mama na urlopie wychowawczym - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-01-26, 21:51   #31
agusia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 342
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

a moze "oszukać" woda zamiast mleka? u nas to poskutkowało, na początku sie złościła a poźniej corka nie budziła się, bo i po co dla samej wody pozdr
agusia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-22, 12:28   #32
agusia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 342
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

juz na wychowawczym..... nie wiem czy dobrze czy źle czas pokaże...ale na poczatku lutego mialam wrócic do pracy popracowalabym 2 tygodnie i od tego tygodnia na zw.lekarskim bym była, bo maluch nam gorączkuje.... jestem spokoniejsza bo mniej nerwowo, nie biegam zlobek-przedszkole-praca-lekarze. to plus jak wyskoczy tajemnicza goraczka, zazwyczaj rano
agusia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-23, 12:16   #33
ANAN7
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 123
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

tego też właśnie się boję, że nie poradze sobie z tym wszystkim, a gdzie jakieś zakupy, obiad. To by była tylko jedna wielka nerwówka. Pisze tak chociaż bardzo chciałam wrócić do pracy....ale wiele stoi na przeszkodzie
ANAN7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-25, 10:40   #34
agusia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 342
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

zakupy? raz w tygodniu, chleb mrożony kupywany na zapas, obiad? najczęsciej był albo zupa, albo pierogi mrożone. Byłam spokojniejsza o dziecko bo coś tam w żłobku zjadło napewno miala bardziej jedzenie urozmaicone niż my ja najbardziej bałam sie tych chorób, bo wiadomo ze dzieci chorują czy sa w domu czy w żłobku, czego przy drugim dziecku mam potwierdzenie. Musialam wybierać albo praca albo dzieci... jak któras mam ma babcie na które można liczyć jest ok. a jak nie...? cos kosztem czegos.
agusia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-14, 15:45   #35
natan1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 2
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

mam pytanie- wlasnie konczy mi sie macierzynskie. napisalam podanie do pracodawcy o urlop wychowawczy na okres 2 lat.powiedziano mi ze musze napisac nastepne na okres 1 roku a potem moge piasac drugie podanie o nastepny rok. czy tak mozna? czy jak teraz napisze na rok to po roku moge pisac o nastepny rok? prosze o odpowiedz jak ktos wie jak to wyglada
natan1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-14, 18:18   #36
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

Nie mam pojęcia, dlaczego pracodawca stawia takie wymagania - nie ma do tego podstaw. Ma obowiązek udzielić urlopu na okres wskazany we wniosku pracownika - na okres do 3 lat.
Jeśli chcesz, jutro mogę wkleić Ci tu odpowiednie przepisy.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-15, 07:01   #37
natan1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 2
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

jak bys mogla to bardzo prosze o te przepisy.
natan1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-11-15, 13:35   #38
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: mama na urlopie wychowawczym

Proszę:
Kodeks pracy (Dz.U.98.21.94 ze zm.)
Art. 186.§ 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.
§ 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
§ 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.
§ 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.
Art. 1863. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U.03.230.2291)
§ 1. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.
§ 2. 1. We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;
2) okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.
2. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
§ 3. 1. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu.
2. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku.
3. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w § 1, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.
4. W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności.
§ 4. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu; oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej.

Rozumiem, że masz umowę o pracę na czas nieokreślony?
No chyba, że na czas określony - wtedy urlopu udziela się na czas pozostający do końca umowy.

I jeszcze z kodeksu pracy:
Art. 281. Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:
….
5) narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych,

- podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:40.