"Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-09-04, 20:06   #31
ANKA54321
Zadomowienie
 
Avatar ANKA54321
 
Zarejestrowany: 2015-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 184
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Cytat:
Napisane przez tamarta92 Pokaż wiadomość
Zostałam zaproszona przez koleżankę na jej ślub. Ślub jest za 2 tygodnie. Zaproszenie dostałam telefoniczne, krótka minutowa rozmowa. Jak rozumiem, tylko na ślub, wesele nie wchodzi w grę, ponieważ nie mam ani zaproszenia (nawet słownego) ani taka możliwość w rozmowie nie padła. Koleżanka jest mi znana od prawie 10 lat, razem byłysmy w klasie w gimnazjum i szkole sredniej, nigdy nie super najblizsze przyjaciolki, ale w jednej paczce, wspolne imprezy, spotkania itp. Po szkole sredniej obie wyjechalysmy na studia do innych miast. Kontakt od tego czasu byl bliski zeru, jednakze raz-dwa razy do roku spotykalysmy sie na kawe czy spotkaniu znajomych. Dodatkowo ok 4 miesiecy temu mialysmy troche lepszy kontakt przez tydzien, glownie telefoniczny, poniewaz potrzebowalam jej pomocy, ktora zreszta pomoc wyszla od niej samej. Lubimy sie.

Nigdy nie byłam w sytuacji, gdzie jestem zaproszona tylko na ślub do kosciola, nie wiem :
1)jak sie zachowac, isc czy nie isc?,
2)czy dać jakiś prezent, jesli tak to jaki?kwiaty,pieniadze, jesli tak to jakie/ile?
3)jesli juz pojde, to czy w kosciele stanac gdzies z tylu i pozniej na koniec tylko podejsc i zlozyc zyczenia jej i mezowi (znam go z widzenia)?
4)jak sie ubrac? zwykle oficjalne ubranie wystarczy?(typu spodnica i marynarka), bo chyba nie jak na "wesele"?


Przepraszam, ze takie dziwne pytania zadaje, ale pierwszy raz mam taka sytuacje i nie chce sie zachowac nietaktownie, niekulturalnie, z ta kolezanka chce utrzymywac dobre relacje na tym poziomie co poprzednio. Wydaje mi sie, ze jej zalezy, zebym przyszla, poniewaz po tym, jak mnie w krotkiej rozmowie tel zaprosila, to wczoraj zadzwonila na sekunde pytajac, czy bede. Powiedzialam, ze "jesli nic mi naglego nie wypadnie, to postaram sie byc".
Ja szczerze mówiąc bym nie poszła.
Bo z tego co piszesz to tylko dobra znajoma a nie bliska przyjaciółka...
ANKA54321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-04, 22:35   #32
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
A jak odbywa się w takim razie informowanie o uroczystości? Dla mnie dla odmiany to nieco dziwne nie poinformować o ślubie na przykład ludzi z pracy i liczyć na to, że sami będą się dowiadywać kiedy i w którym USC biorę ślub
Ludzie, którzy biorą ślub nie robią z tego tajemnicy, wręcz przeciwnie. Jeśli np. u mnie w pracy ktoś brał ślub to opowiadał o przygotowaniach, każdy wiedział kiedy i gdzie to się odbywa. Takie rzeczy w większości przypadków planuje się z wyprzedzeniem, więc jeśli przez ten okres czasu z taką osobą ani razu się nie spotkałam ani nie rozmawiałam to wg mnie znajomość jest naprawdę bardzo przelotna/mało zażyła i nie miałabym potrzeby iść na ślub, a tym bardziej kogoś takiego zapraszać na swój.
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 01:49   #33
tyene
Zakorzenienie
 
Avatar tyene
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 4 182
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

W Polsce to zwyczaj normalny. Nie musisz się specjalnie stroić, ot, normalny, przyjemny ubiór stosowny do miejsca (np. kościoła), czyli jak najbardziej ubiór z pracy biurowej w stylu bluzka i spódnica może być. Miło przynieść drobiazg - kwiaty albo np. dobre słodycze, butelkę wina czy innego alkoholu bądź np. herbatę/kawę. To są zwykle dość neutralne prezenty. Jeżeli znasz kogoś bliżej, to książka czy film może być w podobnej półce cenowej.
__________________
27.08.2016
tyene jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 07:37   #34
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Ludzie, którzy biorą ślub nie robią z tego tajemnicy, wręcz przeciwnie. Jeśli np. u mnie w pracy ktoś brał ślub to opowiadał o przygotowaniach, każdy wiedział kiedy i gdzie to się odbywa. Takie rzeczy w większości przypadków planuje się z wyprzedzeniem, więc jeśli przez ten okres czasu z taką osobą ani razu się nie spotkałam ani nie rozmawiałam to wg mnie znajomość jest naprawdę bardzo przelotna/mało zażyła i nie miałabym potrzeby iść na ślub, a tym bardziej kogoś takiego zapraszać na swój.
Ja tam specjalnej potrzeby dzielenia się relacjami z przygotowań ślubnych z moim szefem nie widziałam, ale co kto lubi Poza tym nie było mnie w pracy kilka miesięcy przed moim ślubem. U nas to normalne, że się o własnym zamążpójściu w pracy informuje wręczając zaproszenie na samą uroczystość. Wręcz niezbyt dobrze widziany jest brak takiego zaproszenia. Co region, to obyczaj.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 12:21   #35
Karena 73
Kobieta z klasą
 
Avatar Karena 73
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 3 058
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Jak kościół duży to niektórzy zapraszają na ślub, żeby w kamerze fajnie wyglądało
Głupio im pokazywać film, gdzie siedzi tylko kilka rzędów gości.
__________________
Miłość to gra we dwoje, w której oboje muszą wygrywać.
Karena 73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 12:28   #36
nyana89
Zakorzenienie
 
Avatar nyana89
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Północ
Wiadomości: 4 758
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Cytat:
Napisane przez Karena 73 Pokaż wiadomość
Jak kościół duży to niektórzy zapraszają na ślub, żeby w kamerze fajnie wyglądało
Głupio im pokazywać film, gdzie siedzi tylko kilka rzędów gości.
W życiu bym na to nie wpadła. Tak proste a tak genialne! Naprawdę, można się poczuć jak statysta na planie filmowym Ale to jest serio niezłe rozwiązanie.
__________________
'Uwierz w siebie! Nie w takie rzeczy ludzie wierzą.'
nyana89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 16:50   #37
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

A ja się znowu dziwię, że jednych zaproszenie tylko na ślub tak dziwi U mnie to normalna sprawa i tak się dzieje bardzo często. Tym sposobem zaprasza się np. tych, których się lubi, ale nie jest to bliski kontakt, znajomych z pracy, sąsiadów itp. I nie spotkałam się z tym, by kogoś to oburzyło - normalna sprawa.

Ubrać się odpowiednio do okazji, po mszy złożyć życzenia młodym, a co wręczyć? Wystarczy kartka/winko/kwiaty.
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-09-05, 17:43   #38
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
ps2. rownie ciekawy przykład - kuzyn brał ślub, "zaprosił" nas i na slub i na wesele podając zaproszenie swoim rodzicom zeby podał moim żeby podali nam
Nie zadzwonili z zaproszeniem, generalnie poza tą kartką w żaden sposób sie z nami nie skontaktowali. Ale pojechaliśmy i na ślub i na wesele. Czasem nie warto zwracac uwagi na konwenanse.

Ja bym nie poszła.
Jak ktoś chce, żebym gdzieś poszła, to powinien mnie zaprosić. A tak to nawet nie wiadomo, czy oni wiedzą, że w moje ręce wpadł taki papier.
Już pomijając, że nie poszłabym na wesele do kuzynostwa, z którym nie gadam.
Skoro jestem dla kogoś tak mało ważna, że nawet mnie sam nie zaprasza, tylko posyła papier przez iluś członków rodziny, to nie widzę sensu iść.
W sumie to bym się chyba obraziła, jakby mi mój własny kuzyn odwalił coś takiego.
Zapisz
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 18:19   #39
roberouge
Raczkowanie
 
Avatar roberouge
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 130
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Nie poszłabym. Wymyśliłabym jakieś przekonywujące usprawiedliwienie mojej nieobecności, tak żeby nie zrobiło jej się przykro i nie poczuła się olana. Zaproszenie przez telefon na 2 tygodnie przed ślubem uważam za niestosowne.
__________________
roberouge jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-05, 20:27   #40
Carousel
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 1 531
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

[1=9bfc43f248fa3dd370e3b64 5ec22fc32ebbe1d0f;6489413 6]tylko, ze ogłoszenia parafialne dotyczą tej jednej, konkretnej parafii. i jeśli ktoś nie chodzi do parafii związanej z młodymi to jak ma usłyszeć o zapowiedziach? z resztą zapowiedzi nie są po to, zeby ludzie przychodzili oglądać tylko po to, żeby w razie jak ktoś ma informację dlaczego dany ślub nie może się odbyć to aby przyszła ta osoba wcześniej do księdza.

i ja bym nie przyszła komuś na ślub, nawet znajomemu, jeśli bym nie została zaproszona.[/QUOTE]

Tak, dotyczą jednej, konkretnej parafii, ale też nikt, kto mieszka 100 km od miejsca, w którym odbywa się ślub, nie pojedzie na samą ceremonię. I wydaje mi się, że to trochę burackie zapraszać kogoś z daleka tylko na mszę. Także nawet, jeśli ktoś nie jest z tej konkretnej parafii, to i tak wnioskuję, że są to osoby, które nie mieszkają na drugim końcu Polski, ale raczej z bliskich okolic. Poza tym, są to znajomi i raczej nie dowiadują się o ślubie po raz pierwszy okazji zaproszenia. Równie dobrze mogliby o tym ślubie i jego miejscu i czasie dowiedzieć się sami i jeśli mieliby taką ochotę - po prostu przyjść. Do kościoła nie trzeba biletów wstępu.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ojejku.

Oficjalne częsci uroczystosci typu: slub, chrzciny, pogrzeb są tak naparwdę uroczystosciami "wolnegow stepu".
O slubach np. ksiadz zawiadamia całą społecznoś z ambony, najpierw zapowiedziami, potem o dacie mszy slubnej.
Wejśc na mszę by uczestniczyć w slubie może nawet osoba nie zaproszona oficjalnie, a tylko chcąca młodym w tym dniu potowarzyszyć.

Do Ciebie koleżanka dzwoniła, smsowała, dzwoniła.
No, dlatego nie rozumiem takiego wielkiego zapraszania.
__________________
Piszę.
Carousel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-06, 16:58   #41
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

A mnie wczoraj koleżanka poprosił na świadkową, a ślub i wesele za miesiąc Późno, być może powinnam czuć się urażona, ale dla mnie to nie problem. Wszystko zależy od ludzi.
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-09-06, 17:12   #42
Liara_Tsoni
Wtajemniczenie
 
Avatar Liara_Tsoni
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 2 056
Dot.: "Zaproszona" na ślub/wątpliwości/prośba o radę

Normalna sprawa. Nie każdy robi wielkie wesele, a w końcu w ślubie najważniejsza jest dana uroczytość. obiady i balangi to tylko dodatek.
Ja bym poszła. Byłam kilka razy tak tylko na ślubie, bo mlodzi robili obiad tylko dla rodziny, albo mieli maly budżet na wesele.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
Liara_Tsoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-09-06 18:12:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:36.