie badajcie , niech to zrobi fachowiec .
Dzięki za odpowiedź. No ja właśnie trochę się zdziwiłam, że lekarka nie zaproponowała mu sprawdzenia tych węzłów. W ogóle nie sprawiała wrażenia zaangażowanej i dociekliwej, stąd ten wątek... tarczycę to on jej "podsunął", dopiero jak powiedział, że w rodzinie były problemy z tarczycą to się obudziła. A tak to "niech Pan nie je sera".

Czy to w ogóle jest możliwe, żeby facet 178, bmi w normie, miał taki cholesterol? Rusza się, gra w piłkę, rower, biega. Siedzimy w domu i się zastanawiamy co tu ograniczyć tłustego :P Jak ja prawię w ogóle nie smażę, masło tylko na kanapki, jajka od czasu do czasu, ser żółty? biały ser?... A tak to głównie warzywa, zupy, chude mięso, jogurty. Z wędlin kabanosy i tyle.
Trochę jestem zbita z tropu, szczerze powiedziawszy.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 13:55   #6
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez natasza91 Pokaż wiadomość
Dzięki za odpowiedź. No ja właśnie trochę się zdziwiłam, że lekarka nie zaproponowała mu sprawdzenia tych węzłów. W ogóle nie sprawiała wrażenia zaangażowanej i dociekliwej, stąd ten wątek... tarczycę to on jej "podsunął", dopiero jak powiedział, że w rodzinie były problemy z tarczycą to się obudziła. A tak to "niech Pan nie je sera".

Czy to w ogóle jest możliwe, żeby facet 178, bmi w normie, miał taki cholesterol? Rusza się, gra w piłkę, rower, biega. Siedzimy w domu i się zastanawiamy co tu ograniczyć tłustego :P Jak ja prawię w ogóle nie smażę, masło tylko na kanapki, jajka od czasu do czasu, ser żółty? biały ser?... A tak to głównie warzywa, zupy, chude mięso, jogurty. Z wędlin kabanosy i tyle.
Trochę jestem zbita z tropu, szczerze powiedziawszy.
możliwe - tarczyca raz , wrodzona hipercholesterolemia dwa . Niech się popyta w rodzinie czy nie było zgonów na serce/chorób serca u stosunkowo młodych ludzi znaczy przed sześćdziesiątką .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 14:05   #7
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
możliwe - tarczyca raz , wrodzona hipercholesterolemia dwa . Niech się popyta w rodzinie czy nie było zgonów na serce/chorób serca u stosunkowo młodych ludzi znaczy przed sześćdziesiątką .
Nie no, tu akurat wiem, że te czynniki mogą powodować tak wysoki cholesterol u ludzi młodych. Chodzi mi o to czy cholesterol po prostu od złej diety, stylu życia byłby możliwy u młodego człowieka. Wiesz o co mi chodzi, o to czy bez tych "chorobowych" powodów jest możliwy taki wynik :P Jak on naprawdę moim zdaniem normalnie jada, mieszkamy razem więc wiem, jedyne co, to że czasem nieregularnie (przez pracę) ale od tego chyba nie skacze cholesterol aż tak (?)

Co do hipercholesterolemii to w rodzinie ma przypadki miażdżycy i chorób serca (ciocia i dziadek) ale dziadek był z gatunku nie dbających o siebie w ogóle i zmarł po 60tce a ciotka miała zawał w tym roku ale też jest po 60tce więc to chyba się nie kwalifikuje pod młody wiek.

---------- Dopisano o 15:05 ---------- Poprzedni post napisano o 15:00 ----------

A i mam jeszcze do Ciebie pytanie odnośnie tych limfocytów.
W morfologii, wartości bezwzględne są w normie, to w rozmazie ta liczba jest zwiększona:
Leukocyty 5,31 tys/Îźl Norma: 4-10,00
LYM% - limfocyty 58,8 % N: 25-45,00 %
LYM# - limfocyty 3,12 tys/Îźl N: 1,12 4,73
Rozmaz manualny: Limfocyty 59 % N: 25 45,00%

A neutrocyty niskie zarówno tu i tu. Czy to coś oznacza?

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-09 o 14:18
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-09, 14:56   #8
201605090949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 491
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Brał probiotyk po antybiotyku?
201605090949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 14:56   #9
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez natasza91 Pokaż wiadomość
Nie no, tu akurat wiem, że te czynniki mogą powodować tak wysoki cholesterol u ludzi młodych. Chodzi mi o to czy cholesterol po prostu od złej diety, stylu życia byłby możliwy u młodego człowieka. Wiesz o co mi chodzi, o to czy bez tych "chorobowych" powodów jest możliwy taki wynik :P Jak on naprawdę moim zdaniem normalnie jada, mieszkamy razem więc wiem, jedyne co, to że czasem nieregularnie (przez pracę) ale od tego chyba nie skacze cholesterol aż tak (?)

Co do hipercholesterolemii to w rodzinie ma przypadki miażdżycy i chorób serca (ciocia i dziadek) ale dziadek był z gatunku nie dbających o siebie w ogóle i zmarł po 60tce a ciotka miała zawał w tym roku ale też jest po 60tce więc to chyba się nie kwalifikuje pod młody wiek.

---------- Dopisano o 15:05 ---------- Poprzedni post napisano o 15:00 ----------

A i mam jeszcze do Ciebie pytanie odnośnie tych limfocytów.
W morfologii, wartości bezwzględne są w normie, to w rozmazie ta liczba jest zwiększona:
Leukocyty 5,31 tys/Îźl Norma: 4-10,00
LYM% - limfocyty 58,8 % N: 25-45,00 %
LYM# - limfocyty 3,12 tys/Îźl N: 1,12 4,73
Rozmaz manualny: Limfocyty 59 % N: 25 45,00%

A neutrocyty niskie zarówno tu i tu. Czy to coś oznacza?
skoro w rodzinie jest miażdżyca i choroby serca , to jest to zawsze czynnik ryzyka , że coś z tym cholesterolem może być nie tak ze względów genetycznych .
Istotny jest rozmaz manualny bo rozmaz komputerowy to ocena bardzo orientacyjna .Przy łagodnej infekcji wirusowej typu katar całkowita liczba białych krwinek bedzie prawidłowa , ale będzie więcej limfocytów a mniej neutrocytów ze względu na specyfikę zakażenia .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 15:05   #10
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez ZaleszczotekKsiazkowy Pokaż wiadomość
Brał probiotyk po antybiotyku?
Na pewno brał w trakcie przyjmowania lacidofil, zgodnie z zaleceniem lekarza. Czy potem brał jakiś czas, to już sobie ręki nie dam uciąć, wydaje mi się, że nie ale wiem, że kupował sobie sporo naturalnych probiotyków, kefir, maślanka itd.

---------- Dopisano o 16:05 ---------- Poprzedni post napisano o 16:00 ----------

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
skoro w rodzinie jest miażdżyca i choroby serca , to jest to zawsze czynnik ryzyka , że coś z tym cholesterolem może być nie tak ze względów genetycznych .
Istotny jest rozmaz manualny bo rozmaz komputerowy to ocena bardzo orientacyjna .Przy łagodnej infekcji wirusowej typu katar całkowita liczba białych krwinek bedzie prawidłowa , ale będzie więcej limfocytów a mniej neutrocytów ze względu na specyfikę zakażenia .
No to tutaj był i komputerowy i manualny. W manualnym wyszło dokładnie tak:

Pałeczkowate 0
Neutrocyty 28 % 50 70,00 L
Eozynocty 2 % 1 5,00 ~
Bazocyty 0 % 0 1,00 ~
Limfocyty 59 % 25 45,00 H
Monocyty 11 % 1 10,00 H

Co do tych wirusów to pewnie ma jakiś wpływ rzeczywiście i powstaje taka dysproporcja. Ale powiedz czy ta liczba neutrofili jednak nie jest zbyt niska? wyniki odebrał tuż przed świętami więc siłą rzeczy najpierw czytaliśmy o wynikach morfologii w internecie, było tam o neutropenii czyli o stanie poniżej 1500/μ. Nie wiem czy się tym martwić czy nie. U niego jest 1,47 tys/μl czyli lekko poniżej tego, ale z kolei norma jest od 2,25 więc to tak jakby duużo za mało.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-10, 07:16   #11
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez natasza91 Pokaż wiadomość

No to tutaj był i komputerowy i manualny. W manualnym wyszło dokładnie tak:

Pałeczkowate 0
Neutrocyty 28 % 50 70,00 L
Eozynocty 2 % 1 5,00 ~
Bazocyty 0 % 0 1,00 ~
Limfocyty 59 % 25 45,00 H
Monocyty 11 % 1 10,00 H

Co do tych wirusów to pewnie ma jakiś wpływ rzeczywiście i powstaje taka dysproporcja. Ale powiedz czy ta liczba neutrofili jednak nie jest zbyt niska? wyniki odebrał tuż przed świętami więc siłą rzeczy najpierw czytaliśmy o wynikach morfologii w internecie, było tam o neutropenii czyli o stanie poniżej 1500/μ. Nie wiem czy się tym martwić czy nie. U niego jest 1,47 tys/μl czyli lekko poniżej tego, ale z kolei norma jest od 2,25 więc to tak jakby duużo za mało.
przy zakażeniu wirusowym jest neutropenia , to norma . W ostrej infekcji wirusowej liczba neutrofili może spadać nawet do 10% . Przy zakażeniach bakteryjnych dla odmiany jest limfocytopenia . Spokojnie i nie czytajcie internetu
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-10, 13:32   #12
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
przy zakażeniu wirusowym jest neutropenia , to norma . W ostrej infekcji wirusowej liczba neutrofili może spadać nawet do 10% . Przy zakażeniach bakteryjnych dla odmiany jest limfocytopenia . Spokojnie i nie czytajcie internetu
Dziękuję Ci bardzo za dokładne wyjaśnienia. Już jesteśmy spokojniejsi, zrobimy badania za te 2-3 tygodnie. Tak to wyszło z tym internetem bo mój chłopak daaawno nie robił badań krwi, ja to mam zawsze wszystko w normie, a że wyniki odebraliśmy tuż przed świętami to trochę się zdenerwowaliśmy. Podchodzę do tego oczywiście tylko jak do źródła informacji/wiedzy, ale staram się to traktować zdrowo-rozsądkowo, słuchać lekarza itd. Po prostu informacje odnośnie tych norm i ich przekroczenia są albo dość ogólnikowe albo na maksa "straszące" i miałam kilka pytań. Lekarka zresztą nie rozwiała niepewności mojego chłopaka, nic mu nie wyjaśniła. O hipercholesterolemii chyba nie słyszała, bo nawet nie pytała o choroby w rodzinie :P

A co z tym cholesterolem? Co w diecie najbardziej ograniczyć albo zamienić? Nabiał? Nie jeść w ogóle? Jeść mniej? Tak jak już pisałam staramy się raczej zdrowo odżywiać, więc nie wiem co zmienić ;D Będzie jadł też tą lipiformę ale zupełnie nie wiem jak tu teraz ustawić tą dietę, żeby za te 3 miesiące sprawdzić cholesterol.

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-10 o 13:34
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-10, 18:28   #13
201605090949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 491
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Dla obniżenia cholesterolu niech spożywa więcej błonnika przede wszystkim oraz tran. Poza tym jak ma nadmiar cholesterolu to warto zrobić badanie na homocysteinę.
201605090949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 08:32   #14
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Hej piszę do Was raz jeszcze bo w tym tygodniu chyba powtórzymy te badania, od tamtych minęło ponad dwa tygodnie itd.

Ale trochę się martwię bo on ciągle ma ten katar. Nie jakiś dramatyczny, ale trochę mówi przez nos i pociąga nosem, trochę też odchrząkuje. No i się zastanawiam, powtarzać te badania? Katar mu nie przeszedł przez ostatni tydzień, zresztą co tu na taki lekki katar robić? Witamina C :P

Gorączki nie ma, twierdzi, że dobrze się czuje. I że ten katar to może być alergiczny. Jak myślicie? Czy to może mieć wpływ na badania?
No i jeżeli znowu te neutrocyty wyjdą obniżone, to o co spytać lekarza? O co się upomnieć?

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-20 o 08:35
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 10:59   #15
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

możecie odczekać jeszcze tydzień ; jak katar nie przejdzie , powiedzieć , że badania były robione z katarem . I nie przejmuj się obniżeniem neutrocytów .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 11:40   #16
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

ale tak całkiem się nie przejmować?
wiem "internet to zło" ale no jednak bądź co bądź na większości stron piszą, że obniżenie neutrofili to dość poważna rzecz, wymagająca sprawdzenia lub konsultacji z hematologiem. Tym bardziej, że on jednak nie ma kilkuprocentowego odchylenia tylko:
28 % przy normie od 50% do 75%
i 1,47tys przy normie od 2,25 tys
Sama nie wiem czy poważny niedobór czy nie, lekarka nie wiele na ten temat odpowiedziała, tylko, że od czasu choroby już się powinno unormować.
Znowu się rozpisuję, i wiem, że pisałaś, że nawet przy katarze mogą te neutrocyty spadać, ale z drugiej strony jakie może być źródło takiego ciągłego kataru? Wirus? Bakterie?
U mnie w rodzinie mam np. przykład osoby, która ma ciągle katar i praktycznie zapalenie zatok (a to alergiczne a to wirusowe) i ma morfologię bez żadnych takich odchyleń, dlatego mnie to zastanawia.

Nie mówię, że wariujemy z niepokoju no ale jednak wolelibyśmy wiedzieć z czego to wynika, tym bardziej, że miał te infekcje w zimie, które go w sumie przetrzymały prawie miesiąc w domu. Nie wiem może to jakaś obniżona odporność? Miewał też wtedy obniżoną temperaturę parę razy 35 i coś, 36.4, 36.5 (już nie pamietam dokładnie)

W tamtym roku też ugryzł go kleszcz ale z tego co obserwowaliśmy potem to nie było rumienia.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 09:57   #17
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez natasza91 Pokaż wiadomość
ale tak całkiem się nie przejmować?
wiem "internet to zło" ale no jednak bądź co bądź na większości stron piszą, że obniżenie neutrofili to dość poważna rzecz, wymagająca sprawdzenia lub konsultacji z hematologiem. Tym bardziej, że on jednak nie ma kilkuprocentowego odchylenia tylko:
28 % przy normie od 50% do 75%
i 1,47tys przy normie od 2,25 tys
Sama nie wiem czy poważny niedobór czy nie, lekarka nie wiele na ten temat odpowiedziała, tylko, że od czasu choroby już się powinno unormować.
Znowu się rozpisuję, i wiem, że pisałaś, że nawet przy katarze mogą te neutrocyty spadać, ale z drugiej strony jakie może być źródło takiego ciągłego kataru? Wirus? Bakterie?
U mnie w rodzinie mam np. przykład osoby, która ma ciągle katar i praktycznie zapalenie zatok (a to alergiczne a to wirusowe) i ma morfologię bez żadnych takich odchyleń, dlatego mnie to zastanawia.

Nie mówię, że wariujemy z niepokoju no ale jednak wolelibyśmy wiedzieć z czego to wynika, tym bardziej, że miał te infekcje w zimie, które go w sumie przetrzymały prawie miesiąc w domu. Nie wiem może to jakaś obniżona odporność? Miewał też wtedy obniżoną temperaturę parę razy 35 i coś, 36.4, 36.5 (już nie pamietam dokładnie)

W tamtym roku też ugryzł go kleszcz ale z tego co obserwowaliśmy potem to nie było rumienia.
pamiętaj , że leczy się pacjenta nie wynik badania . Jeżeli w klika tygodni po ustapieniu kataru nadal będzie przewaga limfocytów - wtedy ewentualnie będzie można rozważyć konsultację hematologiczną , ale dopiero wtedy .
Temperaturę miał prawidłowa - dobowe wahania są od 35 z kreskami o świcie do 37 po południu .
Przyczyną przewlekłego kataru może też być alergia , częste chodzenie na basen , praca w klimatyzowanych pomieszczeniach , skrzywiona przegroda nosa , częsty kontakt z osobami chorymi , dużo rzeczy . A co do innych wyników morfologii u innej osoby z katarem - to jest inna osoba , ma inny organizm , reaguje inaczej . Dlatego każdy choruje inaczej , nie ma się co porównywać ze znajomymi . Cierpliwości i nie panikujcie . I masz rację , internet to zło , niedobór neutrofili to poważna rzecz ale w określonych okolicznościach i przy określonych objawach , których nie macie
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 11:50   #18
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Jeszcze raz dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
No to on pracuje w klimatyzowanym biurze i ma krzywą przegrodę (wyszło na prześwietleniu zatok jak miał to zapalenie).
Badania jednak prawdopodobnie zrobi w tym tygodniu bo ma wolny jeden dzień i akurat czas, żeby zrobić te badania z krwi i usg tarczycy a potem ma taki grafik, że może być kiepsko ze znalezieniem na to czasu.

Czyli te neutrofile rzeczywiście mogą być takie niskie od tego kataru? A jeżeli one będą np. dalej spadać to co? To chyba ma zły wpływ na odporność, czy nie trzeba na to uważać?

i jeszcze mam do Ciebie jedno pytanie:
a co z tymi właśnie zakażeniami wszelkiego rodzaju? grzyby/pasożyty, bakterie/wirusy. Czy zakażenie jakimś czynnikiem może mieć taki wpływ na badanie i poziom neutrocytów? Mój chłopak nie skarży się na nic konkretnego, ale tyle się słyszy o chorobach ze zwyczajnymi objawami na które się nie zwraca uwagi, że trochę się zastanawiam czy tego właśnie nie sprawdzić.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 13:37   #19
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

No więc właśnie skoro nie skarży sie na nic , to się nie przejmujcie - jak ma przegrodę krzywą , będzie łatwo łapał katary zwłaszcza w klimatyzacji i limfocytów wiecznie może być więcej . Istotna jest ogólna liczba białych krwinek , ich proporcje zależą od okoliczności , a ogólna jest prawidłowa .
Co do strasznych chorób - nie czytajcie internetu nawracające katary wirusowe zawsze będą dawały przewagę limfocytów , więc spokojnie . Posiadanie grzyba albo pasożyta w zatokach to wybitna rzadkość a przy bakteryjnym zakażeniu jest przewaga neutrofili , z reguły gorączka i zawsze ropa .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-22, 13:49   #20
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
No więc właśnie skoro nie skarży sie na nic , to się nie przejmujcie - jak ma przegrodę krzywą , będzie łatwo łapał katary zwłaszcza w klimatyzacji i limfocytów wiecznie może być więcej . Istotna jest ogólna liczba białych krwinek , ich proporcje zależą od okoliczności , a ogólna jest prawidłowa .
Co do strasznych chorób - nie czytajcie internetu nawracające katary wirusowe zawsze będą dawały przewagę limfocytów , więc spokojnie . Posiadanie grzyba albo pasożyta w zatokach to wybitna rzadkość a przy bakteryjnym zakażeniu jest przewaga neutrofili , z reguły gorączka i zawsze ropa .
Hej właśnie mamy część wyników, bo tych tarczycowych jeszcze nie ma, ale sprawa wygląda teraz tak (chyba gorzej):

Leukocyty 3,17 tys/Îźl N:4-10,00 L
PCT-płytkokryt 0,19 % N:0,2-0,50 L

NEU#- neutrocyty 1,01 tys/Îźl 2,25 - 7,35 (było 1,47)
LYM# - limfocyty 1,82 tys/Îźl 1 -12 4,73 (było 3,12)

ROZMAZ MANUALNY:
Pałeczkowate 0
Neutrocyty 32 % 50 70,00 L
Eozynocty 2 % 1 5,00 ~
Bazocyty 0 % 0 1,00 ~
Limfocyty 57 % 25 45,00 H
Monocyty 9 % 1 10,00 ~

Fosfataza zasadowa
69 U/l N: 38 126,00 ~

Wapn całkowity
Wynik w surowicy 2,2 mmol/l N:2,1 2,55 ~

Dehydrogenaza mleczanowa LDH
LDH 525 U/l N: 313 618,00


OB:
Wynik badania 18 mm/h N: 0- 10,00 H

I co teraz? Wizytę umówiliśmy od razu na piątek. Chyba kiepska ta morfologia ;/

---------- Dopisano o 14:49 ---------- Poprzedni post napisano o 14:46 ----------

Reszta jest w normie, w porównaniu z poprzednim badaniem spadła też liczba płytek (do 166) chociaż to jest jeszcze w normie, norma od 150, ale było 242 więc może to ma jakieś znaczenie.

dałam też wyniki tych "specyficznych" badań - ldh i fosfatazy (ale te są w normie)

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-22 o 13:56
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 14:21   #21
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Norma hematologiczna leukocytów jest od 3000 , więc jest w porządku , w wielu laboratoriach jeszcze mają normę od 4000 .
Istotny jest tylko rozmaz ręczny , w rozmazie ręcznym neutrofile rosną , limfocyty spadają czyli sytuacja wraca do normy , OB może być , żeby było podwyższone wystarczy dziura w zębie albo solidny pryszcz , to bardzo niespecyficzny wskaźnik stanu zapalnego . Zresztą też różnie norma jest przyjmowana , zależnie od wieku nawet . Liczbą płytek się nie przejmuj , póki jest w normie . Po infekcji wirusowej mogą spadać , tak samo mogą być niższe , jeżeli przed pobraniem krwi dana osoba się solidnie nawodniła .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 14:26   #22
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
Norma hematologiczna leukocytów jest od 3000 , więc jest w porządku , w wielu laboratoriach jeszcze mają normę od 4000 .
Istotny jest tylko rozmaz ręczny , w rozmazie ręcznym neutrofile rosną , limfocyty spadają czyli sytuacja wraca do normy , OB może być , żeby było podwyższone wystarczy dziura w zębie albo solidny pryszcz , to bardzo niespecyficzny wskaźnik stanu zapalnego . Zresztą też różnie norma jest przyjmowana , zależnie od wieku nawet . Liczbą płytek się nie przejmuj , póki jest w normie . Po infekcji wirusowej mogą spadać , tak samo mogą być niższe , jeżeli przed pobraniem krwi dana osoba się solidnie nawodniła .
UF. Dzięki za odpowiedź. A czy na wyniki może mieć wpływ to, że on mało pije? Akurat wczoraj wiele nie pił bo był cały dzień w pracy, na pewno mniej niż te 1,5-2 litry wody.

A co do tych neutrocytów, to wzrasta tylko procentowo, nie powinno być tak, że wzrasta też ta liczba ogólna, wyrażana w tysiącach??

Jest też już tarczyca:

Przeciwciała anty-TG
anty-TG 1,67 IU/ml 0 4,11 ~
Przeciwciała anty-TPO
anty-TPO 0,46 IU/ml 0 5,61

Wychodzi chyba na to, że ten cholesterol nie jest związany z tarczycą...
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 15:07   #23
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Tarczycę pokażcie lekarzowi razem z resztą , jak będzie miał całość obrazu wtedy coś może powiedzieć . Co do picia - różnie bywa , niektórzy piją mało i wszystko jest ok , u innych nie jest , sprawa dość indywidualna .

Co do białych krwinek - w wypadku powrotu do zdrowia po infekcji , kiedy ich ogólna ilość była w normie , następuje tylko zmiana składu procentowego - ogólna ilość pozostaje niezmieniona .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 15:14   #24
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
Co do białych krwinek - w wypadku powrotu do zdrowia po infekcji , kiedy ich ogólna ilość była w normie , następuje tylko zmiana składu procentowego - ogólna ilość pozostaje niezmieniona .

no tak, to rozumiem. ale mój umysł laika nie ogarnia tego, że spadło ogólnie wbc (no ale ok, napisałaś, że norma hematologiczna jest od 3 w górę) więc ogólnie zmniejszyła się cała pula białych krwinek, więc procentowo neutrocyty wzrosły, mimo iż, jest ich mniej niż było te 2-3 tyg temu (czyli 1,01 tys). Ale norma mimo wszystko dalej jest od 2,25 więc technicznie rzecz biorąc jest ich nawet mniej niż wtedy (pojadę tu netem znowu, ale wg dostępnych mi informacji jest to już umiarkowana neutropenia). Czyli one są lepsze mimo, iż są dalej od normy niż były wtedy (1,47)? Bo procentowo jest 37%?

Chodzi mi w tym momencie w sumie tylko o te neutrocyty, bo to mnie najbardziej martwi, chociażby w kwestii odporności itd.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 15:29   #25
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

ważna jest całkowita liczba wbc i rozmaz ręczny , tamto to jest ogólna ocena przez komputer . Jeżeli idzie o odporność , istotna jest przede wszystkim ogólna liczba białych krwinek , ich rozkład procentowy zmienia się zależnie od sytuacji . I należy do tego dodać jeszcze stan ogólny i objawy u badanej osoby - nie leczy się wyniku badania ! jeżeli ktoś ma mało białych krwinek ale nie choruje , nic się z tym nie robi . Nie czytaj internetu !
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 09:03   #26
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
ważna jest całkowita liczba wbc i rozmaz ręczny , tamto to jest ogólna ocena przez komputer . Jeżeli idzie o odporność , istotna jest przede wszystkim ogólna liczba białych krwinek , ich rozkład procentowy zmienia się zależnie od sytuacji . I należy do tego dodać jeszcze stan ogólny i objawy u badanej osoby - nie leczy się wyniku badania ! jeżeli ktoś ma mało białych krwinek ale nie choruje , nic się z tym nie robi . Nie czytaj internetu !
Dzięki, teraz już rozumiem
no nic, w piątek idzie do lekarza, jak lekarka coś ciekawego powie to pewnie będę pisać co i jak. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Powiedz mi tylko (przypomniałam sobie): poprosić o zbadanie węzłów chłonnych?
Szyjne ma w porządku, niepowiększone (wyszło na usg tarczycy), ale przecież jeszcze są inne np. na brzuchu itd.

Edytowane przez natasza91
Czas edycji: 2015-04-23 o 09:05
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 11:41   #27
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Jak będzie potrzeba , lekarz zbada sam
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-24, 18:56   #28
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Hej, lekarka w sumie nie powiedziała nic konkretnego, powiedziała, że to może być nic groźnego, ale długo tam siedział, osłuchała go, wypytała o wszystko. Sama z siebie dała skierowanie na rtg klatki i brzucha, skierowanie do hematologa i badania na: hbv, cmv, ebv i na wzw c.

Trzeba będzie sprawdzić.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-05, 11:56   #29
natasza91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 105
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

Już część badań i wyników za nami. W badaniach wyszło EBV (przebyta choroba i wysoka awidność wirusa), podwyższone igA całkowite (5,6, norma do 4.0). RTG czysto i przeciwciała na wzw b i c też. Jeszcze tylko usg brzucha no i wizyta u tego hematologa.

Ale jeżeli ma wirusa EBV to on chyba może tak wpływać na poziom leukocytów i neutrocytów...
Katar dalej jest i ostatnio wyskoczyło mu kilka aft.
natasza91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-09, 21:57   #30
Zadomowienie
Raczkowanie
 
Avatar Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 124
Dot.: Proszę o pomoc w interpretacji badań - neutrocyty, cholesterol...

A co wyszło z cholesterolem? zrobiłam niedawno wyniki i mam podobne, przy czym HDL i trojglicerydy w normie. Też nie wiem skąd takie cuda u mnie, bo odzywiam się zdrowo...
Zadomowienie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-05-09 22:57:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:30.