Studia - przyszłościowa filologia obca - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-01-02, 15:51   #1
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20

Studia - przyszłościowa filologia obca


Hej W tym roku wybieram się na studia. Mój problem jednak tkwi w tym, że jeszcze nie jestem pewna na co... Biorę pod uwagę takie filologie: sinologia, romanistyka i iberystyka. Nie mam już niestety dużo czasu, więc muszę się decydować... Jak myślicie, która z nich jest najbardziej "przyszłościowa"? A może polecacie jeszcze jakąś inną?
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 17:18   #2
oh Mandy
Zakorzenienie
 
Avatar oh Mandy
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Syreni gród
Wiadomości: 10 256
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez selenqa Pokaż wiadomość
Hej W tym roku wybieram się na studia. Mój problem jednak tkwi w tym, że jeszcze nie jestem pewna na co... Biorę pod uwagę takie filologie: sinologia, romanistyka i iberystyka. Nie mam już niestety dużo czasu, więc muszę się decydować... Jak myślicie, która z nich jest najbardziej "przyszłościowa"? A może polecacie jeszcze jakąś inną?
Dlaczego mówisz, że nie masz dużo czasu, skoro rekrutacje na studia zaczną się dopiero w lipcu, a domyślam się, że na większość uczelni na te kierunki potrzebny jest dobrze zdany język angielski na rozszerzeniu
Którym z tych krajów się interesujesz?
__________________
czasem mniej znaczy więcej, taka szczypta ironii.
oh Mandy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 17:26   #3
Zuzowata
Raczkowanie
 
Avatar Zuzowata
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 44
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Najlepsze są filologie dwujęzyczne język+język. W tej chwili jeżeli chodzi o rynek polski, najbardziej opłacała by się romanistyka, italianistyka. Najwięcej firm w Polsce ma kapitał francuski albo włoski. Do tego zrobić sobie jeszcze coś dodatkowo np. język specjalistyczny, żeby mieć też pojęcie o innych dziedzinach gospodarki. Jeżeli chodzi o iberystykę to głównie hiszpański i portugalski, a tutaj obszar jeżeli chodzi o pracę np. w korporacjach się zawęża. Przyszłościowa może wydawać się sinologia, chociaż teraz to też różnie bywa. Byłam ostatnio na szkoleniu, gdzie szef pewnej korporacji opowiadał o tym, że z chińczykami porozumiewają się po angielsku.
Zuzowata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 19:26   #4
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Z tym, że nie mam już czasu chodziło mi o to, że nie na każdej filologii wymagają, żeby zdawać to samo. Na niektórych tylko rozszerzony ang i polski, na innych dodatkowo inny język obcy - w moim przypadku byłby to niemiecki. musiałabym wówczas zmienić swoją deklarację maturalną, a na to jest czas do lutego...
A interesują mnie Chiny Chociaż Hiszpania też piękny kraj. Dodatkowo uczę się hiszpańskiego. Ale chiński chyba bardziej mnie pociąga

---------- Dopisano o 20:26 ---------- Poprzedni post napisano o 20:24 ----------

Cytat:
Napisane przez Zuzowata Pokaż wiadomość
Najlepsze są filologie dwujęzyczne język+język. W tej chwili jeżeli chodzi o rynek polski, najbardziej opłacała by się romanistyka, italianistyka. Najwięcej firm w Polsce ma kapitał francuski albo włoski. Do tego zrobić sobie jeszcze coś dodatkowo np. język specjalistyczny, żeby mieć też pojęcie o innych dziedzinach gospodarki. Jeżeli chodzi o iberystykę to głównie hiszpański i portugalski, a tutaj obszar jeżeli chodzi o pracę np. w korporacjach się zawęża. Przyszłościowa może wydawać się sinologia, chociaż teraz to też różnie bywa. Byłam ostatnio na szkoleniu, gdzie szef pewnej korporacji opowiadał o tym, że z chińczykami porozumiewają się po angielsku.
hmm, to dobry pomysł, ale trochę obawiam się studiów 2 - języcznych. Nie wiem czy byłabym w stanie ogarnąć 2 języki. O iberystyce myślałam, ale tylko dlatego, że hiszpański już trochę znma, więc wtedy portugalski nie byłby już takim wyzwaniem...
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 20:19   #5
Zirael_91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 58
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Jestem studentką WO UW, chiński to mój drugi język orientalny. Moim zdaniem przyszłość to właśnie Azja, dlatego wybrałam taki kierunek. Sinologia jest dla Ciebie, jeśli masz bardzo dobrą pamięć wzrokową i słuchową, ogromne pokłady cierpliwości i motywację do pracy przez okrągły rok, bo nauka znaków to nie lada wyzwanie. Nie zaszkodzi też słuch muzyczny, który pomaga przy rozpoznawaniu tonów. Dużą zaletą tych kierunków (oczywiście dla osób, które już studiują) jest mała dostępność filologii orientalnych, bo progi są wręcz zaporowe - matura zdana średnio na mniej niż 90% przekreśla szanse na sinologię UW. Ale moim zdaniem warto próbować, bo studia są niebywale ciekawe, a zapotrzebowanie na tłumaczy jest duże i prawdopodobnie będzie rosnąć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Zirael.
Zirael_91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 23:32   #6
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez selenqa Pokaż wiadomość
Z tym, że nie mam już czasu chodziło mi o to, że nie na każdej filologii wymagają, żeby zdawać to samo. Na niektórych tylko rozszerzony ang i polski, na innych dodatkowo inny język obcy - w moim przypadku byłby to niemiecki. musiałabym wówczas zmienić swoją deklarację maturalną, a na to jest czas do lutego...
A interesują mnie Chiny Chociaż Hiszpania też piękny kraj. Dodatkowo uczę się hiszpańskiego. Ale chiński chyba bardziej mnie pociąga

---------- Dopisano o 20:26 ---------- Poprzedni post napisano o 20:24 ----------


hmm, to dobry pomysł, ale trochę obawiam się studiów 2 - języcznych. Nie wiem czy byłabym w stanie ogarnąć 2 języki. O iberystyce myślałam, ale tylko dlatego, że hiszpański już trochę znma, więc wtedy portugalski nie byłby już takim wyzwaniem...
Tak, bo jak znasz polski to czeski to już pikuś. Z doświadczenia studentki 3 roku portugalskiego - uczyć się portugaqlskiego znając trochę hiszpański jest o WIELE trudniej niż odwrotnie - portugalski jest po prostu trudniejszy. Ale to prawda - łatwiej jest komuś, kto zna hiszpański niż nie zna żadnego innego języka romańskiego... tyle, że ogólnie nie jest łatwo uczyć się języka, w którym odmienia się bezokolicznik!
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 18:57   #7
laura_x
Przyczajenie
 
Avatar laura_x
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 25
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Jeżeli już koniecznie musisz iść na studia i ma to być filologia, to przede wszystkim wybierz studia dwujęzyczne.
Co do języków w pracy - obecnie coraz częściej trzeba znać więcej niż dwa języki, zajmowałam się jakiś czas temu rekrutacją do firmy i- pomijając te osoby, które pisały w cv, że znają kilka języków w stopniu zaawansowanym, co okazało się nieprawdą- większość interesujących kandydatów znała minimum dwa języki (to interesowało szefa firmy) - bo to teraz nie problem i trzeba mierzyć wyżej.
laura_x jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-03, 20:29   #8
Darkoz
Zakorzenienie
 
Avatar Darkoz
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 4 785
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Ja bym celowała w rosyjską albo jakąś skandynawską (z tymże niełatwo się dostać).
__________________

Darkoz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 22:58   #9
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Dziękuję za odpowiedzi Czeka mnie ciężki wybór. Ale najbliżej mi chyba do sinologii jednak. Ewentualnie romanistyka i skandynawistyka wydają się też interesujące. Nie wiem jednak, czy to właśnie chiński nie jest najbardziej przyszłościowy (handel z Chinami, wiele chińskich firm w Polsce itp). Stają się też coraz większą potęga gospodarczą. Tym bardziej, że język ten nie wiele ludzi potrafi. Jedyne o co się boję to to, że się nie dostanę...
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-04, 22:40   #10
tamtaglista
Zakorzenienie
 
Avatar tamtaglista
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 6 411
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Jak się nie dostaniesz to są drugie nabory, inne uczelnie, inne kierunki i oczywiście - za rok też można podejść. Zależy jak bardzo będziesz chciała
__________________
Nie odpowiadam za to, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem
blog
tamtaglista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-04, 23:31   #11
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Ja bym wzięła sinologię, ale z tego względu że też interesuję się Chinami
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 16:49   #12
Zirael_91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 58
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez laura_x Pokaż wiadomość
Jeżeli już koniecznie musisz iść na studia i ma to być filologia, to przede wszystkim wybierz studia dwujęzyczne.
Co do języków w pracy - obecnie coraz częściej trzeba znać więcej niż dwa języki, zajmowałam się jakiś czas temu rekrutacją do firmy i- pomijając te osoby, które pisały w cv, że znają kilka języków w stopniu zaawansowanym, co okazało się nieprawdą- większość interesujących kandydatów znała minimum dwa języki (to interesowało szefa firmy) - bo to teraz nie problem i trzeba mierzyć wyżej.
Śmiem stwierdzić, że dla tłumaczy języków niszowych przy rekrutacji d pracy obowiązują nieco inne zasady, bo rzeczywiście angielski, niemiecki, francuski, hiszpański itp. to już standard. Ale już znajomość chociażby chińskiego to dla wielu pracodawców atut nie do przebicia.
Cytat:
Napisane przez selenqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedzi Czeka mnie ciężki wybór. Ale najbliżej mi chyba do sinologii jednak. Ewentualnie romanistyka i skandynawistyka wydają się też interesujące. Nie wiem jednak, czy to właśnie chiński nie jest najbardziej przyszłościowy (handel z Chinami, wiele chińskich firm w Polsce itp). Stają się też coraz większą potęga gospodarczą. Tym bardziej, że język ten nie wiele ludzi potrafi. Jedyne o co się boję to to, że się nie dostanę...
Jeżeli wybierasz sinologię, to powinnaś naprawdę bardzo solidnie przygotować się do matury z angielskiego i polskiego. Ale polecam mieć coś innego w zanadrzu, bo do samego końca nie będziesz wiedziała, czy się dostaniesz - rozszerzony polski jest do tego stopnia loterią, że ciężko cokolwiek zaplanować. Oczywiście nie znaczy to, że się nie da, trzeba mieć tylko trochę szczęścia
Zirael_91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 21:06   #13
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Hmm, zatem wybieram sinologię :P a jako drugi kierunek, na wszelki wypadek, będę składała na romanistykę. Muszę się faktycznie ostro wziąć za angielski i polski. Dodatkowo jeszcze niemiecki zdaję na maturze, bo na UAM-ie będzie potrzebny. Czeka mnie zatem dużo pracy
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 22:08   #14
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

W sumie dobry wybór, ale ja bym jeszcze wzięła pod uwagę dwie rzeczy - 1) czy masz fundusze na wyprawę (nawet niejedną) do Chin? Albo ewentualnie REALNĄ szansę na jakieś stypendium? I to poważne stypendium? Bo nie oszukujmy się, żeby nauczyć się takiego języka 5 lat to za mało... i akurat go nie da się nauczyć dobrze, bez kontaktu z użytkownikami rodzimymi (wiem, żadnego języka nie da się tak nauczyć, ale jednak - jest różnica między uczeniem się takiego hiszpańskiego, a w ogóle nieeuropejskiego języka). Więc jeśli nie masz na horyzoncie ani żadnego sensownego programu stypendialnego ani ewentualnych funduszy, to jednak bym się zastanowiła czy akurat sinoloigia...
2) Jeśli już to proponuję zdecydowanie miasto, w którym znajdziesz nativów. Ja mieszkam tuż obok Chińskiej Ambasady i na pewno w Warszawie widuję wielu Chińczyków... nie wiem ja sprawa wygląda w innych miastach - proponuję to prześledzić i wybrać takie, w którym będziesz miała realną szansę mieć kontakt z żywym językiem.

A tak ogólnie to powodzenia!
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 01:03   #15
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Świetny wybór Pochwal się za parę miesięcy jak wszystko się układa
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 11:24   #16
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez abraxas2871 Pokaż wiadomość
W sumie dobry wybór, ale ja bym jeszcze wzięła pod uwagę dwie rzeczy - 1) czy masz fundusze na wyprawę (nawet niejedną) do Chin? Albo ewentualnie REALNĄ szansę na jakieś stypendium? I to poważne stypendium? Bo nie oszukujmy się, żeby nauczyć się takiego języka 5 lat to za mało... i akurat go nie da się nauczyć dobrze, bez kontaktu z użytkownikami rodzimymi (wiem, żadnego języka nie da się tak nauczyć, ale jednak - jest różnica między uczeniem się takiego hiszpańskiego, a w ogóle nieeuropejskiego języka). Więc jeśli nie masz na horyzoncie ani żadnego sensownego programu stypendialnego ani ewentualnych funduszy, to jednak bym się zastanowiła czy akurat sinoloigia...
2) Jeśli już to proponuję zdecydowanie miasto, w którym znajdziesz nativów. Ja mieszkam tuż obok Chińskiej Ambasady i na pewno w Warszawie widuję wielu Chińczyków... nie wiem ja sprawa wygląda w innych miastach - proponuję to prześledzić i wybrać takie, w którym będziesz miała realną szansę mieć kontakt z żywym językiem.

A tak ogólnie to powodzenia!
Dziękuję za cenne rady Jeśli chodzi o fundusze na wyjazd do Chin to nie jest z tym zbyt dobrze. Pewnie coś bym wymyśliła, ale jednak będę głównie liczyła na stypendium. Będzie to bardzo ciężkie, ale może się uda. Dam z siebie wszystko.
Jeśli chodzi o miasto, to biorę głównie pod uwagę właśnie Warszawę. Jak tam się nie dostanę, to wtedy w drugiej kolejności wybrałabym Poznań, a na końcu KUL. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Warszawie będę miała największe szanse na rozwój i najlepsze zaplanowanie przyszłości, dlatego na tym mieście najbardziej mi zależy. No cóż, teraz mi już zostaje tylko dobrze przygotować się do matury i modlić się, żeby mnie na sinologię przyjęli

---------- Dopisano o 12:24 ---------- Poprzedni post napisano o 12:23 ----------

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
Świetny wybór Pochwal się za parę miesięcy jak wszystko się układa
Dziękuję Za te kilka miesięcy dam znać czy się udało, czy też nie
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 14:49   #17
tamtaglista
Zakorzenienie
 
Avatar tamtaglista
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 6 411
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez selenqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za cenne rady Jeśli chodzi o fundusze na wyjazd do Chin to nie jest z tym zbyt dobrze. Pewnie coś bym wymyśliła, ale jednak będę głównie liczyła na stypendium. Będzie to bardzo ciężkie, ale może się uda. Dam z siebie wszystko.
Jeśli chodzi o miasto, to biorę głównie pod uwagę właśnie Warszawę. Jak tam się nie dostanę, to wtedy w drugiej kolejności wybrałabym Poznań, a na końcu KUL. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Warszawie będę miała największe szanse na rozwój i najlepsze zaplanowanie przyszłości, dlatego na tym mieście najbardziej mi zależy. No cóż, teraz mi już zostaje tylko dobrze przygotować się do matury i modlić się, żeby mnie na sinologię przyjęli

---------- Dopisano o 12:24 ---------- Poprzedni post napisano o 12:23 ----------


Dziękuję Za te kilka miesięcy dam znać czy się udało, czy też nie

Czekam
__________________
Nie odpowiadam za to, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem
blog
tamtaglista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 16:13   #18
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

To życzę powodzenia
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 18:51   #19
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez selenqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za cenne rady Jeśli chodzi o fundusze na wyjazd do Chin to nie jest z tym zbyt dobrze. Pewnie coś bym wymyśliła, ale jednak będę głównie liczyła na stypendium. Będzie to bardzo ciężkie, ale może się uda. Dam z siebie wszystko.
Jeśli chodzi o miasto, to biorę głównie pod uwagę właśnie Warszawę. Jak tam się nie dostanę, to wtedy w drugiej kolejności wybrałabym Poznań, a na końcu KUL. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Warszawie będę miała największe szanse na rozwój i najlepsze zaplanowanie przyszłości, dlatego na tym mieście najbardziej mi zależy. No cóż, teraz mi już zostaje tylko dobrze przygotować się do matury i modlić się, żeby mnie na sinologię przyjęli

---------- Dopisano o 12:24 ---------- Poprzedni post napisano o 12:23 ----------


Dziękuję Za te kilka miesięcy dam znać czy się udało, czy też nie
Gratuluję podejścia - ale chodziło mi też o to, żebyś JUŻ teraz przed zaczęciem studiów zorientowała się dość dokładnie co i jak ze stypendiami, gdzie je można dostać, mniej więcej jakiej są wielkości, jakie mają wymagania etc. Często jest tak, że już od 1 roku trzeba ostro pracować, żeby na np. 3 takie stypendium dostać - i trzeba zawczasu wiedzieć jakiego rodzaju osiągnięcia są ważne. Bo może się okazać, że np, dobra średnia to o wiele za mało. Może popatrz na AIESEC, wiem, że oni mają jakieś programy "pozaeuropejskie", są podobno też stypendia rządowe. Jasne, wiele rzeczy dowiesz się jak przyjdziesz na studia, ale warto pójść i popytać wcześniej, na przykład na dniach otwartych uniwersytetu (zawsze są stoiska poszczególnych wydziałów).
Szczerze - wydaje mi się to tak ważne, bo ja tego nie zrobiłam, liczyłam na "jakieś" stypendium, nie wiedziałam ile dostaje się na erasmusie (niestety tyle, że za to nie wyżyjesz) i tym samym kończę licencjat z portugalskiego, a w życiu w Portugalii nie byłam, bo mnie niestety nie stać. O Brazylii czy Angoli mogę zapomnieć przez kolejne 10 lat co najmniej. Smutna rzeczywistość A czym jest wyprawa do Portugalii, relatywnie taniego kraju europejskiego, wobec wyjazdu do Chin? Także naprawdę - szukaj i to już, nawet jeśli się ostatecznie nie dostaniesz to zdobędziesz przy okzaji dużo wiedzy o różnych programach z których kiedyś może będziesz miała okazję skorzystać

jeszcze raz -powodzenia!
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-06, 20:42   #20
selenqa
Przyczajenie
 
Avatar selenqa
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 20
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez abraxas2871 Pokaż wiadomość
Gratuluję podejścia - ale chodziło mi też o to, żebyś JUŻ teraz przed zaczęciem studiów zorientowała się dość dokładnie co i jak ze stypendiami, gdzie je można dostać, mniej więcej jakiej są wielkości, jakie mają wymagania etc. Często jest tak, że już od 1 roku trzeba ostro pracować, żeby na np. 3 takie stypendium dostać - i trzeba zawczasu wiedzieć jakiego rodzaju osiągnięcia są ważne. Bo może się okazać, że np, dobra średnia to o wiele za mało. Może popatrz na AIESEC, wiem, że oni mają jakieś programy "pozaeuropejskie", są podobno też stypendia rządowe. Jasne, wiele rzeczy dowiesz się jak przyjdziesz na studia, ale warto pójść i popytać wcześniej, na przykład na dniach otwartych uniwersytetu (zawsze są stoiska poszczególnych wydziałów).
Szczerze - wydaje mi się to tak ważne, bo ja tego nie zrobiłam, liczyłam na "jakieś" stypendium, nie wiedziałam ile dostaje się na erasmusie (niestety tyle, że za to nie wyżyjesz) i tym samym kończę licencjat z portugalskiego, a w życiu w Portugalii nie byłam, bo mnie niestety nie stać. O Brazylii czy Angoli mogę zapomnieć przez kolejne 10 lat co najmniej. Smutna rzeczywistość A czym jest wyprawa do Portugalii, relatywnie taniego kraju europejskiego, wobec wyjazdu do Chin? Także naprawdę - szukaj i to już, nawet jeśli się ostatecznie nie dostaniesz to zdobędziesz przy okzaji dużo wiedzy o różnych programach z których kiedyś może będziesz miała okazję skorzystać

jeszcze raz -powodzenia!
Na dni otwarte uniwersytetów, które biorę pod uwagę i tak planowałam się udać. Zatem wtedy dokładnie wypytam się o stypendium Postaram się dowiedzieć jak najwięcej o tym i różnych programach dla studentów. Faktycznie warto już znać szczegóły wcześniej, przed rozpoczęciem studiów
Dzięki za pomoc ;-)
selenqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-22, 15:29   #21
nafisa
Raczkowanie
 
Avatar nafisa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 58
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Hej, a co myślicie o arabistyce? Uwielbiam tę kulturę i język i bardzo, ale to bardzo chciałabym dostać się na UW Z polskim radzę sobie podobno ponadprzeciętnie, z angielskim jeszcze lepiej, ale słyszałam, że dostać się tam graniczy z cudem...

Studiuje tam ktoś? Albo ma może znajomego na tym kierunku? Albo ma któraś z Was takie marzenie jak ja?
nafisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-23, 22:21   #22
Double Time
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 188
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Przyszłość to nie żadna Azja - wręcz przeciwnie ( ukłon w stronę ludzi, którzy choć trochę ogarniają ekonomie ).
Dwujęzykowe odradzam - oba języki po łebkach.

Stawiałbym na Hiszpański, biorąc pod uwagę języki urzędowe - to drugi język świata.
Double Time jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-25, 15:31   #23
nafisa
Raczkowanie
 
Avatar nafisa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 58
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

A jednak sama nawet Arabia Saudyjska coraz bardziej, stopniowo otwiera się na Zachód, także może akurat coś z tego wyjdzie

Chociaż tu mnie pocieszyłaś - w szkole mam rozszerzony hiszpański i ubolewam, że to zupełnie nietrafiony wybór
nafisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-26, 09:37   #24
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez Double Time Pokaż wiadomość
Przyszłość to nie żadna Azja - wręcz przeciwnie ( ukłon w stronę ludzi, którzy choć trochę ogarniają ekonomie ).
Dwujęzykowe odradzam - oba języki po łebkach.

Stawiałbym na Hiszpański, biorąc pod uwagę języki urzędowe - to drugi język świata.
Biorąc pod uwagę gospodarkę Hiszpanii?
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-26, 11:32   #25
tamtaglista
Zakorzenienie
 
Avatar tamtaglista
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 6 411
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Oj no straszne, nie ucz się hiszpańskiego bo kryzys! Angielskiego też nie - USA i GB mają "recesję" W ogóle leżmy w łóżkach i nie uczmy się języków, bo co będzie jak przyjdzie kryzys ? Hiszpański mi się podoba, to się go uczę. Jak się nie przyda to trudno, nauczę się kolejnego. Ale z takim podejściem to lekka masakra -bo kryzys bo trawa żółta etc.
__________________
Nie odpowiadam za to, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem
blog
tamtaglista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-26, 15:04   #26
201706121151
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 1 228
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez tamtaglista Pokaż wiadomość
Oj no straszne, nie ucz się hiszpańskiego bo kryzys! Angielskiego też nie - USA i GB mają "recesję" W ogóle leżmy w łóżkach i nie uczmy się języków, bo co będzie jak przyjdzie kryzys ? Hiszpański mi się podoba, to się go uczę. Jak się nie przyda to trudno, nauczę się kolejnego. Ale z takim podejściem to lekka masakra -bo kryzys bo trawa żółta etc.
I właśnie dlatego uważam, że nie można ocenić jaka filologia jest "przyszłościowa" . W trakcie 5-letnich studiów wszystko może się zmienić. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest wybrać to co się lubi.
201706121151 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-26, 17:32   #27
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
Biorąc pod uwagę gospodarkę Hiszpanii?
Weź pod uwagę prawie całą Amerykę Południową.... Podobnie z portugalskim - niby Portugalia ma kryzys i w ogóle, ale Brazylia i Angola to kraje przyszłości gdzie - przynajmniej póki co - język angielski nie jest potrzebny. Akurat hiszpański to dobry wybór. No i jest teraz na to naprawdę duży popyt, w Warszawie na korkach można lekką ręką zarobić z 1000 miesięcznie.
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-26, 23:10   #28
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Mnie też mało obchodzi czy jakiś język jest przyszłościowy, czy nie i dlatego będę się uczyć chińskiego, chociaż DoubleTime określił Azję jako nieprzyszłościową
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-27, 17:53   #29
Double Time
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 188
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Cytat:
Napisane przez LaFleurBlanche Pokaż wiadomość
I właśnie dlatego uważam, że nie można ocenić jaka filologia jest "przyszłościowa" . W trakcie 5-letnich studiów wszystko może się zmienić. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest wybrać to co się lubi.
Można ocenić, cały myk w tym, że hiszpański i angielski zawsze są na topie.
To po prostu najczęściej używane języki na świecie.
Double Time jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 15:11   #30
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Studia - przyszłościowa filologia obca

Chiński tak samo, posługuje się nim ponad miliard ludzi.
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-04-07 14:10:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:20.