Pierwsza pigułka a drugi okres - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-24, 00:54   #1
muciaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4

Pierwsza pigułka a drugi okres


Witam.
Mam pewien problem albo nawet kilka.

Przeczytałam do tej pory dosć dużo wątku nt. pigułek i już "wiele" o nich wiem. Nie tylko z forum ( szkoła/ matura z biologii/ internet... ) jednak mam jeszcze kilka wątpliwości na które nie znalzłam odpowiedzi w innych ( polecanych przez modaratorów i samodzielnie wyszukanych) tematach.

Tak więc : byłam pierwszy raz u lekarza, zostały mi przepisane tabletki novynette. Zacznę je brac za jakiś tydzień czyli pierwszego dnia okres ( znaczy się krwawienia). Będę je sobie brac 21, zrobi 7dniową przerwe, moga wystapic skutki uboczne - do tej pory wszystko jasne. Ale...

1) Biorę 1 tabletkę pierwszego dnia okresu, biorę te tabletki przez cały okres i później ( przez 21 dni w sumie)... no i tak robię przerwe 7 dniowa - pytanie brzmi kiedy dostanę kolejny okres ?!? Bo wg. wyliczeń wychodzi tak : mam okres 5dniowy zawyczaj wiec 21-5 = 16, okres w przerwie dostaje sie mniej wiecej ( biore dane statyczne bo wlasnych jeszcze nie mam) 2/3 dni wiec 16+3 = 19.. czyli co dostanę kolejny okres po 19 dniach ?!? To tak wychodzi za pierwszym razem czy może jednka ten okres nie wypada tak typowo jak po dłuższym braniu tabletek ? Jak z tym konkretnym okresem było u was ?

2) Załóżmy, że biorę tabletki i uprawiam seks dajmy na to 10dnia.. 11 dnia jednak zapominam o tabletce / choruje i wymituje po mniej niz 4 godzinach od jej przyjecia ( czyli ogolnie trzeba sie dodatkowo zabezpieczac) - pytanie brzmi czy jestem zabezpieczona tak jakby wstecz ?!? No bo 11 dnia już nic z tym nie zrobie a raczej aż tak przeyszłosci nie przewiduje. Pleminiki przecież mogą w pochwie przetrwać dłużej i nie wiem dokładnie czy jest to możliwe w trakcie przyjmowania taboletek . Wiem, że działa także na śluz ale czy to wystarczy na "przyszłość" czyli nie przepuszcza plemników cały czas czy może "uaktywnia" sie tylko w czasie stosunku ? Proszę o wyjaśnienie.


Mam nadzieję, że nic nie dubluję. Przepraszam z góry za sensownosć postów ale troche zestresowana jestem i chciałabym wiedzieć jak najwięcej żeby miec wszystkie wątpliwości z głowy. Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

---------
żeby nie było problemów z moderatorami itp. to od razu zaznaczam, że mam tutaj inne konto ale nie chciała tych pytań z niego zadawać.
muciaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-24, 02:04   #2
QsQs
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 820
Dot.: Pierwsza pigułka a drugi okres

Hmm spróbuje odpowiedzieć:

*pigułkę bierzesz pierwszego dnia okresu. Moze on sie wydłużyć lub skrócić, nie przejmuj sie tylko bierz kolejne 21 tabletek. W 7 dniowej przerwie wystąpi krwawienie z odstawienia. Moze to nastąpić każdego dnia przerwy (może sie też zdarzyć, ze nie będzie go w ogóle). Niezależnie od tego czy krwawienie nadal trwa czy sie skończyło czy go nie było to 8 dnia (po 7 dniach przerwy) rozpoczynasz nowy blister. Te wszystkie wyliczenia przy tabletkach nie maja sensu. Kazde kolejne krwawienie z odstawienia będzie pojawiać sie w przerwie. Którego dnia? Nie wiem, sama musisz zaobserwować...u każdej jest inaczej

*jeśli zwymiotujesz zanim tabletka sie wchłonie (czyli przed 4 godzinami od połknięcia jej) to bierzesz następną tabletke bo tamta zwrócona nie ma mocy antykoncepcyjnej.

Co w tych pytaniach takiego strasznego, że boisz sie pisać ze swojego stałego konta?
QsQs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-24, 08:53   #3
muciaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4
Dot.: Pierwsza pigułka a drugi okres

w pytaniach nie ma nic strasznego bo nie o nie chodzi - ot nie słyszał ktoś, że niektórzy chodzą do lekarza tak żeby nikt nie wiedziała ( zwłaszcza z rodziny).


to wszystko o czym napisałaś wiem i napisałam to w swoim poście. Chodzi mi tylko o to czy ten pierwszy okres wypadnie mi tak szybko po tym drugim ( czyli dkladnie w przerwie) czy może zazwyczaj ten pierwszy wypada bardziej "normalnie" bo np. nie zdarzył się jeszcze unormować przy tabletkach...


a drugie pytanie : to o czym napisałaś także wiem... chce wiedziec czy jest mozliwosc zajscia w ciaze za ten poprzedni raz a nie naprzyszlosc.

prosze o odpowiedzi na pytania ktore zadaje bo tylko to mnie interesuje i nie prosze o wiecej odpowiedzi nie na pytania.
muciaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-24, 11:46   #4
QsQs
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 820
Dot.: Pierwsza pigułka a drugi okres

Ten pierwszy "okres" powinien zacząć sie dokładnie w przerwie. Nie wypada bardziej 'normalnie'. Od 1 blistra tabletki Ci to unormują.

jeśli nie weźmiesz dodatkowej tabletki to jest możliwość zajścia w ciąże za poprzedni raz.
QsQs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-24, 18:59   #5
Nathaliaczek
Raczkowanie
 
Avatar Nathaliaczek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 494
Dot.: Pierwsza pigułka a drugi okres

Cykl po wzięciu pierwszej tabletki będzie nieco krótszy i będzie trwał około 25 dni. U mnie krwawienie występuje zawsze na trzeci dzień po wzięciu ostatniej tabletki z opakowania. A więc masz początek cyklu i pierwsza tabletka, czyli cykl trwa 21 dni kiedy bierzesz te tabletki plus około trzech - czterech dni do krwawienia. Pierwszy dzień krwawienia z odstawienia to już się liczy do nowego cyklu, który będzie trwał około 28 dni (u mnie akurat tak jest, bo krwawienia po zakończeniu opakowania mam zawsze w ten sam dzień).
Jeśli tabletka z takich czy innych względów nie zostanie wchłonięta do krwioobiegu, to musisz wziąć dodatkową tabletkę. Gdyż niewzięcie jednej tabletki natychmiast obniża płodność, a jeśli plemniki przeżyją, to możesz zajść w ciążę. Tyle teorii.
Trzeba też uważać na interakcje z innymi lekami, typu tetracykliny lub wyciąg z dziurawca.
Nathaliaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:07.